Sari la conținut

Accident 19.06.2015 - Rosiori de Vede


Bughy91
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Boss un mecanic bun, se plătește la oră...fără factură e cam 60-70 de lei...sunt cel puțin 10 ore de muncă la ceea ce ai tu de făcut...gândește-te puțin! Nu vreau să te descurajez...


» Post actualizat in 24 Jun 2015 19:02

Din surse "avocatesti" care m-au sfatuit si pe mine in trecut: nu semnezi niciodata procesul verbal. "Nu iei la cunostinta". Eventual completezi sectiunea de obiectiuni.

 

 

Te-au sfătuit prost!...Nesemnarea PV-ului=neînmânarea acestuia către tine de poliție=nu poți să faci acțiune în justiție până nu-ți vine prin poștă...timp irosit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca ti se pare ca se incadreaza sa faca stanga, incetinesti foarte mult si nu treci pe langa el pana nu e foarte clar ca incepe sa faca stanga. Intotdeauna incetinesti sau chiar opresti atunci cand masina din fata ta incetineste fara un motiv foarte clar. Daca se intampla de 100 de ori intr-un km, opresti de 100 de ori. Daca nu faci asta, deja iti asumi niste riscuri. Initiatorul topicului si-a asumat riscurile si a iesit nasol.

 

@OP: imi pare rau de patania ta si iti urez recuperare grabnica. Legal mai ai sanse sa te scoti, daca vii si cu declaratiile martorilor care spun ca omul semnalizase stanga si apoi a facut dreapta, ca a plecat de la locul faptei si poate la volan era altcineva (baut, fara permis etc.). Dar va trebui sa stai calare pe ei (pe politisti), sa insisti, sa-ti cauti dreptatea.

 

De facto, insa, ai facut mai multe greseli care au contribuit la accident, chiar daca vina o poarta soferul dubei. Nu se merge pe marginea drumului niciodata, decat daca ai de luat un viraj la stanga si stai pe trasa buna pentru virajul respectiv. In rest, cat mai pe mijloc. Asta nu a contribuit neaparat la accident, dar sa stii, ca fapt divers. Cand masina din fata ta incetineste, incetinesti si tu, Daca opreste si nu e foarte clar ce face (adica daca nu a inceput sa vireze la stanga), nu te bagi prin dreapta. Stai oprit pana iti dai seama ce se intampla. Semnalul trebuie luat doar orientativ: sunt pline strazile de oameni care semnalizeaza stanga si apoi fac dreapta. Franarea si evitarea nu se combina decat in cazuri foarte rare. In niciun caz pe ploaie. Ori eviti si te concentrezi pe efectuarea virajului cat mai ferm pe langa obstacol, ori franezi si incerci sa opresti pana in el. Ambele (mai ales franarea) necesita exercitiu ca sa le poti face bine, n-au cum sa-ti iasa bine la prima strigare, intr-o situatie de panica. Bafta din nou si insanatosire grabnica. Bine ca nu te-ai accidentat mai rau.

 

Deci omul trebuia sa incetineasca atunci cand a semnalizat ala stanga. Cred ca ai dreptate, desi putini dintre noi o fac. Dar chestia aia ca nu mergi pe dreapta decat la intrarea in curba stanga nu mi se pare ok. Eu merg mult cu pasager, un pic peste limita legala, si ma bag pe dreapta ca sa fac loc la meseriasi sa treaca. Nu mi se pare un mers preventiv sa mi-i urc in cap, eventual sa ma depaseasca prin dreapta. Si mai e o situatie cand mi se pare mai ”preventiv” sa mergi pe dreapta: cand se circula in coloana in sens invers si sunt mari sanse sa iti iasa un bou in fata. Daca stai pe mijloc risti sa tragi tu dreapta, boul stanga, pt evitare, sau invers, cu 100% deces pt tine. Daca stai pe dreapta, stie magarul ca tre o ia prin stanga ta. De fapt, zic eu, nu exista reguli batute in cuie pt mersul preventiv, cea mai buna regula e aia care zice sa fii flexibil si sa te adaptezi la situatia concreta. Ce e bine sa faci acum , poate sa fie rau peste 5 minute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau nu. Oricum un proces civil la noi dureaza minim 1 an, ce conteaza 30 de zile in plus? Si mai este si posibilitatea ca pv-ul sa nu ajunga in termenul legal la tine, lucru care iti este de folos intr-un proces civil. Oricum, instantele din Romania sunt praf si pulbere, 0 barat, vid, null, pilaf. Am contestat o amenda si a fost fix ca o p*la. A durat 1 an jumate, 2 instante, 4 decizii diferite. In proces am fost implicat cu fratele meu, fiind amendati amandoi. Judecatoria sectorului 5: ne-a dat amandurora castig de cauza - in sensul anularii pv-ului (de subliniat: pv-urile erau IDENTICE de la A la Z exceptand numele mic care difera - nu am solicitat cheltuieli de judecata in aceasta faza). Jandarmeria a facut recurs, procesul a fost mutat la sectia de contencios administrativ de la Tribunalul Bucuresti - fratelui meu i-a acordat cheltuieli de judecata in cuantum de X suma (mult mai mica decat ceea ce trebuia - in sensul ca am depus acte la dosar care demonstrau pana la ultimul leu cheltuielile ocazionate de acest proces - nu ma refer la timpul pierdut, daune morale, zile lipsite de la munca etc, pur si simplu onorariul avocatului). Mie mi-au anulat procesul verbal, mi-au respins capatul de cerere ce facea referire la acordarea cheltuielilor de judecata si au inlocuit procesul verbal cu un avertisment.

Tocmai de aceea vreau sa o las asa, imi vreau permisul, platesc la anu asigurare mai mare , sa imi repar copilasul meu, si pana la anu sa il pastrez la garaj.

Nu sa stau sa fac drumul , Bucuresti-Teleorman odata la 2-3 zile, ca ma dau astia afara de la munca.

» Post actualizat in 25 Jun 2015 06:57

Deci omul trebuia sa incetineasca atunci cand a semnalizat ala stanga. Cred ca ai dreptate, desi putini dintre noi o fac. Dar chestia aia ca nu mergi pe dreapta decat la intrarea in curba stanga nu mi se pare ok. Eu merg mult cu pasager, un pic peste limita legala, si ma bag pe dreapta ca sa fac loc la meseriasi sa treaca. Nu mi se pare un mers preventiv sa mi-i urc in cap, eventual sa ma depaseasca prin dreapta. Si mai e o situatie cand mi se pare mai ”preventiv” sa mergi pe dreapta: cand se circula in coloana in sens invers si sunt mari sanse sa iti iasa un bou in fata. Daca stai pe mijloc risti sa tragi tu dreapta, boul stanga, pt evitare, sau invers, cu 100% deces pt tine. Daca stai pe dreapta, stie magarul ca tre o ia prin stanga ta. De fapt, zic eu, nu exista reguli batute in cuie pt mersul preventiv, cea mai buna regula e aia care zice sa fii flexibil si sa te adaptezi la situatia concreta. Ce e bine sa faci acum , poate sa fie rau peste 5 minute

Cea mai mare dreptate , dar am invatat : PROSTIA LUI, VINA TA !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa faci drumuri degeaba. Se poate rezolva elegant in alte feluri, dar pentru asta iti trebuie reprezentare legala. Tot ce trebuie sa faci e sa intelegi ca nu o sa se intample nimic bun pentru tine in situatia asta decat daca ceri ajutor de specialitate, nu pe forum. Sau poti sa iti iei amenda, permis suspendat, cercetare penala pentru vatamare din culpa si nenea isi repara masina pe asigurarea ta. Asta o sa se intample daca nu ceri ajutor. Tu alegi ce ti-e mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa faci drumuri degeaba. Se poate rezolva elegant in alte feluri, dar pentru asta iti trebuie reprezentare legala. Tot ce trebuie sa faci e sa intelegi ca nu o sa se intample nimic bun pentru tine in situatia asta decat daca ceri ajutor de specialitate, nu pe forum. Sau poti sa iti iei amenda, permis suspendat, cercetare penala pentru vatamare din culpa si nenea isi repara masina pe asigurarea ta. Asta o sa se intample daca nu ceri ajutor. Tu alegi ce ti-e mai bine.

Nu cred ca o sa fiu cercetat penal, sau permis suspendat, cred ca o vom rezolva acolo la politie. cred ca doar puncte penalizare si asigurarea sa io dau.

nu este un caz atat de.....in din cate am inteles, si inteleg eu sunt vinovat.

Un coleg spunea ca doar puncte. si asigugare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boss un mecanic bun, se plătește la oră.

 

Baro$$, care-i argumentul din spatele afirmatiei asteia?

de ce bunul e la ora? eu am observat ca e taman invers, bunul iti ia pe lucrare si fix, daca intampina o problema iti zice ce trebuie in + sau -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi ți-ai cam răspuns singur...Nu poți estima cât ai de muncă doar la o simplă constatare ochiometică. Mereu apar probleme neprevăzute...dacă mă tocmesc cu tine la 1000 de lei să-mi faci nu știu ce...apoi îmi mai ceri 500 de lei (și începi să-mi enumeri...) eu pot să nu-ți mai plătesc...

Când am făcut afirmația m-am bazat pe faptul că este o lucrare mare și necesită timp...eu am trecut prin așa ceva :)...pe o servisare de furcă, verificare de început de sezon, schimb de ulei...e normal să fie prețuri fixe...știi cât timp îți ia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca o sa fiu cercetat penal, sau permis suspendat, cred ca o vom rezolva acolo la politie. cred ca doar puncte penalizare si asigurarea sa io dau.

nu este un caz atat de.....in din cate am inteles, si inteleg eu sunt vinovat.

Un coleg spunea ca doar puncte. si asigugare.

ba cam penal, pentru ca te-ai autovatamat, cam asa se pune problema, am inteles.

 

Citeste aici:

 

http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_76434/Accident-rutier-soldat-cu-autovatamare-corporala.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba cam penal, pentru ca te-ai autovatamat, cam asa se pune problema, am inteles.

 

Citeste aici:

 

http://www.avocatnet.ro/content/forum%7CdisplayTopicPage/topicID_76434/Accident-rutier-soldat-cu-autovatamare-corporala.html

Am citit articolul, insa tipul nu a dat nicio declaratie, cei drept nici eu Politaiu e in concediu. Insa sa zicem prin absurd cu toate ca nu cred ca e cazul , sunt cercetat penal, ce imi afecteaza doar permisul? sau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Parerea mea este urmatoarea: iti aratai ,,muschii" in fata prietenilor si te-a surprins manevra celui din fata. Nu ai cum sa nu vezi de la 30 m ce se intampla dincolo de duba ca doar nu erai in varful muntelui. Eu vorbesc din punctul de vedere al unui conservar care a circulat si aici in tara si pe la amarastenii aia din vestul Europei. Imi pare rau ca ai avut de suferit, dar poate asa vei tine minte ca esti obligat sa reduci viteza pana la evitarea oricaror pericole chiar daca cel din fata ta valseaza pe strada, face flick-flack uri , etc. Mai ales ca vad ca esti din Bucuresti unde regulile de circulatie sunt facultative pentru taximetristi si vitezisti. In fiecare dimineata, pe ruta Academia Militara - Guvern trece un nene meserias cu un cruiser ...RESPECT MAXIM pentru tinuta de drum a biker-ului

 

Cu stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Parerea mea este urmatoarea: iti aratai ,,muschii" in fata prietenilor si te-a surprins manevra celui din fata. Nu ai cum sa nu vezi de la 30 m ce se intampla dincolo de duba ca doar nu erai in varful muntelui. Eu vorbesc din punctul de vedere al unui conservar care a circulat si aici in tara si pe la amarastenii aia din vestul Europei. Imi pare rau ca ai avut de suferit, dar poate asa vei tine minte ca esti obligat sa reduci viteza pana la evitarea oricaror pericole chiar daca cel din fata ta valseaza pe strada, face flick-flack uri , etc. Mai ales ca vad ca esti din Bucuresti unde regulile de circulatie sunt facultative pentru taximetristi si vitezisti. In fiecare dimineata, pe ruta Academia Militara - Guvern trece un nene meserias cu un cruiser ...RESPECT MAXIM pentru tinuta de drum a biker-ului

 

Cu stima.

Mersi de sfat, am avut o cumpana , am invatat, zilele acestea m-am urcat pasager in conserva , sa de-a dreacu daca nu observ orice detaliu....dar cand e sa ai ghinion.

» Post actualizat in 26 Jun 2015 07:57

da' cu sanatatea, esti bine?

bazinul fisurat, leziuni picior, femur.

o nimica toata, merg inainte, vreau sa scap de birocratia de (cuvant urat) si judecata proasta.

» Post actualizat in 26 Jun 2015 07:58

Salut

Parerea mea este urmatoarea: iti aratai ,,muschii" in fata prietenilor si te-a surprins manevra celui din fata. Nu ai cum sa nu vezi de la 30 m ce se intampla dincolo de duba ca doar nu erai in varful muntelui. Eu vorbesc din punctul de vedere al unui conservar care a circulat si aici in tara si pe la amarastenii aia din vestul Europei. Imi pare rau ca ai avut de suferit, dar poate asa vei tine minte ca esti obligat sa reduci viteza pana la evitarea oricaror pericole chiar daca cel din fata ta valseaza pe strada, face flick-flack uri , etc. Mai ales ca vad ca esti din Bucuresti unde regulile de circulatie sunt facultative pentru taximetristi si vitezisti. In fiecare dimineata, pe ruta Academia Militara - Guvern trece un nene meserias cu un cruiser ...RESPECT MAXIM pentru tinuta de drum a biker-ului

 

Cu stima.

nu imi aratam muschii , ploua cu galeata stateam ca un covrig pe motor cu 70km , cautam o benzinarie ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija cu fisura de bazin...lasă sechele dacă nu te îngrijești cum trebuie.

Eu mi-am fisurat cocosul, la hochei, pe la 18 ani (ehee, alte vremuri, zeci de ani în urmă) si am tras-o cu dureri la schimbarea vremii vreo 10-15 ani. Acum m-au lăsat, dar vor reveni, la un moment dat, o stiu...

Fa fizioterapie, mergi la băi, nămol, alea alea.

Fierul si orgoliul se repară mai ușor.

Editat de blorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija cu fisura de bazin...lasă sechele dacă nu te îngrijești cum trebuie.

Eu mi-am fisurat cocosul, la hochei, pe la 18 ani (ehee, alte vremuri, zeci de ani în urmă) si am tras-o cu dureri la schimbarea vremii vreo 10-15 ani. Acum m-au lăsat, dar vor reveni, la un moment dat, o stiu...

Fa fizioterapie, mergi la băi, nămol, alea alea.

Fierul si orgoliul se repară mai ușor.

mi sa mai spus, dar inebunesc in casa, fara sala de forta , fara job.... , fara mobra.

incerc asa usor, sper intr-o luna sa ma reapuc usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

usurel baieti, mai am 2 saptamani pana vine Politaiu din concediu.

m-am gandit mai bine si am discutat si cu o persoana in masura, un proces dureaza....stiti si voi...drumuri etc...(pana se satura patroni de mine si ma concediaza) , permis suspendat.

multumesc lu'Dumnezeu ca am scapat cu atat, discut cu omul spun ca nu am nicio pretentie in functie de ce spune si el, sa imi dea amenda ii dau asigurarea , imi iau mobra de acolo si o repar la doua.roti si cel mai important permisul.

stiu ca nu sunteti de acord....dar prea prea fuck...ta Romania asta incepand de la primul politai pana la ultimul ( exceptand adevarati Politisti).

sper sa fiu inteles.

va tin la curent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o iei asa, atunci spor la treaba, baiatul o sa te faca de toti banii. Nu stiu de ce ai mai cerut sfaturi pe aci pana la urma.

Sincer, tu ce ai alege intre un proces de 1-2 ani, in care cu siguranta nu o sa primesti cat te costa pagubele reale, sau termini cu toata treaba , dar rezolvi cu permisul iar jobul nu va fi afectat. Stim cu toti cum sunt angajatori. Stiu gresesc acum, dar este un stres foarte mare...

Nu prea am eu sanse sa se rezolve asa repede , dar...sper....pe 11.07.2015 vine mortul ala de politist ( 3 saptamani a tinut dosarul pe bara, chiar am fost parlit)

Sper sa gasesc intelegere in aceasta alegere.

De banii ce o sa imi faca? mai mult decat asigurarea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, tu ce ai alege intre un proces de 1-2 ani, in care cu siguranta nu o sa primesti cat te costa pagubele reale, sau termini cu toata treaba , dar rezolvi cu permisul iar jobul nu va fi afectat. Stim cu toti cum sunt angajatori. Stiu gresesc acum, dar este un stres foarte mare...

Nu prea am eu sanse sa se rezolve asa repede , dar...sper....pe 11.07.2015 vine mortul ala de politist ( 3 saptamani a tinut dosarul pe bara, chiar am fost parlit)

Sper sa gasesc intelegere in aceasta alegere.

De banii ce o sa imi faca? mai mult decat asigurarea?

 

Nu iti face nimic , stai linistit , nu asculta de toti justitiarii de tastatura . Pierdeai timp si bani si la cum au decurs evenimentele aveai sanse mici sa castigi tu ceva de aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti face nimic , stai linistit , nu asculta de toti justitiarii de tastatura . Pierdeai timp si bani si la cum au decurs evenimentele aveai sanse mici sa castigi tu ceva de aici.

legea e lege ( chiar daca nu e corecta) , legea spune ca eu sunt vinovat....de aceea as vrea sa se termine cat mai repede, sa imi pot lua motorul de la politie. si sa se termine drumurile 120Km x2 (240km)....Bucuresti-Rosiori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...