Sari la conținut

Hai să râdem!


mihaiachi

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 40,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • vintze

    2108

  • Penetru

    1893

  • ivan pedala

    1637

  • Flower-Power

    1586

Top Posters In This Topic

Posted Images

Într-o mănăstire Zen în care călugării făceau legământul tăcerii, exista o regulă foarte strictă: doar o singură dată la zece ani aveau voie să pronunțe două cuvinte, iar acestea doar ca răspuns la întrebarea pe care-o adresa starețul. 
După primii zece ani un călugăr e întrebat de stareț: 
- Ce ai de spus?
- Patul tare! - răspunse acesta și luă din nou poziția meditativă.
După alți zece ani, din nou starețul îi puse aceeași întrebare, iar călugărul răspunse:
- Mâncarea proastă! - după care reintră în meditație.
După alți zece ani starețul îl întrebă din nou:
- Acum ce mai ai de spus?
- Nimic, plec! - spuse hotărât călugărul ridicându-se.
Starețul, impasibil îi răspunse:
- Mi se pare foarte normal. De când ai venit aici nu faci nimic altceva decât să te plângi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, theogs said:

IMG-20200131-WA0000.jpg

Initial am crezut ca era cainele, dadea din coada si lovea sifonerul. Dar cand m-am dezmeticit un pic... cainele dormea in camera copilului :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, caracterincompatibil a spus:

Trebuie să te conectezi pentru a continua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Un catolic s-a mutat într-un cartier musulman. Catolicul, fără să-i pese de sentimentele vecinilor săi, și mai ales de foamea lor și de poftele trezite în ei de mirosurile din aer, se apucă să-și frigă în fiecare zi câte un grătar din carne de porc.

Musulmanii au decis că teroarea asta nu poate să mai continue astfel, așa că au trimis o comisie la catolic, să-i explice în ce cartier locuiește el, că acum este Ramadan și nu se poate mânca altfel de carne decât de pește, și să se abțină de la grătarele sale. Ba, potrivit ar fi ca să se lepede de fosta sa credință, și să se alinieze credinței comune a cartierului.

Convins, catolicul a fost botezat conform religiei musulmanilor. Imamul, stropindu-l cu apă, a zis:

”Te-ai născut catolic, ai crescut catolic, dar astăzi te botez musulman si de acum înainte musulman vei fi”.
Toată lumea a plecat acasă mulțumită, când a doua zi, mirosul de grătar umplu din nou cartierul. Vecinii veniți în grabă în curtea fostului catolic, pentru a reclama fapta sa, rămaseră cu gura căscată când îl văzură pe acesta frigând un ditamai grătar de porc, stropindu-l cu apă, și zicând:

”Te-ai născut porc, ai crescut porc, dar astăzi te botez pește, și de acum înainte, pește vei fi”.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un ateu se plimba prin pădure, minunându-se de frumuseţile naturii :
Ce copaci impresionanţi! Ce râuri cristaline! Ce animale frumoase!
La un moment dat, in timp ce se relaxa, omul aude in spatele lui zgomote ciudate.
Când se intoarce vede un urs ca-n povesti: mare, frumos, sănătos si cu poftă de mâncare.
Ingrozit, ateul o ia la fugă, insă ursul avea condiţie fizică mai bună decât a ateului, asa că il urmează constiincios…
Tipul era atât de ingrozit incât la un moment dat se impiedică si cade.
Ursul il apucase deja de un picior asa că omul, paralizat de frică, răcneste:
– Doamneeee!!!.
In secunda următoare, timpul se opri, ursul ingheţă in poziţia in care se
afla, pădurea ramase neclintită si o lumină se revarsă din cer. Tipul,
socat, auzi o voce:
– Mi-ai negat existenţa toată viaţa, le-ai explicat si altora că sunt un
mit, ai pus toată creaţia Mea pe seama intamplării cosmice… si vrei acum
să te salvez? Pot eu să te consider credincios cu adevărat?
Ateul se uită fix in lumină si răspunse:
– As fi ipocrit să Iţi cer brusc să mă consideri credincios, dar poate
reusesti să faci ca ursul să devină crestin?
– Foarte bine, răspunse vocea.
Lumina dintr-o dată a dispărut si zgomotul pădurii a revenit . Ursul il eliberă din ghearele sale,
isi impreună labele din fată si spuse:
– Doamne, binecuvintează aceste bucate. Amin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un indian statea langa un agent de vanzari pe o banca in parc.
Intre ei se afla o punga mare de hartie. Indianul se uita fix de ceva timp la punga de hartie.
– Vrei sa stii ce e in punga? intreaba agentul de vanzari.
Indianul dadu afirmativ din cap.
– E o sticla de vin, am luat-o pentru nevasta-mea.
Indianul tacu o vreme, apoi zise, dand afirmativ din cap de mai multe ori:
– Bun schimb ai facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Penetru a spus:

Până să ajungă căruța la Caracal, jumătate au coborât la Ditrău!

 

Inainte sa aplecati urechea informati-va, veti vedea ca acolo nu e o problema legata de rasism si ca de fapt era vorba de un conflict creat de patronachele jegos care exploata oamenii: https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23636802-revolta-ditrau-trezim-sfert-din-casele-din-ditrau-sunt-locuite-oameni-culoare-nu-avem-nevoie-vina-straini-cinci-mii-kilometri-invete-cum-facem-paine.htm

 

"Am lucrat patru ani la fabrică. Nu găseşte (patronul - n.r.) lucrători pentru că nu sunt trataţi ca oameni, nu sunt plătiţi, nu plăteşte ore suplimentare. (...) Mi-am pierdut sănătatea din cauza orelor suplimentare, am fost luată cu ambulanţa. Eu am lucrat şi 22 ore, e păcat că nimeni nu vorbeşte despre asta.", afirmă o localnică.

 

"Oamenii nu sunt angajaţi, sunt refuzaţi şi suntem revoltaţi că proprietarii firmei nu ne vor pe noi, ci pe oamenii pe care îi aduc din străinătate, din depărtare. Noi nu suntem apreciaţi, iar ei sunt supraevaluaţi şi acesta nu e o rezolvare. E un conflict care trebuie rezolvat (...). Trebuie să fim trataţi ca oameni, nu ca obiecte, ca o sursă de venit. Şi nici străinii nu trebuie trataţi ca o sursă de venit, ci ca oameni", a spus preotul catolic Bíró Károly.

 

"După ce trec patru-cinci ani ne trezim că un sfert din casele din Ditrău sunt locuite de oameni de culoare"

 

De la microfon s-au auzit şi nemulţumiri legate de faptul că localnicii au fost catalogaţi drept rasişti, unii dintre ei susţinând că ar trebui ca cei care au făcut aceste afirmaţii să-şi ceară scuze.

 

De asemenea, oamenii i-au luat apărarea preotului Bíró Károly, despre care Arhidieceza Romano-Catolică de Alba Iulia a spus că s-a implicat într-un conflict care îi depăşeşte competenţele, susţinând că ei l-au rugat să-i reprezinte şi că acesta nu are nicio vină.

 

Chiar dacă cei mai mulţi vorbitori au acuzat condiţiile grele de muncă de la fabrică, faptul că salariile nu sunt suficient de mari sau că patronul nu se poartă frumos cu angajaţii, au fost şi persoane care s-au referit la cei doi muncitori singalezi de la care a izbucnit acest conflict în comunitate.

 

"Să presupunem că şi alţi întreprinzători vor aduce câte şase muncitori la noi în sat, pentru câţiva ani. Trec doi ani, vor cere să se stabilească aici şi o să-şi aducă familiile şi după ce trec patru-cinci ani ne trezim că un sfert din casele din Ditrău sunt locuite de oameni de culoare. De asta ne temem noi, nu doar de cei doi sri-lankezi, ci de consecinţe, trebuie sa ne gândim bine la consecinţe că nu este vorba doar de ziua de mâine sau poimâine, este vorba de viitorul nostru, viitorul copiilor şi a nepoţilor noştri", afirmă o femeie.

 

Scuze de off topic dar oamenii chiar nu se informeaza si habar nu au ca sursa conflictului nu este rasismul.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Nguyen a spus:

 

Inainte sa aplecati urechea informati-va, veti vedea ca acolo nu e o problema legata de rasism si ca de fapt era vorba de un conflict creat de patronachele jegos care exploata oamenii: https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23636802-revolta-ditrau-trezim-sfert-din-casele-din-ditrau-sunt-locuite-oameni-culoare-nu-avem-nevoie-vina-straini-cinci-mii-kilometri-invete-cum-facem-paine.htm

 

"Am lucrat patru ani la fabrică. Nu găseşte (patronul - n.r.) lucrători pentru că nu sunt trataţi ca oameni, nu sunt plătiţi, nu plăteşte ore suplimentare. (...) Mi-am pierdut sănătatea din cauza orelor suplimentare, am fost luată cu ambulanţa. Eu am lucrat şi 22 ore, e păcat că nimeni nu vorbeşte despre asta.", afirmă o localnică.

 

"Oamenii nu sunt angajaţi, sunt refuzaţi şi suntem revoltaţi că proprietarii firmei nu ne vor pe noi, ci pe oamenii pe care îi aduc din străinătate, din depărtare. Noi nu suntem apreciaţi, iar ei sunt supraevaluaţi şi acesta nu e o rezolvare. E un conflict care trebuie rezolvat (...). Trebuie să fim trataţi ca oameni, nu ca obiecte, ca o sursă de venit. Şi nici străinii nu trebuie trataţi ca o sursă de venit, ci ca oameni", a spus preotul catolic Bíró Károly.

 

"După ce trec patru-cinci ani ne trezim că un sfert din casele din Ditrău sunt locuite de oameni de culoare"

 

De la microfon s-au auzit şi nemulţumiri legate de faptul că localnicii au fost catalogaţi drept rasişti, unii dintre ei susţinând că ar trebui ca cei care au făcut aceste afirmaţii să-şi ceară scuze.

 

De asemenea, oamenii i-au luat apărarea preotului Bíró Károly, despre care Arhidieceza Romano-Catolică de Alba Iulia a spus că s-a implicat într-un conflict care îi depăşeşte competenţele, susţinând că ei l-au rugat să-i reprezinte şi că acesta nu are nicio vină.

 

Chiar dacă cei mai mulţi vorbitori au acuzat condiţiile grele de muncă de la fabrică, faptul că salariile nu sunt suficient de mari sau că patronul nu se poartă frumos cu angajaţii, au fost şi persoane care s-au referit la cei doi muncitori singalezi de la care a izbucnit acest conflict în comunitate.

 

"Să presupunem că şi alţi întreprinzători vor aduce câte şase muncitori la noi în sat, pentru câţiva ani. Trec doi ani, vor cere să se stabilească aici şi o să-şi aducă familiile şi după ce trec patru-cinci ani ne trezim că un sfert din casele din Ditrău sunt locuite de oameni de culoare. De asta ne temem noi, nu doar de cei doi sri-lankezi, ci de consecinţe, trebuie sa ne gândim bine la consecinţe că nu este vorba doar de ziua de mâine sau poimâine, este vorba de viitorul nostru, viitorul copiilor şi a nepoţilor noştri", afirmă o femeie.

 

Scuze de off topic dar oamenii chiar nu se informeaza si habar nu au ca sursa conflictului nu este rasismul.

 

nu....sursa conflictului e ...."neamprostia".

se vede cam aiurea atitudinea asta, din partea unui popor care face exact acelasi lucru

daca ar fi facut la fel si italienii, nemtii, englezii,etc?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, taurus a spus:

 

Stai cuminte, dă-te doi paşi în spate şi priveşte.

Occidentalii ăia chiar s-au pussyficat în ultima vreme şi cer să vină ceva mătărângoşi să le rezove femeile, la noi nu este vorba de o invazie a neamurilor proaste dar nici de xenofobie, e revolta care pe vremuri era îndreptată spre spărgătorii de grevă, nu poţi cere leafă mai mare că se găsesc repede alţii mai proşti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, john17 a spus:

IMG_20200202_202817.jpg

Asta-i solutia si la noi, dar cine sa dea banii si mai complicat, cine sa construiasca intr-un timp decent? 

Acum 4 ore, taurus a spus:
Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...