Sari la conținut

Hai să râdem!


mihaiachi

Postări Recomandate

La 14.10.2020 la 20:59, robert23mg a spus:

ai mai pus asta acum 3 posturi :))


Fun police reporting in

mai uit și eu dar văd că cineva e pe fază

Acum 9 ore, VyXxer a spus:

 

Messerschmitt

Hihi..

Acum zic eu:

Panties 

Acum 9 ore, Penetru a spus:

9c7bdc7ef6c4c1cd93a252df39c84b6f.jpg

29274477c995965ab98b3f1cd43bc74e.jpg

 

 

Chiar îmi place.

FB_IMG_1602694774494.jpg

FB_IMG_1602604890550.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • vintze

    2103

  • Penetru

    1878

  • ivan pedala

    1637

  • Flower-Power

    1582

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 3 ore, Flower-Power a spus:

Care știe, 120 de pagini câte cifre ?

😋

Mă interesează metoda de calcul și mai apoi rezultatul.

Sau al doilea exercițiu:

119 cifre, câte pagini are cartea?

Dupa ce standard e editata cartea? Primele pagini nu se numeroteaza, iar daca are prefata de obicei se folosesc cifrele romane, nu arabe.

 

In rest e simplu, primele 9 pagini au cate o cifra, urmatoarele 90 cate 2 cifre, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, AdrianB1 a spus:

Dupa ce standard e editata cartea? Primele pagini nu se numeroteaza, iar daca are prefata de obicei se folosesc cifrele romane, nu arabe.

 

In rest e simplu, primele 9 pagini au cate o cifra, urmatoarele 90 cate 2 cifre, etc.

Logica e foarte bună.

De la 1 la 9 sunt 9 cifre după care urmează câte 2 cifre de la 10 la 99 și conform formulei lui Hermes sunt 99 -10 +1 = 90 pagini care au câte 2 cifre 180 plus de la 100 până la 120 de pagini conform formulei lui Hermes sunt 120-100+1 el 21 pagini care au câte 3 cifre= 64. Adunăm cifrele 9 + 180 +63 = nr pe cifre.

Acum ex 2 in care ți se dă  nr de cifre este principiul invers.

 

Ăsta e exercițiu de clasa 3.

 

Dacă te ține facem un șir să vezi ce distracție.😅

FB_IMG_1602926429976.jpg

20201017_134658.jpg

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, Flower-Power a spus:

Dacă te ține facem un șir să vezi ce distracție.😅

Nu ma tine. In scoala mergeam la olimpiade, m-am calificat pe Bucuresti in fiecare an si o data pe tara, dar am abandonat complet domeniul cand am dat de prof Cenușă in anul 2 de Cibernetica si a reusit sa imi faca o scarba totala pentru ceea ce a predat. Desi a trecut mult timp de atunci nu mi-a trecut scarba. Daca veneai cu probleme din astea cand eram prin scoala sau prin liceu era floare la ureche, intre timp m-am ocupat de altele si nu am mai folosit matematica mai complicata decat vectori si matrici de peste 10-15 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, AdrianB1 a spus:

Nu ma tine. In scoala mergeam la olimpiade, m-am calificat pe Bucuresti in fiecare an si o data pe tara, dar am abandonat complet domeniul cand am dat de prof Cenușă in anul 2 de Cibernetica si a reusit sa imi faca o scarba totala pentru ceea ce a predat. Desi a trecut mult timp de atunci nu mi-a trecut scarba. Daca veneai cu probleme din astea cand eram prin scoala sau prin liceu era floare la ureche, intre timp m-am ocupat de altele si nu am mai folosit matematica mai complicata decat vectori si matrici de peste 10-15 ani.

Si pe mine m-a convins Cenusa sa nu-mi mai placa matematica dar nu mai stiu daca in anul 1 sau 2 😀

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, dellnegro a spus:

Si pe mine m-a convins Cenusa sa nu-mi mai placa matematica dar nu mai stiu daca in anul 1 sau 2 😀

 

Stiti bancul cu: "am fost la fabrica de mezeluri=> nu mai mananc mezeluri in viata mea, etc.etc pana se ajunge la fabrica de vin nu ma duc nici mort"

Asa ca ziceti multumesc ca nu va predat ceva legat de femei🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Djenavar a spus:

Stiti bancul cu: "am fost la fabrica de mezeluri=> nu mai mananc mezeluri in viata mea, etc.etc pana se ajunge la fabrica de vin nu ma duc nici mort"

Asa ca ziceti multumesc ca nu va predat ceva legat de femei🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

N-au avut ei “norocul” ala....

Bine, e matematica si distractiva, dar cand vorbim de FUN (si nu ma refer la tine), sincer nu la matematica ma gandesc. Acum, daca mergem sa cautam transpunerea in natura a sirului lui Fibonacci, o sa fim absolut incantati si putem gasi chiar note amuzante. 

Editat de FlipperCo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Organele omului se certau,care merita mai mult respect. Inima...eu pompez sânge,eu merit respect! Plămânii...eu fac respiratia,eu merit respect! Ficatu...eu filtrez toxinele...eu merit respect! Rând pe rând a vorbit fiecare.Ultima a vorbit P..a😁 eu merit cel mai mult respect,lucrez în mediu umed,sub presiune,în întuneric și cu capul în jos!🤪🤪🤪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...