Sari la conținut

Targovistean mort in Arges_Bascov


dedant68
 Share

Postări Recomandate

Pacat de el... de aceea dupa ce mi-am luat permisul am preferat sa merg singur sa imi cunosc limitele si sa imi creez propriul stil de mers...

Intr-adevar in scoala nu te invata multe dar te invata ceva totusi...

Parerea mea... cei care merg fara permis se numesc selectie naturala...

 

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din cate am inteles el mergea mai tot timpul intre cei doi prieteni cu care era la drum doar ca inainte de accident el a ramas ultimul dar foarte aproape de ei. Deci nu avea motiv sa bage mana in gaz sa i ajunga din urma. Primul din coloana avea 70km/h...

Acum nu stim nici masina aia cu ce viteza venea, pentru ca si asta conteaza foarte mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

of.

 

NU e bine sa te dai fara permis!

Ca poate nu te dai niste ani din cauza asta dupa.

 

CU permis nu esti alta persoana, permisul nu te face Rossi.

Dar neavand mizeria aia de plastic risti sa fi vinovat pentru greselile tuturor.

 

RIP

Cand ai "mizeria aia de plastic" in buzunar mergi relaxat, esti mai dezinvolt in ceeea ce faci si in gandire, altfel esti crispat si cu gandul ca incalci legea, cu privirea la a descoperi masina de politie printre celelalte sau agentul de circulatie in loc sa fii atent la drum si la modul cum te deplasezi...

Dumnezeu sa-l ierte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu stim nici masina aia cu ce viteza venea, pentru ca si asta conteaza foarte mult.

 

CE LEGATURA ARE MASINA CARE CIRCULA LEGAL SI REGULAMENTAR CU FAPTUL CA EROUL NOSTRU CARE CIRCULA ILEGAL A INTRAT PE CONTRASENS???

Editat de Taz Asg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ai "mizeria aia de plastic" in buzunar mergi relaxat, esti mai dezinvolt in ceeea ce faci si in gandire, altfel esti crispat si cu gandul ca incalci legea, cu privirea la a descoperi masina de politie printre celelalte sau agentul de circulatie in loc sa fii atent la drum si la modul cum te deplasezi...

corect.

 

off topic

de cate ori ma sui pe moto sunt atent sa descopar masina de politie oricum.

e ca un fel de joc viveo, ideea e sa nu faci puncte... :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, ma refer la faptul ca, el poate chiar avea 70 km/h doar ca si masina aia poate depasise viteza legala si impactul a fost asa devastator. Oricum sunt doar presupuneri, oricum nu mai conteaza, nu se mai intoarce :(

Chiar daca avea 50 km la ora si camionul 50 km la ora, un impact frontal a doua mase in miscare, o ciocnire de genul acesta distruge organele interne, iar profilele frontale sectioneaza membrele. Sunt accidente unde motociclistul ramane fara cap sau corpul este sectionat la jumatate, faptele sunt reale!! carnea si osul cedeaza rapid la impactul cu metalul.

Atentie ce spune soferul camionului in pasajul de mai jos!

http://www.curier.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=69399&Itemid=374

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, ma refer la faptul ca, el poate chiar avea 70 km/h doar ca si masina aia poate depasise viteza legala si impactul a fost asa devastator. Oricum sunt doar presupuneri, oricum nu mai conteaza, nu se mai intoarce :(

Din poze reiese ca mergeau prin localitate. Daca primul mergea cu 70, cel care ramasese in urma mergea cu putin mai mult.

Deci, in contextul in care:

- mobristul mergea peste (ok, nu exagerat dar totusi peste) limita de viteza

- mobristul nu avea permis de conducere

- impactul s-a petrecut pe celalalt sens de mers

cum naiba poti sa spui ca e vina conservarului ca mergea prea tare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"..... Si inteleg de mai sus ca se deplasa in spatele celor doi? O regula de baza in deplasari in coloana, incepatorii nu sunt in spate, fata si spatele se inchid de cei experimentati!!"

Foarte corecta remarca si dupa cum se vede exceptia intareste regula.

Incheietorul grupului trebuie sa fie experimentat si cu un motor puternic. O masina intercalata in grup, sau o depasire care te intarzie/distanteaza de grup, te face sa tragi de gaz ca sa revii in formatie. La o viteza de 70km/h ca sa revii in formatie trebuie sa urci in viteza cu cel putin 20-25 Km/h. Insa din pacate putini sunt cei care stiu si care respecta acesta regula de mers in grup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, ma refer la faptul ca, el poate chiar avea 70 km/h doar ca si masina aia poate depasise viteza legala si impactul a fost asa devastator. Oricum sunt doar presupuneri, oricum nu mai conteaza, nu se mai intoarce :(

 

Pe sensul meu de mers sunt oleaca suveran, nu prea se aplica principiul "evitarii oricarui pericol" pt cineva caruia i se nazare sa sara de pe "alalalt sens". In plus de asta din pozele care sunt in presa postate (cea cu camioneta/autoutilitara/cabina alba si SUV-ul ala -- ML parca e) nu are nicio relevanta viteza intrucat, din cate am inteles eu, el a lovit o masina si ulterior a fost proiectat sub acea cabina alba, problema fiind greutatea care a trecut peste el, nu impactul propriu-zis. Un picior nu se amputeaza cand te lovesti de o masina ci doar cand o masina trece peste tine -- e acolo un os, ii zice femur, care are si el ceva de spus la un eventual impact.

 

Dupa replica asta a ta acum ar trebui sa mergem toti cu 20 km/h ca poate vine vre-un nefericit de pe sens opus in noi ... Dar el de ce nu mergea in banda I langa bordura, ca am cam citit prin presa locala ca erau singuri pe strada pe sensul lor cand s-a intamplat accidentul si la cum arata pozele d`acolo numai in banda I nu mergea...

 

P.S.: Nu raspunde la acest post e doar o refulare din partea mea cand citesc anumite lucruri ce pot fi catalogate drept mari tampenii pe forum..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Se amputeaza foarte usor la impact un membru, dar nu are rost sa disecam aceasta problema oribila referitoare la ce se rupe din corpul uman la impact. Daca piciorul loveste bara metalica si este lipit de motor/cadru, atunci la impact se actioneaza ca o foarfeca/presa...piciorul a fost la 20 m fata de corp aproape de camion, practic unde a fost sectionat si incheiem cu pasaje de filme de groaza.

 

2. Amicii l-au lasat in urma, iar ei au intrat probabil cu viteza in curba, tipul s-a pierdut/stres, dorinta de a ramane cu ei/intre el, nimeni nu stie ce a gandit, dar ce este clar si concludent, abordarea curbei gresita si impact nimicitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand circuli pe strada si stii ca nu esti inregula , cauti stradute laturalnice , cauti " prieteni " care sa te mascheze , etc . In primul rand , nu pot clasifica drept prieten un om care stie ca nu am permis de conducere dar ma trage dupa el in plimbari . Ne batem cu caramida in piept ca nu suntem respectati in trafic . Atata timp cat nu te respecti pe tine ca individ nu ai cum sa ceri altora sa te respecte. Fara permis , chiar si in situatiile in care nu esti vinovat vei plati toate daunele sau ma rog , familia in cazul de fata .

Condoleante familiei care probabil ca avea cunostinta de plimbarile odraslei iar acum probabil regreta lipsa de atitudine . Nu va ganditi la ce lasati in urma ca oricum nu veti stii si nu veti simti nimic . Imagineaza-ti doar ca ajungi o gramada de carne macinata , ambalata intr-un costum de firma sau un sac ieftin de polietilena . Imagineaza-ti ca toata munca ta de a fi si de a parea cool si de gasca se vor rezuma in cateva pagini intr-un dosar penal sau daca ai noroc vei ajunge o leguma dependenta de ENEL care iti va furniza energia necesara aparatelor ce iti vor stimula organele . In cativa ani , vor mai fi doar cativa care sa-si aduca aminte de tine si asta ptr ca tu ai crezut ca esti cool sa o arzi fara permis . Gandeste .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am zis ca e vina celui din masina. Incerc doar sa mi dau seama cum de a fost asa puternic impactul daca avea viteza mica...

Uite aici ce se poate intampla la viteza "mica"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca nu avea permis putea conta destul de mult....Merg cu motorete si motociclete de cativa ani buni, dar de cand am luat permisul ( acum 3 ani) merg mult mai des....Sincer nu stiam cat de important este un cauciuc cat mai nou si cat mai calitativ ( la masina sa fim serios ca prea putin tinem cont, sh la putere), asta una dintre motivele pentru care poti considera ca e bun si permisul...

 

A PUS CINEVA PROBLEMA ASTA?...La 70-100km/h, in curba aia nu ai cum sa derapezi (declaratia soferului cu dubita) decat daca nu ai experienta necesara sa observi o pata de ulei sau ceva alunecos, ori ai cauciucul varza....Sunt curios daca ne poate spune cineva care a fost la fata locului ce cauciuce avea baiatul?? Primul accident al meu acum 2 ani a fost din cauza anvelopei ce o aveam pe fata (DOT 2006 destul de uzat)...intre timp am invatat cat de mult conteaza

Editat de yonustelystu1992
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt curios, daca grupul minunat de prieteni, dadeau de un...sa zicem alt prieten, fara permis, la volanul unui camion, care ii lua pe toti in bot...la fel de dezinvolti erau cu ce daca nu avea carnet?

nimeni nu spune cu toate cuvintele, dar adevarul este ca voi l-ati omorat. si nu va ascundeti dupa aia cu - nu l-am obligat, era major si vaccinat. trebuia sa-i luati cheile de la mobra, nu sa-l luati cu voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin ca acum am vazut reportajul de la a3 -- deci a intrat pe sensul opus, a lovit frontal un tir, a ricosat intr.un auto si a fost proiectat sub o autoutilitara ... Hmmm .... Deci care vehicul avea viteza???

 

@dedant -- nu vreau sa intru in polemica dar tu faci o confuzie ff grava intre leziuni -- amputatia poate fi produsa prin smulegere, strivire sau sectionare si nu e nimic oribil in a discuta niste principii medicale ce pot conduce la o idee asupra dinamicii. Si crede.ma ca nu ai nici cea mai vaga idee cat de rezistent e corpul omenesc asta asa ca parte generala. Sunt cativa medici p.acilea care te.ar putea lamuri cu privire la acest aspect...sau aceste aspecte.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin ca acum am vazut reportajul de la a3 -- deci a intrat pe sensul opus, a lovit frontal un tir, a ricosat intr.un auto si a fost proiectat sub o autoutilitara ... Hmmm .... Deci care vehicul avea viteza???

 

@dedant -- nu vreau sa intru in polemica dar tu faci o confuzie ff grava intre leziuni -- amputatia poate fi produsa prin smulegere, strivire sau sectionare si nu e nimic oribil in a discuta niste principii medicale ce pot conduce la o idee asupra dinamicii. Si crede.ma ca nu ai nici cea mai vaga idee cat de rezistent e corpul omenesc asta asa ca parte generala. Sunt cativa medici p.acilea care te.ar putea lamuri cu privire la acest aspect...sau aceste aspecte.

 

Numai bine!

Chiar nu ma contrazic si nu am de gand, nu este domeniul meu cel medical, dar eu am cazut la vizeze mai mici pe asfalt, o alta cazatura de la 7 m pe pamant intarit...si cam stiu cum este si ce se rupe in tine!! Nu doresc nimanui, dar doare al dracului de tare. Dar sa te izbesti de un tir/ mai nou tir nu camion, dar pana la urma tot la fel, ambele in miscare, oare cum este? Cat sa fie de rezistent corpul omenesc? Si priveste in foto ce echipament avea tipul, blugi si adidasi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt curios, daca grupul minunat de prieteni, dadeau de un...sa zicem alt prieten, fara permis, la volanul unui camion, care ii lua pe toti in bot...la fel de dezinvolti erau cu ce daca nu avea carnet?

nimeni nu spune cu toate cuvintele, dar adevarul este ca voi l-ati omorat. si nu va ascundeti dupa aia cu - nu l-am obligat, era major si vaccinat. trebuia sa-i luati cheile de la mobra, nu sa-l luati cu voi.

Cateodata nu ai ce sa le faci, eu am un zx9r....am un verisor care are 19 ani, nu are permis...De fiecare data cand ma duc pe la bunici ma innebuneste de cap sa dea si el o tura si il dau ca nu am ce face...il mai refuz dar intervine si taica'su si tot asa...Daca parintele lui nu-i interzice eu ce pot sa-i fac? l-am refuzat de cateva ori dar se uita toata lumea urat la mine, ca uite ce ingamfat, bla bla....ceva de genu...adica unii chiar nu realizeaza pericolul, le explici dar nu inteleg....EU CAND IA MOTO SI SE PLIMBA INTRU IN CASA SI II ZIC IN CAZ DE CEVA SA NU VA AUD PE NICIUNU, PUR SI SIMPLU NU INTELEG....

 

Cand nu esti in situatia asta nu poti intelege C00bra.....In caz de ceva chiar nu o sa ma consider vinovat, sa stea unu sa iti zica continuu vreau si eu sa merg iti zic eu ca cedezi psihic...

» Post actualizat in 29 Jun 2015 10:57

eu nu-i consider vinovati pe baieti, adica are 28 ani daca o fi fost si o fire mai dura ce poti sa-i faci?.......Asta cu luatu cheilor stii bine ca nu merge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cedezi psihic la insistentele unuia fara permis, ma intreb cum ai trecut testul psihologic la scoala de soferi. Ceea ce faci tu e infractiune, nu ai voie prin lege sa-i dai cheile.Si spune-le rudelor ca poate sa moara, de asta nu i-o dai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...