Sari la conținut

Accident pe Transfagarasan


piticot
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

am plecat azi pe Transfagarasan din Orasul Victoria pana la Balea Lac si retur. La intorcere m-am intalnit cu un grup de 3 motorete naked, un FZ6 si inca doua care mi-au facut semn sa incetinesc. Dupa doua curbe am gasit un triunghi reflectorizant pe sosea si apoi accidentul din pozele care urmeaza: Suzuki SV cu numere de Polonia a taiat curba si a intrat frontal intr-un Audi de Germania. Am oprit si am sunat la 112 sa anut Politia; accidentul se petrecuse de ceva timp, riderul era ok, in stare de soc dar intreg, mobra avea furca stramba/rupta si era nedeplasabila dar ei ziceau ca le vine o platforma in scurt timp. Am vb cu Politia si i-am lasat acolo. Am gasit mai tarziu apeluri ratate de la seful de post din Cartisoara care ma suna ca nu-i gaseau dar pana la urma s-a rezolvat.

Ma intreb de ce nu au oprit colegii cu care m-am salutat inainte sa dau de accident? Cat de greu era sa vb cu niste oameni in engleza? Ca pana la urma zicem ca avem o pasiune comuna....

post-4337-0-21713800-1435885058_thumb.jpg

post-4337-0-04399400-1435885070_thumb.jpg

curba cu pricina...

post-4337-0-28255600-1435885078_thumb.jpg

post-4337-0-86442900-1435885100_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu trebuia sa vorbeasca in engleza, doar sa ii acorde un prim ajutor daca era cazul si sa dea telefon la 112. Doamne fereste de o hemoragie sa zicem... cred ca orice prost poate pune un garou...Probabil il vazuse pe motciclist in picioare si o fi zis ca nu e chiar atat de grav... dar o intrebare si un pic de suport intr-un fel sau altul cred ca era de dorit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Săracul Audi...


Sănătate motoristului ! Şi-altă dată, dunga s-o respecte.
Nu înţeleg, dacă tot îţi plac motocicletele şi eşti pe un drum montan, bănuiesc că-ţi plac şi curbele. Deci îţi place să te înclini în curbă. De ce ai tăia-o ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Săracul Audi...

 

Sănătate motoristului ! Şi-altă dată, dunga s-o respecte.

Nu înţeleg, dacă tot îţi plac motocicletele şi eşti pe un drum montan, bănuiesc că-ţi plac şi curbele. Deci îţi place să te înclini în curbă. De ce ai tăia-o ?

pentru ca esti pe un drum NECUNOSCUT si belesti ochii la peisaje.....

nu cred ca plolonezul a venit la noi sa si polizeze scaritele pe transfagarasan.........

si tu daca te ai duce in alpi ai casca ochii la peisaje si nu te ai da da shumi"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat de greu era sa vb cu niste oameni in engleza? Ca pana la urma zicem ca avem o pasiune comuna....

 

Oamenii au zis probabil sa nu se murdareasca la gura de atata engleza.:) Sanatate polonezului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice prost stie sa puna un garou... problema e CA NU AR TREBUI PUS UN GAROU! se foloseste doar compresia pe rana. un garou lasat mai mult de 30 minute poate duce la amputare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca esti pe un drum NECUNOSCUT si belesti ochii la peisaje.....

nu cred ca plolonezul a venit la noi sa si polizeze scaritele pe transfagarasan.........

si tu daca te ai duce in alpi ai casca ochii la peisaje si nu te ai da da shumi"

eu tot aud vorbind de peisajele astea dar eu nu le-am vazut pana acum, ce sunt? copaci si pajiste am inteles...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice prost stie sa puna un garou... problema e CA NU AR TREBUI PUS UN GAROU! se foloseste doar compresia pe rana. un garou lasat mai mult de 30 minute poate duce la amputare

Eu stiu ca : atunci cand pui un garou notezi ora si minutul la care l-ai pus...tocmai ca sa-l slabesti in cel mult 20 de minute nu 30, ca celelate tesuturi sa poata fi vascularizate...Se tine max 20 minute iar apoi se elibereaza cateva minute si iar se strange la loc. Daca tot dati un sfat dati-l corect ! Eu asa am invatat, dar poate ma insel...probabil ca rana fiind localizata pe suprafata mica se poate face compresie...dar atentie nu la gat ! Priviti aci dar am rezerva cu ora aceea... ,,Garou se numește o bandă elastică sau un tub, de obicei din cauciuc, care servește la întreruperea temporară a circulației sângelui într-o regiune a corpului, pentru oprirea unei hemoragii, prin comprimarea arterei principale a unui membru.[1]

Prin aplicarea garoului se realizează o compresie concentrică a părților moi care, la rândul lor, exercită o compresie circulară cu închiderea vaselor de sânge. Pentru a favoriza compresiunea pe pachetul vascular, sub garou se aplica o fașă de tifon, sau un obiect dur, cu axul mare orientat paralel cu axul vascular al membrului. În acest fel încetează toată circulația sângelui dincolo de garou. Consecința este că toate țesuturile situate în regiunea respectivă nu mai primesc oxigen și nu mai sunt hrănite. Din această cauză, un garou nu poate fi menținut strâns mai mult de o oră, timp în care rănitul trebuie adus la o unitate medicală specializată. [2]

În cazul hemoragiilor membrelor, garoul se aplică la o distanță de rană, deasupracotului sau a genunchiului, prin strângere treptată. La fiecare 15-20 minute, garoul se desface pentru a permite sângelui să circule. [3]"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tot aud vorbind de peisajele astea dar eu nu le-am vazut pana acum, ce sunt? copaci si pajiste am inteles...

 

eu de asta filmez. cand ajung acasa vad tot peisajul :) . cand am cascat ochii la niste stanci mi-a oprit un taxiu in fata si de atunci ma uit la drum tot timpul oricat de multe buci sunt pe drum (din masina...recunosc...ma uit :) )

dar ce ironie si cu accidentul asta. sa vii tocmai din germania ca sa dea un polonez peste tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca : atunci cand pui un garou notezi ora si minutul la care l-ai pus...

 

La acest accident, cred că soluția ta ar fi fost mai bună. Din cîte am înțeles, cei de la SMURD/Ambulanță nu mai folosesc garouri la evenimentele petrecute în oraș sau apropiere. E mai eficientă compresa, asta pentru că ei oricum în cîteva minute ajung la spital. Dar în vîrf de munte, probabil că garoul rulz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era mort si imprastiat pe carosabil si pe sub carosabil si mobra rupta in 3 atunci opreau mai multi . . . . ptr selfie-uri .

P.S : ptr a ajuta un om ranit in urma unui accident rutier , vad ca dezbateti problema unui garou dar cati aveti o pereche de manusi de unica folosinta , sterile ? Nu de alta dar degeaba ii pui garou daca dupa aia omul va trage cu te miri ce infectie sau mai rau , te lipesti de baba Sida . . .

Editat de 5129114
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

garoul nu mai e la moda de ceva ani. Se foloseste compresia pe hemoragie. Asta este de la un curs de prim ajutor tinut de un echipaj SMURD

 


» Post actualizat in 03 Jul 2015 12:03


Eu stiu ca : atunci cand pui un garou notezi ora si minutul la care l-ai pus...tocmai ca sa-l slabesti in cel mult 20 de minute nu 30, ca celelate tesuturi sa poata fi vascularizate...

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

garoul nu mai e la moda de ceva ani. Se foloseste compresia pe hemoragie. Asta este de la un curs de prim ajutor tinut de un echipaj SMURD

depinde de hemoragie...

in unele cazuri compresia pe hemoragie nu este posibila.

leziuni mari, artera sectionata... etc.

nici garoul nu este valabil oriunde. sunt zone in care nu ai cum...

garoul folosit aiurea este foarte naspha intradevar.

 

pe mine ma omoara chestia asta cu primul ajutor...

teoretic stiu multe. dar atunci pe loc confruntat cu cinestie ce situatie... nu stiu zau... brrr

si chiar si cu cursuri. ar trebui repetate la o vreme. nu am fost decat o singura data in situatia de a acorda prim ajutor si si atunci din fericire a oprit o masina din care a coborat un DOCTOR generalist... ce bine!

 

ar fi trebuit sa opreasca baietii, intradevar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

nu cred ca plolonezul a venit la noi sa si polizeze scaritele pe transfagarasan.........

 

 

Se vede ca mergea linistit, pentru ca motocicleta nu este prea sifonata. Si nici ala cu masina nu mergea tare. Se mai intampla si accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand ratezi curba in general iesi larg nu o tai ;)

 

Unde ieși larg într-o curbă la dreapta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma tataie , ma tot hlizesc la poze si nu inteleg ce cauta motorul pe banda din sens opus . Cred ca polacul stia ca in Romania se circula pe stinga ca in Anglia .

 

De unde si chestia aia cu vorbitul in engleza ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era mort si imprastiat pe carosabil si pe sub carosabil si mobra rupta in 3 atunci opreau mai multi . . . . ptr selfie-uri .

P.S : ptr a ajuta un om ranit in urma unui accident rutier , vad ca dezbateti problema unui garou dar cati aveti o pereche de manusi de unica folosinta , sterile ? Nu de alta dar degeaba ii pui garou daca dupa aia omul va trage cu te miri ce infectie sau mai rau , te lipesti de baba Sida . . .

Atunci sa il lasam sa moara ca un caine, sa nu luam Sida !? Ce e mai bine pt. el sa traiasca si poate scapa de infectie sau sa iasa tot sangele din el si sa moara cu zile!? Problema e la noi, nu la el la accidentat... Nu toti sunt obisnuiti cu sangerari masive, cred ca e un soc si pentru cel ce intervine...la unii apare inainte si raman blocati, la altii dupa... de adrenalina...

» Post actualizat in 03 Jul 2015 13:59

depinde de hemoragie...

in unele cazuri compresia pe hemoragie nu este posibila.

leziuni mari, artera sectionata... etc.

nici garoul nu este valabil oriunde. sunt zone in care nu ai cum...

garoul folosit aiurea este foarte naspha intradevar.

 

pe mine ma omoara chestia asta cu primul ajutor...

teoretic stiu multe. dar atunci pe loc confruntat cu cinestie ce situatie... nu stiu zau... brrr

si chiar si cu cursuri. ar trebui repetate la o vreme. nu am fost decat o singura data in situatia de a acorda prim ajutor si si atunci din fericire a oprit o masina din care a coborat un DOCTOR generalist... ce bine!

 

ar fi trebuit sa opreasca baietii, intradevar.

Ar trebui chemati toti conducatorii auto, moto, etc. sa faca un curs pe un manechin din care la un moment dat chiar sa tasneasca ,sangele' prin artere...doar asa te poti pregati cat de cat...

» Post actualizat in 03 Jul 2015 14:06

Daca tot vorbim de prim ajutor, care sunt prioritatile...in caz de... cum trebuie procedat si care-i ordinea, scurt si la obiect...!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...