Jump to content

Recommended Posts

anul trecut am fost implicat intr-un incident in urma caruia a rezultat vatamarea usoara a persoanei,respectiv 4 zile de ingrijiri medicale
luna aceasta mi-a fost adusa la cunostinta calitatea de suspect.in acest ritm probabil dosarul va fi solutionat in 1,2,3 ani...
dovada imi da dreptul sa conduc doar pe teritoriul Romaniei nu si in afara tarii.

rog un raspuns obiectiv la intrebarea de mai jos,pe baza experientelor voastre si nu predici despre moralitatea faptelor mele.
v-a fost cerut permisul la vama Turciei sau pe teritoriul ei(ex control de rutina)?

in cazul in care nu l-ati avut la voi, cum s-a rezolvat?pot fi mituiti?
ps:ma intereseaza Turcia deoarece urmeaza sa petrec 2/3 saptamani pe acolo,strabatand distante mari si trebuie sa iau o decizie: moto(de preferat dar trebuie sa conduc eu) sau auto(conduce prietena) :)

Edited by kappy666

În 15 ani de făcut Turcia (câteva zeci de ture), vacanta și treburi personale, mi-a fost cerut o singura data permisul la un filtru specific pe teritoriul Turciei. Adică atunci verificau doar permisele.

În rest, asa cum ai rugat, nu comentez.

Edit: mi-a mai fost cerut permisul atunci când am închiriat moto, tot la turci, dar nu de către autorități ci de firma de la care am luat motorul cu chirie.

Edited by Tornada

In niciun caz nu pot fi mituiti.

Nici sa nu incerci.

Risti sa te ia pe sus jandarmii.

Nu mi s-a cerut niciodata permisul de conducere.

Doar talonul si asigurarea.

Pentru mai mare siguranta, mergeti cu masina.

Daca nu esti hotarat unde sa mergeti, da-mi PM si iti pot da cateva sugestii (am fost de doua ori in vacanta numai anul asta in Turcia si de vreo zece ori in ultimii ani), poti vedea si un link in semnatura mea.

Totul tine doar de buget.

Edited by mony

Cam de 10 ani ....tot "la turci" ajung in concediu ...

Merg cam 1500 km dus ....pana in Antalia ....Alania ..

De 2 ori am aratat actele la filtru ...

Deci procentajul ar fi de 90% ca nu te vor oprii , dar ....dupa noroc .

Mita iese din discutie .

Politia in Turcia este cam ca militia noastra din comunism .

Eu sunt român dar am și cetățenia turca (nu îmi place dar asta este alta poveste). Nu știu de ce miliție vorbiți ca nu este deloc asa....

Salut.Saptamana trecuta m-am intors din Turcia cu auto.Dus-intors nu ma oprit nimeni,cu toate ca politie era peste tot....si sa fiu sincer am mai si incalcat din reguli(viteza peste limita legala).La punctul de trecere,pe langa pasaport, m-i sa cerut asigurarea si certificarul masinii,deci permis nu.Asfalt uscat!

multumesc tuturor pt raspunsuri;voi lua legatura si cu un avocat sa vad daca se poate face o solicitare la procuror de restituire a permisului (strict pt perioada concediului) sau daca se poate elibera o hotarare care sa-mi ofere acest drept.
am o nelamurire:...in urma acestui incident mi-a fost retinut permisul fiind cercetat intr-un dosar penal dar nu mi-a fost suspendat dreptul de a conduce ,sau mi-a fost suspendat dreptul de a conduce doar pe teritoriul altor state iar in Ro "imi este ingaduit "sa conduc cu aceasta dovada
rog raspunsuri obiective

» Post actualizat in 05 Jul 2015 20:00

multumesc tuturor pt raspunsuri;voi lua legatura si cu un avocat sa vad daca se poate face o solicitare la procuror de restituire a permisului (strict pt perioada concediului) sau daca se poate elibera o hotarare care sa-mi ofere acest drept.
am o nelamurire:...in urma acestui incident mi-a fost retinut permisul fiind cercetat intr-un dosar penal dar nu mi-a fost suspendat dreptul de a conduce ,sau mi-a fost suspendat dreptul de a conduce doar pe teritoriul altor state iar in Ro "imi este ingaduit "sa conduc cu aceasta dovada
rog raspunsuri obiective

postez aici pt a nu mai deschide un alt topic:

-in cazul in care aveti permisul retinut dar drept de circulatie acordat de dovada(care se prelungeste la 30 zile),de fapt,acest drept este limitat doar la Romania;dreptul de a conduce in strainatate va este restrans.din acest motiv ,dovada nu are valoare in strainatate si nici nu va dreptul de a conduce in afara Romaniei.
in cazul in care sunteti prinsi nu veti fi incadrati la "lipsa plastic" ci la conducere fara permis.
-pt a putea totusi conduce in afara granitelor, se poate face o solicitare argumentata(sunteti sofer de tir,familia depinde de veniturile pe care le realizati din aceasta munca,din motive medicale sunteti nevoit sa va deplasati intr-o tara straina ) catre procurorul de caz,in care solicitati sa fie redat acest drept.
Procurorul poate dispune sau nu, in baza argumentelor pe care le aduceti, o hotarare in acest sens.
Cam astea sunt informatiile pe care le am eu in acest moment.In cazul in care dispuneti si de alte informatii obiective sunteti liberi sa contribuiti