Jump to content

Recommended Posts

Salut viitori colegi,

In ideea ca am cautat in lung si in lat pe forum si nu am gasit un topic recent, am sa incep eu unul.

Doresc sa dau de permis A insa habar nu am la ce scoala sa ma duc. Am auzit doar de doua scoli de la prieteni, si acelea sunt Adi si Louis. Vroiam sa va cer si voua parerea dat fiind ca sunt mai multi ani de experienta pe forum legat de motociclism, decat in randul prietenilor mei.

Este pretul scolii un factor? (cu cat mai scump cu atat mai bun ? ) sau doar sa fac o scoala apropiata de mine indiferent de pret/instructori/motociclete...

Si daca mai aveti alte sfaturi de inceput .. sunt bine-primite. :peace:

Oricare din cele doua menționate de tine sunt ok. Mergi în poligon și orientează-te acolo. Îi alegi pe cei care îți lasă o impresie mai buna.

sfaturi de inceput,

1.fa-ti cont pe forum nu te loga de pe facebook

2.completeaza datele pentru contul tau, macar locatia, sa vedem si noi de unde esti, daca eu iti recomand o scoala din constanta si tu stai in satu mare, pierdem timpu aiurea (scolile enumerate de tine sunt din bucuresti, iarasi daca tu stai prin Iasi, nu stiu cum te ajuta)

3.scoala o faci ca sa iti iei plasticu, daca stii sa mergi pe bicicleta, nu o sa ai probleme foarte mari

4.te sfatuiesc sa incepi cu categoria B si sa aduni ceva experienta in trafic folosind masina, te va ajuta apoi cand o sa iesi cu motocicleta in trafic

5.te intereseaza pretul cel mai mic (daca te prinzi repede de chestii, scapi mai ieftin, daca te descurci mai greu, cu diferenta de bani poti sa iti iei ore suplimentare) ideea este sa ajungi sa stapenesti motorul cu toate comenzile lui

6.cand zici ca ai cautat si nu ai gasit, la ce anume te referi, daca este pretul scolii un factor? sau o dezbatere intre care scoala e cea mai buna? nu o sa faca nimeni asa ceva, daca folosesti cum trebuie functia de search, o sa gasesti n+1 topicuri pentru incepatori

7.pe tine te intereseaza cel mai apropiat poligon fata de tine (casa sau job), eu stiu ca este unul la ilioara si altul pe la obor (intersectie electronicii cu baicului), te duci la ala care iti este mai aproape si intri in poligon, si sunt mai multe "firme" scoala de soferi, poti sa vorbesti direct acolo (inscriere cu acte si toate cele se face la sediu, deci asta e un drum informativ, de unde poti sa afli mult mai multe informatii decat de aici, dar trebuie sa te misti pana acolo, de asemenea informatiile primite de acolo sunt mai proaspete)

eu am facut la louis, am avut 3 sedinte de poligon, 1 de camp, si 1 de trafic, am fost multumit de oferta asta (dar aveam putin experienta dinainte, am facut cateva mii de km pe scuter la job, tot ce a trebuit sa fac a fost sa invat comenzile noi, ambreiaj, frane, schimbator)

bafta

Edited by robert23mg

Nu pot sa imi dau cu parerea despre scoli moto pe care nu le-am frecventat sau despre care am aflat numai din auzite / net dar eu am facut scoala la TEO si pot spune ca am ramas placut surprins. De ce?

- Nu am platit peste nivelul pietei, din ce am cercetat.

- Cursurile in poligon se tin langa Gara Obor. Asa cum a mentionat si Robert, un factorul important era locatia, respectiv aproape de jobul meu. Chiar a contat, mai ales dimineata.

- Programul a fost flexibil si mi-am ales practic ce ore am vrut / zile, daca era fizic posibil. Rar am vazut ca instructorii sa vina pentru 2-3 persoane de la 8 dimineata ! Jos palaria!

- Am facut absolut toate orele inscrise in carnetel, nimeni nu a incercat sa "muste" din ele :)) Conteaza, dar pana la urma adevarata experienta e in trafic, scoala fiind "introducerea introducerii in lumea moto" + permisul

- Motociclete in stare buna si intructorii te incurajaza sa faci practica pe toate categoriile, de la Enduro la Chopper. Este important sa sti ce iti place si ce stil adopti.

- Instructorii nu te lasa de izbeliste. Iti explica, te urmaresc, te corecteaza, te sfatuiesc tot timpul... ca sa nu mai zic ca sunt foarte de treaba si seriosi.

- Pe baza observatiilor din poligon, chiar iesi in trafic. Ore si ore petrecute in trafic te pregatesc in asa fel incat cand o sa fi singur, sa nu pleci cu gandul "Sper sa nu mor astazi"

Nu am categoria B si cand am terminat scoala nu am iesit in trafic cu emotii. Personal, ii recomand.

Nu stiu multe scoli, dar sigur nu ti-o recomand pe cea pe care am facut-o eu acum 10 ani cand am luat permisul fara sa stiu sa schimb vitezele si sa iau o curba pe strada :(

Din scolile din Bucuresti am fost pozitiv impresionat de Motolouis; stiu 2 persoane care au facut scoala acolo, cu unul din ei am mers primii lui 500 km dupa absolvire si mergea chiar foarte bine; cu amandoi la doar un an de la terminarea scolii am facut o tura lunga prin Europa si s-au comportat foarte bine. De asemenea am fost in poligon la Louis si mi-a placut si locul, si motocicletele si ce se facea acolo (si mi-as fi dorit sa fac si eu macar jumatate in prostia de fabrica ieftina de permise pe care am facut-o).

Or fi si alte scoli, dar e greu de facut comparatie daca nu ai ocazia sa le vezi si sa stii ce se face la ele.

Mersi mult tuturor. Si dupa sfatul lui Robert mi-am facut facut si contul. :cheers:

Am intrebat de pareri despre scoli pentru ca nu am timp sa ma duc in poligon sa vad cine si cum e (lucrez de la 9 la 8). Dar oricum din ce am citit.. ideea ar fi sa gasesc ceva aproape de servici/ casa. Oricum mersi de mult de informare si sper sa ne auzim cat de curand in trafic :spsmile:

P.S. O intrebare finala off topic daca ati incercat sau cunoasteti cazuri: Daca nu am buletinul pe Bucuresti pot sa dau de permis categoria A aici ?

Oricare din cele doua menționate de tine sunt ok. Mergi în poligon și orientează-te acolo. Îi alegi pe cei care îți lasă o impresie mai buna.

Mai mult, daca vrei si ai cum dpdv financiar, poti incerca sa faci cate o ora cu fiecare, sa vezi ce impresie iti lasa si in timpul practicii, nu doar din pozitia de observator.

@bIgFatAss Faza cu banii nu o stiu

Dar stiu cum se face Scoala Moto azi, in 2015. Ia, tata, motoreta si da ture! Bratovici statea non stop langa mine si imi explica ce gresesc. Non stop! Avea eleve care faceau Scoala de UN an, si tot nu luasera permisul. Si le trata cu tact si rabdare.

Doresc sa dau de permis A insa habar nu am la ce scoala sa ma duc. Am auzit doar de doua scoli de la prieteni, si acelea sunt Adi si Louis.

Este pretul scolii un factor? (cu cat mai scump cu atat mai bun ? ) sau doar sa fac o scoala apropiata de mine indiferent de pret/instructori/motociclete...

In legatura cu scoala, eu iti recomand pe cea care isi tine orele in poligonul din spatele garii de est(Soseaua Electronicii). Cred ca Louis isi tin orele in poligonul de acolo.

Pretul scolii este un factor de luat in seama. Eu am ales o scoala care imi lua putin bani insa, avea jafuri de motociclete si un singur instructor care trebuia sa se descurce cu 3 cursanti, in conditiile in care cu unul din ei iesea in trafic si ceilalti ramaneau in poligon. Ieftin si bun nu prea vei gasi.

Daca esti hotarat sa te apuci de motociclism cumpara-ti echipament, inainte sa incepi scoala. Pentru inceput macar casca, geaca, masnusi si genunchiere. Si poarta-l in timpul orelor de poligon.

Bafta :)

Edited by gabizxc

Louis e langa gara de est si iti dau ei in scoala echipament, daca tin minte bine: armura si genunchiere.

@gascoine: Daca ai elevi care n-au terminat scoala de un an, ai probleme mari ca instructor.

era o fata, avea emotii, probabil nici talent nu prea avea ... vroiam sa spun ca altii i-ar fi dat cu flit. in fine, nu e exemplul ideal. insa apreciam ca statea, ori Bratovici ori colegul lui, cu cate un singur cursant si ii explica mereu ce greseste si ce trebuie sa repete. Ca sa fiu obiectiv pana la capat, majoritatea scolilor costau 6 - 8 milioane, iar la Bratovici era 12. asta era in 2012, nu stiu care mai sunt preturile acum.

» Post actualizat in 13 Jul 2015 07:05

la chestia cu banii luati nu te contrazic pentru ca nu stiu, dar nu parea genul, dupa parerea mea.