Sari la conținut

radare undercover


kawazaki
 Share

Postări Recomandate

Ai interpretat total gresit. Cand vor exista toate astea, va exista si buna crestere si bun simt si preventia, iar legea nu va mai fi incalcata atunci.

Eu nu inteleg de ce va comparati cu vestuk europei cand romania cu r e la ani lumina ca in star trek de ele. E ca si cum eu as vrea sa fiu comparat cu un intelectual, eu fiind un prost.

Hai sa lasam gradina altuia si sa aven grija de a noastră.

 

Dacă tot zici că gândești outsidethebox, dacă toți sunt proști în jurul tău, cum poți evolua? Sau preferi să rămâi acolo?

Dacă îi spui tot timpul unui copil 'ești un prost', 'nu ești în stare de nimic' (deși corect gramatical e 'nu ești în stare de ceva'), 'ești vai de capul tău', ce rezultat crezi că vei obține? Vei avea un copil deschis, optimist, care gândește liber sau îi vei imprima pe scoarță un profil predefini?

 

Exact așa e și la nivel social. Folosește modele, care, odată adoptate, vor genera o creștere de nivel. Cum ar fi să ne comparăm cu Africa subdezvoltată, că tot suntem peste ei la unele capitole și să ne îmbărbătăm că e bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

asta pt ca e mai usor sa-ti cumperi un motor puternic(mult mai ieftin) decat o masina puternica,sunt convins ca daca ar avea posibilitatea sa-si cumpere masini puternice toti care merg asa cu motoarele vor merge si cu masinile f tare,ba mai mult unii coboara de pe moto puternice si cred ca daca au logan e ok sa mearga cu 150-160km/h(doar au mers si cu motorul la viteza aia)

Neaparat trebuie sa se si filmeze cand fac asta sa vada lumea cat sunt de piloti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și, din păcate, de multe ori sângele e nevinovat, întins pe jos din cauza unor zmei.

cu masini da rahat.

 

m-am saturat de chestia asta. motociclistii mor pe mana lor daca e si gigantic de rar iau pe cineva cu ei.

soferii de buldozere de 1 tona + cand o gafeaza si o fac enorm de des omoara si pe cei din jur, da.

 

 

Eu sunt pentru!

 

De 100 ori mai multe radare pe șosele, de 1000 de ori mai multe permise suspendate și amenzi date.

Cu cât mai puțini vitezomani pe drumurile publice, cu atât mai puțin sânge pe asfalt, cruci pe marginea șoselelor și ripuri pe forumuri.

da, superb. cand o fi autostrada cu viteza maxima legala de cel putin 150. suntem in 2015!!! wtf? meergem cu 90 -100 si ne bucuram ca e fluid traficul... iesim pe autocacastrada si mergem 140 cu ochii in ceas sa nu ne ia radaru' ... facem o zi dintr-o parte in alta a tarii... bagam bani in drumuri dupa care ne rupem in gropi sau vedem la stiri ca banii au ajuns la nustiucine in buzunar...

cand o banda pe sens dintr-o parte in alta a tarii va fi un cosmar uitat de mult...

cand o sa ofere conditii sa aibe si pretentii.

 

momentan Romania este exact ce se vrea a fi de catre cei de la putoare.

 

sunt 100% sigur ca radarele alea sunt acolo pentru ca multa empatie si pentru ca politia ne vrea binele. aham...

bani la buget pentru javrele care alea care ne toaca de bani! grrr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba da esti mai rau ca o baba.... ce ti se pare asa anormal ca l-a ars pe ala cu 177 km/h? Ai vazut sa-l prinda pe vreunu care mergea cu 90 in zona de 100 si sa-i dea amenda?

 

Legal procedeaza corect..

 

Da n'am zis ca ar actiona ilegal. Normal ca sunt acoperiti de legea pixdii .

 

Problema mea cu politia boschetara este ca traiesc cu impresia (saracii de ei) ca accidentele se produc din cauza vitezei. Nooo zi zau tu !? Nu se produc din cauza infrastructurii de nutela inexistente ? Statul asta jegos nu e in stare sa creeze nimic .Sa faca dracului sosele cu ciunspe benzi ca sa nu ma mai forteze pe mine sa fac 10001 de depasiri (care mai periculoase ..care mai safe) crescandu'mi astfel riscul de a face vre'un accident "din cauza vitezei excesive" (hai sictir) si atunci da, o sa inteleg rolul de preventie al statului. Pana atunci sa ma scuteasca jegosii de la autoritati cu texte de genul "prevenim... spre binele ceteteanului..." .

 

Hai mai bine sa punem militia boschetara sa stea pe bulevarde goale la 3 dimineata si sa te ia pe tine (infractor notoriu) cu 70 prin oras facand astfel un mare mare serviciu societatii (hai sictir x 2)

 

Si stai linistit ca nu multi circula cu viteze duble/triple fata de viteza legala (cum este concret cazul asta). Majoritatea sunt arsi pt 15-20 km peste limita, mergand pe drumuri libere sau in conditii lejere de trafic.

 

Si daca nu'mi creezi conditiile ca sa pot respecta legea... zi'mi mie daca asta nu e jaf / hotie / o alta modalitate de a scoate bani cu japca din buzunarul tau ?

Editat de SyDemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a, superb. cand o fi autostrada cu viteza maxima legala de cel putin 150. suntem in 2015!!! wtf? meergem cu 90 -100 si ne bucuram ca e fluid traficul... iesim pe autocacastrada si mergem 140 cu ochii in ceas sa nu ne ia radaru' ... facem o zi dintr-o parte in alta a tarii... bagam bani in drumuri dupa care ne rupem in gropi sau vedem la stiri ca banii au ajuns la nustiucine in buzunar...

cand o banda pe sens dintr-o parte in alta a tarii va fi un cosmar uitat de mult...

cand o sa ofere conditii sa aibe si pretentii.

 

momentan Romania este exact ce se vrea a fi de catre cei de la putoare.

 

sunt 100% sigur ca radarele alea sunt acolo pentru ca multa empatie si pentru ca politia ne vrea binele. aham...

bani la buget pentru javrele care alea care ne toaca de bani! grrr

 

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai interpretat total gresit. Cand vor exista toate astea, va exista si buna crestere si bun simt si preventia, iar legea nu va mai fi incalcata atunci.

Eu nu inteleg de ce va comparati cu vestuk europei cand romania cu r e la ani lumina ca in star trek de ele. E ca si cum eu as vrea sa fiu comparat cu un intelectual, eu fiind un prost.

Hai sa lasam gradina altuia si sa aven grija de a noastra.

 

 

Si nu, nu subt cul. Cei ce sunt cul se uita la Capatos.

Tu pui problema: ce a fost mai intai oul sau gaina?

Tu cum crezi ca functioneaza: mai intai sa faca statul , adica noi, sistem de invatamant, sistem social , autostrazi etc si dupa aceea eu voi fi un om civilizat cu respect fata de lege, sau mai intai sa fim educati, cu respect fata de lege si asta va permite realizarea a ceea ce doresti tu (ca si noi de altfel)?

Din pacate trebuie sa te compari cu cineva ca sa stii pe unde esti. Fata de cei din Africa subdezvoltata cum a spus BLORIN Romania este Raiul pe pamant. Stam exceptional. Dar noi vrem ca in vest. Sa stii ca dintotdeauna s-a fugit din Romania spre vest, nu spre Africa. Daca ne place in vest inseamna ca pe ei trebuie sa ii luam ca model. Si sa stii ca la ei s-a intamplat cum ti-am scirs mai sus: mai intai s-au facut oameni cu respect fata de lege, cu respect unul fata de celalalt, cu respect fata de munca si dupa aceea au construit sistemul social, de invatamant, de justitie etc.

Si daca vrei un exemplu - din alta zona ca sa fie neutra treaba - ca mai intai trebuie bun simt si buna crestere si abia dupa aceea vin restul iata: am un prieten inginer silvic care a avut un contract intr-o tara africana sa faca o perdea de padure ca sa nu mai vina desertul peste ei. A muncit 2 ani, a facut treaba faina. Dupa alti 2 ani cand a trecut pe acolo, in drum spre un alt contract, toata perdeaua era o ruina prin care se plimbau ciobanii lor cu caprele care mancasera complet copacii.

Asa ca imi pare rau sa te dezamagesc: mai intai bun simt, educatie, civilizatie, dupa care vin restul.

» Post actualizat in 09 Jul 2015 08:32

:agree: :agree: :agree:

Bravo, e bine daca esti de acord cu ZIDU' (dreptul tau), dar te rog sa ma luminezi si pe mine, ca nu ma duce capul, cum trebuie sa se faca preventia. Da-mi 3-4 metode simple si eficiente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu masini da rahat.

 

m-am saturat de chestia asta. motociclistii mor pe mana lor daca e si gigantic de rar iau pe cineva cu ei.

soferii de buldozere de 1 tona + cand o gafeaza si o fac enorm de des omoara si pe cei din jur, da.

 

 

da, superb. cand o fi autostrada cu viteza maxima legala de cel putin 150. suntem in 2015!!! wtf? meergem cu 90 -100 si ne bucuram ca e fluid traficul... iesim pe autocacastrada si mergem 140 cu ochii in ceas sa nu ne ia radaru' ... facem o zi dintr-o parte in alta a tarii... bagam bani in drumuri dupa care ne rupem in gropi sau vedem la stiri ca banii au ajuns la nustiucine in buzunar...

cand o banda pe sens dintr-o parte in alta a tarii va fi un cosmar uitat de mult...

cand o sa ofere conditii sa aibe si pretentii.

 

momentan Romania este exact ce se vrea a fi de catre cei de la putoare.

 

sunt 100% sigur ca radarele alea sunt acolo pentru ca multa empatie si pentru ca politia ne vrea binele. aham...

bani la buget pentru javrele care alea care ne toaca de bani! grrr

 

Prietene, ai înțeles trunchiat!

Unde am făcut eu referire la motocicliști?

 

Dacă există radare, deci, implicit, poliție pe cât mai multe poziții din trafic, cretinii care întorc fără să se asigure, care depășesc cum vrea basca lor, care conduc ca niște cizme, vor fi filtrați. Deci noi, inclusiv motocicliști, vom avea un trafic mai 'prietenos'.

 

Iar infrastrcutura o avem pentru că asta am votat. Noi, democratic, prin vot deschis. Și i-am lăsat pe aleși să facă ce a vrut pwla lor cu țara noastră.

Fiecare popor are conducătorii pe care îi merită.

Deci, pe cale de consecință, dacă vrem alți conducători (alt tip de conducători, de fapt) trebuie să gândim noi, ca popor, altfel. Dacă ne place să încălcăm regulile, cum basca mea să ne dorim corectitudine?

 

@Silver: hai la o bere, că putem dezvolta subiectul!

Editat de blorin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare cum ganditi invers?

 

deci tu nu ai conditii, nu ai autostrazi si infrastructura, dar e ok sa mergi tare pentru ca nu ai conditii, si zici ca astepti sa ai infrastructura si conditii in afara, ca sa te comporti ca afara (legal)

pai nu ti se pare ca ar fi cazut sa o arzi legal TOCMAI cand nu ai conditii? tocmai cand e RISCANT sa faci o depasire pe un dn cu 2 benzi? nu AICI trebuie sa te obisnuiesti sa respecti legea? si cand vine si infrastructura esti deja educat?

si daca iti iei viteza esti OBLIGAT sa ii dai goarna? toti care au q7 si bmw-uri si conserver capabile sa ii dea 200 sunt OBLIGATI si ei sa sa ii dea? sau sunt niste bulangii? ei nu au voie ca sunt in masina.

cat iti prinde tie utilajul nu schimba cu nimic legea, poti sa ai tu y2k sau sa iti faci prototip de motor sa mergi cu mach1, pe autostrada tot cu 130 trebuie sa mergi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă tot zici că gândești outsidethebox, dacă toți sunt proști în jurul tău, cum poți evolua? Sau preferi să rămâi acolo?

Dacă îi spui tot timpul unui copil 'ești un prost', 'nu ești în stare de nimic' (deși corect gramatical e 'nu ești în stare de ceva'), 'ești vai de capul tău', ce rezultat crezi că vei obține? Vei avea un copil deschis, optimist, care gândește liber sau îi vei imprima pe scoarță un profil predefini?

 

Exact așa e și la nivel social. Folosește modele, care, odată adoptate, vor genera o creștere de nivel. Cum ar fi să ne comparăm cu Africa subdezvoltată, că tot suntem peste ei la unele capitole și să ne îmbărbătăm că e bine?

Eu nu am zis ca e altcineva prost in afara de mine. Si iti dau si motivatia, sunt prost pt ca accept situatia actuala fiind constient de faptul ca primavara nu se face cu o floare. O sa evoluez cand o sa inlatur tot ce mi se pare nociv in jurul meu. Simplu si rapid e cand tragem toti in aceeasi directie, de unde si proverbul unde-s multi puterea creste. Oare daca facem un sistem al nostru la care sa ne fie bine tuturor e ceva gresit? Trebuie neaparat sa copiem totul? Recomand pe youtube Everything is a remix...5 scurt metraje.

 

Tu pui problema: ce a fost mai intai oul sau gaina?

Tu cum crezi ca functioneaza: mai intai sa faca statul , adica noi, sistem de invatamant, sistem social , autostrazi etc si dupa aceea eu voi fi un om civilizat cu respect fata de lege, sau mai intai sa fim educati, cu respect fata de lege si asta va permite realizarea a ceea ce doresti tu (ca si noi de altfel)?

Din pacate trebuie sa te compari cu cineva ca sa stii pe unde esti. Fata de cei din Africa subdezvoltata cum a spus BLORIN Romania este Raiul pe pamant. Stam exceptional. Dar noi vrem ca in vest. Sa stii ca dintotdeauna s-a fugit din Romania spre vest, nu spre Africa. Daca ne place in vest inseamna ca pe ei trebuie sa ii luam ca model. Si sa stii ca la ei s-a intamplat cum ti-am scirs mai sus: mai intai s-au facut oameni cu respect fata de lege, cu respect unul fata de celalalt, cu respect fata de munca si dupa aceea au construit sistemul social, de invatamant, de justitie etc.

Si daca vrei un exemplu - din alta zona ca sa fie neutra treaba - ca mai intai trebuie bun simt si buna crestere si abia dupa aceea vin restul iata: am un prieten inginer silvic care a avut un contract intr-o tara africana sa faca o perdea de padure ca sa nu mai vina desertul peste ei. A muncit 2 ani, a facut treaba faina. Dupa alti 2 ani cand a trecut pe acolo, in drum spre un alt contract, toata perdeaua era o ruina prin care se plimbau ciobanii lor cu caprele care mancasera complet copacii.

Asa ca imi pare rau sa te dezamagesc: mai intai bun simt, educatie, civilizatie, dupa care vin restul.

» Post actualizat in 09 Jul 2015 08:32

Bravo, e bine daca esti de acord cu ZIDU' (dreptul tau), dar te rog sa ma luminezi si pe mine, ca nu ma duce capul, cum trebuie sa se faca preventia. Da-mi 3-4 metode simple si eficiente.

Simplu... Intai educatie si stabilitate si va aparea implicit si bunul simt. Dar cu niste animale cretine, intr-un haos total tu vrei sa faci ferma? Regulile le facem noi. Cat te duce capul, atat actionezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare cum ganditi invers?

 

deci tu nu ai conditii, nu ai autostrazi si infrastructura, dar e ok sa mergi tare pentru ca nu ai conditii, si zici ca astepti sa ai infrastructura si conditii in afara, ca sa te comporti ca afara (legal)

pai nu ti se pare ca ar fi cazut sa o arzi legal TOCMAI cand nu ai conditii? tocmai cand e RISCANT sa faci o depasire pe un dn cu 2 benzi? nu AICI trebuie sa te obisnuiesti sa respecti legea? si cand vine si infrastructura esti deja educat?

nu. nu intelegeti.

esti OBLIGAT sa conduci cum poti.

pentru ca altfel faci 200 de km in 5 ore...

conditiile vitrege te OBLIGA sa te adaptezi.

si daca iti iei viteza esti OBLIGAT sa ii dai goarna? toti care au q7 si bmw-uri si conserver capabile sa ii dea 200 sunt OBLIGATI si ei sa sa ii dea? sau sunt niste bulangii? ei nu au voie ca sunt in masina.

cat iti prinde tie utilajul nu schimba cu nimic legea, poti sa ai tu y2k sau sa iti faci prototip de motor sa mergi cu mach1, pe autostrada tot cu 130 trebuie sa mergi.

nu, uite la nemti.

mare parte din authoban e delimitat.

mi se pare normal, de bun simt... etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, ai înțeles trunchiat!

Unde am făcut eu referire la motocicliști?

 

Dacă există radare, deci, implicit, poliție pe cât mai multe poziții din trafic, cretinii care întorc fără să se asigure, care depășesc cum vrea basca lor, care conduc ca niște cizme, vor fi filtrați. Deci noi, inclusiv motocicliști, vom avea un trafic mai 'prietenos'.

 

Iar infrastrcutura o avem pentru că asta am votat. Noi, democratic, prin vot deschis. Și i-am lăsat pe aleși să facă ce a vrut pwla lor cu țara noastră.

Fiecare popor are conducătorii pe care îi merită.

Deci, pe cale de consecință, dacă vrem alți conducători (alt tip de conducători, de fapt) trebuie să gândim noi, ca popor, altfel. Dacă ne place să încălcăm regulile, cum basca mea să ne dorim corectitudine?

 

@Silver: hai la o bere, că putem dezvolta subiectul!

Cand trec prin TM promit sa ne vedem.

Discutia de pe forum este inutila.

Gandirea romaneasca este cea de pomanagiu: sa ne faca, sa ne dea etc. Cand vor pricepe si romanii ca de fapt noi trebuie sa le facem pe toate, si ca de fapt le facem pentru noi, si drept urmare trebuie sa facem treaba cu respect fata de munca si rezultatul acesteia atunci o sa o luam din loc. Pina atunci stam pe loc.

Asa cum unii mobristi considera ca daca merg cum vreau si cat timp nu ma prinde militia este OK, la fel judeca si cel care face soseaua: pune o mixtura asfaltica de cacao, mai subtire si cat timp nu il prinde nimeni (pentru ca cei care trebuie sa il prinda au primit o ''pomana'') totul este bine. Daca pomanagiul de la Ministerul Transporturilor nu ar pune botul din respect fata de lege si fata de ceilalti oameni atunci drumurile s-ar face bine si nu ar mai avea gropi. Daca camionagiul care cara pietris nu ar mai pune in camion 30 de tone ca sa nu rupa drumul - din respect fata de lege si fata de ceilalti - drumul chiar ar rezista.

Dar acest popor gandeste precum reiese din minunatele proverbe: hotul neprins este negustor cinstit. Iar in RO toti sunt negustori cinstiti pentru ca nimeni nu sta sa ii prinda.

Este evident ca daca vom avea autostrazi tot ca nebunii vor alerga cate unii (si mie mai imi scapa gazu' :) ). Nu lipsa unei infrastructuri ii impiedica sa circule legal, ci modul de a gandi.

Dar asa cum stii romanii au o scuza pentru orice greseala. Niciodata nu vei auzi un roman sa spuna: ai dreptate, am gresit. ''NOOOO! Am incalcat legea fortat.Eu nu am vrut dar am fost obligat''

N-ai cu cine baaa, n-ai cu cine! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplu si rapid e cand tragem toti in aceeasi directie, de unde si proverbul unde-s multi puterea creste. Oare daca facem un sistem al nostru la care sa ne fie bine tuturor e ceva gresit? Trebuie neaparat sa copiem totul? Recomand pe youtube Everything is a remix...5 scurt metraje.

 

Simplu... Intai educatie si stabilitate si va aparea implicit si bunul simt. Dar cu niste animale cretine, intr-un haos total tu vrei sa faci ferma? Regulile le facem noi. Cat te duce capul, atat actionezi

 

Păi direcția în care decurge topicul (ca și altele, în care este vorba despre viteză, reguli, poliție, etc.) este sintetizabilă cam așa:

 

- nu avem infrastructură, deci să mergem tare. Sopul: scurtarea timpului de deplasare

- avem idioți în trafic, dar mwuie la poliție. Scopul: să nu ne jefuiască, că în educație nu credem

- moarte conservarilor, din principiu. Dar mulți dintre noi suntem si conservari. Aici e caz de dubiu. E selectivă urarea?

- niște (zeci) de km/h în plus față de viteza legală e voie. Că așa fac/facem cu toții. Dar vrem să fim respectați

- vrem ca afară, cu reguli ca la noi. Că e mai mișto.

 

Hai că măcăne.

 

Soluția: educație cu forța, urmările/consecințele se vor vedea repede. Trebuie să începem cu ceva, nu să ne văităm ca babele (cu respectul cuvenit).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.youtube.com/watch?v=utOX6R4ImNg mai sunt si pe la related

 

las doar asta aici, sunt convins ca sunt mai multe accidente chiar si in germania unde au infrastructura nu? sau daca germania nu are infrastructura, ziceti voi alta tara si eu iti gasesc acolo accidente din cauza vitezei.

DA accidentele se fac din cauza vitezei chiar daca ai infrastructura, probabil mai putin, dar las-o jos ca macane cand zici ca nu viteza e cauza ci infrastructura, la noi in ecuatie e doar viteza si fara infrastructura, uite ca ti-am bagat infrastructura in ecuatie impreuna cu viteza si accidente tot sunt.

 

in afara se intampla mai putine accidente nu din cauza infrastructurii ci pentru ca oamenii sunt educati sa respecte legea. si cumva si romanii cand ies afara, nu mai sunt asa zmei si respecta motivul principal fiind ca te rup la bani daca te prind (te jefuiesc)

mai rumega un pic asta cu infrastructura si viteza in timp ce te uiti pe la clipuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Opel Astra H albastru IS 10 FZD

Opel Astra H rosu IS 05 WTE

Logan albastru IS 54 VMW

Logan alb IS 17 MWN

Logan alb IS 09 MSP

 

Cei de la Politia Rutiera si-au marit arsenalul cu masini puternice... :)

 

Soseaua de la Iasi la Targu Frumos ~47 km este de patratit anvelopele. Pentru cine nu cunoaste zona, asta este locul unde baiatul cu motorul "trece ca vantul":

https://www.google.com/maps/place/Ia%C8%99i,+Romania/@47.215745,27.331423,3a,66.8y,105.42h,76.97t/data=!3m4!1e1!3m2!1s5iQuchut8c2ySQ3AwHk-Pw!2e0!4m2!3m1!1s0x40cafb7cf639ddbb:0x7ccb80da5426f53c

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.youtube.com/watch?v=utOX6R4ImNg mai sunt si pe la related

 

las doar asta aici, sunt convins ca sunt mai multe accidente chiar si in germania unde au infrastructura nu? sau daca germania nu are infrastructura, ziceti voi alta tara si eu iti gasesc acolo accidente din cauza vitezei.

DA accidentele se fac din cauza vitezei chiar daca ai infrastructura, probabil mai putin, dar las-o jos ca macane cand zici ca nu viteza e cauza ci infrastructura, la noi in ecuatie e doar viteza si fara infrastructura, uite ca ti-am bagat infrastructura in ecuatie impreuna cu viteza si accidente tot sunt.

 

in afara se intampla mai putine accidente nu din cauza infrastructurii ci pentru ca oamenii sunt educati sa respecte legea. si cumva si romanii cand ies afara, nu mai sunt asa zmei si respecta motivul principal fiind ca te rup la bani daca te prind (te jefuiesc)

mai rumega un pic asta cu infrastructura si viteza in timp ce te uiti pe la clipuri.

Inca un lucru despre Germania: din cauza faptului ca viteza poate genera accidente au hotarit si nemtii sa limiteze viteza pe autostrazi. A existat chiar un proiect pentru 130 Km/h viteza maxima general valabila dar s-au opus producatorii auto. In prezent exista un procent mare de drumuri cu limitari locale (daca nu gresesc cam 30% din autostrazi). Si daca te prinde ca o arzi pe acolo te ''jefuieste'' politistul de nu te vezi.

Dar ce stie ei nemtii cum este sa fie meserias ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa fie o intrebare stupida, dar aparatele de radar care iti inregistreaza viteza in timp ce se afla in miscare sunt omologate?

 

Întrebarea asta, presupus inocentă, mi-a aprins un beculeț: am un coleg, foarte civilizat și cu 'foarte' șapte ani de acasă, pe care l-am angajat pentru că TOTB, are o problemă cu polițiștii (nu cu Poliția, ca instituție).

Face naveta saptămânal dintr-un capăt în altul al țării, cu mașina. Are PV-uri de la radar cu duzina, le contestă, merge în instanță și le câștigă pe bandă rulantă. Pe chestiuni de formă!!!

 

Deci beculețul meu completează cele de mai sus: Educația ar trebui începută cu organul de sancționare, abia după aceea începută prigoana. Exemplul Georgiei e concludent, deci se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce este foarte interesant din punctul meu de vedere e ca la noi se pune caruta inaintea boilor(si nu ma refer la militieni sau la cineva anume, asa e expresia). adica hai sa punem "capcane" de viteza pe sosele dar sa facem in asa fel incat sa nu faci (in cazul meu) de la buzau la timisoara 8 ore mergand legal nu se poate....adica bun... sa dam amenzi sa ii sanctionam pe nefericiti dar intai tu ca stat stabilestem conditii optime de rulare a autovehicului... asta si pentru cei care se compara cu "afara"... si ca un exemplu asa ca de incheiere... autostrada bucuresti - pitesti ... eu 130... liber ... la un moment dat o baba treverseaza autostrada cu vreascuri in mana de pe partea cealalta ... ca de... a fost si ea la padure... am evitat-o... dar daca mai era cineva in spatele meu o facea afis.

 

In rest.... asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 09 Jul 2015 08:32

Bravo, e bine daca esti de acord cu ZIDU' (dreptul tau), dar te rog sa ma luminezi si pe mine, ca nu ma duce capul, cum trebuie sa se faca preventia. Da-mi 3-4 metode simple si eficiente.

 

Sa inteleg ca este prea mult sa le ceri politisitlor sa-i protejeze pe cetateni si nu sa-i vaneze. In momentul cand iti sta radar la 4 dimineata, la borcan in Bucium , ascuns dupa un tir .. ala nu are nici o intenttie de prevenire in coditiile in care oricum zona nu este stiuta ca fiind cu evenimente peste medie . Deci am si gasit o solutie cum stam de vorba : radarele fixe sau mobile sa fie preponderent situate in zonele care intr-adevar sunt periculoase .

O alta solutie ar fi un sistem prin care sa se asigure ca cei care primesc amenzi le platesc - aprx 26% din romanii care primesc amenzi in trafic le si platesc .

Cred ca daca mai stam un pic gasim mai mult de 4 , dar repet de ce trebuie sa le gasesc eu ?

Editat de Iulian_Aftene
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si tot nu vezi unde e problema bai omule? aveai infrastructura, autostrada, noroc ca aveai viteza legala ca altfel ramaneam fara baba si paote si fara tine, nu vezi ca nu infrastructura e problema principala la accidente? ci oamenii care se pisa pe ea de lege? ba ca trece prin loc nepermis ba ca merge cu viteza etc.

 

daca maine muti toti romanii in germania si toti nemtii la noi, te las doar sa ghicesti unde o sa fie mai multe accidente, in tara care are cat de multa infrastructura si e locuita de romani ca doar ei sunt cei mai bosi, cei mai tari, cei mai buricu pamantului, cei mai da-te frate de pe strada nu vezi ca am iesit eu?

 

nu zic ca nu avem nevoie de infrastructura, da avem nevoie, dar cred ca mai multa nevoie avem de respect si educatie, toate intersectiile secundare sunt pline zi de zi, nu te lasa nimeni sa faci o stanga chiar daca el mai sta de 4 ori la semafor, trebuie sa blocheze strada aia la stanga. nema infrastructura, nema civilizate, si infrastructura si societatea se construieste de catre oameni so we're fucked

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit articolul cu radarele fantoma pe gandul.info de astazi. Ia uite pe unde verifica: ''Opelul circulă "sub acoperire" pe Drumul European 583, unde există indicator de avertizare radar. ''. Deci pentru aia suparati care spun ca militia sta la pinda iata ca nu stau, soferii sunt avertizati.

Legat de contestare: cea mai simpla metoda de contestare din cauza formei este urmatoarea - pe tine te prinde un radar montat fix in masina si de oprit te opreste un militian un pic mai departe. Pe PV trebuie sa semneze agentul constatator care din punct de vedere legal este cel din masina nu cel care te-a oprit si ti-a intocmit PV. In instanta castigi. Sunt unii mai schmecheri care completeaza cu numele celui din masina si semneaza ''pentru'' si iar nu merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...