Sari la conținut

radare undercover


kawazaki
 Share

Postări Recomandate

Mai copile, 177 pe un drum cu limita 100 inseamna ca esti (cuvant urat). E atat de simplu. Nu ma intereseaza cat de bine cunosti un drum sau altul, depasirea limitei legale cu peste 75% pe un drum circulat e idiotenie pura.

 

asta pt ca ai VN 800 (asa scrie la profil)...... Si eu am avut si speed si mergeam asa, si acu am enduro-touring si 90 mi se pare viteza de vis. Nu merg cu 100 nici unde am voie,merg cu 90...si nu e ceva impus, ci vine natural, ma simt BINE...

(asta ca sa nu confunzi faza cu VN 800 drept ALTCEVA, sa nu o percepi gresit)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

asta pt ca ai VN 800 (asa scrie la profil)...... Si eu am avut si speed si mergeam asa, si acu am enduro-touring si 90 mi se pare viteza de vis. Nu merg cu 100 nici unde am voie,merg cu 90...si nu e ceva impus, ci vine natural, ma simt BINE...

(asta ca sa nu confunzi faza cu VN 800 drept ALTCEVA, sa nu o percepi gresit)

 

M-am dat si eu cu polizoare si stiu ce spui, te mananca-n c*ur sa le dai. Da' te si poti abtine. Cat despre ce zici tu acolo cu 90-100, iti dau dreptate. E cumva natural si parca totul vine de la sine. Doar pe autostrada prefer 120, parca se aseaza mai frumos la drum.

 

Si da, profilul nu minte, am VN 800 Drifter si il ador.

Editat de Wolfman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Cei de la Politia Rutiera Iasi spun ca radarele neinscriptionate sunt foarte eficiente. In primele 6 luni ale anului au amendat 16.000 de soferi si au retinut peste 1.000 de permise de conducere pentru depasirea vitezei legale. In aceasta perioada, nu s-a inregistrat nici un accident grav din cauza vitezei."

coincidenta.

aia care trag tare nu se incurca de radar...

aia care fac gafe cumplite le fac chit ca e politie chit ca nu e.

nici IQ-ul unui bou nu o sa creasca daca e sau nu radar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Is curios cu cat a mers colegul inainte de depasirea aia, ma gandesc ca mai mult de 130-140 nu cred ca i-a dat, dar daca radarul l-a prins in depasire, a ramas fara plastic. Eu cand fac o depasire cresc viteza cu peste 30km/h, uneori chiar mai mult, nu imi place sa stau pe contrasens si langa "prost" prea mult, nu se stie ce idei ii vin. Ca sa ne intelegem, viteza mea e deobicei intre 10-19 km/h mai mare decat limita legala, la stilul in localitate merg 60-69, dar in depasire ma poate prinde si 100 pt cateva secunde...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subiectul depasire e stufos, depinde de conditiile de drum,de nr de benzi , de ceea ce conduci + ceea ce depasesti... Nu e bun sa treci prea blana pe langa cel pe care-l depasesti...ca daca il surprinzi si face o manevra...te face afis..

Ideea e ca adaptezi manevra in functie de conditiile de trafic/drum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stufos ? Pentru mine nu e:

- conditiile de drum (gropi, asfalt ud, etc) nu sunt favorabile, nu fac depasirea

- numarul de benzi = daca pe o banda se circula relativ in ritmul dorit de mine,trec pe banda aia, nu depasesc

- ce depasesc = singurele vehicule care le depasesc constant sunt cele de mare tonaj, care imi blocheaza campul vizual, cele mici nu ma deranjeaza

 

 

Eu nu ziceam de trecut blana, ziceam de accelerat din spatele masinii omului intr-o miscare fluida si rapida pana in fata masinii omului, nu racheta pe contrasens.

 

Ce incercam eu sa explic e ca fac depasirea rapid, atat de rapid incat ar trebui sa traga de volan brusc ca sa ma poata "face afis".

 

Eu mor cand vad ca las masini sa ma depaseasca, le semnalizez dreapta, ma dau cat mai pe dreapta, le fac semn cu mana ca au liber la depasire, si dureaza 1 minut din momentul in care intra in depasire pana ajunge in fata mea inapoi pe banda, dar are kilometri intregi de cand sta la 2 metri in spatele meu de parca abia astepta sa ii fac loc. Asta oe mine ma termina la psihic in trafic.

 

Oricum, astea deja is devieri de la subiect. Politia s-a pus pe ars lumea, motociclisti sau nu, si trebuie sa avem grija. Asfalt uscat tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa lamurim un lucru: In ungaria imi plac gulasul si unguroaicele tinere. Restul e o porcarie si nu trebuie luat de bun.

 

Intamplarea face ca am trecut prin ungaria de 4 ori in ultima jumatate de an. (am mers pana in nordul germaniei).

Niciodata, dar niciodata nu am mers legal. Mereu am mers la limita de permis, ca la noi.

Am intalnit in 15 mii km doua radare. Unul era la unguri - pus cam ca la noi - la jaf. Era plasat pe portiunea de inchidere a autostrazii, langa granita cu Romania. Chiar si asa era vizibil de la aprox 2 km - circulatie restrictionata la o banda si masina de politie era pe banda doi.

 

La nemti radarul era n xona rurala, limitata la 70 pe un pitoresc drum de tara. Trepied si o doamna in uniforma langa el. Drumul era periculos datorita iesirilor din secundare printr-o bariera verde.

 

Va invit sa vedeti radarele din mogosoaia - care se aseaza la ultimul pod spre targoviste. E drum in afara localitatii dar pe pod e limitare la 50. Baietii stau pititi fie pe o parte fie pe alta a podului si te ard pe coborare unde urci peste 60 daca nu franezi - chiar daca ai mers legal pana atinci. Curbele de pe pod sunt asa periculoase incat le abordez zilnic la 100 - 120 fara a avea emotii. (indiferent cu ce - masina sau motor)

Sa nu uitam de radarele in cascada...3-5 la numar. Alea nu sunt pt jaf si bataie de joc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am intalnit in ungaria, dar poate am avut doar bulan.

 

La noi - maxim - pe drum necirculat, in zona de 30 la ora - 2 radare in cascada - mai nene - -nici muste nu puteai sa omori pe acolo cu 80....

Editat de ZIDU'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosiți Waze.

 

Putin Off Topic, dar e bine pentru tine ca motociclist sa folosesti waze (pentru ca stii locatia politistilor, lucrarilor, blocajelor in traffic, accidente, etc), dar nu faci bine comunitatii, pentru ca te misti altfel pe motor decat pe masina.

 

S-a discutat pe forumurile waze despre treaba asta. Gandeste-te ca vin 5 masini cu waze, care stau in rand la un blocaj, waze va arata ca pe drumul ala e trafic intens. Vii tu apoi pe motor, treci pe langa ei (pentru ca incapi), si el vede ca tu te misti cu 40KM/h, pe cand cei vechi se miscau cu 5KM/h. Ce concluzie trage sistemul? Drumul s-a deblocat, scoatem alerta de trafic intens.

 

Din pacate asta e daunator la noi unde sunt cam 10-15 utilizatori activi in tot iasi-ul la un moment dat, insa chiar si cu statistici "stricate", tot va recomand si eu cu multa caldura sa folositi Waze atat in masina cat si pe motor. Am fost in Paris unde sunt ceva la 30.000 utilizatori activi tot timpul, alertele si situatia in trafic era instantanee cunoscuta de toti utilizatorii retelei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am intalnit in ungaria, dar poate am avut doar bulan.

 

La noi - maxim - pe drum necirculat, in zona de 30 la ora - 2 radare in cascada - mai nene - -nici muste nu puteai sa omori pe acolo cu 80....

Nu de unguri ziceam. Zilele trecute intr-o localitate cu 2 case erau 2 radare bine ascunse + 1 dadea ture in mers. Repet pe o raza de 3km lungime drum drept... Oare nu intra si risipa de fonduri aici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe mine m-a oprit radarul ca am intrat cu 74km/h in localitate. I-am zis ca din 2000 nu a mai prins motoreta cu doi oameni pe ea mai mult de 70km/h. A ras si mi-a dat actele. "Asta inseamna sa fii mafiot" B-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...