Sari la conținut

Cât costă viață unui violonist ucis de un Âşofer beat


Disturber
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Constantin Ioniţă, de 54 de ani, a fost condamnat la doi ani şi jumătate de închisoare cu suspendare.” :yikes:

Asta-i lege?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e o pedeapsa care se aplica unei persoane ce a savarsit fapta din culpa, FARA SA FI CONSUMAT BAUTURI ALCOLICE.

Posibil ca judecatorul sa nu-i fi dat pedeapsa cu executare pe motiv de intretinere a familiei. Pacat de incident :(

 

Referitor la cei ce vor sustine ca aceasta pedeapsa ar fi trebuit sa fie cu executare, aveti grija ce va doriti.. pentru ca ii e posibil oricarei persoane sa aiba o secunda de neatentie care te duce intr-un loc ce nu te ajuta cu nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De tot c*catul legea asta ce acorda despagubiri materiale insemnate rudelor victimei pe care sa fim sinceri noi le platim pana la urma ca pretul RCA-ului tot creste de la un an la altul motivul invocat fiind exact daunele morale si autorului betiv ii da cu suspendare in loc sa-i arda un 3-4 ani cu executare si interzicerea definitiva a dreptului de a conduce ca sa simta si el ceva.

Betivul ala o sa stea un pic pe bara eventual o sa mearga fara permis, dupa care il obtine din nou si ne intoarcem de unde am plecat.

 

Daca e culpa simpla, mai treaca mearga cu suspendare, dar la circumstante agravante gen fara permis, permis suspendat, fara ITP, alcool, stupefiante, incapacitate fizica de a conduce si altele neaparat cu executare.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zair frate tu gandesti ce scrii? In pana mea te urci beat la volan si omori un om, si tie ti se pare normal sa nu fie cu executare?

 

Mie mi se pare mult prea mica perioada pentru asa fapta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici daca e mult sau putin sau cum trebui sa fie sigur fiecare are o opinie.

Dar pentru reducerea numarului de astfel de incidente eu as propune ca RCA-ul in cazul unor incidente cu situatii agravante sa nu mai acopere paguba. STATI, nu sariti cu pietre inca! Ce vreau sa zic: daca te-ai simtit viteaz la volan dupa ce ai baut ceva alcol si ai facut accident, Asiguratorul il despagubeste pe ala de l-ai lovit si ulterior isi recupereaza paguba de la tine vinovat dupa ce se termina procesul.

Adica desi faci RCA sa fii acoperit pentru greseli, daca te apuci si mergi fara permis/ baut etc sa nu-ti mai acopere dauna si asiguratorul (Dupa ce il despagubeste pe cel pe care l-ai lovit ca el nu are nici o vina) sa-si poata recupera paguba de la tine; ca atunci se considera ca ai cautat-o. In felul asta ar mai scadea si valoarea politelor pt ceilalti dar si numarul vitejilor de pe sosele.

My 2 cents.

Editat de Green_Alex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil ca judecatorul sa nu-i fi dat pedeapsa cu executare pe motiv de intretinere a familiei.

 

M-am gîndit și eu la chestia asta.

 

Referitor la cei ce vor sustine ca aceasta pedeapsa ar fi trebuit sa fie cu executare, aveti grija ce va doriti.. pentru ca ii e posibil oricarei persoane sa aiba o secunda de neatentie care te duce intr-un loc ce nu te ajuta cu nimic.

 

Înțeleg ce vrei să spui dar e diferență între accident (întîmplare neprevăzută) și accident cînd eram băut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...la altul motivul invocat fiind exact daunele morale si autorului betiv ii da cu suspendare in loc sa-i arda un 3-4 ani cu executare si interzicerea definitiva a dreptului de a conduce ca sa simta si el ceva.

Cu ce te ajuta pe tine faptul ca asta sta la bulau in detrimentul unui hot? Crezi ca va conduce cu mai multa atentie?

 

 

Betivul ala o sa stea un pic pe bara eventual o sa mearga fara permis, dupa care il obtine din nou si ne intoarcem de unde am plecat.

Pe camp nu-ti trebuie permis, nu e drum public. Crede-ma ca nu mai are ala nicio placere sa conduca dupa un astfel de event..

 

Daca e culpa simpla, mai treaca mearga cu suspendare, dar la circumstante agravante gen fara permis, permis suspendat, fara ITP, alcool, stupefiante, incapacitate fizica de a conduce si altele neaparat cu executare.

Si eu sunt curios cum de au dat acele despagubiri.. stiu ca daca ai produs un accident sub influenta bauturilor alcolice, asigurarea nu plateste daunele provocate. Asta in cazul in care dupa ce-si gaseste job plateste esalonat decizia judecatoreasca.

Oricum.. nicio suma de bani nu aduce pe nimeni inapoi odata bagat in groapa

 

Ciudat....

» Post actualizat in 09 Jul 2015 08:46

Zair frate tu gandesti ce scrii? In pana mea te urci beat la volan si omori un om, si tie ti se pare normal sa nu fie cu executare?

Man, bea 3 beri si vei afla ca ai o imbibatie alcoolica mai mare decat cea avuta de catre conducatorul utilajului. Daca dupa trei beri simti ca esti beat.. clar esti freak control (asta nu e rau, dar nu mi se pare o viata ok).

Nu am spus ca nu ar trebui sa faca puscarie, am spus doar ca nu-l va ajuta cu nimic aceasta perioada de reabilitare, crezi ca va invata timp de 3 ani sa dea prioritate?

Creci ca-l va aduce dupa aceasta perioada inapoi pe motociclist?

 

Mie mi se pare mult prea mica perioada pentru asa fapta!

Mai distrugatoare pentru el ar fi sa lucreze in folosul comunitatii si sa faca semne de circulatie, decat sa zaca intr-o camera si sa nu faca nimic. ;)

 

Înțeleg ce vrei să spui dar e diferență între accident (întîmplare neprevăzută) și accident cînd eram băut.

Asta mi se pare si mie ciudat.. dar cum am spus, e posibil ca judecatorul sa gandeasca ca fara aceasta persoana o familie intreaga poate sta in strada nefiind in stare sa se intretina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-e sila.

gisas... nici beat nu mai e o problema pentru vinovat? va dati seama ce precedent e aici?
cu suspendare. genial.

sa inteleg ca daca (eu nu mai beau oricum deci este ipotetic la extrem) ma prinde rutiera baut si nici macar nu am facut nimic gresit le dau cu tifla, nu?
pai daca omori beat... iei cu suspendare, daca nu faci nimic gresit si esti doar beat care-i problema? wtf?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Conducătorul unei combine agricole nu a respectat indicatorul “stop” la o intersecţie şi a fost acroşat violent de motocicleta condusă de violonist."

 

Ce descriere... zici ca a murit conducatorul combinei... :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat costa: dpmdv e PRICELESS 100%......

 

Constantin Ioniţă, de 54 de ani, a fost condamnat la doi ani şi jumătate de închisoare cu suspendare.” :yikes:

Asta-i lege?

e ca si majoritatea legilor tarii noastre....

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, bea 3 beri si vei afla ca ai o imbibatie alcoolica mai mare decat cea avuta de catre conducatorul utilajului. Daca dupa trei beri simti ca esti beat.. clar esti freak control (asta nu e rau, dar nu mi se pare o viata ok).

Bre, tu vorbesti serios? Esti freak-control daca nu te sui la volan baut? Nu iti doresc sa ai parte de vreunul din asta care bea 3 beri (nici macar 1-2) si iti e coleg de trafic...

 

Nu am spus ca nu ar trebui sa faca puscarie, am spus doar ca nu-l va ajuta cu nimic aceasta perioada de reabilitare, crezi ca va invata timp de 3 ani sa dea prioritate?

Creci ca-l va aduce dupa aceasta perioada inapoi pe motociclist?

Dar daca il lasa in libertate sigur invata mai multe si se intoarce si motoristul? Din contra. Trebuie din cand in cand luat la suturi cate un nebun din asta si mediatizat cazul, ca sa vada si altii ce se intampla daca iesi baut la pascut...

 

Asta-i lege?

Mergand asa, o sa ajungem sa ii premiem pe astia care mai 'doboara' cate un motorist...

 

Pacat ca s-a intamplat asa, tin minte cazul cu tipul asta, era destul de apreciat, ca om, ca motociclist, in merseria lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e o pedeapsa care se aplica unei persoane ce a savarsit fapta din culpa, FARA SA FI CONSUMAT BAUTURI ALCOLICE.

Posibil ca judecatorul sa nu-i fi dat pedeapsa cu executare pe motiv de intretinere a familiei. Pacat de incident :(

 

Referitor la cei ce vor sustine ca aceasta pedeapsa ar fi trebuit sa fie cu executare, aveti grija ce va doriti.. pentru ca ii e posibil oricarei persoane sa aiba o secunda de neatentie care te duce intr-un loc ce nu te ajuta cu nimic.

 

Eu sunt de acord 100% cu ce a scris Zair.

 

Normal, daca cel care a provocat accidentul era beat ar trebui sa faca si puscarie. Nu neaparat ca ar invata el ceva, dar poate e o lectie pentru altii.

 

Zair a spus ca e posibil ca judecatorul sa fi tinut seama si de alte aspecte in judecarea faptei.

 

Altfel si eu sustin ca in cazul accidentelor fara circumstante agravante sa se dea pedepse cu suspendare. Doamne fereste, dar oricare dintre noi putem ajunge in situatia asta

 

 

Aici daca e mult sau putin sau cum trebui sa fie sigur fiecare are o opinie.

Dar pentru reducerea numarului de astfel de incidente eu as propune ca RCA-ul in cazul unor incidente cu situatii agravante sa nu mai acopere paguba. STATI, nu sariti cu pietre inca! Ce vreau sa zic: daca te-ai simtit viteaz la volan dupa ce ai baut ceva alcol si ai facut accident, Asiguratorul il despagubeste pe ala de l-ai lovit si ulterior isi recupereaza paguba de la tine vinovat dupa ce se termina procesul.

Adica desi faci RCA sa fii acoperit pentru greseli, daca te apuci si mergi fara permis/ baut etc sa nu-ti mai acopere dauna si asiguratorul (Dupa ce il despagubeste pe cel pe care l-ai lovit ca el nu are nici o vina) sa-si poata recupera paguba de la tine; ca atunci se considera ca ai cautat-o. In felul asta ar mai scadea si valoarea politelor pt ceilalti dar si numarul vitejilor de pe sosele.

My 2 cents.

 

Si familia victimelor cu ce au gresit? Nu e suficient ca le-a fost luat cineva drag?

 

Daca nu plateste asiguratorul cine plateste? Crezi ca tractoristul beat? Ce sa-i iei aluia? Poate (cuvant jignitor) de la bicicleta.

Oricum nu opreste nimeni compania de asigurari sa incerce sa isi recupereze ulterior banii de la tractorist. Dar asta e problema lor. Nu ar trebui sa fie problema victimelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat... s-a dus dintre noi un mare om... a platit cu viata deoarece un altul nu a oprit la stop...si mai era si baut... pe mine unul m-ar ajuta (ca tot intreba cineva p'aici) sa il stiu pe nenea ala luat de pe strada... adica sa il stiu acolo unde ii e locul... unde nu mai poate face accidente...macar pentru cativa ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fereste, dar oricare dintre noi putem ajunge in situatia asta

:crack: ARGUMENTUL SUPREM! :alcy:

 

CUM DRACU MA? Iesi din casa, dai cu stangul in dreptu si ai cazut cu cutitu' in vecina de 30 de ori?

Editat de catranel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: ARGUMENTUL SUPREM! :alcy:

 

CUM DRACU MA? Iesi din casa, dai cu stangul in dreptu si ai cazut cu cutitu' in vecina de 30 de ori?

 

Nu inteleg ce legatura are gluma ta cu ce am scris eu. Si ce ti se pare atat de amuzant. Probabil razi de propriile glume.

 

Tu faci parte din cei care cred ca lor nu li se poate intampla niciodata? Hm. Accidente se pot intampla oricand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu bre, rad de argumentul adus in discutie de tine :) Si nu, nu mi se poate intampla sa ies baut si sa dau peste vreunu si nici macar treaz nu am reusit performanta asta si probabil nu voi reusi vreodata. Accidente se pot intampla, dar sta si in puterea ta sa micsorezi sansele ca ele sa aiba loc... Eu sunt de acord cu puscaria pt. omor din culpa. Poate parea extrem, insa macar nu sunt impotriva din cauza ca poate omor eu pe vreunul cu o canapea aruncata pe geam. E cam acelasi lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, tu vorbesti serios? Esti freak-control daca nu te sui la volan baut? Nu iti doresc sa ai parte de vreunul din asta care bea 3 beri (nici macar 1-2) si iti e coleg de trafic...

Se pare ca nu intelegi limba romana, ori ai citit ce-am scris pe diagonala si esti nervos pe soferul vinovat de decesul motociclistului.

Am spus ca acel 0,57 alcool in sange il faci imediat din 3 beri, tu, eu si alt biped de pe aici. Atat!

 

Ca e ciudata condamnarea, atat pe parte financiara cat si executorie... asta e alta discutie.

 

Dar daca il lasa in libertate sigur invata mai multe si se intoarce si motoristul? Din contra. Trebuie din cand in cand luat la suturi cate un nebun din asta si mediatizat cazul, ca sa vada si altii ce se intampla daca iesi baut la pascut...

 

BULL-SHIT!!!!!

Se va gasi la fiecare colt de strada unul mai tupeist si mai tare in brand care sa bea si mai mult pe motiv ca are in spate cine stie ce judecator. In aceasta tara nu devii mai important prin respectul celor din jur.. mai importanta este masina, motocicleta, ceasul, gatgetul decat faptul ca inainte de toate acestea trebuie sa stii sa vb limba romana sa stii sa le ceri in momentul achizitiei.

Sa ai pe cineva pe constiinta ca l-ai omorat pe prostia ta... te poate duce foarte usor catre depresie, nebunie si suicid. Pe cine ajuta aceste lucruri?!?!

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu bre, rad de argumentul adus in discutie de tine :) Si nu, nu mi se poate intampla sa ies baut si sa dau peste vreunu si nici macar treaz nu am reusit performanta asta si probabil nu voi reusi vreodata. Accidente se pot intampla, dar sta si in puterea ta sa micsorezi sansele ca ele sa aiba loc... Eu sunt de acord cu puscaria pt. omor din culpa. Poate parea extrem, insa macar nu sunt impotriva din cauza ca poate omor eu pe vreunul cu o canapea aruncata pe geam. E cam acelasi lucru.

 

Argumentatia ta e varza. De fapt nici nu e. Aduci in discutie niste exemple extreme - ba cu vecina, ba cu canapeaua. Nicio legatura cu subiectul.

 

Aici e vorba despre accidente auto. Sunt de acord ca trebuie sa micsorezi sansele ca ele sa aiba loc. Asa fac si eu. Dar totusi accidente se intampla. De aia se si cheama asa. Nu le-a prevazut nimeni, nu si-a dorit nimeni sa se intample.

Vezi prin statistici ca nu numai tractoristii beti provoaca accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Indiferent de situatia care a fost (culpa, intentie, etc) un om si-a pierdut viata. Codul penal si cel de procedura penala nu sunt facute doar ptr a pedepsi pe cei care au comis fapte penale . Trebuie avut in vedere si rolul preventiv al acestora si impactul asupra societatii prin exemplul dat de modul in care a fost judecat fiecare caz in parte precum si sentinta data de instanta. Eu as fi taaare curios sa citesc motivarea instantei care a dat aceasta pedeapsa. Deasemenea la fiecare infractiune, legiuitorul (adica cel /cei care au realizat actul normativ), prevede un minim si un maxim de pedeapsa (de ex. de la 5 la 10 ani) precum si pedepse complementare. Bineinteles ca se ia in considerare si situatia familiala a celui in cauza dar primeaza gravitatea faptei, modul in care a fost savarsita si prejudiciul pe care l-a creeat...eu cel putin asa am invatat si nu-mi aduc aminte sa se fi schimbat prea mult aceste principii. O alta problema dupa care se judeca un caz este jurisprudenta (adica ce fel de sentinta s-au dat in decursul timpului pentru comiterea unei infractiuni asemanatoare) dar asta nu o sa primeze niciodata inaintea celorlalte.....asa ca , astfel spus teoretic ar fi trebuit sa primeasca un minim de pedeapsa cu executare , minimul prevazut de lege.....iar ulterior sa i se admita o intrerupere a pedepsei dar in orice caz nu suspendare pentru ucidere din culpa.....pentru ca asa se creeaza precedente pentru alti idoti care pot gandi de genul ... poate scap cu suspendare ca uite s-a mai intamplat si la altul. Dupa parerea mea asta e cel mai periculos aspect!....Una peste alta mare pacat pentru Taz!....Dumnezeu sa il odihneasca !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se va gasi la fiecare colt de strada unul mai tupeist si mai tare in brand care sa bea si mai mult pe motiv ca are in spate cine stie ce judecator...

 

In concluzie, trebuie ca noi sa sporim atentia si, desigur, sa ne deplasam cu mai putina viteza, pentru a avea timp sa vedem ditamai combina care se deplaseaza cu 5km/h si nu respecta semnul "STOP". Altfel nu facem decat sa murim cu dreptatea in brate. Sau degeaba. Sau cum vreti voi sa-i spuneti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...