Sari la conținut

Chinezarii si nu numai!


Maximo74
 Share

Postări Recomandate

De midi sau maxi china nu prea se vb pe aici,initiez acest topic in acest scop....ca sunt proaste,slabe,jafuri ieftine.....chinezarii....etc.Cu siguranta vor aparea adevaratii mergatori pe doua roti care vor veni sa combata acest topic,dar nu-i bai, fiecare are dreptul(sau stangul :glare: ) sa-si spuna opinia pro sau contra aici. Concluzie : ce parere aveti de chinezarii? Eu unul sunt multumit de "produsele chineJilor" (nu toate) in general,raportul calitate-pret e destul de bun.Acum detin si un F B 125 Imperial si-si face treaba f. bine

 

Nota: daca acest topic nu-si are rostul sau mai sunt si alte topicuri cu acest subiect... rog un moderator sa-l stearga,multumesc!

Chinezaria mea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

..de o luna si am facut cu el 1700km, nu vreau sa laud produsele china,cred ca multe sunt destul de bune in raport cu pretul de achizitie si intretinere,cu acest topic vreau sa se cunoasca mai bine care produse merita si care nu(din cele china sau cele mai putin laudate/cunoscute),ca pe viitor sa ne putem,oarecum,feri de produsele cu adevarat proaste,fie ele

china sau nu.

...tin sa mentionez ca am mai detinut ceva scutere china....si nu de toate am fost multumit!

Editat de Maximo74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun topic :)

 

Chinezu meu Jonway ( un nume de cacao care ma amuza mereu cand il pronunt ) .... dat 350 euro pe el acum 4 ani, luat cu 850 km, usor cazut, acum are 10k

 

La 1000 km picat bord, nu mai idica nimic, pus bord nou ( 35 ron) tot nu indica benzina

La 2000 km cazut cu el ( dintr-o prostie ) rupt oglinda, pus altele noi ( 20 ron )

Tot pe la 2000 rupt şa, 60 ron una noua ( inca nu am schimbat-o :) )

La 5000 km s-a rupt cureaua originala, dat 15 ron si pus alta.

 

Au mai fost alte chitibusuri, care in 4 ani nu au costat mai mult de 200-300 ron.

 

Schimbat ulei la fiecare 1000 - 1500 km si cam atat ... merge de nu are treaba, consum 1.2, 1.5 % . Prinde 60 intr-o ora dar aia e, pentru oras este de vis :)

 

Verdict: MAXIM DE MULTUMIT !

 

Poze cu bestia:

post-79735-0-75771600-1436792833_thumb.jpg

post-79735-0-63061900-1436792841_thumb.jpg

post-79735-0-17510700-1436792849_thumb.jpg

post-79735-0-97300300-1436792857_thumb.jpg

Editat de Gabi M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

posesor scuter chinezesc baotian : la carene sta f.prost,adica se sparg usor

dupa nici 5000 km a aparut joc la roata din fata, nu am mai umblat cu el deci nu am desfacut sa vad ce si cum

acum depinde...personal cred ca in functie de noroc ai parte si de probleme :))

un prieten cu scuter identic a schimbat aproape tot la el ( set motor capac peda,ambreiaj,variator instalatie aprindere bord si mai multe )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun topic :)

 

Chinezu meu Jonway ( un nume de cacao care ma amuza mereu cand il pronunt ) .... dat 350 euro pe el acum 4 ani, luat cu 850 km, usor cazut, acum are 10k

 

La 1000 km picat bord, nu mai idica nimic, pus bord nou ( 35 ron) tot nu indica benzina

La 2000 km cazut cu el ( dintr-o prostie ) rupt oglinda, pus altele noi ( 20 ron )

Tot pe la 2000 rupt şa, 60 ron una noua ( inca nu am schimbat-o :) )

La 5000 km s-a rupt cureaua originala, dat 15 ron si pus alta.

 

Au mai fost alte chitibusuri, care in 4 ani nu au costat mai mult de 200-300 ron.

 

Schimbat ulei la fiecare 1000 - 1500 km si cam atat ... merge de nu are treaba, consum 1.2, 1.5 % . Prinde 60 intr-o ora dar aia e, pentru oras este de vis :)

 

Verdict: MAXIM DE MULTUMIT !

 

Poze cu bestia:

...deci f multumit....

@Marian96...nemultumit...sau f nemultumit?

Editat de Maximo74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut si eu un scuter chinezesc. de fapt doua dar pe primul mi l-a furat asa ca nu-l pun la socoteala :)

 

oricum ideea e ca atata vreme cat le-am avut am fost si eu foarte multumit de raportul calitate pret.

 

pentru oras este intr-adevar ideal: consum mic de benzina, intretinere ieftina, parcare / garare ceva mai facila decat o motocicleta (de exemplu, daca in garaj acum nu-mi incap si motocicleta si masina, atunci incapeau si scuterul si masina) iar pt oras, deci pt ajuns din A in B nu prea conteaza ca prinde 60 in 2 sec sau in 8.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...mda,este trantit(nu f rau)dar nu de mine! :peace:

 

L-ai si trantit ? Ca asa se vede in a doua poza, daca nu sunt reflexii.

 


» Post actualizat in 15 Jul 2015 06:26

nu-i spart deloc,doar zgariat!


» Post actualizat in 15 Jul 2015 06:31

@Vlad58,stiu ca esti multumit de maxi-ul tau,din posturile tale anterioare cu privire la scuterul tau,nu-i asa?


» Post actualizat in 15 Jul 2015 06:39

...mda,este trantit(nu f rau)dar nu de mine! :peace:

 

 


» Post actualizat in 15 Jul 2015 06:26

nu-i spart deloc,doar zgariat!


» Post actualizat in 15 Jul 2015 06:31

@Vlad58,stiu ca esti multumit de chinezescul tau,din posturile tale anterioare cu privire la motorul tau,nu-i asa?

deci ce parere ai de chinezarii...?


» Post actualizat in 15 Jul 2015 06:40

...mda,este trantit(nu f rau)dar nu de mine! :peace:

 

 


» Post actualizat in 15 Jul 2015 06:26

nu-i spart deloc,doar zgariat!



 


» Post actualizat in 15 Jul 2015 06:39

deci ce parere ai de chinezarii...?

scuze ca ti-am facut motorul ...scuter!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

» Post actualizat in 15 Jul 2015 06:40

scuze ca ti-am facut motorul ...scuter!

Nicio problema, nu-mi plac scuterele si nici masinile cu transmisie automata (mai putin Manetul care avea cutie de viteza cu schimbare la picior)

Sunt intradevar multumit de mobrele mele care nu m-au exfoliat si cu putina pricepere sunt foarte ok ca fiabilitate si mentenata, dar daca zici ca ai urmarit ce am postat sustin in continuare ca are mare importanta firma chinezeasca de la care achizitionezi mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are mare importanta firma chinezeasca de la care achizitionezi mobra.

O motocicletă enduro de 150-200cc de la First Bike sau Rich Bike era 700 de € iar un Lifan sau Loncin asemănător era cam 1700 €.

Yamaha de enduro la 125cc era cam 3000 de € în magazin deci se confirmă zicala "câţi bani atâta peşte".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa-i, in principiu pretul spune ceva(nu-n toate cazurile) despre un produs,acesta e si scopul acestui topic,sa ne ferim de" tepe",daca se poate,nu intotdeauna ce-i scump e bun si ce-i ieftin e prost si vice-versa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai da-o in masa cu consumul de 1,5 la suta, ca nu-ti indica nici kilometrajul bine. Vreo 3 la suta mai cred ca ata lua si JMstarul meu (firma buna la vremea ei).

 

la scuterul meu te referi? pai este de 49 cmc ... nu mi se pare ceva wow

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu o incheietura usoara,kile putine si briza din spate....cred ca nu-i imposibil,nu?

...off topic: masa = ma-sa(in contextul dat),...dar nu-i universal valabil! ;)

Editat de Maximo74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci Marius,merci si de sfat!...totul e pus la "punct"!


» Post actualizat in 26 Jul 2015 10:00

i-am montat un parbriz care l-am folosit mult timp pe Banditii mei,acum e mult mai bine pe el! ;)


» Post actualizat in 26 Jul 2015 10:09

merci Marius,merci si de sfat!...totul e pus la "punct"!


» Post actualizat in 26 Jul 2015 10:00

i-am montat un parbriz pe care l-am folosit mult timp pe Banditii mei,acum e mult mai bine pe el! ;)....scuze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

...si noua achizitie (sh) cu 3400 km la bord,F B Master 250,am facut doar 400 km cu ea,consum 2,5 afara,3 oras,ciclistica destul de buna,frane bune cu discuri mari pe fata cu 2 discuri,demaraj bun(cuplu bun dat de monopiston,pt 250cc), nu-mi pare rau ca am dat banii pe o chinezarie ;) !


» Post actualizat in 16 Sep 2015 06:03

...io zic ca arata binisor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...