Sari la conținut

Cea mai buna pizzerie - TRUE PIZZA


Postări Recomandate

Daca imi permiti sa te corectez putin, se scrie prosciutto si quattro, ambele cu doi de t. In rest pizza arata bine, ce adevarata se face cu sos de rosii si nu cu ketch up. Unde ai invatat sa faci pizza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca imi permiti sa te corectez putin, se scrie prosciutto si quattro, ambele cu doi de t. In rest pizza arata bine, ce adevarata se face cu sos de rosii si nu cu ketch up. Unde ai invatat sa faci pizza?

merci pentru corectie , banuiesc ca ai vrut sa scrii cea adevarata , si o fac cu sos de rosii nu cu KETCHUP . am spus ca am ca extra sos ketchup sau sos de rosii , in functie de preferinta clientului.

pizza am invatat sa fac de la un baiat care lucreaza ca pizzar de 8 ani , in prezent la un restaurant in Cipru. a stat la noi 2 luni dupa ce am deschis pana am invatat

» Post actualizat in 18 Aug 2015 14:17

arata bine,si mie chiar imi place pizza pe vatra...! :D

ma ai de client cand trec prin zona!

merci , te astept

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

S-a dus naibii regimul , cand am vazut cum arata pizzele alea m-am infipt direct in prima pizzerie care mi-a iesit in drum. Daca am drum prin zona iti fac cu siguranta o vizita...daca mai sunt facute si pe vatra pizzele alea s-ar putea sa devin client fidel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam cozonac 1ei.nu ai temp. Cam mare?ciupercile nu prea sunt facute.dar pina la urma totul se rezuma la gust.poate e buna .sigur o sa incerc.daca aluatul e gros are nevoie de timp de coacere.cele italiene sunt f subtiri ,se fac imediat ,nu tin de foame dar sunt delicioase.temp in partea superioara a cuptorului poate ajunge si la 800 grade.astea mai romanesti-americane se fac mai incet si sunt maibogate.Partea nasoala la aluat nefacute ca te duci mai repede la wc.la tine e facut aluatu dar nu sint facute ingredientele.

Editat de andrei gras
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cam cozonac 1ei.nu ai temp. Cam mare?ciupercile nu prea sunt facute.dar pina la urma totul se rezuma la gust.poate e buna .sigur o sa incerc.daca aluatul e gros are nevoie de timp de coacere.cele italiene sunt f subtiri ,se fac imediat ,nu tin de foame dar sunt delicioase.temp in partea superioara a cuptorului poate ajunge si la 800 grade.astea mai romanesti-americane se fac mai incet si sunt maibogate.Partea nasoala la aluat nefacute ca te duci mai repede la wc.la tine e facut aluatu dar nu sint facute ingredientele.

asta ti-ai dat seama din poze sau ai mancat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Poate o sa comand si eu la birou, sunt aproape de Grozavesti. Doar ca mie nu-mi place cabanosul in pizza, nu are ce cauta, asa cum nici ardei gras si alte ingrediente bastinase care nu se pupa deloc cu pizza, care este pana la urma o reteta italiana. E ca si cum italienii ar face mamaliga cu stafide sau fructe de mare, etc. Am vazut la noi, de m-am crucit, pizza cu mici; ma astept sa apara si pizza cu sarmale. Pana la urma, e vorba de gusturi si vorba ceea, nu te poti k k pe gusturile omului....dar tousi....

 

Apropos, faci pizza si cu blat subtire, sau doar cu blat pufos?

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate o sa comand si eu la birou, sunt aproape de Grozavesti. Doar ca mie nu-mi place cabanosul in pizza, nu are ce cauta, asa cum nici ardei gras si alte ingrediente bastinase care nu se pupa deloc cu pizza, care este pana la urma o reteta italiana. E ca si cum italienii ar face mamaliga cu stafide sau fructe de mare, etc. Am vazut la noi, de m-am crucit, pizza cu mici; ma astept sa apara si pizza cu sarmale. Pana la urma, e vorba de gusturi si vorba ceea, nu te poti k k pe gusturile omului....dar tousi....

 

Apropos, faci pizza si cu blat subtire, sau doar cu blat pufos?

salut , poti sa iti alegi tu ce ingrediente vrei pe pizza , daca nu iti place nimic din meniu , blatul este subtire , dar nu foaie de hartie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Buna seara oameni buni, am fost la True pizza si am comandat 3+1, TRUE, QUATRO Formagi, cu Somon si Rustica. Vreau sa va spun ca sunt exact asa cum trebuie sa fie o pizza si arata mult mai bine decat in poze; cum i.am spus si patronului , asta nu inseamna decat ca o sa ma INTORC!!!!!!!!!!

Editat de Djenavar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...