Sari la conținut

Placute de frana - Montaj gresit la service


Postări Recomandate

BAI NU AI CUM! Umbla si pe la noi o poveste de genul, pagubele fiind produse la o mobra mai scumpa ... am zis ca o fi ala tampit, dar uite ca se inmultesc :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

reclama e sufetul comertului....

 

"Redmotors îți pregătește motocicleta pentru primăvară

Lifestyle

de Flavia Marin - 16 Feb, 2015 0 211

 

Acum, când se apropie sezonul cald cu paşi repezi, este şi momentul perfect în care să ne scoatem motocicletele şi să ne pregătim de aventură.

 

Ce poate fi mai eliberator decât o plimbare cu motocicleta la munte sau la mare? Pentru ca iubitorii de senzaţii tari pe două roţi să fie în siguranţă, noi recomandăm service-ul RedMotors.

 

Fie că este vorba de piese moto, echipamente moto, vopsitorie, sau chiar motociclete de ocazie, aici este locul în care găsiţi absolut tot ce aveţi nevoie pentru a vă repara motocicleta, pentru a o îmbunătăţi, sau chiar pentru a achiziţiona una mai noua.

 

De notat este şi faptul că la RedMotors găsiţi în permanenţă promoţii la diverse servicii şi produse, tot ce trebuie să faceţi este să accesaţi site-ul RedMotors pe adresa http://www.redmotors.ro/ şi cu un simplu click găsiţi tot ce aveţi nevoie.

 

Totodată, la secţiunea “Produse noi” sunteţi informaţi de absolut tot ce apare nou în materie de motociclete.

 

Site-ul celor de la RedMotors este unul foarte accesibil, pregătit special pentru iubitorii de motociclete."

 

ASTA E DE RETINUT.......

 

"Pentru ca iubitorii de senzaţii tari pe două roţi să fie în siguranţă, noi recomandăm service-ul RedMotors."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ASTA E DE RETINUT.......

"Pentru ca iubitorii de senzaţii tari pe două roţi să fie în siguranţă, noi recomandăm service-ul RedMotors."

 

Cu placutele puse gresit in etrier, sa fii sigur ca vei avea parte de senzatii tari. Criminala faza, la propriu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o zi il vad pe un vecin care are un scuter chinezesc ca tot da ture pe strada si discuta cu un alt vecin aratand spre scuter. Ma bag in seama cu el, imi zice ca a schimbat cauciucul pe fata si dupa ce a pus roata la loc, nu mai tine frana. La fel, se auzea un huruit teribil cand impingeai scuterul, cel mai praf in ale mecanicii sa fi fost si tot iti dadeai seama ca ceva freaca de disc, iar acel ceva sigur nu era placuta :) Am ras o gramada cand i-am desfacut etrierul si am vazut ca pusese ambele placute fata in fata pe o singura parte a discului (exact ca in pozele atasate pe acest topic).

 

Nu credeam ca o sa mai vad vreodata un alt caz, dar iata ca se poate intampla chiar si la un service :))) Pe vecinul meu l-am inteles, e mai in varsta, e gras, se apleaca greu :D a pus si el roata la loc si n-a nimerit cu discul printre placute. Dar la un service moto sa faci greseala asta, mi se pare incredibil. Si nu mai vorbesc de greseala in sine, dar sa nu iti dai seama dupa huruit si dupa ce clientul iti spune ca ceva nu e in regula cu frana, inseamna ca e cazul sa inchizi service-ul urgent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

greșeli se mai fac patronul ar trebui sa îi schimbe discu moaca + placute + cv bonus așa ptr a mai spala imaginea și a ne arata ca îi pasa de client. altfel dacă o da cotita și nu își asuma răspunderea trebuie boicotat sa eliminam din comunitate indivizi de genu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trait s-o vad si p-asta!...

 

Pai sa vedem, pe bikebandit preturile (fara transport, TVA si vama) sunt cam asa:

 

- una bucata etrier 296.26$

- una bucata disc 391.19$

- una pereche pereche (2 bucati) placute 60.98$

- una bucata VIATA... "priceless" $$$

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu le-au pus față-în-față ci, pur și simplu, când au băgat roata, discul s-a băgat în altă parte, nu între plăcuțe. Nu e o scuză, ci o explicație. Greșeala poate fi asumată doar de un imbecil, că mecanic nu poate fi ăla care nu verfică după ce montează...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricine poate gresi.

doar daca nu muncesti nu gresesti..

DAR WTF!

verifica!

in plus mai ales ca a venit omu sa se planga ca nu e ceva ok...

 

diskul de frana e muci.

placutele... eu unu' le-as folosi. nu cred ca au ceva. bine, inspectie vizuala, evident.

etrierul e un pic polizat. tot asa, vazut exact cat de polizat este... dar cred ca trebuie schimbat, tocmai acolo se aseaza placuta de frana...

 

acuma...

man, daca ai simtit ca ceva nu e in regula... o a doua opinie de ce nu ai cerut?
chiar unui rider... bah, uite ce e cu frana mea, wtf? 1000 de km?

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Intra pe net si vezi cat costa disc + etrier + placute

2. Vad ca au si ei site, deci le pot aduce

3. Cere-le banii si/sau piesele, inclusiv manopera inapoi si manopera de chimbat alea de mai sus

4. Daca nu vor mergi la OPC/RAR si reclama-i, astia ti-au pus serios viata in pericol, si nu numai a ta, ci si a pietenilor etc

5. Reclama-i la RAR/OPC oricum


» Post actualizat in 20 Jul 2015 14:49

1. Intra pe net si vezi cat costa disc + etrier + placute

2. Vad ca au si ei site, deci le pot aduce

3. Cere-le banii si/sau piesele, inclusiv manopera inapoi si manopera de chimbat alea de mai sus

4. Daca nu vor mergi la OPC/RAR si reclama-i, astia ti-au pus serios viata in pericol, si nu numai a ta, ci si a pietenilor etc

5. Reclama-i la RAR/OPC oricum

 

am uiat:

 

6. Schimba-le la un mecanic bun, nu la un spalator de lanturi/mobre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta se intimpla cind mergi la "service". Daca o faceai in fata blocului nu aveai elevator si trebuia sa scoti etrierii in loc sa scoti roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost astazi! Nu erau acolo cei doi baieti, care mi-au montat placutele. Era un mecanic, pot sa spun bun (din cate am inteles, a lucrat la Kawasaki in Olanda)... el mi-a facut si revizia in primavara

Discul este terminat, etrierul e jale si placuta care era cu spatele la disc, este polizata bine.

Si-a dat seama ca am facut cam 1000 de km, fara sa ii spun eu. Mi-a pus o alta placuta (montata bine), si a ramas sa imi comande piesele, pentru a mi le schimba

 

Maine am sa ii sun, sa vad ce zic... daca incepe sa ma ia cu vrajeala, am sa incep cu reclamatii

 

Cei de la ANPC spun ca mai intai trebuie sa incerc rezolvarea problemelor pe cale amiabila

 

Va multumesc pentru sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

+1 Si eu zic la fel. Lasand faptul ca si-au batut joc de banii tai, in aia 1000 de km sansele ca tu acuma sa fii la 2 m sub pamant au fost foarte mari. Aia care au lucrat la motorul tau si au facut treaba aia nemaipomenita nu ar trebui iertati si sa nu se mai atinga in veci de nimic legat de mecanica.

Editat de Fury
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cei de la ANPC spun ca mai intai trebuie sa incerc rezolvarea problemelor pe cale amiabila

 

Doar nu or fi prosti sa munceasca si ei... joaca un pic de teatru la TV si isi justifica salariile, dupa care se intorc iar la sfantul solitaire.

 

PS: asta e motivul pt. care e bine sa stii un picut de mecanica, chiar daca nu pui osul la treaba, macar verifici ce fac asa zisii mecanici :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer cel mai bine este sa se inteleaga partile,daca stai prin tribunale nu ai facut nimic,sper sa o rezolvi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă lucrurile se rezolvă amiabil, ”meseriașii” nu vor învăța ceva din povestea asta, iar istoria se va repeta la un moment dat. Poate cu urmări tragice, pentru următorul ghinionist.

Măcar, dacă sunt fair, ar trebui - dincolo de repararea integrală a daunei - să ofere ceva consistent în plus, pentru a-și spăla obrazul. Asta dacă au așa ceva.

 

@inițiator: cere-le revizii gratuite ”for life”, inclusiv consumabile, ar trebuie să fie fericiți să scape așa ușor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă lucrurile se rezolvă amiabil, ”meseriașii” nu vor învăța ceva din povestea asta, iar istoria se va repeta la un moment dat. Poate cu urmări tragice, pentru următorul ghinionist.

Măcar, dacă sunt fair, ar trebui - dincolo de repararea integrală a daunei - să ofere ceva consistent în plus, pentru a-și spăla obrazul. Asta dacă au așa ceva.

 

@inițiator: cere-le revizii gratuite ”for life”, inclusiv consumabile, ar trebuie să fie fericiți să scape așa ușor.

Pe langa faptul ca este exagerat ceea ce visezi , ai mai merge la ei pentru o verificare a presiunii in roti macar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@inițiator: cere-le revizii gratuite ”for life”, inclusiv consumabile, ar trebuie să fie fericiți să scape așa ușor.

Am doua comentarii:

1. LOL

2. Uber LOL

 

Presupunand (prin absurd) ca initiatorul are vreun capat de hartie care sa ateste faptul ca a fost in acel service cu acea mobra la care s-au efectuat acele interventii, ce-i poate impiedica pe "mecanici" sa afirme ca ei au procedat corect (au si dovada, respectiv discul incadrat corect de placute) si ca reclamagiul e de rea credinta si umbla sa-i infunde?

Si daca exista o fisa de receptie a lucrarii, contrasemnata de pagubit (desi iar ma indoiesc ca ar fi), ea e dovada ca omul a facut receptia unei lucrari prestate corespunzator.

Terminati cu aberatiile de proces, service, garantii for life.

Daca aia-s de bun simt si li se face mila de asta mic o sa ii puna niste discuri si etriere SH, de la dezmembrari, vor refolosi placutele (ca-s noi) si la revedere.

Ce nu inteleg eu: cand ti se face o lucrare la mobra, nu te uiti si tu? Chiar si pafarnist sa fii si tot vezi ca un etrier are o gaura prin care vezi discul si celalat nu. Sa si mergi 1000 de km asa mi se pare di aceeasi categorie cu ala cu folia pe pinlock.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine, meseriașilor, am înțeles! Fiecare pasăre pre limba ei piere.

Treaba cu compensația se poate rezolva foarte simplu, dar totul e să vrei. Dacă nu-ți ceri drepturile, să nu te aștepți să ți le respecte cineva. Iar dacă le vrei respectate, trebuie să întreprinzi ceva, nu să stai cu mâinile în sân (eventual pe taste, plângându-te de meseriași) și să te resemnezi că nu se poate.

 

Dacă știi cum să pui problema, e chiar simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...