Sari la conținut

problema etrier


Postări Recomandate

salut, am vrut sa imi schimb si eu azi placutele pe spate, si dupa ce am multumit tuturor celor implicati in proiectarea minunata a intregului sistem (suburile de prindere a etrierului sunt pe sub furtunul cu lichid de frana) + toba ce acopera al 2 lea surub (ma rog, irelevante detalii).

 

punctul principal este ca un surub din cele 2 care trec prin placute are capul tocit de tot, nu mai prinde nici un imbus de marimea respectiva. (practic este aproape rotund)

a mai patit cineva? exista vreo sansa sa il mai scot de acolo cumva? sau cumpar un etrier cu totul?

 

sa traiasca jmecherasii, si cei carora nu le place sa isi intretina lucrurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca cu un tox sa il bagi fortat acolo

Asta as incerca si eu prima oara.

 

Varianta cu bormasina e pentru cei cu rabdare. Centrarea e deja facuta, daca bagi un burgiu de dimensiunea gaurii, ai sanse sa il poti scoate tot cu torx batut acolo sa stea fix.

 

Daca nu merge si ai loc de placuta aia de tabla de la placute, tai surubelul ala si dupa il extragi (dar asta e functie de constructia etrierului, e posibil sa nu mearga), sau, bagi o tevusca pana in capul surubului, electrod prin ea, sudezi de chestia aia si il extragi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand si eu faza cu torxul. In plus, inainte de extragere, da cu spray degripant in capatul opus al surubului si, poti fixa mai bine torxul cu niste poxipol sau poxilina (asta daca iti permiti sa renunti la torx).

Eu asa as face, chiar daca o sa sara iar cativa la jugulara mea....

 

Sa ai spor si rabdare, mai ales!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,eu tot ce am intalnit la prinderea placutelor a fost bolt cu siguranra.acum referitor la problema ta,eu am reusit sa rup un surub in axul de la pinion si am dat gaura prin centul surubului si bagat extractor sau daca ai cum cu o dalta sa il deblochezi,eu am fost nevoit dupa ce am dat gaura prin surubsurubul era de 10 si eu am dat gaura cu spiral de 6 si dup cu unul de 9),sa bag tarodul si sa curat,la mine pe acel.surub se pune pasta blocanta,vezi sa nu fie si la surubul tau pusa pasta blocanta,ca daca e asa dor cu gaura prin surub si tarod il refaci.bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

torx adica capatul, in loc de imbus, sa bag un cap de torx, ma gandisem sa sudez imbusul direct pe surub dupa ce am cautat pe net diferite solutii.

nici pe disc nu pot sa il las in timp ce il desfac ca nu am loc de toba, cred ca pana la urma trebuie sa scot etrierul cu totul.

 

pasta blocanta nu are, cel putin celalalt nu a avut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocicleta este cea din semnatura, kawasaki ninja 250 model 2008+

 

http://img.wonderhowto.com/img/46/84/63475313197997/0/change-front-brake-pads-2009-kawasaki-ninja-250r.1280x600.jpg asta e modelul surubului blocat

http://sevenninesystems.com/wp-content/uploads/2015/02/IMG_20141206_140056517_HDR.jpg aici se vede bine, in stanga celor 2 cilindri sunt 2 suruburi ca ala de mai sus... doar ca orice imbus de marimea lui merge in gol.

 

azi nu am mai progresat deloc, am mai avut si alte treburi, o sa incerc zilele astea sa lipesc imbusul cu ceva substanta puternica, daca nu merge ma gandesc sa il sudez de surub

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Etrier Nissin, cel mai prost sistem de fixare al placutelor...

Trebuie demontat etrierul de pe moto, incercat varianta cu torx, surubelnita de impact. Daca nu merge atunci trecut la extragere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa incerc zilele astea sa lipesc imbusul cu ceva substanta puternica,

Haide man... nu merge. Baga torx, prima marime care intra fest, eventual batut un pic, dat cu niste degripant pe ambele parti si folosesti si tu un torx mai mare, sa il poti folosi cu cheia de 1/2, nu biti din aia mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca scule nu ai si nu vrei sa cumperi, du-te la un service. E strans 'in ciuda' pt. ca nu ai o scula destul de mare cu care sa fortezi in surub.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ...torx fest intro-bagat sau daca nu la un tinichigiu.....sudat un imbus acolo si invartit ...dar numai la tinichigiu chestia cu sudura.....numa' bine !


» Post actualizat in 19 Jul 2015 19:19


Editat de onisifor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marian96, on 19 Jul 2015 - 14:05, said:snapback.png

incearca cu un tox sa il bagi fortat acolo

Ce e ala tox ? E scump?


Edited by mos bear, Yesterday, 07:00 PM.

....mos bear....this is a torx...bituri frate......... https://www.google.ro/search?q=torx&biw=1360&bih=657&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI7oLMrrTpxgIVBGsUCh2mvApF

Editat de onisifor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Marian96, on 19 Jul 2015 - 14:05, said:snapback.png

Ce e ala tox ? E scump?

Edited by mos bear, Yesterday, 07:00 PM.

....mos bear....this is a torx...bituri frate......... https://www.google.ro/search?q=torx&biw=1360&bih=657&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI7oLMrrTpxgIVBGsUCh2mvApF

 

Cineva incerca o caterinca...

Teoria torxului aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Torx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut pe wikipedia jos ca exista niste chei cu forma de imbus cu cap de torx, are cineva idee de unde pot cumpara un astfel de set mic

eu am capete pentru surubelnita, dar nu am priza buna pe ea (am gasit la lidl)

 

@crystyanys24 nu pot sa cu cheie fixa, pentru ca este ingropat capatul, singura solutie este cu prindere din interior.

 

va multumesc pentru sfaturi, am sa incerc cu torx (momentan am doar cap pt surubelnita), am comandat deja surub de inlocuire, ajunge martea viitoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Marian96, on 19 Jul 2015 - 14:05, said:snapback.png

Ce e ala tox ? E scump?

Edited by mos bear, Yesterday, 07:00 PM.

....mos bear....this is a torx...bituri frate......... https://www.google.ro/search?q=torx&biw=1360&bih=657&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMI7oLMrrTpxgIVBGsUCh2mvApF

 

All right brother , eu credeam ca e o scula speciala . :crack:

» Post actualizat in 20 Jul 2015 14:37

In alta ordine de idei , daca surubul are cap imbus si zica-se este sficuit hexagonul si mai zice ca e si cam ,,raschetat" ,nu prea poti desface cu un torx . Zicea cineva bine mai inainte , bormasina si spiral ! Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...