Sari la conținut

Sfaturi achizitie soft enduro&touring


Postări Recomandate

Buna seara,

 

Incep prin a-mi cere scuze daca deja v-ati saturat de aceleasi intrebari, dar parca am nevoie de mai multe raspunsuri ca sa ma dumiresc asa cum consider ca se cuvine.

 

In momentul de fata detin o Honda VFR 750 RC 36. Un semi-tanculet de motocicleta. Cand spun asta nu ma refer doar la aspectele ei bune ce tin de fiabilitate, cat si la cele ce o fac o vacuta mare si greu de manevrat in traficul din Bucuresti.

 

Acestea fiind spuse, incerc sa ma reprofilez spre o alta motocicleta, adaptata necesitatiilor mele, dupa cum urmeaza:

-Proportie de 80% in oras, pe distante scurte spre medii in unele mici escapade de week-end;

-Restul de 20% drumuri forestiere lejere.

 

Din cate "n"spe topicuri si comentarii am citit, m-ar duce gandul la un BMW 650 GS. Bugetul meu este de undeva la 2000 euro iar in acesti bani cred ca gasesc una cat se poate de "normala". Urmeaza acum seria de intrebari la care v-as ruga sa-mi spuneti o opinie:

 

1. Se merita sa dai 2k euro pe un 650GS cand poti gasii cu cel putin 500 de euro mai ieftin un 650 Funduro?

2. In acest buget, ce alte variante mai sunt? Dar va rog sa-mi spuneti despre moto din aceasi clasa. Mentionez asta pentru ca nu vreau TA-uri sau Africa Twin ( care e cam inalta pt mine). Nu mai vreau sa mai chinui alte touring-uri in Bucuresti.

3. Daca ma orientez la un 650GS, ce anume sa verific sau ce detalii sa cer in mod special? Ce "hibe" are acest model in mod "repetat"?

4.Ce imi puteti spune despre aceast individ ( http://www.publi24.ro/anunturi/auto-moto/motociclete-second-hand/bmw/anunt/bmw-f-650-gs-abs/7b0e63747c6e6450.html ) ? Sa ma sperie sau nu schimbatul pieselor din motor? Poti avea o recurenta pe viitor? Mentionez ca maine o sa-l sun pe proprietar, dar voiam totusi si ceva opinii.

 

 

Cam atat pentru moment. Va multumesc anticipat pentru rabdare si raspunsuri. Asfalt uscat!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai individul nu zice ca ar fi schimbat vre-o piesa din motor....

 

"1. Se merita sa dai 2k euro pe un 650GS cand poti gasii cu cel putin 500 de euro mai ieftin un 650 Funduro?" - pt aia 20% de forestiere lejere, nu merita.

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am avut si pe cel vechi, iar acum am Dakar. Daca era Funduro cu roata pe 21 ramaneam la el o viata. E mai sexy acceleratia la carburator. De meritat poate merita si unul si altul. Gs si Funduro fac aceeasi treaba pe forestier lejer. Daca vrei putin mai mult decat forestier si esti o persoana mai inalta, atunci Dakar. Probleme au amandoua, dar orice se repara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut dr la vfr 750 la transalp, nu regret decizia. Ta mi se parea marisor initial, dar ni-am dat seama in timp ca n-am nevoie sa ajung intotdeauna cu picioarele jos. Am 1.78, dar picioarele cam scurte. Fac soft/med enduro cu ea si-s happe. M-am dat si cu aprilia pegasso/bmw f650 si par fun, da prefer ta pentru ca nu-s fan mono.

frumos sa vad veferisti facand achimbu cu endutoaice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca conteaza pentru tine abs-ul si injectia, alege GS. Daca nu, iti recomand Suzuki Freewind in locul lui Funduro. Este cel putin la fel de buna ca bmw ul...si are o cutie de viteze la care bmw doar poate visa...si la aceiasi bani cu Funduro gasesti Freewind din an mai recent :cheers:

Editat de fratelescris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bugetul meu este de undeva la 2000 euro iar in acesti bani cred ca gasesc una cat se poate de "normala".

 

V-Strom 1000

 

Cred ca gasesti mai greu unul la 2000 de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te poti uita si la un Aprilia Pegaso 650 an cat mai nou...gasesti una buna pe injectie pe la 1500-1600 euro...Stiu lumea zice ca sunt stricacioase dar eu am luat una in sfarsit de mai si in cei 3000 de km facuti pana cum nu am avut probleme...Are 99% acelasi motor (ROTAX -Austriac) ca si BMW si prin urmare aceleasi defecte...La bugetul tau de 2000 euro gasesti o Aprilia Pegaso pe injectie( an 2002- 2004) in stare perfecta si echipata complet(genti laterale si top).Tine cont ca pana in 2000 parca si Bmw se facea tot in fabrica Aprilia...In rest cum ai grija de fier , asa are si el grija de tine...La un soft enduro se simte bine daca nu exagerezi..Pe asfalt se simte bine intre 90 si 110 (dupa oricum te cam bate vantul) si ca turatii intre 3500-4500....Consum la mers legal poti sa te astepti la 5%...Rezervorul e de 21 l (e din plastic = nu rugineste)...

Editat de nooxy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te poti uita si la un Aprilia Pegaso 650 an cat mai nou...gasesti una buna pe injectie pe la 1500-1600 euro...Stiu lumea zice ca sunt stricacioase dar eu am luat una in sfarsit de mai si in cei 3000 de km facuti pana cum nu am avut probleme...Are 99% acelasi motor (ROTAX -Austriac) ca si BMW si prin urmare aceleasi defecte...La bugetul tau de 2000 euro gasesti o Aprilia Pegaso pe injectie( an 2002- 2004) in stare perfecta si echipata complet(genti laterale si top).Tine cont ca pana in 2000 parca si Bmw se facea tot in fabrica Aprilia...In rest cum ai grija de fier , asa are si el grija de tine...La un soft enduro se simte bine daca nu exagerezi..Pe asfalt se simte bine intre 90 si 110 (dupa oricum te cam bate vantul) si ca turatii intre 3500-4500....Consum la mers legal poti sa te astepti la 5%...Rezervorul e de 21 l (e din plastic = nu rugineste)...

 

+1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Va multumesc frumos pt opinii. Hotararea am luat-o. Sper doar sa merite ABS-ul si injectia.

 

Asfalt uscat va doresc si multumesc inca odata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Nu-i necaz. De nu ne imprietenim ne despartim, ca asta-i viata. Si caut un alt companion apoi.

 

Eu nu va inteleg gandirea asta...

 

De ce nu cauti sa probezi una sa vezi daca e ceea ce vrei? De ce sa dai bani pe una, sa mergi cu ea un pic,sa vezi ca nu-ti place,si sa cauti sa o revinzi mai departe, pierzand bani astfel prin tranzactii inutile.... Iar un posibil cumparator o sa fie curios de ce vinzi un motor la 1 luna dupa ce l-ai luat...

 

Daca n-aveai ce face cu banii as fi inteles, dar nu cred ca e cazul (din moment ce plafonul tau e 2000 eur...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

consum de 3.2-3.3 la 110-120. uiti sa mai alimentezi, crede-ma.

da, se merita!

 

Stiu ca motorul ala consuma putin,dar ca un monocilindru de 600 sa ia la 120 km/h chiar si 3.5% mi se pare cam tras de par (poate doar la vale,cu vant din spate) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu va inteleg gandirea asta...

 

De ce nu cauti sa probezi una sa vezi daca e ceea ce vrei? De ce sa dai bani pe una, sa mergi cu ea un pic,sa vezi ca nu-ti place,si sa cauti sa o revinzi mai departe, pierzand bani astfel prin tranzactii inutile.... Iar un posibil cumparator o sa fie curios de ce vinzi un motor la 1 luna dupa ce l-ai luat...

 

Daca n-aveai ce face cu banii as fi inteles, dar nu cred ca e cazul (din moment ce plafonul tau e 2000 eur...)

Si cat timp ar trebui sa "probez" una ca sa stiu ca e cea ce vreau? Am "probat" vfr-ul de ceva timp si am ajuns la concluzia ca nu e cea ce vreau. Asta cu probatu mie mi se pare delicata, pentru ca nu e nici un om nu ti-ar da mobra lui o luna sa vezi daca "iti place". De inchiriat la fel, mai greu in sectorul asta. Nu stiu ce ar putea sa-mi displaca incat sa o vand dupa o luna. Problemele nasoale cu vibratia la viteze si la drumuri lungi la mine se cam exclud din capul locului, pentru ca nici nu am unde sa merg tare ( mergand in proportie foarte mare in oras) si nici nu am timp din pacate pentru mari drumetii.

 

Eu personal niciodata nu am inteles comentariile de acest fel, cu o tenta semi-rautacioasa-acuzativa. Fiecare om gandeste in felul lui. Fiecare om ia decizile in felul lui. Daca eu o fac diferit de cum ai face-o tu, nu ne face pe nici care mai prejos, ci doar diferiti.

 

Decizia e deja luata. Multumesc celor care mi-au dat un sfat util. Asfalt uscat dragi colegi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cat timp ar trebui sa "probez" una ca sa stiu ca e cea ce vreau? Am "probat" vfr-ul de ceva timp si am ajuns la concluzia ca nu e cea ce vreau. Asta cu probatu mie mi se pare delicata, pentru ca nu e nici un om nu ti-ar da mobra lui o luna sa vezi daca "iti place". De inchiriat la fel, mai greu in sectorul asta. Nu stiu ce ar putea sa-mi displaca incat sa o vand dupa o luna. Problemele nasoale cu vibratia la viteze si la drumuri lungi la mine se cam exclud din capul locului, pentru ca nici nu am unde sa merg tare ( mergand in proportie foarte mare in oras) si nici nu am timp din pacate pentru mari drumetii.

 

Eu personal niciodata nu am inteles comentariile de acest fel, cu o tenta semi-rautacioasa-acuzativa. Fiecare om gandeste in felul lui. Fiecare om ia decizile in felul lui. Daca eu o fac diferit de cum ai face-o tu, nu ne face pe nici care mai prejos, ci doar diferiti.

 

Decizia e deja luata. Multumesc celor care mi-au dat un sfat util. Asfalt uscat dragi colegi.

 

Eu am fost la Bucuresti sa probez o Honda Africa Twin 650 din 89 am dat de un baiat de nota 10 care mi-a dat-o sa ma dau putin prin cartier, am trecut si pe niste zone cu pamant un fel de tentativa de off ( tentativa banala) si m-a ajutat mult sa-mi dau seama daca-mi place sau nu..

 

Ideea e ca daca nu stii ce vrei ,evident ca nu te ajuta un test de genu asta. Eu stiam cam ce vroiam si testul pe care l-a facut m-a edificat la micile dileme pe care le aveam (cu greutatea ei, suspensiile, cum ajung la sa, etc...

 

Daca tu crezi ca au fost comentarii rautacioase inseamna ca esti sensibil si nu mai intreba pe forum,daca nu esti dispus sa accepti si critici...

 

Daca ai nevoie de o luna cu un motor sa-ti dai seama daca-i pt tine inseamna ca ai o problema...

 

Ce te asteptai sa fie VFR ul? un all rounder? un off-roader? wtf...

 

Nu stiu ce consideri tu sfat util si ce nu........

 

Daca tie ti se pare mai destept sa o cumperi si sa o vinzi ulterior , BAFTA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cat timp ar trebui sa "probez" una ca sa stiu ca e cea ce vreau? Am "probat" vfr-ul de ceva timp si am ajuns la concluzia ca nu e cea ce vreau. Asta cu probatu mie mi se pare delicata, pentru ca nu e nici un om nu ti-ar da mobra lui o luna sa vezi daca "iti place". De inchiriat la fel, mai greu in sectorul asta. Nu stiu ce ar putea sa-mi displaca incat sa o vand dupa o luna. Problemele nasoale cu vibratia la viteze si la drumuri lungi la mine se cam exclud din capul locului, pentru ca nici nu am unde sa merg tare ( mergand in proportie foarte mare in oras) si nici nu am timp din pacate pentru mari drumetii.

 

Eu personal niciodata nu am inteles comentariile de acest fel, cu o tenta semi-rautacioasa-acuzativa. Fiecare om gandeste in felul lui. Fiecare om ia decizile in felul lui. Daca eu o fac diferit de cum ai face-o tu, nu ne face pe nici care mai prejos, ci doar diferiti.

 

Decizia e deja luata. Multumesc celor care mi-au dat un sfat util. Asfalt uscat dragi colegi.

 

 

www.bike2rent.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...