Sari la conținut

Postări Recomandate

N-am mai dormit pana la 12 de cand eram mititel.

Din cauza de lansare de carte, nu a mea, n-am putut pleca spre Siriu decat la orele 19, ieri. Ce pot sa spun e ca drumul a fost fain si ca nebuni inca exista in trafic. Desi cam lung, avand in vedere ca am facut buna parte din el pe intuneric. Ce lung... ma gandeam ca mai am putin si ajung la capatul pamantului. :))) Vremea faina, mai ales inspre orele 22, numai cat sa ma gandesc la genunchii pe care si asa ii cam am praf, iar drumul foarte misto, m-a dus cu gandul numai la mobra stricata in drum pe langa locul prin care trece ursul... nu era nici dracu pe asfalt, pe multi km. Am observat ca s-au facut foarte multe nunti aseara, asa, ca fapt divers.

Cand am vazut indicatorul cu Gura Siriului, m-am simtit ca in momentele cand aveam voie sa iau bananele puse la copt pe ziar... Am oprit cam pe unde o scris Lolo cu spray pe asfalt "moto". Ca sa anunt dragele ca am ajuns. Care ma asediasera cu sms-uri: ce faci, esti bine, putem sa incasam asigurarea? Cand ma uit la telefon, semnal, ca sa zic asa, cucu!

Ma, sa urc, sa nu urc? Hai sa urc. Dar mai greu de facut decat de zis, cam patina capra. Oamenii se uitau. Noroc ca am primit ajutor de la un domn care era la vreo 5 metri (sau asa ceva, ca eu eram atent la capra sa n-o scap la vale) si-mi bagase lumina de la lanterna in ochi: "da-i constant". Ajung, pun cricul si incep sa caut semnal, nu era. Intreb pe cativa amabili din cateva locuri, dar: "stai linistit, am incercat noi cu diferite modele de telefoane, din diferite retele, nu e semnal".

Lumea rupea chitara in betonul ala neterminat, vocile chinuiau cantece despre haiduci si tineau ca militia sa fac cunostinta cu organele genitale masculine. Ca la cenaclu, ce mai! "Freedom!" Poate fiindca erau si americanii printre "noi".

Foc de tabara, mobre multe, semnal gsm - nu.

Am pus cu greu manusile, contactul (de frica sa nu se rupa chiea, ca nu mai am alta) si am plecat spre locuri cu antene.

Lolo, felicitari, am vazut ca ai strans multa lume. Foarte fain focul de tabara.

Tin sa multumesc unei domnuci (sar'na!) care s-a oprit sa vada de ce la ora aia e cineva inca cu casca pe oglinda, cu rucsacul in spate si cu cortul pe coada mobrei; intr-o maniera foarte simpla: buna! Am apreciat ca n-a facut-o din mers, ca era sober (in contrast cu restul), ca a asteptat raspuns. Am zis si eu salut si mi-a parut rau ca n-am putut sa raman :D

Deci, recapitulare: am vrut sa ma laud ca am ajuns, intrunire cool, doamna misto, lume... lume; multumiri lui Lolo pt organizare si multumiri Orange ca mi-au dat posibilitatea sa fac un drum de 5 ore in 7: doua lumina, 5 bezna.

Si la mai mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai dormit pana la 12 de cand eram mititel.

Din cauza de lansare de carte, nu a mea, n-am putut pleca spre Siriu decat la orele 19, ieri. Ce pot sa spun e ca drumul a fost fain si ca nebuni inca exista in trafic. Desi cam lung, avand in vedere ca am facut buna parte din el pe intuneric. Ce lung... ma gandeam ca mai am putin si ajung la capatul pamantului. :))) Vremea faina, mai ales inspre orele 22, numai cat sa ma gandesc la genunchii pe care si asa ii cam am praf, iar drumul foarte misto, m-a dus cu gandul numai la mobra stricata in drum pe langa locul prin care trece ursul... nu era nici dracu pe asfalt, pe multi km. Am observat ca s-au facut foarte multe nunti aseara, asa, ca fapt divers.

Cand am vazut indicatorul cu Gura Siriului, m-am simtit ca in momentele cand aveam voie sa iau bananele puse la copt pe ziar... Am oprit cam pe unde o scris Lolo cu spray pe asfalt "moto". Ca sa anunt dragele ca am ajuns. Care ma asediasera cu sms-uri: ce faci, esti bine, putem sa incasam asigurarea? Cand ma uit la telefon, semnal, ca sa zic asa, cucu!

Ma, sa urc, sa nu urc? Hai sa urc. Dar mai greu de facut decat de zis, cam patina capra. Oamenii se uitau. Noroc ca am primit ajutor de la un domn care era la vreo 5 metri (sau asa ceva, ca eu eram atent la capra sa n-o scap la vale) si-mi bagase lumina de la lanterna in ochi: "da-i constant". Ajung, pun cricul si incep sa caut semnal, nu era. Intreb pe cativa amabili din cateva locuri, dar: "stai linistit, am incercat noi cu diferite modele de telefoane, din diferite retele, nu e semnal".

Lumea rupea chitara in betonul ala neterminat, vocile chinuiau cantece despre haiduci si tineau ca militia sa fac cunostinta cu organele genitale masculine. Ca la cenaclu, ce mai! "Freedom!" Poate fiindca erau si americanii printre "noi".

Foc de tabara, mobre multe, semnal gsm - nu.

Am pus cu greu manusile, contactul (de frica sa nu se rupa chiea, ca nu mai am alta) si am plecat spre locuri cu antene.

Lolo, felicitari, am vazut ca ai strans multa lume. Foarte fain focul de tabara.

Tin sa multumesc unei domnuci (sar'na!) care s-a oprit sa vada de ce la ora aia e cineva inca cu casca pe oglinda, cu rucsacul in spate si cu cortul pe coada mobrei; intr-o maniera foarte simpla: buna! Am apreciat ca n-a facut-o din mers, ca era sober (in contrast cu restul), ca a asteptat raspuns. Am zis si eu salut si mi-a parut rau ca n-am putut sa raman :D

Deci, recapitulare: am vrut sa ma laud ca am ajuns, intrunire cool, doamna misto, lume... lume; multumiri lui Lolo pt organizare si multumiri Orange ca mi-au dat posibilitatea sa fac un drum de 5 ore in 7: doua lumina, 5 bezna.

Si la mai mare...

Salut,adică ai ajuns la Siriu dar nu ai rămas?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni, nici o poza, nimic?

Eu recunosc ca m-am simtit "foarte bine", adica mi-am dat seama abia acasa ca nu am pozat deloc...O fi alcoolul de vina? Nu creeed...mai degraba soarele...

Editat de AdrianP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput anul asta cu doua mari deziderate, sa particip la cele doua intalniri devenite clasice deja, ceea ce am si facut,

La prima intalnire peisaj mirific, sursa de apa aproape, motoare multe pe tema intalnirii, singurul moment oarecum neplacut a fost in cea de-a doua seara cand la miezul noptii ni s-a cerut cate 10 lei taxa de participare la intalnire sau poate mai bine zis taxa pentru parastasul oii.

La Siriu am plecat optimist si am ajuns obosit Vineri la 11, erau undeva la patru corturi si trei motociclete dintre care doua Nipru..

La panta de la intrare a trebuit sa trag de nari M-ul pentru a-l convinge sa urce cu atasul incarcat si grupul de solo panta asazata acolo parca pentru a testa atat motoarele cat si abilitatile pilotilor, din ce-mi aduc aminte un BMW si-a dat borsiul pe baie cand un bolovan s-a infipt in ea.

Muzica excesiv de tare si pusa pana tarziu in noapte mi-a adus aminte de o tendinta pe care nu o indragesc si care din pacate nu prea m-a lasat sa dorm.

A doua zi mi-am luat adio de la cele trei Nipru, o Mobra, o Jawa, un MZ modelul ES (imi cer scuze daca am omis vreuna) care se incumetasera sa fie prezente si m-am indreptat spre casa cu inima cat un purice ca bataia pe care si-o capatase motorul la urcarea pantei nu se va dovedi fatala.

Felicitari celor care au avut aceste doua initiative si voi face pe cat posibil sa revin si anul viitor cand sper eu in cazul primei intalniri nu va mai fi nevoie de taxe spontane sau in cazul celei de-a doua va fi mai blanda urcarea si o sursa de apa mai aproape de locul faptei.

Si partea cu boxele in mijlocul poienii....

Sa auzim de bine.


» Post actualizat in 25 Aug 2015 07:04

si poze

post-55500-0-09300700-1440485934_thumb.jpg

post-55500-0-64119600-1440485945_thumb.jpg

post-55500-0-79621700-1440485960_thumb.jpg

post-55500-0-98165700-1440485971_thumb.jpg

post-55500-0-73207400-1440485986_thumb.jpg

post-55500-0-98678000-1440485999_thumb.jpg

post-55500-0-37579100-1440486011_thumb.jpg

post-55500-0-94033800-1440486022_thumb.jpg

post-55500-0-69289400-1440486038_thumb.jpg

post-55500-0-64802000-1440486052_thumb.jpg

post-55500-0-56529300-1440486089_thumb.jpg

post-55500-0-08344600-1440486103_thumb.jpg

post-55500-0-04264400-1440486111_thumb.jpg

post-55500-0-62306000-1440486127_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai, imi pare tare rau ca nu am apucat sa ne intalnim sa te cinstesc cum am vorbit Daca jawa de care vorbeai este a mea sper ca ai observat farul primit de la tine "cado" , mai arata a jawa si mobra mea, multumesc inca o data (nu te uit cu cinstea aia)

Intradevar multa lume, multe motociclete, putine comuniste, dar frumos. Am facut si eu ca tot romanul poze la foc si...... la mobra in lungul drum spre casa.

post-56432-0-89549900-1440613100_thumb.jpg

post-56432-0-46976900-1440613112_thumb.jpg

post-56432-0-98167500-1440613125_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...