Sari la conținut

Ce facem cu ursii din Transfagarasan/Transalpina?


Lucian Lazar
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

Planuiesc o excursie(2persoane) Bucuresti-TF-Sibiu-TA-Ranca-Bucuresti, de 5-6 zile.

As vrea sa stau 2 zile cu cortul undeva in TF, iar la intoarcere, poate si pe TA. Daca nu stai cu cortul, se duce jumatate din farmec, nu-i asa?

Am tot citit pe o gramada de forumuri, dar si aici ca e problema mare cu ursii.

Un prieten mi-a recomandat zona lacul Balea pentru campat. cine a mai fost acolo? A intampinat probleme?

Iar pe TA stie careva ce zone sunt bune pt campat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am campat dupa cab balea lac, undeva intre balea lac si balea cascada. avantajul e ca fiind altitudinea mai mica nu e asa de frig noaptea. oricum sacul de dormit SI izoprenul sunt esentiale. chiar si 200m in diferenta de nivel fac diferenta.

 

cu ursii n-am avut probleme in fagaras. am intalnit in bucegi, in special prin zona diham. in general ursii sunt mai jos, nu chiar pe creasta (2000m) ci mai jos (nu stiu sa spun exact o limita superioara). ideea e ca sansele sa intalnesti ursul scad cu altitudinea (el cauta papica si la 2000m nu prea are ce sa gaseasca in timp ce la 1000 clar sunt paduri, etc).

 

drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nici o problema cu ursii nicaieri in afara de bucegi (sinaia spre cota 1400, diham, dambovicioara)

in golul alpin nu exista ursi

mai jos pur si simplu legi seara mancarea si gunoiul intr-un copac la 200 de metri de cort (te urci 4 metri in copac, alegi o creanga sanatoasa, te indepartezi 2 metri de trunchi, legi cu o sfoara de 1 metru)

daca te baga in seama nu e ca sa te manance, ci ca sa linga conservele de pate

 

asta daca esti paranoic, ca mie doar cainii imi umblau spre dimineata in gunoi in fagaras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Planuiesc o excursie(2persoane) Bucuresti-TF-Sibiu-TA-Ranca-Bucuresti, de 5-6 zile.

As vrea sa stau 2 zile cu cortul undeva in TF, iar la intoarcere, poate si pe TA. Daca nu stai cu cortul, se duce jumatate din farmec, nu-i asa?

Am tot citit pe o gramada de forumuri, dar si aici ca e problema mare cu ursii.

Un prieten mi-a recomandat zona lacul Balea pentru campat. cine a mai fost acolo? A intampinat probleme?

Iar pe TA stie careva ce zone sunt bune pt campat?

Ca sa stai linistit cu ursii campezi ori foarte jos, ori foarte sus. De exemplu pe TF ori la Cartisoara/Poienari (depinde pe ce parte vrei), ori la Balea sau Lacul Capra (depinde daca vrei sa mergi si pe munte un pic sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am campat dupa cab balea lac, undeva intre balea lac si balea cascada. avantajul e ca fiind altitudinea mai mica nu e asa de frig noaptea. oricum sacul de dormit SI izoprenul sunt esentiale. chiar si 200m in diferenta de nivel fac diferenta.

 

cu ursii n-am avut probleme in fagaras. am intalnit in bucegi, in special prin zona diham. in general ursii sunt mai jos, nu chiar pe creasta (2000m) ci mai jos (nu stiu sa spun exact o limita superioara). ideea e ca sansele sa intalnesti ursul scad cu altitudinea (el cauta papica si la 2000m nu prea are ce sa gaseasca in timp ce la 1000 clar sunt paduri, etc).

 

drum bun

Ma voi duce cat mai sus, atunci! Prefer sa fie mai frig(ca am sac de dormit si haine groase, oricum). Mersi!

 

 

nu e nici o problema cu ursii nicaieri in afara de bucegi (sinaia spre cota 1400, diham, dambovicioara)

in golul alpin nu exista ursi

mai jos pur si simplu legi seara mancarea si gunoiul intr-un copac la 200 de metri de cort (te urci 4 metri in copac, alegi o creanga sanatoasa, te indepartezi 2 metri de trunchi, legi cu o sfoara de 1 metru)

daca te baga in seama nu e ca sa te manance, ci ca sa linga conservele de pate

 

asta daca esti paranoic, ca mie doar cainii imi umblau spre dimineata in gunoi in fagaras

Bun de stiut. Chiar daca ma voi duce mai sus, tot voi face cum ai zis tu cu mancarea. vreau sa ma asigur ca traiesc, ca sa pot veni si la anu', ca am vazut in filmulete/poze ca e genial acolo :D

 

 

 

sa iei cu tine multa bere Ursus si apoi rezolvati voi cumva in familie :)

 

concediu fain si distractie colegu !

Nici nu m-am gandit la asta! Eu vin cu berea si ei vin cu micii (ciorditi) :))

 

 

Ca sa stai linistit cu ursii campezi ori foarte jos, ori foarte sus. De exemplu pe TF ori la Cartisoara/Poienari (depinde pe ce parte vrei), ori la Balea sau Lacul Capra (depinde daca vrei sa mergi si pe munte un pic sau nu.

Mersi. Voi vrea sa fac si trasee pe jos, dar nu prea as lasa motorul departe de mine, chiar daca am lacate la toate 3 case-urile. Mi-ar placea mult sa ma bag si pe offroad cu el (daca sunt drumuri practicabile) - probabil am sa fac asta doar la venire/plecare, cand am toate bagajele la mine. Cat de safe e sa las motorul pe-acolo si sa ma urc pe munte, pe jos?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e destul de greu. Golul alpin si copacii se cam exclud reciproc... :)

 

Atunci vin cu un fir de copac de aici si-l plantez si revin in 5-10 ani, asa :D se rezolva

» Post actualizat in 29 Jul 2015 10:40

ia ti niste petarde cu tine si spray cu piper

 

daca tot nu esti linistit,inchiriaza un ciobanesc de la vreo stana

am citit de spray-uri si cica nu prea au efect astea cu piper. Sunt unele speciale pt ursi/animale mari pe la 350 lei. Oricat de mult as tine la viata mea, tot e scump :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma voi duce cat mai sus, atunci! Prefer sa fie mai frig(ca am sac de dormit si haine groase, oricum). Mersi!

 

 

Bun de stiut. Chiar daca ma voi duce mai sus, tot voi face cum ai zis tu cu mancarea. vreau sa ma asigur ca traiesc, ca sa pot veni si la anu', ca am vazut in filmulete/poze ca e genial acolo :D

 

astea 2 chestii nu se pot aplica impreuna din simplul motiv ca "mai sus" nu gasesti copaci in care sa-ti atarni mancarea sau gunoiul.

eu iti recomand sa nu te mai panichezi aiurea. incearca sa analizezi obiectiv situatia si ai sa vezi ca n-ai motive de stress

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi. Voi vrea sa fac si trasee pe jos, dar nu prea as lasa motorul departe de mine, chiar daca am lacate la toate 3 case-urile. Mi-ar placea mult sa ma bag si pe offroad cu el (daca sunt drumuri practicabile) - probabil am sa fac asta doar la venire/plecare, cand am toate bagajele la mine. Cat de safe e sa las motorul pe-acolo si sa ma urc pe munte, pe jos?

Eu am lasat de multe ori mobra la cabana la Balea. Pentru cateva ore. Am lasat chiar castile si gecile la barul carciumii. A fost in regula mereu. Daca vrei sa pui cortul la Lacul Capra (genial!) poti sa lasi mobra la Balea. Oricum tre' sa iei cu tine bagaje, cort, saci, etc. Problema e ca ai de urcat ceva cu ele-n spate. Daca nu esti obisnuit o sa-ti fie greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cand ma gandesc ca am luat tot drumul spre cota 1400 la picior... :eek:

 

sunt ursi tomberonezi pe drumul de cota, ii hraneste lumea din masina cu biscuiti

ii mai muta din cand in cand de acolo dar tot apar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca esti vanator ..ce sa faci, carnatz, ca e cam tare carnea...

 

daca esti raw-vegan faci... balega in pantaloni

 

daca esti motociclist, umflii flotoarele ,ursul te confunda cu magadan si te lasa in pace de frica sa nu-i oferi sex surpriza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SITUATIA cu ursii se rezolva astfel: cand se apropie animalul de tine te lasi incet ciuciulete ( pe vine ) si iei niste Kakat si-i arunci ursului in ochi. El fuge!

 

acuma daca te intrebi de unde gasesti chiar atunci Kakat sa-i arunci in ochi, eu te asigur ca pana te lasi pe vine o sa gasesti cu siguranta...

 

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SITUATIA cu ursii se rezolva astfel: cand se apropie animalul de tine te lasi incet ciuciulete ( pe vine ) si iei niste Kakat si-i arunci ursului in ochi. El fuge!

 

acuma daca te intrebi de unde gasesti chiar atunci Kakat sa-i arunci in ochi, eu te asigur ca pana te lasi pe vine o sa gasesti cu siguranta...

 

 

:)

Hehehe , s-ar putea insa sa i se scurga printre degete...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Transalpina e gol alpin in mare parte, nu cred ca sunt ursi. Eu am vazut doar magari, ca si prin Bucuresti de altfel. In schimb, pe Transfagarasan eu chiar am vazut un urs. Coboram spre barajul Vidraru si aparuse pe contrasens din stanga. Nu a traversat drumul ci s-a intors in padure/boscheti. Nu cred ca l-am speriat eu, mai degraba parea ca isi uitase ceva acasa :). Fiecare cu blana lui, ne-am vazut de drum.

Deci uneori nu trebuie sa faci nimic.

Editat de lostheaven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum , nu o sa te odihnesti deloc . La orice zgomot , fashaiala , pocnet , ai sa fii la 90 de grade cu o sigura idee in minte : URSU ! Au fost cazuri cand dupa un racnet teribil , cu o singura lovitura de gheara cortul a zburat lasandu-i pe ocupanti fata in fara cu fiara care ce crezi ca le-a facut ? I-A MANCAT FRATE ! Au ramas din ei doar cateva fasii de carpa si un pantof .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astea 2 chestii nu se pot aplica impreuna din simplul motiv ca "mai sus" nu gasesti copaci in care sa-ti atarni mancarea sau gunoiul.

eu iti recomand sa nu te mai panichezi aiurea. incearca sa analizezi obiectiv situatia si ai sa vezi ca n-ai motive de stress

Corect! Cât de ghinionist să fii să te mânânce ursul tocmai pe tine??

Gândește-te câți alți turiști sunt pe acolo, de ce nu pe ei?

Sau altceva, n-oi fi tu mai gustos decât prietena? :crack:

» Post actualizat in 01 Aug 2015 21:24

Si cand ma gandesc ca am luat tot drumul spre cota 1400 la picior... :eek:

Cu ani de zile în urmă, când am mers cu taxiul până la hotelul de la Cota 1400, taximetristul (căruia îi spusesem că speram să vedem și noi niște urși), a văzut undeva pe marginea drumului un urs care dormea și, ca un nebun, a îndreptat mașina cu farurile înspre el și l-a claxonat până l-a trezit să îl vedem bine.

Tot în acea vacanță, într-una din zile, fetele, plecate la o mică plimbare, ne-au sunat că nu puteau să vină înapoi la hotel că sunt urși, după-amiaza, pe drumul spre hotel și le este frică.

Da, pe la cota 1400 erau probleme cu urșii, erau un fel de câini comunitari (ca frecvență).

De pe balconul camerei hotelului îi vedeai de nenumărate ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca multi afirma ca ursul nu sta in golul alpin,dar atunci seara de unde coboara?Ursul ziua prefera golul alpin pentru ca e mai liniste decat in padure unde e stresat de om,au fost destule atacuri sus la peste 2000 noaptea dar asta din vina turistilor pentru ca au lasat mancarea in cort.Ursul nu ataca fara motiv ataca doar daca se simte incoltit,daca ai lasat mancarea in cort,etc

post-43306-0-45336500-1438501713_thumb.jpg

post-43306-0-11613800-1438501720_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...