Sari la conținut

service auto de incredere in bucuresti, unde se da si factura?


JCDenton
 Share

Postări Recomandate

Caut un service de incredere in Bucuresti, de preferat in sectorul 5 sau 6, sau aproape de o gura de metrou.

Vreau sa pot lasa masina fara griji acolo ca-mi inlocuieste piesele de pe masina cu altele second hand sau ca-mi fura roata de rezerva, cric si alte faze de lumea a 3-a.

Trebuie sa poata elibera factura si nu am chef sa ma invoiesc de la serviciu ca sa stau sa ii suflu in ceafa mecanicului ca sa isi faca treaba ca si cum ar face-o pentru masina lui.

Exista asa ceva in Bucuresti?

Masina in cauza este un Logan, dar n-as vrea sa fie tratat ca unul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Iti recomand AutoLeader, sunt aproape de statia de metrou Pantelimon (200m). Au mai multe service-uri prin Bucuresti dar ti-l recomand pe cel de aici, nu ma pot pronunta in cazul celorlalte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, poti sa-mi povestesti putin despre cum au lucrat si ce operatiuni ai facut la ei?

As prefera ca toate recomandarile ce urmeaza sa fie insotite de asa ceva.

 

Multumesc.

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din prima iti spun ca nu am beneficiat de serviciile lor, dar am fost la itp (cu moto) si am vorbit cu un sef de pe acolo pt o eventuala vopsitorie auto. Cat am stat acolo, am vazut cum se lucreaza... in ateliere sunt camere video si poti sa vezi in sala de asteptare ce se intampla in tot service-ul, plus ca prin usile larg deschise am vazut ca e curat si ordonat in service. E un service mare, nu garaj de cartier cu o rampa/gaura... Concept Car Service se numeste, e pe Bd. Timisoara, inspre targ.

Mai stiu un service la care am avut masina pt reparatii la motor, un rulment, ulei cutie de viteze, distributie etc... dar e peste mana, spre comuna Berceni. Oamenii f seriosi, dar e nasol ca ai o gramada de mers de la metrou.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Serus, ala pe timisoara.

E reprezentanta Dacia/Renault, teoretic iesi mai scump.

Altfel, la capitolul profesionalism/seriozitate/onestitate sint OK.

Si cu scumpetea asta e cu dus-intors, in special la masinile din natia Renault, piesele after-market sint mult mai slabe decit cele OEM; iar instruirea mecanicilor de la reprezentantele din cadrul grupului e clar mult mai buna decit cea dobindita de cei de la diverse service-uri independente. Parerea mea, nu dati cu pietre.

Cea mai buna varianta pentru Dacia/Renault mi se pare a fi cumpararea de piese OEM din reteaua de magazine piese auto (e o concurenta foarte mare intre ele, isi fac altfel preturile decit service-ul, fie el si de reprezentanta) si executia manoperei la reprezentanta. Economisesti astfel si pina la 20-30% din pretul pieselor (reprezentanta pune adaos serios), iar pretul teoretic mai mare al manoperei ti-l acoperi din lipsa de griji ulterioara executiei.

Valabil in reteaua Serus, testata personal cu 4 masini (3 de firma si una personala).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca fapt divers, de la rep Dacia valea cascadelor am plecat cu furtun de gpl nemontat, adică cu bomba cu ceas. Cu tot cu prețurile premium.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Din prima iti spun ca nu am beneficiat de serviciile lor, dar am fost la itp (cu moto) si am vorbit cu un sef de pe acolo pt o eventuala vopsitorie auto. Concept Car Service se numeste, e pe Bd. Timisoara.

 

Am fost eu la teparii aia de la Concept Car service, din acelasi motiv: am fost la ITP la ei m-am gandit ca sunt seriosi, dar mi-am luat teapa. La prima vedere te trateaza cu multa atentie(au sala de asteptare cu monitoare din service, iti ofera ceai din partea casei...)

 

Dar felul in care iti trateaza masina e cu totul altul. Eu am fost acum un an sa imi schimb niste bucse la articulatia rotii pentru un Polo. Mi-au luat aproape 100 euro(la fel cat m-ar fi costat la Avia care sunt reprezentanta). Mi-au tinut masina in service vreo 6 ore, si cat am stat eu acolo, vreo 3 ore, lucrau 5 minute la masina si 30-40 de min pauza. Pentru ca nu am putut veni atunci cand au terminat ei, mi-am luat masina a doua zi. In plus mi-au pus pe VW Polo bucse de Seat Leon Cupra pentru ca nu aveau bucse de Polo sau Fabia. Cand i-am intrebat pe cei de la Avia Motors Militari, mi-au spus ca operatiunea asta dura 1 ora maximum si mi-o facea cu piese OEM, in aceiasi bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Salutare !

 

Facand ITP-ul motoretei la Concept Car Service ( multumit de acest serviciu ) am zis sa merg sa fac geometria masinii din dotare . Se intampla acum vreo 2-3 ani cred , nu mai stiu exact.

Dupa o juma de ora de asteptare am luat masina cu volanul necentrat iar masina tragea stanga grav.

M-am reintors la ei , au pus-o din nou pe stand, au mai venit vreo 2-3 mecanici dar degeaba.

Concluzia a fost ca ei nu pot face geometria la un amarat de renault. Nu le-am dat nici un ban avand in vedere ca am plecat de la ei cu geometria mai varza decat era.

Deci de evitat ca si service auto.

 

Acum ca am reactivat acest topic.

 

Caut si eu in service auto bun prin sectorul 6 sa fac ceva reparatii la masina. Am ceva pierderi de ulei. Nu stiu daca o fi de la motor sau cutie. Masina de 2 ani mai mult sta pe dreapta.

In plus a inceput sa mearga cam intrerupt la turatie mica, ralantiul face ce vrea el , etc. Posibil ceva bujii de schimbat sau alte mici acareturi. Si niste placute de frana fata ar mai fi de schimbat.

Masina e un renault megane coupe mk1 an 2002 benzinar de 2 litri.

Las service-ul Serus de pe Timisoara ca ultima varianta.

 

Multam !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Relantiul tremurat,iti zic care a fost motivul la mine ,benzina 1.4.dupa ce mi'au impuiat fel de fel de ingineri capu' cu senzori,sonde...cakaturi si bani luati pe bujii,fise si delcoaie...era de la filtrul de benzina .am constatat dupa ce l'am schimbat solo.poate ai noroc si e fix aceeasi buba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...