Jump to content
Sign in to follow this  
demostene

Votati si ma voi duce! Laos, Thailanda sau Indonezia?

Votati si ma voi duce!  

96 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Indecis apropo de urmatoarea mare aventura pe doua roti in 2016. Asadar, incotro? Sa traversez Laos, Thailanda sau Indonezia?

Edited by demostene

Sunt deja in Vietnam de mai bine de un an, am facut deja turul Cambodiei si o parte din Vietnam. Am cam depasit problema kilometrilor demult... :peace:

/index.php?/topic/730198-aventurile-vanatorului-de-culori-dupa-un-an-de-asia/

Laos. Nu ne cunoastem, dar sper ca pot sa votez :)

Si la mai multi km si fara incidente... :hug:

am votat Laos pt ca nu stiu nimic

Laos all the way.

Poti să-mi spui te rog care sunt motocicletele cele mai populare in zonă? Mă refer atât la cele care se găsesc de inchiriat cât si la cele care se găsesc de vânzare.

Multumesc.

Iti recomand Thailanda.

http://bangkok.mae.ro/node/351

http://bangkok.mae.ro/node/347

http://bangkok.mae.ro/node/177

De retinut: Romania nu are ambasada in Laos, prin urmare, informatiile sunt aproape 0. Daca alegi Laos, iti recomand sa cauti site-urile ambasadelor statelor EU, deoarece beneficiezi de aceleasi drepturi.

Indonezia

Citez :

"În Indonezia, fenomenul terorist a cunoscut o amploare ridicată în ultimul deceniu.

Riscul atentatelor teroriste se menţine şi în prezent relativ ridicat, deşi autorităţile indoneziene sunt constant şi puternic angajate în lupta împotriva terorismului.
Poliţia indoneziană se află în stare de alertă şi desfăşoară personal suplimentar în locuri sensibile, inclusiv în preajma ambasadelor, consulatelor şi hotelurilor.

La începutul anului 2010, autorităţile indoneziene au desfăşurat o serie de operaţiuni antiteroriste de amploare împotriva militanţilor, în provincia Aceh şi insula Java. Acţiuni similare sunt posibile şi pe viitor.

Recomandăm tuturor cetăţenilor români evitarea călătoriilor în provincia Aceh, Insula Papua, Insula Sulawesi şi Insulele Moluce. În cazul în care astfel de deplasări sunt necesare, recomandăm ca ele să nu se facă fără acordul şi consultarea autorităţilor indoneziene.
Cetăţenilor români care călătoresc în Indonezia li se recomandă să urmărească în permanenţă anunţurile şi recomandările făcute de autorităţile indoneziene şi să acceseze periodic pagina web a Ministerului român al Afacerilor Externe (www.mae.ro)."

http://jakarta.mae.ro/node/346

Drum bun !

Salut, Filip!

Inteleg sa iti influentez viata pentru 48 de ore...

prin stilul meu de condus motocicleta in infernalul nostru periplu de 2200 km in jurul Tarii noastre...

Dar sa am dreptul sa-ti votez optiunile viitoare... mi se pare cam... inadecvat!

Sper ca intelegi, ca de fapt, fiind vorba de tine, vechi prieten, ma cam rastesc la cuvinte...

si iti spun sincer: Hai acasa calatorule, mai ai multe de facut si in Romania.

La multi kilometri frumosi!

Dan Nastase

Iti recomand Thailanda

post-70268-0-51127800-1438678936_thumb.jpg

Motociclete se gasesc de cumparat sau inchiriat. Ce anume te intereseaza? In Cambodia ai mai multe optiuni, in Vietnam mai putine. Eu am dat 16 USD/zi pentru un enduro vechi de 250 cmc, ceva mai nou si mai puternic te duce la 40 sau 60 USD/zi. Asta in Cambodia.

In general gasesti motoare vechi enduro sau naked/street. Exemplu, o Yamaha 250 enduro de pe la jumatatea anilor 90 te duce la 3000 USD in Vietnam. Un Ducati vechi 6000 USD sau mai mult. In Vietnam un motor de 250 cmc vechi costa cam 25 USD/zi de inchiriat. Scump. Poti inchiria un scuter de 125 cmc cu 1 milion de dongi pe luna, adica 50 USD.

Problema nu este de fapt ca sunt scumpe... Ci ca majoritatea sunt motociclete vechi la care nu stii ce sa te astepti si nimeni in afara oraselor mari nu prea stie sa le repare, nu se gasesc piese, etc. Nici macar o camera pentru cauciuc nu vei gasi sa cumperi daca ai ghinionul sa faci pana in afara orasului.

Merci pentru informatiile despre Laos. Cunosc foarte bine problemele, m-am intalnit chiar si cu ambasadorul roman al Vietnamului anul trecut. De fapt ambasada Romaniei din Vietnam se ocupa de Laos. Din pacate nu exista consul asa ca nu-mi pot reinoi pasaportul aici la ambasada, trebuie sa ma duc pana la Bankok... :crack:

Sunt atatea absurditati incat nici nu are sens sa vorbesc despre ele. Teoretic citesti pe MAE, practic lucrurile stau altfel...

Laos este o tara superba, totul se misca in slow motion de zici ca cine stie ce fumeaza zi de zi. Saraci, prietenosi si zambitori. Stiu despre pentru ca am amici care s-au dus dar personal inca n-am calcat pe acolo.

Am research facut pentru toate 3 tarile doar ca nu-mi voi permite decat o singura alegere. Ma voi duce insa unde voteaza lumea, pentru mine e cam acelasi lucru. Oriunde m-as duce va fi o aventura!

Dane, mai stau pe aici un an, maxim doi. Mi-am zis de la inceput maxim 3 ani dupa care pot reveni la viata vesela si de mare insemnatate ca corporatist. Da, cacofonia e intentionata. Am planuri mari, mi-am pregatit un nou curriculum pentru scoala cu tot felul de experimente traznite si nu-mi pot lasa studentii de izbeliste, ca sa am un efect cat de cat imi trebuie minim 2-3 ani, am fost constient de asta inca dinainte sa plec. Nu poti produce schimbare imediat, cere timp si efort. Plus ca inca nu mi s-au terminat aventurile calare, de-abia sunt la inceput de Asia! Ma bucur enorm ca esti bine! You're a gentleman as always.

daca nu e o tara atat de mare nu o poti parcurge pe bicicleta, mai ieftin de achizitionat si intretinut? :)

Se poate si cu bicicleta, bineinteles! Cine are plamani poate... Mi-a fost insa greu cu enduro pe potecile din jungla, nu vreau sa-mi imaginez cum ar fi fost pe bicla. Iar aici e cald si umed, e clima tropicala, nu prea poti avea randament la pedalat. Nu mai zic de momentele alea vesele cand vine musonul peste tine.

Indecis apropo de urmatoarea mare aventura pe doua roti in 2016. Asadar, incotro? Sa traversez Laos, Thailanda sau Indonezia?

Sunt deja in Vietnam de mai bine de un an, am facut deja turul Cambodiei si o parte din Vietnam. Am cam depasit problema kilometrilor demult... :peace:

Daca tot ai inceput asa frumos si ai strabatut atatia km, de ce nu le iei pe rand si mergi in toate trei? Eu as incepe turul in ordinea alfabetica a numelor tarilor respective :D

Bafta si sa ne povestesti cum a fost. :)

Edited by gabizxc

Întrebare:

...de ce nu le iei pe rand si mergi in toate trei?

Și răspuns :)

Am research facut pentru toate 3 tarile doar ca nu-mi voi permite decat o singura alegere.

Sincer n-as vizita doar astea 3 tari, ci intregi continente, ba chiar as mai inventa unul cu interdictie pentru oricine nu-i motociclist! Glumesc dar adevarul este ca din pacate sunt limitat de resurse, chiar si mergand la buget tot prespune un efort.
Oricum ar fi, va trebui sa inchiriez motoreta, nu pot trece granita de aici pe a mea, am incercat sa fac rost de hartii cand m-am dus in Cambodia dar n-am reusit.

Trebuie hartia verde pentru care trebuie sa ai hartia albastra pentru care trebuie sa ai hartia rosie pentru care trebuie sa ai hartia verde pe care nu o poti avea fara hartia albastra. Gen Kafka. Nici cel care m-a ajutat pana acum cu partea de birocratie si care are contacte n-a putut face nimic. In plus, statul in Vietnam nu este chiar asa de ieftin si simplu, presupune visa runs macar o data pe an, reinoiri de vize la fiecare 3 luni care au ajuns mai nou la peste 200 USD, verificari de la politie, stampile, semnaturi, etc.. Sunt o gramada de lucruri care trebuie luate in considerare. Doar de-ar fi totul atat de simplu! E un multitasking perpetuu.
Ma voi multumi pentru inceput cu o singura destinatie, ceea ce e fezabil si mai vad dupa.

Votez Borneo si cat de multe insule din Indonezia poti. Pentru diversitate.

Niste prieteni din Australia au fost in Timorul de est si le-a placut.E usor de ajuns acolo din insula in insula cu feribotul.

Sau daca nu tii neaparat la motor mai poti incerca micro-statele insulare din zona (Solomon islands, Nauru, Vanuatu...)

O alta varianta interesanta e Papua Noua Guinee, dar mi-a parut ca nu merita riscurile.

Si bottom line - poate stii deja de la 'tiganii de mare' - no when, no want, no worry. Nu ai cum sa gresesti. Fiecare loc are frumusetile lui.

Stimate domn as dori sa va intreb, cat v-a costat drumul pana in Vietnam? Si daca a fost cineva cu motocicleta prin Europa, pana unde ati fost, si cat a costat?

EDIT: Rectific. Nu prin Europa. Poate ati mers pana in China cu motocicleta. Tot sunt curios cat a costat? :)

Edited by Limelight

Indonezia allthe way.... am amintirile foarte proaspete fata de cateva insule ale lor, e clar altceva (in bine) fata de Thailanda si personal mi -a placut mai mult decat Laos.

acum depinde si cum iti faci traseele.

oriunde ai merge, sa nu te opresti din scris ;)

In Laos nu am fost iar intre Tailanda si Indonezia e greu de spus care mi-a placut mai mult. Daca ar fi insa sa aleg, as inclina probabil spre Tailanda... desi nu as sti sa spun de ce. Am avut un coleg de munca din insula Bali care luni de zile mi-a facut capul calendar cat de frumos e acolo si sa merg in vizita, ca e "alta" Indonezie, probabil printre altele referindu-se si la faptul ca nu sunt musulmani.

Eu nu stiu cand voi avea sansa sa ajung... asa ca votul meu merge spre Indonezia - insula Bali.

Succes si felicitari pentru periplu!

sunt multe, foarte multe motorizate de miliarde de feluri in Bali (cam ca la tine acasa). si e mai safe decat alte insule din indonezia, macar prin faptul ca au preponderent hindu fata de majoritatea insulelor si sunt sensibili (in sensul bun) la turisti. benzina sub jum de dolar litrul, un trocarici MARE (adica in jur de 200cc :) ) e sub 14-18usd pe zi; mâncarea n-ai pb daca o bugetezi sub 10$ pe zi in doi, poti sa te invarti 5-6 zile fara pb pe insula sa vezi nu doar cele 'jdezeci de temple, dar si carari mai putin batute de vulcani...

cum iti suna Indonezia - Maluku?

Salut,

Ca motociclist impotmolit pe aceste colturide lume de vreo ....na ca acus se fac vreo 6ani... si am cam strabatut majoritatea tarilor din asia de sud est, iti propun Tailnada.

Motive:

1. E ieftin

2. E fain (mare,munte, chang rai, chang mai)

3. E safe ( ok mai pun astia cite o bomba in BKK, dar that's life)

4.Drumuri ( relativ )bune

5 . E mare, deci ai de unde alege si poti merge cit doresti

6. Daca te plictisesti de Tailanda ( cam greu), treci granita si intri in Malaiezia

7. mincare buna

8 gagici....

9. in caz de probleme ai consul/ambasada in BKK sau in KL ( nu ca te-ar ajuta astia prea mult)

10. Gama de motoare de inchiriat e mai mare.

In Indonezia e mai mult island hopping decit riding all the way. Laos-ul e ok,mega zen, scump si cammic sa fiu sincer.

Daca iti faci drum si prin KL si sint pe acasa,iesim si la o bere.

Orice alegere ai sa faci, iti urez drum bun. Poate ne si intilnim pe undeva. Eu am pe 3 sept niste zile libere si ma uit si eu de vreo 2 zile pe airasia sa vad inctro imi iau zborul.

Bafta mare

Din voturi vad ca forumu vrea sa-l trimita in misiune speciala in Laos. :)