Jump to content
Sign in to follow this  
demostene

Votati si ma voi duce! Laos, Thailanda sau Indonezia?

Votati si ma voi duce!  

96 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Limita este pana pe 1 Ianuarie 2016...

Apropo de costuri, depinde. Eu mi-am cumparat motoreta in Vietnam, mai ieftin decat sa inchiriezi. La 500 USD gasesti o mobra SH de 125cmc in stare decenta. Eu n-a trebuit decat sa inspectez 13 pana sa dau de una in stare buna. Bineinteles ca au incercat sa umfle pretul masiv dar nu le-a mers. M-am dus cu o prietena localnica atunci si mi-a zis ca au incercat s-o convinga sa-mi spuna ca face mai mult si-i vor da si ei ceva. LOL!

Nu numai la mobra dar si la mancare, cazare si tot restul ti se vor da preturi aiurea. In Vietnam, in Cambodia, peste tot in Asia.

Tine mult de abilitatea ta de a negocia :) Eu am invatat putin vietnameza si preturile asa ca desi rudimentar, ma pot totusi descurca. La inceput incercam sa cumpar lucrurile vorbind engleza, ceea ce nu ajuta deloc tinand cont ca majoritatea nu vorbesc engleza! Este un exercitiu de futilitate, ca si cum ai vorbi chineza in piata Matache cu vanzatorii.

In general, daca nu cumperi de la supermarket, nu vei vedea etichete cu preturi nicaieri. Iar, ca strain, vei fi parlit grav!

Exemplu, la inceput am platit 300.000 de dongi pe un kil de fructe care costa 30.000! Mancare, tigari, orice iei probabil costa de cel putin cateva ori mai putin! Niste romani in vacanta au fost foarte fericiti cand au cumparat 2 nuci de cocos adevarate cu 150.000 bucata (cam 6 dolari jumate fiecare). Zic adevarate pentru ca de-abia aici am descoperit ce e aia nuca de cocos, ce se importa in Europa sunt de-o alta speta, au putin suc si chiar si gustul difera subtil!

Oricum, foarte fericiti ca au gustat si ei o nuca de cocos adevarata, m-au intrebat ulterior cam cat dau eu pe una. Le-am zis ca 15.000 maxim. Deci, au platit de 10 ori pretul adevarat! Si 15.000 este in centru, de fapt eu le iau cu 7.000 bucata la periferie! Adica 30 de centi!

Cu cazarea e la fel, in multe locuri vei plati de cateva ori mai mult pentru ca nu exista nicaieri un pret afisat. Poti lua o camera simpla de motel cu 10USD/noapte sau poti da pe aceeasi camera 30USD/noapte! Poti rezerva prin Agoda insa motelurile ieftine nu sunt afisate acolo. Cand iesi sa mananci mancare de pe strada vei da 3 sau 5 dolari cand eu o cumpar cu un dolar jumate. Pe de alta parte, daca nu ai sistemul imunitar obisnuit, preferabil e sa mananci la restaurant decat mancarea de pe strada. Dureaza cam o luna procesul de obsinuinta. Mancarea de restaurant nu va fi la fel de gustoasa ca cea de la coltul strazii, va costa de 5 ori mai mult dar poti evita drumurile foarte foarte dese la buda. Si, crede-ma, cand mergi cu motoreta nu vei da de toalete publice iar budele de prin benzinarii (acolo unde exista!) sunt de nedescris, nu-ti doresti nici macar sa intri acolo de curiozitate. Imodium-ul e de baza, dupa mine nimeni n-ar trebui sa calce prin Asia fara cel putin cateva pilule in buzunar.

Deci, e greu de estimat un buget pentru ca tine foarte mult de locurile unde vrei sa te duci, propriile abilitati de negociere si, daca esti dispus sa renunti la comfort sau nu. Eu m-am "nomadizat" asa ca nu mai am probleme cu mancarea, cazarea, gandacii, soparlele, tantarii, umiditatea, limba, traficul, etc.
Spre exemplu, in Cambodia n-am reusit sa inteleg nimic din semne, meniuri sau orice era scris pe acolo, nu poti sa folosesti nici Google Translate sau vreun dictionar pentru ca nu intelegi alfabetul. In Vietnam de exemplu Google Translate o da in balarii masiv, poti traduce cuvinte dar nu fraze. Trebuie sa te bazezi pe limbajul trupului, pe expresii faciale, toata comunicarea se face prin mima iar asta se invata pe masura ce avansezi in aventura si te lovesti de diverse probleme.

Oricum ai da-o, nu scapi fara sa cheltuiesti cativa mii de dolari. Benzina aici e sub un dolar litrul, cazarea de la 10 USD in sus, mancarea de pe strada de la 1 dolar jumate in sus, la un restaurant ieftin cam 6-10 USD. Sper sa ajute!

reverend, voi fi in Bangkok intre 23 si 26 noiembrie, e timpul pentru o scurta escapada pana la anul, cand urmeaza o aventura serioasa pe 2 roti.

Edited by demostene

Ti-ai facut antrenamentul, te-ai nomadizat bine :)

Asta cu parlitul grav se mai intalneste si prin America Latina din ce am inteles, nu conteaza ca esti european, esti bagat in aceeasi oala cu americanii, adica esti un gringo.

Ai rabdare, nu gluma, de ai reusit sa te acomodezi cu minihaosul asiatic :D

Edited by Mr.Wattmaster