Sari la conținut

accident ambasada chineza


un_aiurit
 Share

Postări Recomandate

Am trecut si eu pe acolo, imediat dupa accident, sper sa fie ok colegul, cunosc zona si nu prea ai cum sa fortezi gazul, este trecere pentru pietoni, benzile sunt inguste, nu prea incapi printre masini, plus ca era super aglomerat. Sigur nu l-a vazut vreun sofer si nu i-a acordat prioritate, clasic deja.

Sanatate colegului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un jeep vw a virat stânga de pe bd Beijing spre sos nordului și nu a acordat prioritate. Motorul se pare ca a intrat în ușă spate. E un Suzuki k1 k3 galben - negru cu nr de Ilfov. Nu am reușit sa vad și restul numărului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce am vazut si eu motorul si parca mi s-a parut mai degraba a F4 galben, dar eram in mers, am vazut-o putin si nu pot sa confirm. Riderul nu mai era acolo, dar motoreta parea sa fie nu tocmai usor avariata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul este un bun prieten, Catalin. Motoreta este un gsxr 750, nu stiu exact anul.

 

Un SUV a facut stanga catre ambasada chineza neacordandu-i prioritate sub pretextul ca nu l-a vazut.

 

Catalin are antebratul drept fracturat si va fi operat zilele viitoare. Suplimentar are niste vertebre lombare tasate, doctorii spun ca nu este grav, dar probabil ca ei compara cu fracturi de coloana si alte contuzii mai grave.

 

Mobra e dauna totala cu cadrul crapat in 2 locuri, in zona jugului.

 

A intrat frontal in latul masinii, a indoit ambele usi si a dat cu fata de masina. A intrat in ala cu franele la maxim, roata spate avea urme de frana puternica. S-a ridicat in scarite, dar nu a avut suficienta viteza cat sa poata sa sara peste masina, in plus masina era inalta si a dat cu capul direct in ea. Era echipat cu protectii de vara, manusi, cotiere, genunchiere, etc.

 

Jandarmii de la ambasada chinei au fost foarte de treaba si au avut grija de mobra pana am ajuns noi. Au tras-o dupa ce a terminat Politia masuratorile si au pus-o langa un stalp pe coltul intersectiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta cu ''nu l-am vazut'' te poate duce la exasperare.

Va dau o mostra de judecata romaneasca: ieri veneam dinspre Casa Presei Libere (Piata Scanteii) pe banda 4, cea din stinga scuarului cu copaci. Ajung la Arcul de Triumf si vad un Fiat Uno care venea dinspre Prezan (din stanga mea) si reduc viteza in caz ca se baga. Si evident ca se baga, usor. Claxonez in implusuri din ce in ce mai des pina ajung linga el, mai precis intre el si un autobuz din dreapta mea, si ma opresc cu degetul infipt in claxon. Toata intersectia se uita la noi, inclusiv 3 politisti. Omul isi continua usor drumul fara nici o apasare. Il opreste militanul , ca si pe mine de altfel. Si aici intervine logica care mi-a blocat mintea: omul ii explica politistului ca nu poate fi acuzat ca nu mi-a acordat prioritate pentru ca nu m-a vazut, pentru ca daca ma vedea mi-ar fi dat prioritate.

Va asigur ca la fel gandeste si desteptul asta care l-a pus jos pe colegul nostru: nu are nici o remuscare, nu l-am vazut asa ca nu am nici o vina, ca daca il vedeam opream.

 

Sanatate Cataline !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul de fata nu avea cum sa nu-l vada. La 200 de metri de acolo este o curma in unghi de aproape 90 de grade, deci Catalin nu venea cu 200. Apoi, noi cand am venit ne-am incadrat exact ca cel cu jeep-ul si vreau sa spun ca ai super vizibilitate si este imposibil sa nu vezi o motocicleta mare, galbena cand vine cu 50-70km/h.

 

Am informatii de la cineva care a oprit dupa accident cum ca ala a zis ca el biciclistilor si motociclistilor nu le da prioritate pentru ca dupa parerea lui nu au ce sa caute in bucuresti. Nu luati de bun ce scriu aici, pentru ca nu pot sa probez ce am auzit si oamenii pot sa exagereze din tendinta de a face senzational.

 

Daca este arogant in momentul in care il vom confrunta, inseamna ca mai mult ca sigur ca este adevarat si ca va avea nevoie de un dentist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca l-a vazut, am copilarit pe acolo si stiu bine zona si nu avea cum sa nu il vada. Curba din fata lui Mega Image nu poti sa o iei cu 100 Km/h si nici nu are rost sa accelerezi ca nebunul dupa ea pentru ca vine curba pe stinga peste pod si de obicei carosabilul este ud de la stropitori.

Dar l-a durut in basca, ca pe toti care iti iau in general fata (indiferent ca esti pe 2 sau 4 roti).

''Da-l draqu pe ala, sa opreasca, doar nu o fi prost'' gandeste melteanul. Doar ca uneori nici Yoda nu ar putea opri.

Si fac asta pentru ca stiu ca si daca te omoara, practic nu patesc nimica.

Ca sa ti se intimple ceva trebuie sa iei un politist pe capota, sa il taresti pe sosea si sa il bagi aproape in groapa, sa fii baut in pragul comei alcoolice, sa tipe toata media din Romania si poate atunci se va intampla ceva. Dar parca vad ca si aici dupa 1-2 ani de puscarie turcul va fi liber.

Andronic, fiul de bancher care acuma 3 ani si ceva a omorat 2 oameni pe Calea Floreasca fiind beat crita a luat 7 ani. Atita.

Si parca iti vine sa iti faci singur dreptate....

Candva a scris CTP-ul un articol cu un titlu sugestiv: crima cu masina nu este crima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am trecut eu pe acolo, l-am vazut pe tipul ala, se certa cu politia. Era un "bosorog" pe la 60 de ani, dar parea instarit. Avea o mutra de "da' ce am facut eu frate". Deci, informatia ta, Tudor, ar putea sa fie 100% adevarata. Cine stie. Sunt muuulti care au mentalitatea asta. Eu il stiu pe unul din Sibiu care mi-a zis ca el deschide usa in fata motociclistilor de cate ori are ocazia. Ce sa faci la asemenea specimene?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am trecut eu pe acolo, l-am vazut pe tipul ala, se certa cu politia. Era un "bosorog" pe la 60 de ani, dar parea instarit. Avea o mutra de "da' ce am facut eu frate". Deci, informatia ta, Tudor, ar putea sa fie 100% adevarata. Cine stie. Sunt muuulti care au mentalitatea asta. Eu il stiu pe unul din Sibiu care mi-a zis ca el deschide usa in fata motociclistilor de cate ori are ocazia. Ce sa faci la asemenea specimene?

Din pacate multe animale din astea populeaza pamantul. Acu vreo 7 ani dupa ce ma lovise un animal de genul, se lauda ca el i-ar calca pe cap pe toti motociclistii. Bine erau si 4 in masina si mari viteji, daca e 1 vs 1 ii cam trece baietzeala.

Sanatate colegului si sa-si recupereze toate pagubele de la vita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update: Catalin trebuie sa stea imobilizat la orizontala 6-8 saptamani, ca sa se recupereze cat de cat ok coloana. Nu are voie deloc efort fizic. In cateva zile ii repara doctorii mana, ii pun niste metal prin ea. Mosu trebuie si va fi ars atat pe parte civila, cat si pe parte penala.

 

In rest se pare ca e ok, nu are leziuni interne, dar probabil ca azi se simte ca si cum a fost batut cu bata pe tot corpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update: Catalin trebuie sa stea imobilizat la orizontala 6-8 saptamani, ca sa se recupereze cat de cat ok coloana. Nu are voie deloc efort fizic. In cateva zile ii repara doctorii mana, ii pun niste metal prin ea. Mosu trebuie si va fi ars atat pe parte civila, cat si pe parte penala.

 

In rest se pare ca e ok, nu are leziuni interne, dar probabil ca azi se simte ca si cum a fost batut cu bata pe tot corpul.

 

 

Multa sanatate. Sper sa se recupereze repede si sa nu mai aiba parte de alte incidente.

 

Cine stie care o sa fie situatia cu omul din jeep. Probabil are bani si influenta si o sa scape usor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update: Catalin trebuie sa stea imobilizat la orizontala 6-8 saptamani, ca sa se recupereze cat de cat ok coloana. Nu are voie deloc efort fizic. In cateva zile ii repara doctorii mana, ii pun niste metal prin ea. Mosu trebuie si va fi ars atat pe parte civila, cat si pe parte penala.

 

In rest se pare ca e ok, nu are leziuni interne, dar probabil ca azi se simte ca si cum a fost batut cu bata pe tot corpul.

Un chin. Scump se plateste pasiunea asta in Romania.

Sanatate multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate. Sper sa se recupereze repede si sa nu mai aiba parte de alte incidente.

 

Cine stie care o sa fie situatia cu omul din jeep. Probabil are bani si influenta si o sa scape usor...

 

Nu mai e nici influenta asta ce era odata...

Ardeti-l bine pe (cuvant jignitor) daca asta ii e abordarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update: Catalin trebuie sa stea imobilizat la orizontala 6-8 saptamani, ca sa se recupereze cat de cat ok coloana. Nu are voie deloc efort fizic. In cateva zile ii repara doctorii mana, ii pun niste metal prin ea. Mosu trebuie si va fi ars atat pe parte civila, cat si pe parte penala.

 

In rest se pare ca e ok, nu are leziuni interne, dar probabil ca azi se simte ca si cum a fost batut cu bata pe tot corpul.

Multa sanatate si recuperare cat mai rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îl știu pe băiat, vecin cu mine, merge liniștit.

 

Probabil nu l a văzut, ce tot dati cu pietre??? Nici eu nu am văzut un biker, era cât pe ci să l iau pe capota.

 

În legătură cu curbă de la ambasadă China, o iau cu 90 cu rabla mea de toyota din 95....

 

Sănătate rapidă!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îl știu pe băiat, vecin cu mine, merge liniștit.

 

Probabil nu l a văzut, ce tot dati cu pietre??? Nici eu nu am văzut un biker, era cât pe ci să l iau pe capota.

 

În legătură cu curbă de la ambasadă China, o iau cu 90 cu rabla mea de toyota din 95....

 

Sănătate rapidă!!

Te felicit pentru calitatile de sofer. Eu ma refeream sa iei curba cu motocicleta dat fiind ca site-ul este motociclism.ro nu automobilism.ro :)

Te invit sa iei curba cu motocicleta cu 90 mai ales cand ii apuca pe astia de la Primarie sa dea cu stropitoarea ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te felicit pentru calitatile de sofer. Eu ma refeream sa iei curba cu motocicleta dat fiind ca site-ul este motociclism.ro nu automobilism.ro :)

Te invit sa iei curba cu motocicleta cu 90 mai ales cand ii apuca pe astia de la Primarie sa dea cu stropitoarea ....

 

vorbiti de curbe diferite

ZZTOP spune probabil de s-ul din fata ambasadei, care merge luat in viteza dar e foarte pericuos din cauza celor ce fac stanga pe nordului, si tu de curba din fata fostei reprezentante bmw, din care zbori la peste 80 direct in mega image (si se intampla des, toti stalpii din fata magazinului sunt strambi) si oricum e periculoasa ca ies de la mega image si de pe priporului

ca bonus autobuzul te scoate pe contrasens acolo fiindca nu poate lua curba pe banda lui (si ai stalpisori despartitori in curba pe care ii iei la pieptanat) si primaria uda mereu ambele curbe

 

n-am idee in ce fel s-a intamplat accidentul, dar aia nu e zona unde sa depasesti viteza legala daca vrei sa scapi intreg

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vorbiti de curbe diferite

ZZTOP spune probabil de s-ul din fata ambasadei, care merge luat in viteza dar e foarte pericuos din cauza celor ce fac stanga pe nordului, si tu de curba din fata fostei reprezentante bmw, din care zbori la peste 80 direct in mega image (si se intampla des, toti stalpii din fata magazinului sunt strambi) si oricum e periculoasa ca ies de la mega image si de pe priporului

ca bonus autobuzul te scoate pe contrasens acolo fiindca nu poate lua curba pe banda lui (si ai stalpisori despartitori in curba pe care ii iei la pieptanat) si primaria uda mereu ambele curbe

 

n-am idee in ce fel s-a intamplat accidentul, dar aia nu e zona unde sa depasesti viteza legala daca vrei sa scapi intreg

Exact ce am spus si eu, nu poti exagera cu viteza in acel "s", nu ai cum, sunt atatea pericole plus responsabilitati....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...