Sari la conținut

Amenda rovinieta, desi am vandut autovehiculul!


cmd
 Share

Postări Recomandate

Am vb acum cu un prieten acum care a primit o amenda de la cnadnr ca a condus vehiculul Cat A fara rovinieta pe 24feb2015 in loc x din Braila.

Motocicleta este vanduta din 2012....

 

Exista o cale mai usoara decat contestarea pv?

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vehicul categoria A înseamnă autoturism, omule! Știu asta deoarece eu mi-am făcut rovinieta acum vreo lună prin aplicația de internet banking și acolo, cînd am selectat ce mi se cerea în acel formular, la un moment dat am văzut scris vehicul categoria A.

 

Uite aici: sursa https://www.roviniete.ro/ro/info/Legislatie

 

Categorii rovinieta in functie de autovehicul:

* Rovinieta / rovigneta categoria A: Autoturisme

* Rovinieta / rovigneta categoria B:
Vehicule de transport marfa cu 0,0 t mai mic decat MTMA mai mic sau egal cu 3,5 t;

* Rovinieta / rovigneta categoria C:
a) Vehicule de transport marfa cu 3,5 t mai mic decat MTMA mai mic sau egal cu 7,5 t;
B) Vehicule de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune (inclusiv conducatorul auto) si maximum 23 de locuri pe scaune (inclusiv conducatorul auto);

* Rovinieta / rovigneta categoria D:
a) Vehicule de transport marfa cu 7,5 t mai mic decat MTMA mai mic decat 12,0 t;
B) Vehicule de transport persoane cu mai mult de 23 de locuri pe scaune (inclusiv conducatorul auto);

* Rovinieta / rovigneta categoria E:
Vehicule de transport marfa cu MTMA mai mare sau egal cu 12,0t, cu maximum 3 axe (inclusiv);

* Rovinieta / rovigneta categoria F:
Vehicule de transport marfa cu MTMA mai mare sau egal cu 12,0t, cu minimum 4 axe (inclusiv).

Editat de zĂŽmbesc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate l-a montat unu pe masina si merge pe naspa cu el, la noi in tara nu m-as mira (vezi cazul accidentului de ieri de la Constanta unde avea pe motor montat numar de ATV).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate l-a montat unu pe masina si merge pe naspa cu el, la noi in tara nu m-as mira (vezi cazul accidentului de ieri de la Constanta unde avea pe motor montat numar de ATV).

asta am zis si eu

da a fost scos de la impozit in ziua cand a fost facut contractul de vanzare cumparare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate rezolva dar numai prin tribunal asa stiu

amenzile de la roviniete trebuie sa vina in 60 de zile, altfel se prescriu

daca el a vandut mobra din 2012, clar ca nu e vinovat...

in procesul verbal scrie clar data si locul unde a fost surprins de camara de rovinieta, deci se poate rezolva!

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci nu mai are el treaba. Nu plătește nimic și nu contesta nimic. Are proces verbal de scoatere din evidenta de când l-a scos de la fisc. Amenda va merge în cele din urma la cel pe care e acum moto la impozit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da dar e vb de faptul ca e amenda de rovinieta pe moto si din cate stiu pt moto nu trebuie sa faci rovinieta.si nici nu am auzit sa se fi schimbat legea.

alta explicatie nu ar fi decat ca cel care a luat moto a montat nr. pe masina...

sa intrebe la politie, la cnadr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si alt aspect dubios.din cate am vazut , camerele de rovinieta sunt amplasate ca sa vada masina din fata.

pe moto nu ai nr pe fata.numai cele de radar sunt ca sa ti ia nr din spate

dubioasa treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Procesul verbal de scoatere din evidenta e dovada ca ai vândut moto și ai scos-o de la impozit. Tu nu mai ai cum sa îl obligi pe cumpărător sa o treacă pe el la politie și nici nu te mai interesează. În cele din urma amenzile ajung la finanțe, la cumpărător mai mult ca sigur, sau dacă la vânzător, pe baza acelui proces verbal omul dovedește ca nu mai are treaba cu fierul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce tot insistati cu rovigneta la moto... amenda vine pe numar de inmatriculare, numarul poate sa fie montat si pe auto. Omul a vandut, probabil a fost schimbat numarul la moto si in 3 ani numarul ala a ajuns sa fie dat "la rand" unei masini... din vreo eroare, numarul respectiv inca figureaza prin vreo baza de date la el. Oricat de idioti sunt astia, nu trimiteau amenda de rovigneta pt motocicleta, in mod sigur e o masina, mai ales ca scrie ca e categoria A.

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Procesul verbal de scoatere din evidenta e dovada ca ai vândut moto și ai scos-o de la impozit. Tu nu mai ai cum sa îl obligi pe cumpărător sa o treacă pe el la politie și nici nu te mai interesează. În cele din urma amenzile ajung la finanțe, la cumpărător mai mult ca sigur, sau dacă la vânzător, pe baza acelui proces verbal omul dovedește ca nu mai are treaba cu fierul.

da dar cumparatorul daca nu a mai inmatriculat bunul cumparat si tu nu ai fost la politie imediat cu certificatul fiscal si contractul de vanzare cumparare sa instiinteti ca ai instrainat bunul,in baza politiei figurezi tot tu(vechiul proprietar din carte),amenzile se trimit pe ultimul proprietar trecut in carte din baza politiei sau din intrainari (furnizate cnadr`ului de catre politie)

» Post actualizat in 06 Aug 2015 08:56

Nu inteleg ce tot insistati cu rovigneta la moto... amenda vine pe numar de inmatriculare, numarul poate sa fie montat si pe auto. Omul a vandut, probabil a fost schimbat numarul la moto si in 3 ani numarul ala a ajuns sa fie dat "la rand" unei masini... din vreo eroare, numarul respectiv inca figureaza prin vreo baza de date la el. Oricat de idioti sunt astia, nu trimiteau amenda de rovigneta pt motocicleta, in mod sigur e o masina, mai ales ca scrie ca e categoria A.

asa ziceam si eu

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are treaba una cu alta. În cazul neplătit amenzilor ele ajung la impozitul celui pe care e trecut bunul. Punct.

 

Iar asta cu mersul la politie cu contractul și certificatul fiscal și trecerea noului proprietar în baza lor de date ați făcut-o careva sau e legenda? C

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Procesul verbal de scoatere din evidenta e dovada ca ai vândut moto și ai scos-o de la impozit. Tu nu mai ai cum sa îl obligi pe cumpărător sa o treacă pe el la politie și nici nu te mai interesează. În cele din urma amenzile ajung la finanțe, la cumpărător mai mult ca sigur, sau dacă la vânzător, pe baza acelui proces verbal omul dovedește ca nu mai are treaba cu fierul.

 

Cit se poate de eronat.

CNADNR nu comunica cu ANAF, ci doar cu serviciul inmatriculari. Acestia, la rindul lor, nu comunica cu ANAF. Deci, un vehicul instrainat dar caruia noul proprietar nu ii face formalitatile necesare la serviciul inmatriculari, figureaza in continuare ca fiind in proprietatea vinzatorului. Puteti discuta la nesfirsit cu toate partile, va puteti si certa, nu rezolvati absolut nimic. Amenda trebuie platita sau contestata la tribunal. Daca nu este platita, ea nu ajunge la finante (nu toate amenzile ajung acolo) si colegul va fi executat pina la urma.

 

Se mai vehicula pe undeva un fel de declaratie care se poate depune la serviciul inmatriculari (impreuna cu documentele doveditoare), pentru a-i informa ca autovehiculul a fost instrainat. Dar nu functioneaza in toate judetele, aparent fiecare functioneaza dupa propriile reguli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are treaba una cu alta. În cazul neplătit amenzilor ele ajung la impozitul celui pe care e trecut bunul. Punct.

 

 

 

FALS!

 

Amenda în cazul rovinietelor merge la cel care figurează ca proprietar în cartea de identitate/certificatul de înmatriculare iar, din nefericire, deși vei merge la adm. financiară/primărie să dovedești că nu mai ești tu proprietarul, debitul nu mai poate fi stins decît în urma unei sentințe judecătorești. Știu, e nedrept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult tuturor,nu vreau sa degenereze discutiile aici,o sa conteste pv si gata,este o greseala pe undeva

multumesc mult pt sfaturi baieti

multumesc motociclism.ro

se poate inchide

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Organele de poliţie, în termen de maxim 90 de zile, trebuie să transmită procesul-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei direcţiilor fiscale locale. Din momentul primirii, mai departe, administraţia publică locală (primăriile, adică), prin direcţia de taxe şi impozite, are obligaţia de a trimite o somaţie contravenientului. Asta ca sa lămurim treaba cu legătură între politie și impozitul tau @asd....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine a trimis amenda, cnadr? Daca da, la ei trebuie mers cu contractul de vanzare-cumparare din 2012, in el apare data instrainarii si, mai ales, faptul ca era o motocicleta, nu autoturism. E doar o eroare, dar trebuie lamurita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...