Sari la conținut

Amenda rovinieta, desi am vandut autovehiculul!


cmd
 Share

Postări Recomandate

Baiatul a depus astazi actele la judecatorie si a fost la inmatriculuari sa anunte ca a instrainat bunul,acum asteptam ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ooo, scuzele mele, nici n-am văzut că ai scris „Motocicleta este vanduta din 2012....” :)

Zambescule...iar ai dat cu batul in balta... Daca citesti pe sarite...devii penibil. Tu chiar ai motocicleta caci cu vederea asta nu ajungi nici pana la coltul strazii tale !? Nu am vazut, nu am vazut, nu am vazut...scuze. Scuze daca am fost prea direct... !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Baiatul a depus astazi actele la judecatorie si a fost la inmatriculuari sa anunte ca a instrainat bunul,acum asteptam ...

Au modificat cei de la înmatriculări în baza se date sau ce efect are anuntatul asta? Ca nu exista procedura pt asa ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zambescule...iar ai dat cu batul in balta... Daca citesti pe sarite...devii penibil. Tu chiar ai motocicleta caci cu vederea asta nu ajungi nici pana la coltul strazii tale !? Nu am vazut, nu am vazut, nu am vazut...scuze. Scuze daca am fost prea direct... !

 

 

Ce-i puișor, te-ai îndrăgostit de mine? :love: Aww...so cute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia sunt dusi rau.

Cum sa fie proprietar in talon unu si proprietar la alte acte altu'?

Un bun are un singur proprietar, dovedit cu contrat de vanzare-cumparare. Transfer de proprietate pe baza acest act se face, nu prin taloane, CIV-uri.

Am un prieten care a patit ceva de genul cu o masina, cumparat, facut act CV, apoi masina a fost ridicat de hingerii. Nu au acceptat ca el e proprietar, tot voiau sa vine cel din acte sa rezolva problemele.

 

Pe de alte parte, chiar politia o sa spune ca nu ai obligatie sa faci ce la ei dupa ce ai vandut masina. Nu se mai radiaza din circulatie la vanzare de ani buni. Nici nu stiu daca poti radia o masina odata ce ai vandut-o, nu mai e al tau.

» Post actualizat in 06 Aug 2015 21:43

Poate nu o primesti (nu ai semnat pt primire).

vanzatorul radiaza atelajul de la finante --sa nu mai plateasca impozit--, pe baza contractului de vanzare-cumparare, factura, etc....,

dar nu si de la politie, crezand ca se va radiat automat cand cumparatorul isi inmatriculeaza vehicolul...

cumparatorul nu inmatriculeaza atelajul la politie pe numele lui ...., circula cu numerele vechi.... (se practica foarte des treaba asta pentru fentarea taxei de mediu la masinile inmatriculate care nu au platita taxa :) )

INCA NU EXISTA comunicare intre serviciul inmatriculari si primarie/finante pe aceasta tema :)

 

deci se poate colegule :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu cum e cu inmatriculari, am facut destule, si am si vandut o masina care si acuma este pe numele meu la politia.

 

Discutie aici era alta, cine este considerat legal proprietar la un vehicul aflat in situatia asta:

 

cnadr a motivat ca amenda se aplica proprietarului inscris in certificatul de inmatriculare si ca pe ei nu ii intereseaza atata timp cat eu figurez acolo,din punctul lor de vedere inca sunt proprietar..bla bla..

 

Eu cred ca daca poti dovedi prin contract cumparare-vanzare ca ai instrainat masina, nu mai esti proprietar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au modificat cei de la înmatriculări în baza se date sau ce efect are anuntatul asta? Ca nu exista procedura pt asa ceva

ai fost mereu pe langa subiectul acesta,te rog frumos sa citesti cu atentie ce se scrie pe aici ,iar acum raspunsul la intrebarea ta : da ,se modifica in baza lor de date ca instrainat.

 

copy/paste

Concluzii:

-Pentru a preintampina problema cu amenda datorita rovinietei trebuie mers la Serviciul Inmatriculari cu actele de vanzare/cumparare si ei fac notificarea discutata."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Gresit ,am fost si eu sa declar ca am vandut masina..au trecut ei acolo ca masina a fost instrainata catre..dar tot eu figurez ca si proprietar in certificatul de inmatriculare...declaratia respectiva este valabila pentru contraventii emise de politia rutiera si nu este valabila pentru taxa de drum..CNADNR a scris la misto acolo sa comunice la militie ca masina a fost instrainata si etc...exista sute de procese in care s-a dovetit cu acte ca masina a fost instrainata inainte de data emiterii amenzii respective cu procese castigate pe fond la care CNADNR a facut recurs,deoarece chiar daca declari la serviciul inmatriculari ca ai instrainat masina ei nu pot opera schimbarea de proprietar..in concluzie tot tu figurezi ca si proprietar in certificatul de inmatriculare iar cei de la drumuri pot emite amenda doar pentru titularul inscris in C.I....crede-ma ca am citit toate legile cautand o portita ptin care sa-mi dovedesc nevinovatia si singura pe care am gasit-o este contestarea in instanta.

 

Partea interesanta este ca pana acum astfel de procese erau scutite de orice fel de taxe...dar s-a trezit ponta suparat intr-o dimineata si a hotarat ca trebuie sa se perceapa si o taxa de timbru in valoare de 20 lei pentru a-ti dovedi nevinovatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca si dupa ce ai fost la politie sa instiintezi ca ai instrainat bunul,amenzile tot curg pe numele tau doar ca esti ultimul proprietar in carte/talon atunci este o problema ,eu nu am auzit pana acum ca persoanele care au fost sa declare la politie bunul instrainat au mai primit amenzile pe numele lor


» Post actualizat in 07 Aug 2015 12:30

mi-am adus acum aminte de un caz de acum 8-10ani cand au intrat mascatii peste un prieten in casa pt ca masina lui pe care o vanduse de 2 ani fusese implicata in furtul de combustibil,atunci a fost show,astea cu cnadnr`ul e ceva soft ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci e clar, nu mai vand niciodata nici un vehicul, ca nu stii cand te trezesti cu mascatii la usa. Si daca ai ghinion, sunt de astia care intai te bat si apoi pun intrebari :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

O intrebare aditionala la acest post daca permite colegul.

 

A cerut cineva banii inapoi de pe rovinieta pe baza faptului ca si-a "rupt" masina pe un drum national? (mai exact dn18)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

O intrebare aditionala la acest post daca permite colegul.

 

A cerut cineva banii inapoi de pe rovinieta pe baza faptului ca si-a "rupt" masina pe un drum national? (mai exact dn18)

In oras stiu ca merge sa dai in juecata primaria pentru gropi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Acel nene se pare ca e un pic o fantoma. Semneaza cu semnatura diferite acte, te

 

Pentru cine mai crede ca totul e bestial de legal si la cnadnr:

http://www.gandul.info/stiri/cum-a-inventat-cnadnr-semnatura-electronica-pe-hartie-ca-sa-i-amendeze-pe-soferi-pentru-rovinieta-14737149

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Avand in vedere ca am vandut masina si nu as vrea sa ma trezesc cu amenzi de la CNADNR am sunat la DRPCIV sa ma interesez cum se procedeaza.

Masina vanduta nu avea taxa platita drept pentru care cumparatorul a negociat la sange si am scazut din pret plata acesteia.

 

In functie de domiciliu trebuie sa platim o taxa de 5 ron la Posta, CEC sau ANAF. Aceasta taxa este platita pentru ca dupa ce opereaza in baza de date instrainarea autoturismului sa primesti prin Posta confirmarea inregistrarii noului proprietar.

 

Te prezinti cu

1 Carte identitate in original,

2 Copie contract vanzare cumparare

3.Copie dovada primita de la impozite si taxe privind radierea de la rolul fiscal al autoturismului (dupa ce te prezinti la Primarie sa scoti fiscalul)

 

In plus am dus si copie fisa inmatriculare stampilata si semnata de primarie, copie certificat atestare fiscala sa fiu sigur ca nu ma pun sa ma intorc zilele urmatoare.

 

Am primit un numar de inregistrare si mi-au spus ca in maxim 1 saptamana opereaza in baza de date datele noului proprietar.

 

In cazul in care CNADNR iti intocmeste un PV intre data vanzarii si data operarii in baza de date a noului propietar singura modalitate de anulare a amenzii este sa dai in judecata CNADNR pentru anulare PV.

 

In cazul masina este suprinsa pe strazi fara rovinieta si tu, vechiul proprietar, ai depus documentele de vanzare la DRPCIV amenda se duce catre noul proprietar chiar daca acesta nu a inmatriculat masina pe numele lui.

 

Atentie ! Conform discutiei cu dna de la ghiseu aceasta modificare in baza de date nu inseamna radierea masinii !!! Prin asta inteleg ca in cazul in care politia te opreste si constata ca nu ai inmatriculat o in cele 30 zile in afara faptului ca ti ia talonul si/sau numerele nu cred ca noul proprietar pateste ceva dpdv legal.

 

Pentru acest lucru va rog, daca aveti habar, sa ajutati cu o informatie suplimentara.

 

 

Am scris aici pentru ca dna de la ghiseu mi-a spus ca vanzatorii nu cunosc faptul ca o data scoasa de la fiscal nu inseamna ca baza de date de la politie este actualizata (nu exista comunicari intre institutii) si foarte multi cumparatori nu mai inregistreaza masinile pe numele lor (mai ales daca n au taxa)

 

Sunt sute si sute de proprietari care primesc amenzi desi au vandut masina si nu au stiut ca trebuie notificata si DRPCIV.

 

 

Am fost aseara la DRPCIV Pipera la ora 19 si am stat fix 5 minute ( nu era nimeni la coada). Sper astfel ca pentru cele 5 minute petrecute sa evit viitoare amenzi si procese pentru rovinieta

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

smenata de primarie?

 

semnata :) eu am dus copie fisa inmatriculare si fisa de atestare fiscala - documentele pe care le predai si cumparatorului la instrainare... Nu le am acum la mine sa spun cum se numesc exact. Ideea e ca sunt in plus fata de ce au cerut ei ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se referă la buletin. ..

» Post actualizat in 21 Oct 2015 08:14

 

 

Carte identitate a vechiului proprietar adica a ta :)

 

Civ e la cumparator de cand ai facut contractul...

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa am patit si eu...am mai scris pe un alt topic aici pe forum,am facut contestatie impotriva procesului verbal de contraventie si am castigat atat pe fond cat si la apel.

 

 

cred ca ai pierdut mult timp. Sper eu ca prin notificarea asta catre DRPCIV sa nu mai patim asta.

 

Am descis topicul pentru ca domna de la ghiseu mi-a spus ca lumea nu stie despre aceasta si m-am gandit ca astfel aflam mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca amenzile de la rutiera tot la tine vor veni(radar,oprire neregulamentara etc)dupa ce primesti primul pv de la pol te duci cu urmatoarele=copie act vanzare cumparare si dovada scoaterii de la primarie.apoi declari ca actualul proprietar circula cu autoturismul fara sa il fi trecut pe el.la prima verificare a autoturismului in trafic se retin certificatul si numerele

» Post actualizat in 21 Oct 2015 10:25

Mie asa mi au zis , cererea mi o accepta abia dupa primirea primului pv nu inainte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...