Sari la conținut

Amenda rovinieta, desi am vandut autovehiculul!


cmd
 Share

Postări Recomandate

Din ciclu 'de ce ti-e frica nu scapi' am fost executat silit si eu pentru o amenda de rovineta.

Nereguli asa ar fi ca e amenda fara semnatura, ca nu am fost instiintat conform lege, si ca vehicul nu mai era a mea.

Poprire pe cont a fost pus pentru suma de 28 euro la curs bnr plus vreo 280ron cheltuieli de executor.

Caut avocat :D

De unde esti?

Stiu pe cineva cu 3 amenzi de rovinieta...contestate toate si castigate...pt 28x3 euro cnadnr a ajuns sa plateasca peste 1000 euro (cheltuieli de judecata, cheltuieri executare silita, etc).

Ca fapt divers, pt 1 amenda de rovinieta cu executare silita a fost nevoie de 3 procese separate: suspendarea executarii, anularea executarii, contestarea amenzii de rovinieta. Fiecare cu taxele avocatului, timbru, etc etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

București. Deci e cu multă bătaie de cap înțeleg.

» Post actualizat in 20 May 2016 20:47

S-a mai complicat, am gasit amenda de rovinieta de cand am primit-o in 2011, si e alta. Adica am fost executat pentru o amenda pe care nu am primit-o niciodata.

Si posibil ma mai executa odata pentru cea care am primit-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am vorbit si ma gandesc. Am 15 zile de la executare ca sa fac contestatie.

Trebuie sa ma asigur ca sanse de gastig sunt aproape 100%, altfel nu merita riscul dpdvd financiar.


» Post actualizat in 02 Jun 2016 14:04

Azi s-a depus contestatie de executare. S-a cerut nulitatea PV-ului pe 2 motive - ca PV nu are semnatura si ca era vanduta masina.


» Post actualizat in 03 Jun 2016 18:04

Azi am fost executat pentru a 2-a amenda de rovineta. Sunt pe val.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Ba da, la ambele procese.

A fost prima tura, nu s-au prezentat aia la una, la alta judecator a decis sa le da mai mult timp pentru pregatirea cazului, chestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • Admin

Sunt si eu in aceeasi situatie cu o masina vândută din 2014. Am toate actele de vanzare, scoaterea de la fisc. Vreau să contest la judecătorie, ma poate ajuta cineva sa formulez întâmpinarea, sau un link, ceva?

Mersi frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu din pacate, fac tot prin avocat, nu ma pricep, nu stapanesc limbajul, nu vreau sa investesc timp.

Daca s-a ajuns la executare ai un numar limitat de zile pana poti sa actionezi. 15 parca?

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am primit pe 5 mai amenda.

In ziua de 15.12.2016 in judetul prahova s a mers fara rovinieta, procesul verbal este din 11.4.2017. Amenda a venit de la CNAIR.

Masina e vanduta in 2012, am contractul verde de vanzare cumparare si scoaterea din evidenta cu datele de 12.06.2012.

Acum nu stiu ce pasi sa urmez. Am citit ca pot face plangere la politie pt a l depista pe detinatorul actual al masinii. Am fost la sectia de politie din zona si mi au spus ca nu se poate face plangere, dar sa intreb si la pipera.

Am termenul de 15 zile ca sa depun contestatie.

Daca ma puteti ajuta, am cateva intrebari:

Ce pasi am de urmat?

Cele 15 zile sunt zile lucratoare?

Contestatia o trimit la judecatoria din prahova sau merg la pipera? Eu locuiesc in bucuresti sector 4.

Pot face plangere la politie?

 

Luni sun la pipera sau merg la ei sa vad ce mi spun sa fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pierzi timpul la politie, singurul organ care iti rezolva problema este judecatoria. Nu are niciun sens sa gasesti tu propietarul actual, treaba ta este sa demonstrezi ca nu mai era masina ta la momentul primirii amenzii!

Ce tip de PV ai primit de la CNDAIR? Ar fi trebuit sa fie identic cu ce am primit eu, acolo scrie exact ca ai 15 zile sa faci contestatie numai la judecatoria de care apartii, cele 15 zile incepand de la data primirii plicului cu PV.

 

image.jpg

 

Faci plangere la judecatorie dupa exemplul de mai jos (in partea de jos mai scrii data depunerii si semnatura, unde te semnezi - nu au mai incaput in poza pe care ti-am dat-o ca exemplu), la care atasezi cate doua copii din urmatoarele documente:

-CI vanzator si cumparator.

-Plicul in care ai primit amenda, cu care demonstrezi ca te incadrezi in cele 15 zile.

-Proces Verbal

-Contract vanzare cumparare

-Fisa scoatere din evidenta de la Fisc.

Foarte important, pe fiecare copie in parte scrii 'conform cu originalul' si te semnezi!

Mergi la judecatorie, depui actele la registratura, iei numar de ordine si astepti sa vina termenul. Si eu sunt in aceeasi situatie, maine depun actele la judecatorie.

20170507_171332.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de sfat, l.u.v.

Am sunat la Pipera si mi-au spus sa merg la ei si vor modifica in baza de date, la mentiuni, ca vehicolul a fost instrainat catre cumparator in data de.

Si sa fac trimit la judecatorie contestatia.

Mi-au spus si ca, pe viitor, este posibil sa vina tot pe numele meu amenzile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am primit pe 5 mai amenda.

Daca acuma ai primit amenda, mergi la CNAIR cu actele si cred ca se rezolva.

Daca nu, si nu platesti, se va ajunge la executare.

» Post actualizat in 08 May 2017 12:01

Pierzi timpul la politie, singurul organ care iti rezolva problema este judecatoria.

a, hm. Nu stiu de ce credeam ca se poate rezolva si cnair in stadiul incipient.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu se poate, idioții nu au un birou care sa se ocupe de problemele astea! Gânditi.va ca sunt sute dosare care sufoca judecatoriile, nu mai vorbesc de timpul f.utut pe drumuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că sunt mii de cazuri, nu sute. Plus apeluri, că nu se lasă cnair după pierderea procesului.

Este o schema de a lua banii de la niste oameni nevinovati, legea defecta este aplicat în dezavantajul cetățeanului.

La noul impozit pe gospodărie cred că va fi la fel, poți deduce bani abia după multe cozi, umblaturi, si de ce nu procese. Mirific.

 

Și când păstrezi numărul tot depinzi de cumpărător sa-si cere unele noi. Până atunci mașina circule cu cele vechi.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am sunat la Pipera si mi-au spus sa merg la ei si vor modifica in baza de date, la mentiuni, ca vehicolul a fost instrainat catre cumparator

Asta este singura solutie, o sa ma duc si eu la DCPRIV sa fac notificarea asta, alt drum, alt timp pierdut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la pipera, da drpciv, cu contractul v-c si scoaterea din evidenta. Se merge direct la inmatriculari, la ghiseul de info, si acolo se rezolva tot. Contractul si declaratia de scoatere din evidenta erau modelul 2012 sector 4. M a trimis iar la taxe si impozita pt ca, cica, nu aveam declaratia care trebuia. La taxe si impozite mi au dat acelasi lucru, model 2017 :)). La pipera am avut nevoie de copii dupa buletin, declaratia de scoatere din evidenta si contract v-c, am mai completat o cerere acolo. Mi a dat un numar de dosar si in 2 saptamani imi vine acasa instiintare cum ca s a efectuat cu succes.

Urmeaza sa trimit catre judecatorie pt anularea amenzii.

Optional, il pot da in judecata pe actualul proprietar, ca sa l oblige sa o inmatriculeze.

Asta e tot ce se poate face.

 

Acum nici nu stiu unde si cui sa i trimit cererea de anulare a amenzii, adresa etc. :))

Auto a mers in prahova fara rovinieta.

Stie cineva unde se trimite?

Editat de troglod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce am fost la pipera si m au trecut la mentiuni cum ca am vandut masila lui cutarica, am fost si la judecatorie.

Actele pe care le am depus in dublu exemplar si pe care am scris conform cu originalul, plus semnatura: copie buletinul meu, copie scoatere din evidenta din 2012 si din 2017, copie contract v-c, copie amenda si plic pt a se vedea cand am primit o si scrisoarea catre judecator pt anularea amenzii. Am platit si taxa de timbru judiciar de 20lei si am depus o in original, fara copii.

Acolo s au facut doua dosare si mi au dat un nr de dosar pe care sa l urmaresc. O sa mi vina scrisoare acasa de la judecatorie si o chestie de la cnair la care e obligatoriu sa raspund cu de ce sunt indreptatit sa nu platesc.

Asta e tot.

Daca vreau sa l dau in judecata pe cumparator, doar taxa de timbru judiciar de 20lei trebuie s o platesc. Inca nu stiu daca sa fac asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mie mi-a venit plicul acasa, este un tipizat, in care te informeaza sa completezi datele lipsa de la dosar, ex: adresa si numarul de contact al paratului, numarul de contact si adresa de mail a reclamantului, precum si faptul ca trebuie sa platesti timbru judiciar de 20 ron, toate astea in dublu exemplar, bla bla, termen 10 zile, altfel se anuleaza actiunea.

Dupa cum am discutat, nu vad ce treaba avem noi sa dam in judecata pe cumparator, de ce, pentru ca statul nu-si face treaba sa unifice niste baze de date?

Sunt din ce in ce mai sigur ca sistemul este unul mafiot, facut in asa fel incat sa te lasi pagubas si statul sa ramana cu banii!

Ei bine, pe mine nu m-a gasit de client, mergem cu ei la judecata, chiar daca alergam putin :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu nu am scris, era perioada cu taxa de inscriere foarte mare si i-am dat-o omului asa, fara sa fac mentiunea pe talon, sa mai poata sa mearga cu ea. Dar asta nu are nicio importanta, atata timp cat este facut un contract de vanzare cumparare si este radiata de la fisc. Oricum, amenda este luata pt.rovinieta, nu l-a oprit nimeni sa-i ceara talonul, eu am vandut masina in 2014, amenda este in 2017. Problema este generata de neunificarea bazei de date.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine,insa faptul ca faci acea mentiune in talonul lui,il obliga sa inmatriculeze masina. Poate merge fara sa o inmatriculeze,insa prima data cand politia ii cere sa prezinte talonul,este amendat.Metoda asta nu rezolva problema,insa este o masura de precautie in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...