Sari la conținut

Accident Medgidia


G B V
 Share

Postări Recomandate

sigur ca poti, atunci cand sunt accidente de GS150 si Vespa GS... :)

Pai atunci o sa ajungeti sa vorbiti numai voi, "pilotii", intre voi. Ca, in general, cam voi sunteti protagonisti de accidente nasoale...

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 179
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

De invatat avea si Mario de invatat, de pe urma altora din-naintea lui, dar nu a invatat nimic. Cum spunea colegul mai sus" viteza nu ucide, terebilismul, da"

 

P.S. Ca parere personala: daca tot au fost atatia motociclisti prezenti acolo, puteau macar in al 12-lea ceas sa fie imbracati decenti, daca nu in echipament, ca un omagiu, macar potrivit cu evenimentul, nu in chiloti si maieu ca la plaja. Asta de nota ca nu au ratiune, organizare, lider. Unii dintre ei sunt urmatorii pe lista neagra, din pacate.

 

da,si din pacate la viteze ridicol de mici . Pe langa ca avea Mario de invatat de la altii,asa avem noi ce invata ,sau,na altii mai tineri ,ca astia de au carnet de 20 de ani,cam stiu unde duce viteza ! Motociclismul e o strare de spirit,pana sa fie un sport,insa sa ne si stim bucura de el !

 

Viteza mare sau mica, daca ajungeti sa judecati si sa jigniti un suflet care si'a platit greseala cu propria viata, ma intreb pe voi de ce va mai tine Pamantul ? Ok, comentam accidentul, circumstantele in care s'a petrecut, tragem concluzii si invataturi, dar care este rostul in a arunca cu noroi in saracul baiat ? N'a platit destul ? Chiar as vrea sa mi se raspunda, ce parte a corpului va gadila cand aruncati cu pietre intr'un cadavru ?

Trotinel,m-ai impresionat pana la lacrimi,ce sa-ti povesesc,ma fac sa ma simt prost ,sa-mi dau pumni in partile moi ! LOGIC e pacat de tineretea lui,pe care el a ales sa nu puna pret !Pacat de femela lui,pacat de cei ce s-or chinuit cu el ,si care il plang,nu din vina lor! Pacat de alalalt ce o murit,ca ala avea,poate si nepoti!DE AIA E PACAT! Puteai fi tu,sa te fi dezechilibrat cu trotineta sa=i cazi in fata,putea sa fie copilul tau care o scapat mingea si intr-o clipa de neatentie sa fi fugit de langa tine,si sa=l fi pleznit ala ! De ceilalti e pacat pana la tine! tu ti-ai meritat-o ca ai cautat-o cu lumanarea da ceilalti?daca avea viteza mica.....de vreo 3 ori mai mica ,nici pe departe consecintele nu erau astea !Ala nu se numea motociclist , ala e inconstient!

 

Stiu motoristi care au salvat vieti !...insa lasa ca vin astia din generatia tanara,si le curma ,ce ai " are" motor tare !Se lauda cu amenzile de viteza !Alea erau scaparile lui si ale altora,de la moarte !A aruncat cu noroi pe obrazul atator motoristi,ca si asa din cauza unora ca el suntem vazuti asa prost !...insa culmea,tu te turezi,cica noi aruncam cu noroi in el...hm !Cand va vad pe cate unii,imi vine sa dau cu manusa-n voi! Numai bine,si la cat mai putine de astea ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar azi adică ieri ca e trecut de 12,am avut o situație aproape identică cu acest caz. Dar norocul meu a fost ca am avut 130-160 /h maxim și am putu încetini la vreo 90h. Mașina a virat lejer la stânga deși nu cred ca ma văzut. Sau poate credea ca are timp sa treacă. Dar eu am frânat cu emoții cat de cat... Trebuie sa știi și când sa stai în banca ta...

Tind sa cred ca decedatul cu motorul avea lejer peste 200

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa gasim un psiholog, poate facem niste sedinte de grup, in loc sa dea familia bani la popa, mai bine dam la un psiholog.

acum 'ne' abtinem :)) la viteza nu 'putem'

 

nu exista viteza x pt oras si viteza y pentru afara. depinde de circumstante.

si eu mai merg cu 80 prin oras, dar cand singurul lucru neprevazut este sa cada ceva din cer sau sa iasa ceva din pamant. in rest unde exista factori de risc, da, merg incet. sa vezi cum faceam azi semne de la departare sa treaca unii, zici ca eram de la rutiera. evident ei se asteptau sa am 100 :)) sunt cam paranoici soferii astia.

Editat de robert23mg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trotinel,m-ai impresionat pana la lacrimi,ce sa-ti povesesc,ma fac sa ma simt prost ,sa-mi dau pumni in partile moi ! LOGIC e pacat de tineretea lui,pe care el a ales sa nu puna pret !Pacat de femela lui,pacat de cei ce s-or chinuit cu el ,si care il plang,nu din vina lor! Pacat de alalalt ce o murit,ca ala avea,poate si nepoti!DE AIA E PACAT! Puteai fi tu,sa te fi dezechilibrat cu trotineta sa=i cazi in fata,putea sa fie copilul tau care o scapat mingea si intr-o clipa de neatentie sa fi fugit de langa tine,si sa=l fi pleznit ala ! De ceilalti e pacat pana la tine! tu ti-ai meritat-o ca ai cautat-o cu lumanarea da ceilalti?daca avea viteza mica.....de vreo 3 ori mai mica ,nici pe departe consecintele nu erau astea !Ala nu se numea motociclist , ala e inconstient!

 

Stiu motoristi care au salvat vieti !...insa lasa ca vin astia din generatia tanara,si le curma ,ce ai " are" motor tare !Se lauda cu amenzile de viteza !Alea erau scaparile lui si ale altora,de la moarte !A aruncat cu noroi pe obrazul atator motoristi,ca si asa din cauza unora ca el suntem vazuti asa prost !...insa culmea,tu te turezi,cica noi aruncam cu noroi in el...hm !Cand va vad pe cate unii,imi vine sa dau cu manusa-n voi! Numai bine,si la cat mai putine de astea ,

Nu a contestat nimeni viteza, tragedia sau alte posibile tragedii. Nu inteleg ce + aduc situatiei injuraturile tale. Explica-mi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai mai usor cu lectiile de viata si incercari de a aduce un minim de constientizare si/sau cultura rutiera in discutie, asta fie si pe un ton usor sarcastic si fie si pe un topic cu Ripuri...

 

Ca oricum nimeni nu le apreciaza, nu le'a cerut si n'o sa va multumeasca vreodata pt ele, ba din contra.. va puneti o tinta mare pe spate si sar motoretistii vietii pa' voi ca apucatii. De parca datorita remarcilor voastre s'a intamplat ce s'a intamplat. Si de parca asta ar fi primul accident mortal cu motoretisti iar lucrurile astea n'au fost spuse si respuse de 1milion de ori pana acum. Cine are ochi sa citeasca si cap sa inteleaga...a inteles de mult cum stau treburile. Cine nu, n'o sa inteleaga nici dupa ce o sa se mai repete povestea de zeci de ori (ca..ce sa vezi.. o sa se repete. Sau poate crede cineva ca asta a fost ultimul accident mortal in care motociclistul a inchis socotelile inainte de vreme? - Ah da, si asta nu e nici blestem si nici amentintare cu moartea - sunt doar procente de probabilitate / predictie / si statistica)

 

Si ca o nota personala ... oricum mai bine de jumate din motociclistii vietii din CT s'au nascut jigniti si sunt si foarte sensibili pe deasupra .. vibreaza emotia in ei ori de cate ori isi rupe cate unu mufa. Iar daca nu esti in asentimentul lor .. nu te mai spala toata apa marii de criticile si frustrarile lor.

 

Dar pe partea cealalta, nu tin minte sa fi vazut pe vre'o unu sa se arate indignat ca X merge ca turbatu pe motoretu lui din 2000 toamna cu revizii facute in garaj, incaltat cu anvelope 2nd hand de cand era lupu catel si mai se da tare si p'o roata prin trafic (Tu poti? Nu? ...atunci esti un lachet si n'ai dreptul la opinie!) , Y bea o bere si se suie pe motor (si toti rad si se amuza..ca vai ce talent are si ce caterinca a fost cand eventual a fugit si de garda), Z o arde gangster in pantaloni scurti de fotbal si maieu cu vre'o pasagera echipata cu casca , chiloti si sutien ...etc.

 

Si excelent a remarcat colegu mai sus, din filmari se vad o gramada de motoretisti care s'au strans sa'l conduca pe baiat pe ultimul drum. Puteau macar sa vina echipati ca niste motociclisti (cum se pretind a fi toti) cu echipament sau macar in tinute decente.

 

Rip pt mosulica

Rip pt motociclist

 

si da.. in ordinea aia.

Editat de SyDemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca o nota personala ... oricum mai bine de jumate din motociclistii vietii din CT s'au nascut jigniti si sunt si foarte sensibili pe deasupra .. vibreaza emotia in ei ori de cate ori isi rupe cate unu mufa. Iar daca nu esti in asentimentul lor .. nu te mai spala toata apa marii de criticile si frustrarile lor.

 

Si excelent a remarcat colegu mai sus, din filmari se vad o gramada de motoretisti care s'au strans sa'l conduca pe baiat pe ultimul drum. Puteau macar sa vina echipati ca niste motociclisti (cum se pretind a fi toti) cu echipament sau macar in tinute decente.

Tie cred ca ti-au mai spus x motociclisti din Constanta daca ai o problema cu cineva sa vii sa i-o spui personal. Acum vad ca o incerci cu mine.

 

Nu am fost la inmormantare, dar te invit pe tine la urmatoarea sa vii echipat full la 30+ grade, cu motoreta la 100+ grade sub tine, motociclizdule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trotinel tata , eu cred ca X motociclisti la care faci tu aluzie si au spus ce imi zici tu ... sunt deluzorii si ei intre ei isi alimenteaza crezul ca eu mi'as consuma macar 1% din energie incercand sa'mi caut anturaje sau sa initiez dialoguri imaginare cu ei.

 

Si crede'ma ca incerc sa inteleg, dar nu pot , de unde pana unde traieste lumea cu impresia (profund gresita) ca m'ar interesa persoana lor in mod direct sau in mod aparte. Si exact cum spui si tu, acum vad ca tu incerci sa'ti atribui o importanta mai mare decat este cazul, crezand ca ce am spus eu a fost directionat catre tine (sper ca nu te regasesti in cuvintele mele ca atunci ...nah...ce sa zic.. ghinion).

 

Este un topic de 8 pagini .. in care special m'am abtinut sa spun orice pentru a evita fix dezbateri de genul (de care sunt satul si plictisit in aceeasi masura dar de care vad ca nu scap) ..si in care pe la postul 150 si ceva mi'am spus parerea. Pai se putea sa nu apari tu (iar daca nu apareai tu, stai linistit, aparea sigur altul) si sa ma traga de urechi ca am eu ce am cu motociclizdii vietii.

 

Si uite, abia acum, iti raspund TIE direct ca tot m'ai indicat in mod direct ca avand ceva sa'ti spun:

Nu am fost la inmormantare, dar te invit pe tine la urmatoarea sa vii echipat full la 30+ grade, cu motoreta la 100+ grade sub tine, motociclizdule.

Spre deosebire de vasta majoritate din jurul tau, daca nu chiar si a ta, afla ca eu pot sa vin echipat full la +30 de grade pentru ca am echipamente potrivite oricarei situatii climatice (soc! ..mersul cu motoreta implica si alte cheltuieli decat benzina) . De la temperaturi negative pana la +30 de grade. Pentru ca ce sa vezi ... motociclistul de mine foloseste motorul tot timpul anului, nu doar in serile de vara cand indicele de confort este intre valori optime. Si m'as foarte bucura daca as vedea mai des in trafic oameni care sa'mi urmeze exemplul (asta ca tot vad ca exista o patura consistenta de indivizi care se uita destul de atent la ce zic/fac - desi sincer iti zic as prefera sa'si vada de treburile lor) .

 

Si daca tot am atins capitolul echipament, imi spune si mie cineva asa de curiozitate .. ce echipament purta Mario in momentul nefast ? Ca nu tin minte sa se fi vorbit de treaba asta cu subiect si predicat.

 

Stima si respect (in masura in care este reciproc)


» Post actualizat in 15 Aug 2015 03:36

.

Editat de SyDemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In accidentul de fata nu cred ca mai conta echipamentul. Impactul a fost foarte dur, daca ne uitam la felul in care arata masina.

 

Si mie mi s-ar fi parut normal ca la inmormantare sa nu vina lumea in maieu si slapi. Pana la urma e o chestiune de bun simt si respect.

Cine nu avea echipament de vara putea macar sa isi ia o pereche de pantaloni lungi si o camasa cu maneca lunga. Cat de cald o fi afara, o camasa tot poti sa suporti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca tot am atins capitolul echipament, imi spune si mie cineva asa de curiozitate .. ce echipament purta Mario in momentul nefast ? Ca nu tin minte sa se fi vorbit de treaba asta cu subiect si predicat.

la impactul ala putea avea mama echipamentului de moto gp custom facut pe el, nou nout cu o casca de 500E si neck brace...

tot aia era...

 

oricum avea costum full, casca shoei si cizme, manusi.

echipament full.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la impactul ala putea avea mama echipamentului de moto gp custom facut pe el, nou nout cu o casca de 500E si neck brace...

tot aia era...

 

oricum avea costum full, casca shoei si cizme, manusi.

echipament full.

 

Merci pt reply.

 

Stati putin ca nu ma gandeam ca vre'un super echipament l'ar fi salvat in urma impactului ala nimicitor, pur si simplu eram curios daca mergea echipat sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carcotasi.jpg

 

Jur, cand va vad pe toti ca va dati mari zmei mi se face o mare sila, in conditiile in care se considera ca ar trebui sa fim o familie si ar trebui sa ne ocrotim/ajutam intre noi si sa incercam tot timpul sa vedem partea buna in diverse situatii.

Dar nu frate, voi stiti, voi sunteti zmei, ca de ce nu au purtat bikerii echipamente cand l-au condus pe Mario pe ultimul drum, ca ce viteza avea Mario, ca era un teribilist.. etc etc.

Bay oameni buni! Cand vreodata o sa invatati si voi sa fiti oameni cu adevarat? Jur, este plin forumul de tot felul de comentatori care la orice rahat trebuie sa se afirme ei si sa incerce ei sa para mai destepti decat toti. Nu! Va spun eu, dati dovada ca nu sunteti altceva decat niste frustrati in momentul in care aveti de adaugat comentarii rautacioase. Iar dupa cum stim cu totii, frustrarile se nasc din prostie si inferioritate.. iar mai departe trageti voi concluziile.

De ce nu au purtat bikerii echipamente? Ati fost voi vreodata sa conduceti un biker pe ultimul drum in mijlocul verii la 32-34 grade C, cu o motocicleta ce avea peste 100+ grade C sub voi, inconjurati de 50 de bikeri imbracati full equipment? Ma indoiesc!

Ce viteza avea Mario? Suntem constienti cu totii ca viteza nu era adaptata drumului pe care circula si ca era destul de mare.. Dar, fratilor! Pe voi nu v-a luat niciodata valul? Voi tot timpul mergeti regulamentar? Voi reusiti tot timpul sa va temperati? Voi nu mai faceti cate-o tampenie din cand in cand? Sincer? Nu cred!
Si jur, cand am inceput sa citesc diferite comentarii rautacioase, gandul m-a dus direct catre acea poza ce apare putin mai sus.

Da, voi sunteti! Si nu sunteti cei de pe magar sau care merg pe langa magar, ci acei oameni care indiferent ce s-ar intampla in jurul vostru si indiferent ce decizii ar lua anumite persoane, voi veti avea intotdeauna ceva de comentat.

Toata ideea e ca nu ar trebui sa ma agit si sa-mi pierd timpul cu asemenea persoane, dar efectiv s-a umplut paharul!

Sfat: gandeste de 2 ori inainte sa spui ceva!

 

R.I.P. Mario!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trotinel tata , eu cred ca X motociclisti la care faci tu aluzie si au spus ce imi zici tu ... sunt deluzorii si ei intre ei isi alimenteaza crezul ca eu mi'as consuma macar 1% din energie incercand sa'mi caut anturaje sau sa initiez dialoguri imaginare cu ei.

 

Si crede'ma ca incerc sa inteleg, dar nu pot , de unde pana unde traieste lumea cu impresia (profund gresita) ca m'ar interesa persoana lor in mod direct sau in mod aparte. Si exact cum spui si tu, acum vad ca tu incerci sa'ti atribui o importanta mai mare decat este cazul, crezand ca ce am spus eu a fost directionat catre tine (sper ca nu te regasesti in cuvintele mele ca atunci ...nah...ce sa zic.. ghinion).

Vad ca te tot invarti in jurul cozii si vorbesti mult pt nimic. Ce n-ai inteles din prima ? Comentezi de unu' si de altu' in mediul online. Du-te "motociclistule" si intreaba-i personal ce a fost in mintea lor sa mearga neechipati la inmormantare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carcotasi.jpg

 

Jur, cand va vad pe toti ca va dati mari zmei mi se face o mare sila, in conditiile in care se considera ca ar trebui sa fim o familie si ar trebui sa ne ocrotim/ajutam intre noi si sa incercam tot timpul sa vedem partea buna in diverse situatii.

Dar nu frate, voi stiti, voi sunteti zmei, ca de ce nu au purtat bikerii echipamente cand l-au condus pe Mario pe ultimul drum, ca ce viteza avea Mario, ca era un teribilist.. etc etc.

Bay oameni buni! Cand vreodata o sa invatati si voi sa fiti oameni cu adevarat? Jur, este plin forumul de tot felul de comentatori care la orice rahat trebuie sa se afirme ei si sa incerce ei sa para mai destepti decat toti. Nu! Va spun eu, dati dovada ca nu sunteti altceva decat niste frustrati in momentul in care aveti de adaugat comentarii rautacioase. Iar dupa cum stim cu totii, frustrarile se nasc din prostie si inferioritate.. iar mai departe trageti voi concluziile.

De ce nu au purtat bikerii echipamente? Ati fost voi vreodata sa conduceti un biker pe ultimul drum in mijlocul verii la 32-34 grade C, cu o motocicleta ce avea peste 100+ grade C sub voi, inconjurati de 50 de bikeri imbracati full equipment? Ma indoiesc!

Ce viteza avea Mario? Suntem constienti cu totii ca viteza nu era adaptata drumului pe care circula si ca era destul de mare.. Dar, fratilor! Pe voi nu v-a luat niciodata valul? Voi tot timpul mergeti regulamentar? Voi reusiti tot timpul sa va temperati? Voi nu mai faceti cate-o tampenie din cand in cand? Sincer? Nu cred!

Si jur, cand am inceput sa citesc diferite comentarii rautacioase, gandul m-a dus direct catre acea poza ce apare putin mai sus.

Da, voi sunteti! Si nu sunteti cei de pe magar sau care merg pe langa magar, ci acei oameni care indiferent ce s-ar intampla in jurul vostru si indiferent ce decizii ar lua anumite persoane, voi veti avea intotdeauna ceva de comentat.

Toata ideea e ca nu ar trebui sa ma agit si sa-mi pierd timpul cu asemenea persoane, dar efectiv s-a umplut paharul!

Sfat: gandeste de 2 ori inainte sa spui ceva!

 

R.I.P. Mario!

Singurul frustrat de aici esti tu. Faci parte si tu dintre chilotarii care l-au condus pe Mario? Fiecare dintre noi am fost luati de val, dar trebuie sa stii cand. Daca o faci tot timpul atunci devine cronica si ramane cu urmari. Asa sa intamplat si cu el. Si da, mi-se pare de bun gust sa conduci un coleg pe ultimul drum si sa-l omagiezi printr-o tinuta decenta,chiar daca nu in echipament, dar macar imbracat decent,nu in chiloti. Unii dintre voi pot spune ca va luati motoare de viteza din cauza unui complex, complexul penisului mic. Numai asa mai puteti pune si voi mana pe o puicuta, si asta fara minte, care pica victima in accident datorita IQ-ului vostru foarte ridicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]Ati fost voi vreodata sa conduceti un biker pe ultimul drum in mijlocul verii la 32-34 grade C, cu o motocicleta ce avea peste 100+ grade C sub voi, inconjurati de 50 de bikeri imbracati full equipment? [...]

 

ce dicku meu de scuza e asta? mergi cu bicicleta daca iti este cald. oricum echipamentul e ca si mersul preventiv. esti obligat doar sa porti casca, deci e decizia fiecaruia daca isi ia si echipament sau nu. la fel cum mersul preventiv e adoptat la fel ca si echipamentul.

e la decizia ta daca treci cu viteza printr-o intersectie sau nu.

 

si eu unul da, merg zi de zi echipat (bascheti inalti peste glezna (pana imi iau ghete speciale) desi e cald afara, blugi LUNGI - o singura data am mers cu 3 sferturi si mi-am copt picioarele, casca, manusi si geaca cu protectii).

 

poate unii dintre voi sunteti mai sensibili si va dovedeste caldura rapid, nu va judec, poti sa mergi in papuci daca asa te simti tu mai bine, decat sa faci vreo boroboata din cauza discomfortului termic, mai bine mergi in tricou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite'l si pe erou' asta. Merge in blugi si tenesi inalti si face pe justitiaru' aici. Din punct de vedere al protectiei, nu e nici o diferenta intre tine si ala in pantaloni scurti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite'l si pe erou' asta. Merge in blugi si tenesi inalti si face pe justitiaru' aici. Din punct de vedere al protectiei, nu e nici o diferenta intre tine si ala in pantaloni scurti.

Ba da,exista o diferenta!in caz ca se intampla imprevizibilul,il tine compact "echipamentul" :crack:

Editat de EarthFish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comentezi de unu' si de altu' in mediul online. Du-te "motociclistule" si intreaba-i personal ce a fost in mintea lor sa mearga neechipati la inmormantare.

Ce sa vezi ...asta se face in mediul online, pe un forum national - se comenteaza de unul si de altul.

 

Ai cumva si tu vre'un complex in privinta mea de simti nevoia sa pui ghilimele cand spui motociclistule ? Sau trebuia sa simt o intepatura / vre'o jignire / cumva fix in ochii tai trebuie eu sa ma calific ca fiind sau nu motociclist ca altfel n'o sa dorm bine la noapte ? Eh uite sigur o sa stau s'o sa pierd timpul gandindu'ma cum sa ma fac placut de tine ca sa pot sa'mi spun si eu parerea la fel cum o fac toti ceilalti. PS: daca problema ta cu mine nu te'ar face sa fii subiectiv, ai vedea ca mesajul meu este chiar sub moderat ca si duritate / impact. Vezi ca sunt niste baieti p'aici care ti'au spus verde in fata si tie si altora exact cum sta treaba ..si mesajul lor a fost extrem de ascutit si direct, dar lasa, tu continua sa intitiezi si sa intretii dialoguri cu mine.

 

Si ultima, in final, intreaba'i tu pe cei care s'au dus ce a fost in mintea lor de s'au dus neechipati la inmormantare pt ca ce sa vezi .. sunt prietenii tai nu ai mei. Asa stiu ca se face intre tovarasi - se ajuta reciproc si daca unul greseste ceilalti incearca sa'l aduca pe drumul cel bun.

Succes in a incerca sa'i spui lu unu ca a gresit sau n'a facut bine si sa vezi ce reactie pacifista are .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa vezi ...asta se face in mediul online, pe un forum national - se comenteaza de unul si de altul.

 

Ai cumva si tu vre'un complex in privinta mea de simti nevoia sa pui ghilimele cand spui motociclistule ? Sau trebuia sa simt o intepatura / vre'o jignire / cumva fix in ochii tai trebuie eu sa ma calific ca fiind sau nu motociclist ca altfel n'o sa dorm bine la noapte ? Eh uite sigur o sa stau s'o sa pierd timpul gandindu'ma cum sa ma fac placut de tine ca sa pot sa'mi spun si eu parerea la fel cum o fac toti ceilalti. PS: daca problema ta cu mine nu te'ar face sa fii subiectiv, ai vedea ca mesajul meu este chiar sub moderat ca si duritate / impact. Vezi ca sunt niste baieti p'aici care ti'au spus verde in fata si tie si altora exact cum sta treaba ..si mesajul lor a fost extrem de ascutit si direct, dar lasa, tu continua sa intitiezi si sa intretii dialoguri cu mine.

 

Si ultima, in final, intreaba'i tu pe cei care s'au dus ce a fost in mintea lor de s'au dus neechipati la inmormantare pt ca ce sa vezi .. sunt prietenii tai nu ai mei. Asa stiu ca se face intre tovarasi - se ajuta reciproc si daca unul greseste ceilalti incearca sa'l aduca pe drumul cel bun.

Succes in a incerca sa'i spui lu unu ca a gresit sau n'a facut bine si sa vezi ce reactie pacifista are .

Cu ce plm as putea fi eu complexat vreodata fata de tine ? Bunul simt ma retine sa-ti fac o caracterizare in mediul online, pe un forum national, unde se comenteaza de unul si de altul. Nu stiu ce-au spus baietii verde in fata mie si altora... daca n-am tinut minte inseamna ca aveau atata dreptate cata ai si tu in epopeele vomitate pe aici sau altii care sustineau mersu' blana atata timp cat ai prioritate.

 

Nu am eu de ce sa-i intreb ca nu ma priveste. Sunt adulti toti, cunosc riscurile si pot alege pt ei. Insa tu "prietene", daca tot esti baiat, du-te si spune-le ingrijorarea ta pt sanatatea lor in fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca subiectul " arzator" pe aici ,acum este echipamentul .Asa ca poate ma cosiderati off-topic ,spunandu.va urmatoarea povestire,traita de un fost coleg de-al nostru;

 

Era ,prin 2006 , conversam cu un tip pe yahoo,rider din Constanta.noi ne-am apropiat ,cat si prin apropierea de varsta ,cat mai ales prin idei,asa cum multi fac in cadrul acestei comunitati.Ei bine,povesteam noi,cand la un moment dat imi spune " Dacii,te superi daca revenim in 10 min?ma duc sa imi iau tigari ! Dupa vreo doua zile,intru in posesia pozelor cu accidentul lui ,poze care la cererea altora le=am trimis si eu.omul ,avea o hondita ,fiind noapte si calc,iese in tricou in slapi,casca,nu si-a mai legat=o .O tras o tura cu mobra , o franat ,ca sa dea prioritate unui maxi -taxi , o prins frana pe o portiune proaspat vopsita ,si-o pierdut echilibrul ,o cazut,casca neprinsa o zburat....Pozele il aratau pe el, cu creierii imprastiati pe jos,bucati de creier pe asfalt.Avea 39 de ani,se casatorise de 4 luni,si un copil de 3 zile !

 

Asa ca prefer sa arat ca o radasca in armura ,si sa mor dde cald,insa .....sa mai existe sansa sa mor de cald si alta data ! Va e cald,luati-va armura numai ,casca si ghetele moto .Nu Vreti sa stiti ce face o piatra,o sina de tramvai pe care o prinzi in coloana ,si numai la 20 la ora.!Sau,cand inclini mobra,si iti prinde baschetl acolo.Omul acela nu a murit din altele ca viteza era mica ,ci ca nu si-a legat casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti cam agitat. Eu zic sa te linistesti, sa lasi injuraturile de docher de'o parte cand vorbesti cu mine, sa pastrezi un ton decent si sa realizezi ca tu ai intrat in discutie cu mine si m'ai apelat nominal , nu eu si eu unul, n'as fi facut'o niciodata pt ca nu te stiu si nu am ce subiecte sa impart cu tine.

 

Si pt ultima data ca deja mi'e scarba - De vre'o luna de zile nu ma (mai) intereseaza de niciunul dintre "prietenii" tai. De aia nu dau 2 bani pe sanatatea lor si imi sunt indiferenti .

Problema mea e ca sa isi asume fiecare fix modul in care intelege sa se dea cu motoretu. Si ce inseamna asta, ca poate nu ma fac inteles - asta inseamna ca, din punctul meu de vedere, oricine poate sa se dea cum vrea : blana, in curu gol sau echipat, pe o roata, pe 5 roti, beat, treaz, cu pasageri sau fara... ma doare'n cot.

Eh.. problema mea e maxima cand apoi o ardem ipocriti si ne comportam ca niste maicute virgine. Ca vai... uite ce sa poate intampla.. ca vai... altul e de vina. Nu bilute.. fiecare doarme cum isi asterne.

 

Mergi blana in trafic si faci acrobatii - iti asumi , nu avea pretentia sa'mi para rau cand suna ceasu rau. Nu avea pretentia sa'mi pese mai mult de tine decat de bara mea de protectie (in cazul in care eram eu la volan)

Mergi beat sau sub influenta - iti asumi si injuraturile mele si a celorlalti oameni cerebrali.

Mergi neechipat ca iti e cald - of..sensibilule, mergi cu masina ca ai A/C.

Mergi cu pasagere neechipate - iti asumi ca vine tac'su lu aia si te toaca in caz ca dai cu fiesa de asfalt si o umpli de cicatrici.

Crezi ca e funny sa o arzi cu numar ascuns sau sa fugi de garda - iti asumi statutul de cocalar .

 

Ai inteles mah "prietene" care'i punctul meu de vedere sau tot te simti atacat si deranjat ?

 

PS: alt schimb de replici cu tine nu mai am ca imi e clar .. te'ai nascut si tu jignit de catre mine, la fel ca si prietenii tai - de care vad ca foarte usor de dezici cand vine vorba sa li te alaturi si sa iti asumi clar pozitia langa a lor, desi in viata reala n'am schimbat 5 replici de cand ne stim. Sanatate maxima si bazeaza'te pe mine ca o sa te ignor si pe tine si pe prietenii tai .. pana'n panzele albe.


» Post actualizat in 15 Aug 2015 15:14


Cu ce plm as putea fi eu complexat vreodata fata de tine ? Bunul simt ma retine

Traiesti cu impresia gresita ca ai avea bun simt. Vorbele tale ne arata ca nu ai. Si mai devreme tu erai ala care se dadea deranjat de injuraturi pe topicul asta cu Rip.

Editat de SyDemon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...