Sari la conținut

Zone campare la casute, eventual cort, Vatra Dornei


Lonerider
 Share

Postări Recomandate

Va salut. Undeva, peste vreo doua saptamani, un grup de trei motociclete si sase persoane, am vrea sa facem o plimbare de weekend, ce include vestul Maramuresului pana la Radauti, cu coborare catre lacul Bicaz, cheile Bicazului, lacu Rosu si acasa. Rugamintea noastra este de a ne da ceva indicatii, nume si numere de telefon despre camping-uri cu casute, eventual cort, dar sa existe toalete si dus sau spalator, in zona lacobeni - Argestru - Dorna Arini - Ortoaia - Gheorghiteni - Rusca, unde va fi primul popas. Despre traseul TransRaraului ce stiti de starea drumului 175B?

Am gasit ceva despre campingul Autoturist, in Vatra Dornei, care ar fi ideal ca prim punct de oprire, dar nu am gasit preturi, iar la nr. de telefon de pe site, nu a raspuns nimeni. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fundu Moldovei, camping olandez/german, perfect. TransRaraul este superb,50 km peticit intre Poiana Largului si intersectia spre Rarau, o localitate cu "C", Bistrita si M-tii Bistritei ca-n povesti. Bargaurile -Tihuta - Vatra Dornei - Mestecanis - Pascanu - Moldovita - Ciumarna - Sucevita, trecerile peste Obcine, un traseu la fel superb, l-am facut dus-intors de cateva ori si nu m-am saturat ... raiul pe pamant ... pt. mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zicea si aoreus, in Fundu Moldovei este un camping - unde cred ca merita sa stai. Mai multe info gasesti aici http://www.vuurplaats.eu (click pe steagul potrivit ;-) ) . Pozitia e buna, pentru ca e foarte aproape de drumurile 175B si 175A (Transrarau) - un drum proaspat asfaltat, dar pe unde tre' sa circulati cu bagare de seama (175A este ingust si se merge cam aiurea). Drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite aici in satul Poiana Negrii - Pensiunea Poiana- http://www.pensiuneapoiana.ro/.

Aici am tinut intrunirea TDM de anul trecut si a fost superb. Mancarea foarte buna, conditiile excelente, iar privelistea este de vis!

 

Au casute dar cred ca te pot lasa sa pui cortul. Vorbesti la telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lonerider, on 10 Aug 2015 - 22:42, said:

Lonerider, on 10 Aug 2015 - 22:42, said:

Va salut. Undeva, peste vreo doua saptamani, un grup de trei motociclete si sase persoane, am vrea sa facem o plimbare de weekend, ce include vestul Maramuresului pana la Radauti, cu coborare catre lacul Bicaz, cheile Bicazului, lacu Rosu si acasa. Rugamintea noastra este de a ne da ceva indicatii, nume si numere de telefon despre camping-uri cu casute, eventual cort, dar sa existe toalete si dus sau spalator, in zona lacobeni - Argestru - Dorna Arini - Ortoaia - Gheorghiteni - Rusca, unde va fi primul popas. Despre traseul TransRaraului ce stiti de starea drumului 175B?

Am gasit ceva despre campingul Autoturist, in Vatra Dornei, care ar fi ideal ca prim punct de oprire, dar nu am gasit preturi, iar la nr. de telefon de pe site, nu a raspuns nimeni. Multumesc.

dupa tura, sa revii te rog cu informatii privind starea drumului dintre Moisei-Borsa si Iacobeni, asta daca treceti pe acolo, o alta zona superba, cel putin asa era acum 20 de ani, merci !

Editat de aoreus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa tura, sa revii te rog cu informatii privind starea drumului dintre Moisei-Borsa si Iacobeni, asta daca treceti pe acolo, o alta zona superba, cel putin asa era acum 20 de ani, merci !

 

 

dupa tura, sa revii te rog cu informatii privind starea drumului dintre Moisei-Borsa si Iacobeni, asta daca treceti pe acolo, o alta zona superba, cel putin asa era acum 20 de ani, merci !

 

Da, ruta noastra dupa cum se vede in atasament trece prin localitatile mentionate si cu siguranta revenim cu informatii eventual chiar si poze.

Multumim!

 

Oricum mai asteptam pareri si informatii din zona

post-2476-0-83197700-1439278060_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, drumul dintre Borsa si Iacobeni este peticit, dar cand peticesti un drum bombardat, iti dai seama ce iese.

Daca aveti nevoie de cazare in zona Sucevita, as putea rezolva, chiaf si cu cortul in curtea unei pensiuni. Am ceva treaba acolo si pot sa intreb si asta.

In ce zile vreti sa veniti si cat aveti se gand sa stati? Este weekendul asta sau celalalt?

Acum nu v'as sfatui caci este sambata sarbatoare si la Putna si la Cacica.

Daca veniti weekendul viitor si vreti, va pot arata unele locuri din zona Radauti, Putna, Cacica, Marginea, Sucevita, weekendul asta sunt plecat eldin zona.

0757 808 433 - Pomo. Daca nu sunt si aveti nevoie de ceva informatii, sunati'ma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca aveti nevoie de cazare in zona Sucevita, as putea rezolva, chiaf si cu cortul in curtea unei pensiuni. Am ceva treaba acolo si pot sa intreb si asta.

................... Este weekendul asta sau celalalt?

Acum nu v'as sfatui caci este sambata sarbatoare si la Putna si la Cacica.

Daca veniti weekendul viitor si vreti, va pot arata unele locuri din zona Radauti, Putna, Cacica, Marginea, Sucevita, weekendul asta sunt plecat eldin zona.

0757 808 433 - Pomo. Daca nu sunt si aveti nevoie de ceva informatii, sunati'ma.

Salut. E vorba de perioada 21 - 23 august si nu stam decat peste noapte (e vorba doar de popas pentru odihna). Eu, initiatorul topicului, nu prea am treaba cu biserica si religia ci cu frumusetea peisajelor, placerea condusului pe doua roti... Sucevita este putin cam departe de ideea noastra de traseu si prim popas, mai ales ca posibil sa avem femei in spate. Este de luat in calcul propunerea si eventualul sprijin, dar numai de lunea viitoare vom putea stabili ce si cum, acum eu si un alt coleg suntem prin concedii cu familiile si la intoarcere acasa sa stabilim. Multumim de oferta, in prima faza.

Editat de Lonerider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. E vorba de perioada 21 - 23 august. Eu, initiatorul topicului, nu prea am treaba cu biserica si religia ci cu frumusetea peisajelor, placerea condusului pe doua roti... Sucevita este putin cam departe de ideea noastra de traseu si prim popas, mai ales ca posibil sa avem femei in spate. Este de luat in calcul propunerea si eventualul sprijin, dar numai de lunea viitoare vom putea stabili ce si cum, acum eu si un alt coleg suntem prin concedii cu familiile si la intoarcere acasa sa stabilim. Multumim de oferta, in prima faza.

 

Nici eu nu sunt cu biserica dar ideea monumentului istoric voiam să o propun. În perioada menționată sunt acasă așa că pot să te ajut dacă ai nevoie.

 

Concediu plăcut să ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand sa stai la Autoturist in Vatra Dornei. Costa 22 de roni pe masina/moto + cort. Ai apa calda la dus, bucatarie, gratar,curent langa cort. Problema e ca nu ai priveliste.

Daca vrei sa campezi fara sa platesti, poti sa campezi pe langa Transrarau, mai jos putin de cabana Rarau, daca o iei pe un forestier(merge cu orice motor) 300 m spre varful Rarau. Cu ocazia asta faci si o drumetie pana sus pe Pietrele Doamnei. Problema e ca am pus cortul si eu prin zona Vatra Dornei si m-am trezit ca imi cantau niste porci mistreti la cap cand m-am sculat la 3 dimineata in cort. Asa ca, daca nu vrei aventuri, mergi la Autoturist.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand sa stai la Autoturist in Vatra Dornei. Costa 22 de roni pe masina/moto + cort. Ai apa calda la dus, bucatarie, gratar,curent langa cort. Problema e ca nu ai priveliste.

Daca vrei sa campezi fara sa platesti, poti sa campezi pe langa Transrarau, mai jos putin de cabana Rarau, daca o iei pe un forestier(merge cu orice motor) 300 m spre varful Rarau. Cu ocazia asta faci si o drumetie pana sus pe Pietrele Doamnei. Problema e ca am pus cortul si eu prin zona Vatra Dornei si m-am trezit ca imi cantau niste porci mistreti la cap cand m-am sculat la 3 dimineata in cort. Asa ca, daca nu vrei aventuri, mergi la Autoturist.

 

Ideea de la inceput a fost sa campam la campingul AUTOTURIST din Vatra Dornei dar asa cum a spus si prietenul meu (initiatorul topicului) nu raspundea nimeni la numerele de telefon afisate. Din poze de pe site locatia arata destul de bine, privelistea nu ne mai intereseaza asa mult caci oprim decat doar pentru o noapte , iar preturile din cate spui tu sunt mai mult decat decente.

 

Multumim mult de informatie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...