Sari la conținut

Info traseu Targoviste - Orsova - Cazanele Dunarii


clandestin_IFBB
 Share

Postări Recomandate

Salutare colegi !!!

In acest weekend (15-16 august) am hotarat cu prietenii sa facem o plimbare la Cazanele Dunarii.

 

Traseu tur: Targoviste (DB) - Pitesti - Slatina - Craiova - Filiasi - DT Severin - Orsova - Cazane...

Traseu retur: Orsova - DT Severin - Motru - Tg Jiu - Horezu - Rm Valcea - Pitesti - Targoviste.

 

Suntem aproximativ 10 motoare (13 persoane), plecam din Tgv sambata la ora 09:00.

Initial am vrut sa ne cazam prin Orsova dar am aflat ca sunt zilele orasului si e totul rezervat. Intr un final am gasit cazare in DT Severin.

 

Ii rog pe cei care sunt din zona sau cei care cunosc traseul sa ne dea cateva informatii utile, cum ar fi: puncte turistice care merita vizitate, locuri unde putem sa servim masa, starea drumului... Orice info e binevenita.

 

Multumesc anticipat!!! Asfalt uscat tuturor!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treceti la sarbi si faceti traseul pe langa Dunare pana la Golubac si inapoi, e mai frumos decat pe partea romaneasca - se trece granita cu buletinul

La Orsova merge o plimbare cu barca prin cazane, e o pestera la care se paote ajunge doar pe apa, chestii din astea

La intoarcere as merge pe varianta Orsova - Baile Herculane - Baia de Arama - Targu Jiu, drum iaarsi frumos.

 

Drumurile sunt bune pe traseu, n-aveti de ce sa va faceti griji.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu, drumul din Craiova pana la Orsova este foarte bun, proaspat asfaltat. De la Orsova spre Moldova Noua (Cazane) nu e tocmai ok, sunt portiuni de drum ingustate din cauza surparilor iar asfaltul pe portiunea respectiva e spart si macinat, fara graba ajungeti cu bine la Decebal. Drum bun si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu recomand pentru intoarcere Baile Herculane - Baia de Arama - Targu Jiu. Am facut drumul acum doua luni si este foarte frumos.

 

Hmm, deci s-a reparat? Stiam ca e rupta portiunea aia, am evitat-o intotdeauna si cat am stat in Timisoara si ma plimbam mult prin zona... sau am retinut eu gresit?

 

E timpul sa fac si eu drumul ala :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...