Sari la conținut

Accident in Gorj


fredy_rock86
 Share

Postări Recomandate

http://www.pandurul.ro/Eveniment/2015-08-19/Motociclist+grav+ranit+pe+un+drum+distrus+de+alunecari+de+teren

Gata! S-a rezolvat cu problema drumului respectiv si a denivelarilor care produc accidente in zona! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

http://www.pandurul.ro/Eveniment/2015-08-19/Motociclist+grav+ranit+pe+un+drum+distrus+de+alunecari+de+teren

Gata! S-a rezolvat cu problema drumului respectiv si a denivelarilor care produc accidente in zona! :crack:

 

Cea mai ieftina solutie. Numai de la CNADNR. :)

Pe langa indicatoarele existente mai pun o limitare la 30 chiar in dreptul denivelarii, poate-poate o va observa cineva in ultimul moment.

 

Nu zic: o alunecare de teren nu se stabilizeaza nici ieftin, nici usor, dar macar repari drumul asa cum trebuie, nu faci carpeli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma asteptam ca si aici sa aud comparatii intre Harley vs altceva... Dar mai ales intre Harley si o vitezana pe curbe...de! Daca unii dintre noi am folosi macar 5 la suta din neuroni...ar fi mai putine accidente de astea...mai ales de tastatura.

Nu e singura zona de drum denivelat, sunt vreo 3(poate chiar4) si sunt semnalizate....din cate tin minte, fara restrictie de viteza...si nu tin minte sa fie vreo curba dupa vreouna...nici inainte si nici dupa. Toate in vreo 10 km, cred. Intre Horezu si Balcesti.

Distractia de pe transfagarasan e nitel un pic si putin altfel...acolo drumul nu te imbie la viteze astronomice. Pana sa incepi sa urci, drumul e mai prost decat unul off road de pamant. Mai degraba defileul jiului are portiuni de asfalt bun, care se termina brusc dupa o serpentina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca e acolo ca nu se vede prapastia :D

accidente se mai intampla din cauza carosabilului prost, nu-i nimic nou. bine ca nu a fost mai grav. au si murit oameni din cauza gropilor (Quaz si Madalina sunt doau un exemplu ciunoscut ). si eu stiu vreo cativa care au postat pe topicul asta care s-au dus pe poponeata din cauza drumului prost (inclusiv eu cand am cazut pe pod la giurgiu dupa ce am luat o groapa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, dar sunt destul de sigur ca nu vor consolida zona pentru a preveni alte alunecari de teren, ci doar vor turna un strat nou de asfalt care, la randul lui, o sa se duca la vale in cateva luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, dar sunt destul de sigur ca nu vor consolida zona pentru a preveni alte alunecari de teren, ci doar vor turna un strat nou de asfalt care, la randul lui, o sa se duca la vale in cateva luni.

Exact!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut ieri și într-un sens și în celălalt. Și tot trec de zeci de ani pe acolo. Nu cred că alunecă niciun teren cu excepția umpluturii din terasament. ”poza” ta e din Street View – iul. 2012. Dacă fugea dealul, fugea de tot între timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut ieri și într-un sens și în celălalt. Și tot trec de zeci de ani pe acolo. Nu cred că alunecă niciun teren cu excepția umpluturii din terasament. ”poza” ta e din Street View – iul. 2012. Dacă fugea dealul, fugea de tot între timp.

O alunecare de teren nu presupune neapărat deplasarea unor volume masive de rocă și nu se referă exclusiv la versanți naturali (și deplasarea umpluturii terasamentului poate fi considerată alunecare de teren). Pot fi și de adâncime mică și se pot manifesta și prin deplasare lentă, așa că nu trebuie să "fugă dealul" ca alunecarea să existe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul că ruptura e fix pe linia de demarcație și banda ruptă arată altfel decât restul drumului, ce presupune ?

 

E posibil ca din cauza reparațiilor repetate să se întâmple treaba asta. Că e într-adevăr o alunecare de teren o confirmă și drenurile de pe marginea drumului, dinspre versant (bine, alea trebuie și curățate ca să-și facă treaba).

Oricum, vorbim degeaba dacă reparațiile se fac doar la nivelul asfaltului.

 

Oricum, indicatoare de avertizare și limitare există din ambele sensuri și sunt situate la o distanță care permite reducerea vitezei până în denivelare. Dacă vii dinspre Horezu, indicatoarele sunt puse imediat după ieșirea din localitate (se termină limitarea la 50), așa că tentația ar fi să bagi gaz, dacă nu le observi. Dacă vii dispre Târgu Jiu, există aceeași tentație de a accelera, după curba strânsă de pe podul peste Olteț și linia dreaptă care urmează.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În concluzie, motocicliștilor, stați dreaq acasă sau luați-vă liber 4 zile numai pentru drum, de la București la Târgu-Jiu. Sau invers. Sau în altă parte aflată la mai mult de 300 km distanță de domiciliul vostru. Dintre sutele de indicatoare de limitare la 30 și 40, unul ar putea fi serios și ajungeți la spital. În localități 50 sau mai puțin, camioane și depășirea interzisă pe jumătate din orice traseu din țara asta, mai sunt și cele 2 pauze de 15-20 de minute la 100km parcurși. Vă iese o viteză medie de 40/h adică peste 7 ore pentru acest tip de drum. Cam mult pentru o singură zi.

 

Repet ideea principală: Dintre sutele de indicatoare de limitare de viteză, permanente, temporare, de lucrări etc. este suficient unul "pe bune", care să se răzbune că nu l-ai respectat.

 

Enjoy the freedom of riding!

Editat de vane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Penibil! Singura parte bună e că nu sunt complet nesimțiți. Încă reacționează de frică, de rușine...

 

probabil pt ca s-a mediatizat...

 

Altfel,daca patea ceva mai light ''colegu'', nu se intampla nimic...

 

Unii oameni nu pot lucra decat cu pistolu' la tampla,aparent..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Porțiunea denivelată era pe sensul spre Rm Vâlcea. Acum o lună, fix acolo, a căzut un italian cu un Ducati (o mașină i-a frânat în față văzând târziu denivelarea, ăsta a încercat să ocolească prin stânga și a sărit în șanț) - doar picior rupt, mobra mai rău.

Acum că drumul e reparat și se merge bine, stau cu radarul acolo unde se face ITP ( intrare în Polovragi, sensul spre Rm Vâlcea ) deci mergeți în continuare cu atenție !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca e acolo portiunea denivelata nu s-a reparat nimic. Am trecut sambata pe acolo venind de pe transalpina, mare atentie!! de la departare nu pare dificil dar cand dai in ele te arunca putin din sa

R6 te aruncă și când stă pe loc. Cred că tu nu știi cum era (dif de nivel de 20 cm) ! E reparat ce să mai, cât o ține o să mai vedem. În RO găsești ceva care te aruncă puțin la fiecare 10 km parcurși, nu se pune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...