Sari la conținut

offroad prin Apuseni cu Baja


Postări Recomandate

 

Traseele din ghid sunt pt orice tip de motocicleta. Cel facut de mine e o combinatie intre soft enduro si adventure. Pe cel de soft enduro poti sa mergi singur oricand cu Dakarul. Sunt unele portiuni mai dificile dar atat timp cat ai anvelopele adecvate nu ar fi o problema.

Pe traseele de adventure poti sa te bagi cu dakarul dar nu recomand sa le faci singur deoarece sigur vei scapa de cateva ori motorul pe jos sau vei intra in portiuni dificile unde vei avea nevoie de ajutorul unui partener. Eu am trecut prin momente de astea si am simtit nevoia unui coleg, dar m-am descurcat multumita greutatii reduse a motorului si bagajelor.

 

In orice caz evita perioadele cu ploi! Drumurile se transforma in 5 minute de la acceptabil la imposibil iar un parau se transforma in viitura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare!

Am zis de 1.000 de ori ca sa te dai enduro sau sa ai un motor dual este cea mai buna investitie.

Decat sa arzi tone de benzina pe autostrazi sa faci mii de km, mergi intr-o zi 100 km pe enduro si iti ajunge 1 saptamana!

 

La cat mai multe in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

F. misto tură! Felicitări! Am mers si eu de nebun, singur, 5 zile strict prin judetul Cluj, dar ghidul C2WG se pare ca usureaza enorm munca de documentare. Cum a fost blanita? Este chiar asa diferenta fata de seaua standard sau?

» Post actualizat in 29 Aug 2015 04:10

Daca nu găsesti rezervor de plastic (ceea ce eu as recomanda mai degraba fiindcă sunt incredibil de usoare si practice - zero rugină), baga flexul in al tau si mai la lateste-l putin. Cauta "serbatoi speciali" pe fb ca sa iti faci o idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa se ajunga la asa ceva:

 

 

Acuma depinde de fiecare, daca e de bine sau de rau. :)

 

in momente ca alea iti dai seama ca nu e bine cand esti singur!

Foarte tare!

Am zis de 1.000 de ori ca sa te dai enduro sau sa ai un motor dual este cea mai buna investitie.

Decat sa arzi tone de benzina pe autostrazi sa faci mii de km, mergi intr-o zi 100 km pe enduro si iti ajunge 1 saptamana!

 

La cat mai multe in continuare!

 

Cam asa si este! 100 de km de enduro fac cat 1000 de km de sosea...din fericire pentru mine si kilometri de sosea pe care ii fac cand nu merg cu Baja sunt mult mai placuti cu o clasica de 40 de ani...

post-43386-0-26596900-1437378597_thumb.jpg

F. misto tură! Felicitări! Am mers si eu de nebun, singur, 5 zile strict prin judetul Cluj, dar ghidul C2WG se pare ca usureaza enorm munca de documentare. Cum a fost blanita? Este chiar asa diferenta fata de seaua standard sau?

 

Daca nu găsesti rezervor de plastic (ceea ce eu as recomanda mai degraba fiindcă sunt incredibil de usoare si practice - zero rugină), baga flexul in al tau si mai la lateste-l putin. Cauta "serbatoi speciali" pe fb ca sa iti faci o idee.

blana m-a ajutat la traseele de touring, mai ales pe caldura! nu transpiri la fund si e un plus de confort cand faci multi km pe zi...mai ales de asfalt ca la enduro ii petreci mai mult in picioare.

rezervorul meu e intr-o stare f buna. nu are deloc rugina pt ca e tratat pe interior si nu vreau sa-l tai. o sa caut unul de plastic.

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos .

Felicitari .

motocicleta asta de 30 de ani plus prețul egal cu al unei biciclete mai acatari este eroina intregii expeditii . Altii au motoare de motoare si nu sunt in stare de asa performanta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos .

Felicitari .

motocicleta asta de 30 de ani plus prețul egal cu al unei biciclete mai acatari este eroina intregii expeditii . Altii au motoare de motoare si nu sunt in stare de asa performanta .

Multumesc frumos!

 

Intr-adevar motocicleta s-a comportat ireprosabil! Nu ma asteptam la asa performante din partea ei atat pe off road cat mai ales autostrada, la viteze de peste 100km/h.

 

Probabil motocicleta va ramane pentru totdeauna langa mine....va trebui sa ne pregatim pentru expeditii mai lungi..cel putin eu trebuie sa ma pregatesc mai bine ca ea nu a avut probleme.

Editat de mihai.i
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Felicitari Mihai!

 

Incredibil. Ma bucur mult ca am gasit forum si in special povestea ta. In primul rand Imi cer scuze nu vorbesc prea bine limba romana (sunt spaniol). Locuiesc in Bucuresti, si acum 3 ani am cumparat un XT 600 si inceput sa fac un pic de enduro light. Din pacate un sofer nebun mi-a lovit si am fost fara motor si fara piciorul sting 1 an. Acum am cumparat un Yamaha TT 600 si sunt indragostit :)))). Problema meu este ca merg singur intotdeauna si putin cate putin mai asum risc... putin cate putin mai putin tarmac si mai praf... o data imi am pierdut la voineasa in noapte si frate... I was scared to death... But man... I have to say it. With the kind of roads and country that you have... this is paradise for Enduro, trail, baja and dual sport!!! I see all those guys with big road bikes... and well... most of them do not know what they are missing. Spun asa pentru ca eu era unu intre ei... dar o data ca mergi pe teren...

 

Mihai, daca nu te deranjeasa o sa trimit un mesaj privat... si daca cine va citeste asta si vrea sa continua conversatia, va rog sa o faci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superb !

Ma bucur sa vad astfel de ture mai lungi la noi in tarisoara , cu atat mai mult cat este si zona de munte si sunt drumuri fara asfalt.

Si eu inca pun pe hartie o tura prin tara care in mare parte cuprinde forestiere.

Pentru vara asta...numai ca utilajul este un suzuki freewind si este mai greut, momentan inca il accesorizez pentru tura,

sper sa ma descurc cu utilajul din dotare , desi era mai buna una mai mica si mai usoara ! dar am si pasager si bagaje !

Dar sa stii ca ma inspir din topicul tau , mai ales cu anumite zone !

Felicitari pentru tura asta ! esti un om mai bogat, ma ales dupa ce ai vazut asemenea locuri !

Daca mai iesi da de stire ! mi-ar face placere sa iesim prin zona de munte sau la un traseu .

Toate cele bune!


» Post actualizat in 23 May 2016 11:21

Tot ce va pot zice este insa atat: inainte de a descoperi alte tari va rog sa va descoperiti tara si oamenii care locuiesc in ea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...