Sari la conținut

Aprilia Fan Club


ady_alba
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 825
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

mda....my bad :lol: stiam de existenta lui dar pe cuvant daca stiam ca e supraplin, ti-am mai zis de ce :P clar, e infundat :lol: merci de poze :lol:

Asa e si la mine dar nici eu nu stiam pana a inceput sa curga :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe noi nu ne ajuta ce ai postat tu din pacate pt. ca nu avem joja. Tu ai motor Morini si noi Minarelli. Oricum apreciem gestu. :bigstar:

daca tot sti ce motor e zimi si mie te rog pe unde adaug ulei in transmisie???ca eu m,a tot uit si ar fi un surub dat e perprndicular pe roata in nici un caz paralel.o sa atases o poza mai tarziu din mai multe unghiri.

si apropo asat mai are altceva ,modificarii???

Editat de tttrix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un pic amuzanta prima ta intrebare...pt. ca raspunsul il detii chiar tu in poza pe care ai postat'o :bigstar: ,sau nu inteleg eu ce vrei sa zici. Cat despre pozitie, asa ar fi si normal sa fie perpendicular pe bascula sau un pic in panta, cat sa poti turna cu sticla. La ce fel de modificari te referi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E un pic amuzanta prima ta intrebare...pt. ca raspunsul il detii chiar tu in poza pe care ai postat'o :bigstar: ,sau nu inteleg eu ce vrei sa zici. Cat despre pozitie, asa ar fi si normal sa fie perpendicular pe bascula sau un pic in panta, cat sa poti turna cu sticla. La ce fel de modificari te referi?

nu stiu daca e chiar asa la mine caci asta e o poza la un manual de reparatii.si la modificari ma gandema la altfel de motor :dimensiuni,putere.repartie.intretinere.adiac daca difera fata de minareli cu ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Difera cam din toate punctele de vedere. Cateva exemple ar fi ca Minarelli(AC si LC) are 49.26cmc si Morini are 49.75cmc, dimensiuni desigur ca sunt altele, transmisia, pompa de apa, ambielajul, magnetoul, grupul, toate difera. E practic alta inima insa performantele sunt uimitor de asemanatoare :bigstar: . Restul scuterului ramane acelasi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Modelul tau e la fel ca oricare alt SR Minarelli racit pe apa, orice editie vrei tu. Singurele chestii care difera sunt ca unele au role de 5.4gr, altele de 6.5gr si toba. Pana si al meu care e AC se comporta la fel...Cat iti merge?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al meu? 70 cu limitarea din variator...ba e diferit :makeout: uita-te la al lui don juan e aproape full si e stealth...mere 105-110 si al lui sica e coaja (mi se pare ca are curea doar) si fuge 115. Plus de-asta am mers pe sr50 racing (ca al meu) doar ca era 98 si avea toba de-aia dreapta, 120. Singurele modificari erau gaurile date cu bormasina din carena la radiator si din cutia transmisiei pentru aerisire :wink:. arata jalnic....dar rupe :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurele modificari erau gaurile date cu bormasina din carena la radiator si din cutia transmisiei pentru aerisire :makeout:. arata jalnic....dar rupe :makeout:

:makeout: si crezi ca daca a gaurit carena si cutia de la transmisie merge mai tare ? :wink:

 

oricum sr-u ala cu 120 in bord e unu dintre cele mai rapide scutere :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al meu? 70 cu limitarea din variator...ba e diferit :makeout: uita-te la al lui don juan e aproape full si e stealth...mere 105-110 si al lui sica e coaja (mi se pare ca are curea doar) si fuge 115. Plus de-asta am mers pe sr50 racing (ca al meu) doar ca era 98 si avea toba de-aia dreapta, 120. Singurele modificari erau gaurile date cu bormasina din carena la radiator si din cutia transmisiei pentru aerisire :wink:. arata jalnic....dar rupe :P

 

Cand am zis la fel m'am referit strict la motor si transmisie. Lasa aferentele deoparte, don juan a zis de mai multe ori ca a schimbat cate ceva la el(zona ambreajului si variatorului) si ii merge 105 in panta dintr'o discutie pe care am purtat'o cu el, ca si al meu dealtfel. Saracu sica, da, avea curea si chiar cu cele 40kg ale lui eu tot nu'l cred ca ii merge atat si nici sa ne demonstreze nu mai are cum prea curand. Am sa iti zic eu spre martie sau poate chiar mai devreme cat a facut cureaua...Ai incredere in ceea ce zic si crede'ma ca e la fel ca celelalte. Uita'te la Doc cate are pe scuter si ii merge 120, iar tu imi zici ca tipul ala avea aceeasi rezultate dintr'un SR stock. Ah si Aeroxu' stock are tot acelasi motor ca SR'u :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mihaiand era o gluma :wink: ti-am zis ce era "modificat la el". Eu ti-am zis diferenta intre stealth si racing...sunt identice dar ca performante... oricum n-am auzit de motor morini care sa se aproprie de aceste performante :P, mai ales alea pe injectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum spune roly eu imi fac numai gauri in masina si pun pariu ca depasesc un lamborghini.

punsi niste poze sa vad daca ma ajutati cu suruburile astea de umplere si golire ulei din transmisie.

 

sincer sa va zic cant merge scooterasul ....nu stiu....ca eu is incepator si nu ma duc tare mai ales ca la min e totul original si nedelimitat.....dar am mers cu 60 cu doi amnei cam 170 de kg sarcina pe drum drept.io sincer niciodat nu am mers cu acceleratia la maxim.

post-28557-1200066002_thumb.jpg

post-28557-1200066017_thumb.jpg

Editat de tttrix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mihaiand era o gluma :wink: ti-am zis ce era "modificat la el".

 

Problems tttrix? Tu nu sti ce e aia o gluma sau sa citesti? Na pe intelesul tau era singurul lucru la care a umblat omul ala la scuter, adica NIMIC. E asa complicat sa intelegi? Am zis eu ca daca dai gauri fuge mai repede? Simtul asta al umorului...si te rog scrie numele corect ca eu nu scriu 'trix'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...