Sari la conținut

Faak am See 2015 - cea mai mare intalnire moto?


Constantin
 Share

Postări Recomandate

La Faak am See, in Austria la granita cu Italia, intre 8 si 13. 09 are loc aceasta intalnire la care vin peste 60.000 motociclisti.

Am fost acum cativa ani. Toate tipurile de motoare, accesorii greu de imaginat, traiesti intr-o lume " moto".

Cazare nu gasesti pe o raza de zeci de km. Dar au camping OK!

Distanta intre 1250 si 1400 km. Apreciez cost min 400 euro.

Plecarea ar fi pe 8. 09 si cazarea la Belgrad, o varianta. Sosirea in Buc pe 12. 09.

Studiem cazul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca 400 de euro e o suma optimista, tocmai am fost in zona (inca nu am ajuns inapoi in Bucuresti) si cheltuielile au fost mari, foarte mari.

Pretul carburantilor variaza destul de mult in Austria in functie de locatia statiei: in Zell am See motorina era 1.02 Euro/litru, in alte parti (peste Grossglockner) era 1.15-1.20, la Viena pe autostrada am vazut afisat in OMV peste 1.6 Euro/litru. Benzina era mai scumpa cu 10-20 eurocenti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

 

Anul trecut am fost, s-a meritat. Ai ce vedea si ce face, e un eveniment la care mai vreau sa particip anii ce urmeaza.

Am fost si pe Grossglockner, e la 190 km de locatie. Ce nu mi-a placut in Austria a fost fapul ca nu exista salbaticie, pur si simplu peste tot este omul si nimic nu creste fara voia omului :( e sterp.

 

La intrunire am vazut oameni din toata Europa (Turcia, Ungaria, Franta, Suedia, Elvetia, Germania, Polonia...etc) dar majoritari erau italienii (care mi-au placut ca au venit pe moto) germanii, elvetienii si o parte din austrieci si-au adus motoarele in dube sau pe remorca si asta m-a dezgustat, iar la eveniment si-au dat jos motoarele si s-au invartit in jurul lacului nonstop. Aproximativ 65-70% sunt motoare HD, dar vezi fel si fel de ciudateni (am vazut motociclete 100% la 100% electrice)

 

Eu m-am cazat la un camping (Mittewalt) la 8 km de locatie si era 16 euro cu cortul pe zi, are si restaurant dar meniu nu exista (mic dejun un fel de mini bufet suedez la 20 euro si cina la fel, pranz nu exista). Eu am mers la plezneala fara sa imi rezerv ceva (am incercat dar nu facea nimeni rezervare in momentul evenimentului, pentru ca primul venit primul servit ceea ce m-a uimit). Mi-a luat 4h sa gasesc cazare, asa ca va recomand acest camping, pentru ca e liniste si nu e aglomerat iar evenimentul e la o distanta decenta ca sa nu se auda galagia.

 

Sunt autobuze care fac naveta la eveniment daca stati la 10-15 km de locatie (a II-a zi mi-am dat aseama, in prima am mers pe jos pana acolo)

 

ATENTIE soseaua din jurul lacului devine sens unic si era sa mi-o furt de la politia austriaca!

 

Cu un buget de 350 euro se poate la limita, dar eu am cheltuit 500.

 

AICI e campingul https://www.google.ro/maps/@46.5967676,13.8934152,16z?hl=en

VA RECOMAND ca dupa multa galagie sa mergeti la terasele de pe marginea lacului, e o liniste deplina iar orice barca de acolo e cu motor electric.

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !
Numele intrunirii este Harley Davidson European Bike Week, cred ca e destul de clar ca este organizata si mai ales sponsorizata de HD. Nimeni nu are vreao problema cu tine daca nu ai Harley.

Am fost anul trecut si nu mi-a parut rau deloc, de fapt a fost un vis ce sa mai...Cu siguranta este o intrunire la care trebuie sa mergi macar o data in viata. De la drumul pana la locatie -ai mai multe variante, toate superbe-(eu am lungit-o cat mai mult buc-budapesta-gyor-viena-klagenfurt-vilach(faak am see)) la locatia propriu zisa, oameni-toti cu zambetul pe buze, servicii- de calitate -chiar daca uneori cam piperate, motociclete...MOTOCICLETE...ai ce sa vezi. Am avut si cort dar m-a plouat vreo 200 km si eram ud pana la 'cour' asa ca am cautat cazare si printr-o bafta chioara am gasit o camera la o pensiune cu 40 euro/noapte camera dubla(nu venisera niste danezi si ne-au dat camera imediat). Singura problema a fost ca pensiunea era in Bodensdorf, adica la vreo 20 km de intrunire asa ca eram obligat sa ma duc si sa ma intorc pe motocicleta...bere doar seara... :(. Apropo de asta nu riscati vreo bere/doua ca e politie peste tot; pe mine m-a si oprit langa Vilach, nu mi-a cerut actedoar m-a intrebat daca am baut, m-a mirosit, adica atunci cand m-a intrebat avea fata la 10 cm de fata mea si m-a lasat sa plec.
Nu plecati de acasa fara haine groase-am plecat de la bucuresti la 40 grade si la viena erau 18, iar cand am ajuns in Alpi erau 10 grade si ploua...M-am distrat ce sa zic!!
Nu plecati fara costum de ploaie !
La intoarcere am ales alt traseu Faak am see-ljubliana-zagreb-belgrad-drobeta-....bucuresti-la fel de frumos. Pentru cine nu a mai fost sfatul meu este sa nu se grabeasca sa mearga incet si sa savureze plimbarea !
Culmea este ca nu am vazut nicio motocicleta cu numere romanesti si abia dupa ce m-am intors am aflat ca au fost destui de-ai nostrii !

 

500 EU iti ajung daca te limitezi la mancare si bere de la Billa...daca esti burghez trebuie sa ai bani mai multi...

 

Bafta !

Editat de Boaba_bw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Eu am baut zilnic cateva beri cu 20euro, iar campingul era 16 euro pe noapte/persoana iar mic dejun si cina erau 20 euro. Nu am luat bere de la "BILLA", am luat-o de la locatie si din campingul in care am stat.

 

Eu personal am fost de Miercuri pana Duminica acolo si chiar am chefuit cu niste italieni si austrieci, o gagica austriaca ne-a invitat la ei sa ne distram impreuna cu ei si a fost chiar bine.

 

Am vazut cateva motoare din Romania, chiar din MS, HD, AR, B . Am cunoscut si un taximetrist roman care e acolo de vreo 5 ani!

 

Politia e peste tot, grija cu mersul pe motor si baut exagerat ca o furati, daca beti 2 beri si mai mancati nimeni nu va are baiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...