Sari la conținut

O-ring scaun cui pontou


XorX
 Share

Postări Recomandate

cine are experienta, unde gasesc un O-ring pentru scaunul pe care inchide cuiul pontou?

In poza oringul original este primul din dreapta. Am incercat cu o-ringuri de diverse dimensiuni dar sunt prea groase in carne si nu-mi mai intra scaunul in locul lui.

In caz ca are vreo importnata, e de la un carburator Mukuni de pe un Suzuki DR350.

post-1286-0-89099200-1441020789_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine are experienta, unde gasesc un O-ring pentru scaunul pe care inchide cuiul pontou?

In poza oringul original este primul din dreapta. Am incercat cu o-ringuri de diverse dimensiuni dar sunt prea groase in carne si nu-mi mai intra scaunul in locul lui.

In caz ca are vreo importnata, e de la un carburator Mukuni de pe un Suzuki DR350.

Vad ca esti din Bucuresti, ai incercat la targul din Obor si nu ai gasit? E aberant sa dai o caruta de bani pe kit-ul ala de reparatie.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la obor sunt doar din alea cum am luat si sunt groase in carne

kit-ul de reparatie e ultima solutie... nu-mi vine sa dau 150ron pentru un oring...

o sa mai caut, merci de info cu etansari.ro si romseal-jet.ro

o alta varianta e sa iau unul mult mai mic si care sa stea intins si in felul asta sa se subtieze, dar trebuie mers pe incercate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o alta varianta e sa iau unul mult mai mic si care sa stea intins si in felul asta sa se subtieze, dar trebuie mers pe incercate

 

Nu e o idee tocmai buna, am incercat eu varianta asta si anul urmator o-ring-urile erau ciufulite ca niste papadii. Nu stiu insa daca numai din cauza tensionarii sau cumva si materialul in sine nu a fost rezistent la benzina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, varianta cu un oring mic si care sa stea intins nu e buna.

habar nu am ce dimensiune are oringul, santul in care sta are diam. de 7,5mm iar aparent cel vechi are 1,5mm in carne.

Ce nu stiu e daca oringul trebuie sa aiba interiorul exact diametrul santului (axului) sau trebuie unul putin mai mic si care sa stea putin intins la montaj. Adica, sa caut 7,5/1,5 sau 6,5/1,5 sau 7/1,5?

sau bag un fir de ata sub ala vechi ca sa-l mai umflu putin si gata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, varianta cu un oring mic si care sa stea intins nu e buna.

habar nu am ce dimensiune are oringul, santul in care sta are diam. de 7,5mm iar aparent cel vechi are 1,5mm in carne.

Ce nu stiu e daca oringul trebuie sa aiba interiorul exact diametrul santului (axului) sau trebuie unul putin mai mic si care sa stea putin intins la montaj. Adica, sa caut 7,5/1,5 sau 6,5/1,5 sau 7/1,5?

sau bag un fir de ata sub ala vechi ca sa-l mai umflu putin si gata :)

nu baga fire de ata..

eu mi-am comandat la badi o-ringuri pentru carburatoarele mele si mi-au ramas cateva (deh...comanda minima 10 buc)

am si de 7x1.5, tot pentru scaunul cuiului poantou. probabil e acelasi (carbu e tot mikuni)

da-mi un semn daca vrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

da, varianta cu un oring mic si care sa stea intins nu e buna.

habar nu am ce dimensiune are oringul, santul in care sta are diam. de 7,5mm iar aparent cel vechi are 1,5mm in carne.

Ce nu stiu e daca oringul trebuie sa aiba interiorul exact diametrul santului (axului) sau trebuie unul putin mai mic si care sa stea putin intins la montaj. Adica, sa caut 7,5/1,5 sau 6,5/1,5 sau 7/1,5?

sau bag un fir de ata sub ala vechi ca sa-l mai umflu putin si gata :)

 

Nu se poate pune oring mai mic astfel incat sa se subtieze cand se intinde, se rupe. Nu sunt chiar elastice.

O alta solutie cand nu prea se misca piesele pe acolo si nu se gaseste oringul tocit este ingrosarea interiorului, sau chiar imbracarea oringului original, in banda subtire de teflon. Rezista perfect la temperatura si chimicale si izoleaza bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...