Sari la conținut

ÎNTR-O SOCIETATE FĂ�RĂ� PRINCIPII, ALE CUI SUNT POTECILE TURISTICE?


Postări Recomandate

E mult mai usor sa interzici decat sa reglementezi. Acum ceva vreme am auzit un nene care voia sa interzica total accesul ambarcatiunilor pe lacul Snagov din cauza ca accident cu morti. Aia rup padurile in doua dar pe noi ne deranjeaza sleaurile facute in padure, pe teren accidentat! The fuck? Vrem poteci batatorite si bine iluminate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niciodata nu m-am simtit in largul meu cand ajungeam cu mobra pe potecile marcate/turistice. Sunt o gramada de alte zone muntoase (peste 90% as zice eu) in care nu calca picior de turist, perfecte pt enduro. In schimb am o placere deosebita sa ma dau in fondurile de vanatoare, dar risc a fiu plumbuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum este in alte zone, insa in Banat, zona semenic si imprejurimi fac enduro de atata timp si niciodata nu am trecut peste traseu turistic de mers pe jos.

Pana acum nici nu mi-am ridicat problema, sunt ATATEA alte zone pe unde sa te dai, cum spunea si Andrei mai sus, probabil ca mai bine de 90%.

Si tocmai de aia "esti pe motor" sa poti sa mergi oriunde cineva pe picioare nici nu s-ar strufoca sa mearga.

 

Asadar pentru cei care merg intentionat pe aceste trasee nu pot sa le spun decat ca sunt fara scrupule si in loc sa se bucure de "libertatea" de a face enduro in Romania ei dau cu mucii in fasole!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfect de acord cu aceste articole. Ambele fac referire la POTECILE TURISTICE, unde noi nu avem ce cauta.

Ar trebui sa avem si noi bun simt si sa nu ne batem joc de placerile/hobby-urile altora si probabil in acest fel nu vom fi huliti si alungati cu totii.

Din pacate si in randurile noastre sunt indivizi care nu au bun simt si distrug frumosul, da nu e placut sa mergi pe poteca si sa treaca nebunii in viteza pe langa tine in varf de munte......mirosuri de 2 timpi, poluare, galagie, noroaie si poteci distruse.....

 

Apropo de bataia de joc a noastra, ceva mai devreme a trecut un sportiv cu tobe sparte pe o zona delimitata de politie(probabil ceva meci pe arena nationala), banda complet libera - pentru ca el poate, iar galagia lui s-a auzit pret de 4-5 minute dupa ce l-am pierdut din campul vizual. Un taran prost si nesimtit, chiar daca se considera motociclist mu e!!

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da...

acum cateva zile pe seara ma plimbam cu distrugatoarea mediului, cauza armaghedonului planetei asteia motocicleta mea pe ... forestier lat de o banda jumate ...

ajungem noi undeva unde nu mai puteam sa trec cu Tdm-ul... apare unu...

ca sunt pe terenul ocolului silvic.. si ca nu am voie... sa inteleg ca ocolul sivic este al ocolului sivic, nu al statului care imi suge mie altceva decat ar trebui... si dupa ce ca paraziteaza si exista de pe urma banilor mei acuma statu pwlii are si pretentia sa-mi interzica accesul pe terenul "lui" al statului... tare! ba, eu sunt statu, aia care interzic sunt slugile mele, platite din banii mei!

ERAM pe DRUM de o banda jumate care exista acolo de zeci de ani.... nu am voie...

bun...

 

va draga doamne se distruge pwla de la motociclete!

in decursul plimbarilor mele prin muntii locali si nu numai sa mor eu daca am vazut cateva mobre ...

atat de putin pe o arie atat de mare...

ba, dar urme de camion de lemne... cacalau!

 

urmariti topicul asta, sau fac altul, sa-i fuck, nah de acu' pun poze...

lemne, camioane, exploatari, etc.

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

oamenii astia vorbesc de poteci turistice, tu erai pe un drum de exploatare forestiera si probabil "nu ai voie" sa-i filezi pe ei la furaciune.....nu cred ca are rost sa-ti versi naduful in cazul acestor articole - e vorba de altceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare exagereaza in interesul lui. Al doile articol chiar spune:

 

"În zare, privind spre vf. Boia am văzut un grup – dar am ”văzut” greșit – am dat la maxim zoom-ul aparatului foto (nimic performant) cu gândul că postez pozele pe net să se vadă unul altul pe acolo. Surpriza mea a fost că de fapt nu era un grup mare ci erau patru motocicliști. M-am mirat și m-am întrebat: oare cum au ajuns acolo?!?!?"

 

Deci tanti nici macar nu a vazut picior de motociclist pe poteca, i-a vazut in zare, undeva unde nici macar nu putea sa-i desluseasca bine, si s-a ofticat. Nici gand de poteci turistice, ci doar tarata din ea care s-a umflat...

 

Adevarul e undeva la mijloc. Oamenii pe care-i cunosc eu nu se dau pe poteci, eventual din cand in cand mai merg 3-500m pe un forestier de legatura intre diverse zone ale track-ului. Dar asta nu-i opreste pe localnicii din zona sa ne injure cum ca le stricam padurea, desi ei singuri isi taie codrul la fiecare sfarsit de vara ca sa aiba ce pune pe foc iarna. De asemenea, daca dam de vreun turist ratacit, si ala ne injura, desi stim cu totii ce maldare de PET-uri zac pe langa potecile "la moda" de pe Valea Prahovei.

Asta e, exista uscaturi in orice domeniu. Si printre noi (am vazut pustan teribilist care-i dadea gaz direct pe campurile oamenilor, ca sa ajunga mai pe de-a dreptul la padure), si chiar mai multi printre ei, astia de se ofuscheaza cand ne vad.

 

Solutia e simpla: un "Buna Ziua" din cand in cand, motoarele la ralanti cand trecem pe langa animale (fie ele vaci sau turisti ofuscati), si chiar cate un mic dialog cu ei cand se iau de noi, asa, doar ca sa-i intrebam cam care e marea poluare pe care o facem noi si cat la suta reprezinta din poluarea adusa de toti turistii urcati pe munte.

Editat de mircea.cazachevici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

nu prea e cinestie ce exploatare acolo...

sau nu oi sti eu...

nu e bai o sa tot trec prin zona cu camera.

 

am tot vazut mai nou semne cu interzis cu motorul. atv-ul si masina la intrarea pe Santa, intrarea dinspre Orlat pe drumuri (nustiu cum sa le zic) "forestiere" adica neasfaltate prin munte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai drumurile forestiere nu sunt drumuri publice. Trebuie aprobare de la ocol pt a circula pe ele. Si se cheama forestiere, deci servesc pt exploatarea padurii. Dar discutia e despre trasee turistice: Susai, Diham, Piatra Mare, etc.. unde, dupa parerea mea, nu au ce cauta motoarele. Exista pt moto Neamtului, Grohotis, Taga, versantul estic al Baiului. Asta pt zona Valea Prahovei - Brasov.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Forestierele ar trebui marcate ca atare, adica cu indicatoare de acces interzis si placute informative. De multe ori intrarea pe forestiere e prevazuta cu bariere. Daca la intrarea pe astfel de drumuri nu exista nici indicatoare, nici bariere, nu ar trebui sa te opreasca nimeni sa circuli pe ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niciodata nu m-am simtit in largul meu cand ajungeam cu mobra pe potecile marcate/turistice. Sunt o gramada de alte zone muntoase (peste 90% as zice eu) in care nu calca picior de turist, perfecte pt enduro. In schimb am o placere deosebita sa ma dau in fondurile de vanatoare, dar risc a fiu plumbuit.

 

he he, acum 2 saptamini la o "organizata" la mistret pirtziia unul prin teren de numa', numa' cu ceva neinmatriculat in lunca unui rau...

nu am vazut nici o remorca moto prin zona si ma intrebam cu a venit jupinul pina acolo pe DN....

glumeam cu colegii si asteptam sa vedem cind se-ntinde pe solul patriei... nu s-a intins dar a plecat intr-un tirziu...

cum ma stiau mobrist au evitat sa umple frigiderul motociclistilor la gramada... probabil ca l-au umplut fiecare in parte :)

 

"organizata" = vinatoare organizata

Editat de ache2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stresa vanatul inainte de impuscare si nu mai avea gustul bun? Sau pur si simplu nu-l mai ocheau nababii? Tu erai doar haitas?

vinatul e stresat oricum... nu, eram puscas...

nababii :crack:... ne-a mai dat lumea nume dar uite ca nabab inca nu m-a facut nimeni :)

Editat de ache2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii astia au pe undeva dreptate.

- Potecile turistice sunt facute si intretinute de pedestrasi. Chiar daca e padurea tuturor, drumul ala e facut de ei, pentru ei.

- Un sant cat de mic facut de o mobra se transforma intr-un sleau dupa cateva sezoane ploioase. Nu am incercat, dar nu cred ca e deloc placut sa faci echilibristica pe coama unui sleau cu un rucsac de 20kg in spate.

- Padurea e mare. De ce trebuie sa te dai fix pe potecile turistice?

- Organizatorii de concursuri ar trebui sa fie primii care sa ia atitudine si sa nu mai conceapa trasee pe poteci turistice.

 

Una peste alta, tare mi-e ca in curand o sa fie si la noi ca afara, fara mobre pe munte.

Editat de zigzag
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care nu mergeti pe munte (pe jos cu rucsacul in spate) nici nu va dati seama cit de mult sunt deteriorate potecile (si chiar drumurile de munte) de motociclisti : este un dezastru!!! Pina pe la 2000m oriunde mergi dai de urmele trecerii motociclistilor.Pe o poteca praticata de motociclisti ramin doar bolovani si sleauri.

Ca sa nu mai spun ca, daca te intilnesti cu ei pe poteca trebuie sa sari in laturi.Multi nu au nici macar bunul simt sa incetineasca.Am patit-o de multe ori.

Nu au respect nici macar pentru zonele declarate rezervatii naturale.In rezervatia parcul natural Cindrel e aglomeratie de motoare si atv-uri in fiecare weekend.

In urma accesului pe munte (chiar si in afara potecilor) cu motoarele avem : zgomot infernal, mirosuri de gaze,ulei,carburant,etc, poteci si drumuri distruse,gunoaie ramase, stres pentru fauna animala, etc.

Deci, daca se pune problema eu sunt 100% de acord cu interzicerea accesului moto pe munte.

 

Eu sunt motociclist (am Super Tenere) dar la munte ma duc pe jos sau cu bicicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu spune adevarul:

Majoritatea motociclistilor de pe munte sunt cetateni straini care vin si platesc pt ture. Unii dintre ei cred ca au doua perechi. Ei se dau o saptamana intreaga in fiecare zi cate 8 ore pe zi.

Baietii romani care au motoare in garaj au si servicii si nu se dau decat o zi pe saptamana in medie. Dar este si o parte "buna" : intra bani in tara= turisti.

Asa ca dreptatea o intelege fiecare cum poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, daca se pune problema eu sunt 100% de acord cu interzicerea accesului moto pe munte.

 

Eu sunt motociclist (am Super Tenere) dar la munte ma duc pe jos sau cu bicicleta.

Nenea assd, si eu traiesc la oras. Si eu aud motociclete turate la maxim la 3 noaptea, pe bulevard. Cum ti s-ar parea ca sa ma duc eu si sa demonstrez in fata primariei ca vreau interzicerea circulatiei motocicletelor de orice fel noaptea?

Si eu ma duc la munte, si vad muntii de gunoaie de pe langa orice poteca turistica mai "comerciala". As zice sa interzicem accesul public in rezervatiile naturale, ca sa le protejam. Ce zici?

 

Hai sa nu ne judecam dupa cocalari. Stim cu totii ca exista cocalari cu motoare, dar mai ales cu ATV-uri, care se dau mai ales prin zonele de fite, pe poteci. Asta ca sa fie vazuti ca sunt "jmecheri". Dar ei sunt, de fapt, aceiasi cocalari care merg la 3 noaptea cu tobele sparte pe Magheru, sau aia care merg in slapi pe traseele soft de piciore si isi arunca PET-ul in vale cand l-au golit.

Enduristii normali nu prea au ce cauta pe poteca, nu prea-i intalnesti ca sa te deranjeze in vreun fel.

 

 

Asa ca eu sunt pentru interzicerea (sau reeducarea) cocalarismului. Nu a altor activitati.

Editat de mircea.cazachevici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea assd, si eu traiesc la oras. Si eu aud motociclete turate la maxim la 3 noaptea, pe bulevard. Cum ti s-ar parea ca sa ma duc eu si sa demonstrez in fata primariei ca vreau interzicerea circulatiei motocicletelor de orice fel noaptea?

Si eu ma duc la munte, si vad muntii de gunoaie de pe langa orice poteca turistica mai "comerciala". As zice sa interzicem accesul public in rezervatiile naturale, ca sa le protejam. Ce zici?

 

Hai sa nu ne judecam dupa cocalari. Stim cu totii ca exista cocalari cu motoare, dar mai ales cu ATV-uri, care se dau mai ales prin zonele de fite, pe poteci. Asta ca sa fie vazuti ca sunt "jmecheri". Dar ei sunt, de fapt, aceiasi cocalari care merg la 3 noaptea cu tobele sparte pe Magheru, sau aia care merg in slapi pe traseele soft de piciore si isi arunca PET-ul in vale cand l-au golit.

Enduristii normali nu prea au ce cauta pe poteca, nu prea-i intalnesti ca sa te deranjeze in vreun fel.

 

 

Asa ca eu sunt pentru interzicerea (sau reeducarea) cocalarismului. Nu a altor activitati.

Subscriu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iau in calcul serios sa-mi schimb troaca cu enduro. iar pe munte merg de la 5-6 ani. perpedes.

de gunoaiele de pe poteci mi-e scarba, insa au distrus ei himalaya, nu ma mir de fagaras, de exemplu.

 

inspirat de ce am vazut ca povestesc si posteaza cei care merg aici pe munte cu agregatul chiar m-as reorienta, insa nu ca sa am parte de polemici, certuri, reprosusi si eventual amenzi.

 

pe mine unul nu ma deranjeaza sa ma dau la o parte sa treaca omu chiar si cu atv-ul...ma opresc mai bag o slaninuta..o palinca pana una alta...nu vad de ce atat exces de zel..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...