Sari la conținut

cat conteaza calitatea uleiului pt motoare in 2T?


Postări Recomandate

salutare

si multumesc pt acceptarea in comunitatea motociclism.ro

 

s-ar putea sa vi se para o intrebare gratuita.. evident, conteaza calitatea uleiului. insa, dupa ce mi-am cumparat motor si echipament, am ramas fara bani. adica fara un leu in buzunar... ce vreau sa aflu este daca pot sa folosesc un ulei mai ieftin, provizoriu. si apoi sa revin la uleiul care a fost folosit si pana acum pe acest motor, adica MOTUL 510 2T. sau daca e mai bine sa nu schimb, daca un ulei mai ieftin inseamna mai de proasta calitate si asta inseamna ca va afecta grav motorul in vreun fel negativ.

 

este un ulei mai ieftin cu adevarat daunator motorului si altor componente? si daca nu, ce uleiuri mai ieftine mi-ati recomanda? voi ce uleiuri folositi pt 2T si ce avantaje sau dezavantaje au unul sau altul?

 

si pt ca sunt complet novice in domeniul asta, va rog mult recomandati-mi si niste magazine (fizice, nu online) in bucuresti de unde ma pot aproviziona cu ulei si alte consumabile la preturi normale, adica MOTUL-ul de care vorbeam sa nu ma coste mai mult de 42 de lei, cat as da pe el cumparat online. sau, daca vi se pare asta un ulei prost pt pretul sau, spuneti-mi va rog care ar fi "elitele" in domeniul 2T.

 

multumesc mult!! anticipat

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cele mai bune uleiuri pentru motocicletele in 2t sunt, Motul 800v,Bell rey,motorex si putoline, mai pe la coada... Cu aceste uleiuri esti sigur ca motorul functioneaza bine si se unge. Restul de uleiuri nu rup gura targului, am gatat o gramada de motoare cu uleiuri proaste si ieftine ..Ai grija ce ulei folosesti, iei unu ieftin dar pe urma dai bani ramasi pe piston.. :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosesc Mol Dynamic 2t full sinth de 4 ani si la plimbari si in regim de cursa cu zero probleme.

 

PS. Motulul tau 5100 este un unei slab, entry level. Eu nu as baga asa ceva in motorul meu nici daca il primesc gratis,

 

Principala grija la motoarele 2T ar trebui sa fie filtrul de aer si apoi uleiul. Vezi ca filtrul ala se spala si apoi se unge la randu-i cu ulei ;)

Editat de Sher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...