Sari la conținut

Accident usor Ploiesti, zona Cuza Voda


raduph
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

Am nevoie de expertiza voastra intr-o chestiune. Astazi, o tembela nu a dat prioritate de dreapta cum trebuie si a iesit jumate pe banda mea. Nestiind daca maimuta opreste sau nu am franat si m-am dus sanie, eu vreo 3-4 m si motorul vreo 7-8. M-am oprit cu picioarele in bara ei. Jigodia, dupa ce a vazut ca m-am ridicat de pe jos a plecat pur si simplu... Am gasit-o, masina fiind de firma, dar ea neaga tot, cica m-am speriat de aer fiindca nu e impact, daca nu gasesc vreo filmare, am sanse sa-mi fac motoreta pe asigurarea ei?

De asemenea, daca cineva vede ceva pe trafictube sau stiu eu ce sansa obscura sa fi filmat cineva, as aprecia daca ma anuntati si pe mine.

 

Pagube: Cot julit, contuzie sold, far spart, ghidon stramb, scarite stanga polizate, adica nu e un capat de tara, motoreta nu s-a atins de nimic, insa tocmai aici e problema... trebuie sa-i fi spart eu bara cu picioarele, cam asta e abordarea politiei........

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

autorul moral al faptei nu e pedepsit in Romania. deci, atat timp cat nu a avut loc impact intre vehicule, teoretic, nu e accident. Ar fi trebuit sa dai drumul motorului sa se duca in masina ei. Asa puteai demonstra neacordarea de prioritate si iti reparai si mobra. Problema ta acum...daca depui plangere penala pentru vatamare corporala, politia va fi obligata sa cerceteze fapta si din punctul tau de vedere si sa caute camerele de filmat din zona, dar la ce zici tu ca ai patit, zilele de ingrijiri medicale sunt departe de un dosar penal (90 pe noul cod...nu treci de 20 cu ce zici tu acolo).

 

daca politia iti da dreptate, asiguratorul e obligat sa plateasca. desi si rca are dreptul sa faca cercetari, nu pot intoarce hotararea politiei. si daca o fac, ii dai in judecata. aparent 100% din plangerile depuse la judecatorii impotriva asiguratorilor sunt castigate de reclamant. cat despre ce zici tu cu politia cu spart bara, mananca rahat. pana sa spargi tu bara iti rupeai picioarele.

 

PS. tu accidentat, ea plecand de la locul accidentului = fuga de la locul accidentului cu victima. trebuia sa declari si asta. +ca "te-ai speriat de aer" nu prea sta in picioare in fata politiei, decat daca ai dat de un chestor retard.astia stiu ca motociclistii nu se sperie de nimic sa cada sa isi rupa oasele.

 

in concluzie: depune plangere pentru fuga de la locul accidentului si vatamare corporala. aici o va obliga sa vina sa dea declaratii. daca declaratiile se bat cap in cap se vor cere filmari/martori. Observatorul PH a facut articol despre accidentul tau, cineva a vazut. Un martori il iei de la redactia lor. bafta multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e un topic la rubrica "Accidente" in care o moto aluneca pe frina, o masina a schimbat directia brusc, fara semnal. Motociclistul ne-a cerut sfaturi aici pe forum, dupaia s-a dus la Politie si si-a luat amenda pt neadaptarea vitezei la conditiile de trafic. Trebuie sa fie atingere intre vehicule inainte ca moto sa cada. Mergi la Politie sa-ti iei amenda ca ultimul fraier.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am patit-o cu masina care mi-a intoar in fata. Frana blana urmata de cazatura si motocicleta taras. Soferul a avut insipiratia sa nu se panicheze si a calcat acceleratia, motocicleta si cu mine trecand taras la cativa cm de masina lui. Omul de buna credinta, si-a recunoscut vina, a zis ca a intors, ca bla bla bla dar neexistand nici macar o urma mai veche de lovitura pe masina lui, politia nu a avut ce sa faca. Camere video oha, martori pentru declaratii oha... Asta e, m-am ales cu paguba si cu o invatatura de mine. Plus o fractura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e un topic la rubrica "Accidente" in care o moto aluneca pe frina, o masina a schimbat directia brusc, fara semnal. Motociclistul ne-a cerut sfaturi aici pe forum, dupaia s-a dus la Politie si si-a luat amenda pt neadaptarea vitezei la conditiile de trafic. Trebuie sa fie atingere intre vehicule inainte ca moto sa cada. Mergi la Politie sa-ti iei amenda ca ultimul fraier.

Adaptarea vitezei se face doar in conditii meteo nefavorabile: ceata, ploaie, zapada si nu in conditii normale de trafic(meteo). Mergi la politie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu "adaptarea vitezei la conditii" este doar o portita de scapare pentru toti nenorocitii ... o sa ajungem sa zicem ca "nu ti-a acordat prioritate pentru ca nu ai adaptat viteza deci esti de vina" ... in Romanica sa "adaptezi viteza" inseamna sa lasi acasa utilajul si sa mergi cu metroul/tramvaiul/etc. .. oricum toate orasele mari sunt niste "parcari" la ore de varf ...

Editat de Dan.Andrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cu doua taisuri partea cu limitare la conditiile de trafic.

Pe de o parte, da, se aplica si la conditiile normale de trafic: nu mergi cu 50 km/h cand ai peste 10 m o coloana care sta la semaforul rosu, ca ti-o iei in barba.

Pe de alta parte, tu, avand prioritate, nu erai obligat sa incetinesti acolo. Adaptarea vitezei la conditiile de trafic nu inseamna sa incetinesti ca fraierul la fiecare intersectie in care ai prioritate, in eventualitatea in care iese de acolo un "profesionist" sau o "tanti".

 

Poate nu am dreptate, dar parerea mea, ca si a lui jonnyk, e sa sari in schema si sa depui plangere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte, tu, avand prioritate, nu erai obligat sa incetinesti acolo. Adaptarea vitezei la conditiile de trafic nu inseamna sa incetinesti ca fraierul la fiecare intersectie in care ai prioritate, in eventualitatea in care iese de acolo un "profesionist" sau o "tanti".

 

Art. 158. - Conducatorul de vehicul este obligat sa reduca viteza, daca prevede un pericol, în urmatoarele situatii:

a) la trecerea prin intersectiile cu circulatie nedirijata;

 

 

colegul zice de prioritate de dreapta, deci se incadreaza in cazul de mai sus

aia cu "daca prevede un pericol" poate fi interpretata in toate felurile, cred ca problema lui e ca n-a prevazut pericolul

 

 

daca i-ai lasat urme pe bara e suficient, nu trebuie ca motorul sa loveasca neaparat masina, daca o lovesti tu e acelasi lucru, deci sper ca ai dat bine in ea

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

colegul zice de prioritate de dreapta, deci se incadreaza in cazul de mai sus

Ai dreptate, greseala mea. Nu am observat ca a zis de prioritate de dreapta, am crezut ca era o intersectie cu indicator.

 

si da, e foarte ciudata exprimarea aia cu "daca prevede un pericol".....au facut legile de asa natura sa scape toti fraierii cand sunt interpretate

Editat de Titishor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Asemanator am patit si eu din fericire fara leziuni sau pagube materiale si identic tipul a iesit din masina, s- a uitat, celebrul "de unde ai venit" si apoi a plecat mai departe. Trebuie sa fie contact intre tine si autovehicul ca sa poata fii incadrat la accidete usoare(tamponari). M-am dus cu filmuletul la politie si mi-a spus ca nu a existat contact inainte de accident deci nu am acordat eu viteza de deplasare la conditiile de mers, desii moto a atins masina pe bara cand se ducea sanie.Singura solutie era sa imi dea mie amenda pt neacrodarea vitezei sa cond de mers si apoi ii dadea lui ca nu a declarat accidentul... si probabil ca urma o judecata de lunga durata. Politistu mi-a spus ca ma pot duce la pol rutiera sa il reclam ca conduce imprudent si haotic ca sa ii faca un avertisment...cacao. Bine ca esti tu sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate mizeriile astea de situatii sunt din cauza ca legile, atunci cand sunt facute, nu sunt facute si PENTRU cei pe doua roti, ci doar pentru conserve.

 

Din punctul masinilor de vedere mi se pare foarte logic...nu s-a atins masina de masina, chiar daca cel caruia nu i s-a dat prioritate a facut niste cerculete pe sosea pentru ca l-a evitat pe bou, si s-a oprit tot pe carosabil linistit si pe urma a putut pleca mai departe, nu e accident.

DAR, la 2 roti (ca e moto, scuter, bicicleta.....) mai intervine instabilitatea ce nu este luata in calcul cand s-a facut legea (repet...legi pt conserve, nu pt 2 roti). Aceeasi situatie care a fost evitata fara pagube materiale sau victime la conserva, daca este aplicata de unul pe 2 roti, ala e clar pe jos cu lovituri nasoale, sau mai rau.....

 

Si aici, replica ce ti-o dau cei in uniforma, se aplica, DIN NOU, doar la conserve: "Trebuia sa intri in el si iti facea masina si iesea el vinovat". Unul cu masina scapa daca face asta, dar unul pe 2 roti o cam beleste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsuri, in special cel cu articolul din Observatorul de Prahova. O sa incerc sa iau legatura cu redactia. Din fericire nu am avut nevoie de ingrijiri medicale si nu am nimic grav, in 2-3 de zile o sa mai am doar vanataile. Nu ma intereseaza diverse beneficii materiale ca bonus, vreau doar sa-mi fac motoreta.

Am fost la politie si am dat deja declaratie cu privire la incident, vesnica replica "are 24 de ore sa se prezinte".

 

Astazi la pranz ii expira cele 24 de ore, astept sa vad ce zice si politia. Am fost ieri sa ma uit de camere prin zona, din pacate, fara rezultat. Un potential martor ar fi o femeie taxator de la parcarea cu plata din zona, poate va dori sa ma ajute.

 

Am mai trecut odata prin tarasenia asta cu un incident asemanator, am iesit de pe carosabil ca sa evit un tigan cu nr de BG si Politia "DA' IMPACT A FOST, ADICA L-AI LOVIT?!", dupa care au ridicat din umeri si plangerea mea a ramas nesolutionata... cu descriere vehicul, nr de inmatriculare si martor in masina la mine...


» Post actualizat in 15 Sep 2015 08:46

Nu mai pot da edit:

 

Legi prost gandite si prost exprimate, iar viteza nu aveam foarte mare, intrucat e o trecere de pietoni chiar inainte de intersectie, pe sensul meu de mers are si cocoasa din aia de viteza. Cred ca aveam in jur de 40, daca aveam mai mult o incasam mai nasol.

Pentru clarificare o sa pun un link de google maps cu mentiunea ca poza este un pic mai veche, intre timp au aparut doua scuaruri la intrarea pe straduta secundara.

 

https://goo.gl/qFrOs0

Editat de raduph
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am inteles bine. Tanti a iesit de pe strada secundara din dreapta? In cazul asta, ea avea acolo un foarte mare STOP

https://www.google.ro/maps/@44.9415454,26.0172627,3a,75y,304.59h,76.49t/data=!3m6!1e1!3m4!1srBjrZexfpPHDoIMZZ8PpWQ!2e0!7i13312!8i6656

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Radu, imi pare rau pt evenimentul tau :( Din pacate, ieri am avut si eu un incident. Ca sa nu mai deschid un nou topic, adresez si eu aici o intrebare. Daca la politie nu am trecut pe PV si echipamentul si ulterior am mai constatat si ca janta este stramba, mai am vreo sansa sa le recuperez de la asigurator? Am mai avut un incident si atunci din start au spus nu si m-am resemnat. De data asta, nu as vrea sa trec cu vederea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, fiarele se indreapta, da-le in rahat, noi sa fim sanatosi :). Cand te duci la constatare ceri sa se treaca tot. Echipament, toate pagubele motocicletei, telefonul daca ti l-ai spart in urma accidentului, tot. Daca pagubele invocate de tine sunt in concordanta cu dinamica accidentului nu ar trebui sa refuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Data trecuta i-am zgariat omului toata partea stanga cu capatul de ghidon... Constatatorul a spus ca nu e trecut in deviz, deci nu mi-l ia in calcul. Am tacut din gura si am acceptat. Acum, paguba e destul de considerabila, deci as vrea sa deconteze tot. Ms mult pt info :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, ea vira spre strada secundara, venea dinspre cladirea din stricla mare, iar eu dinspre trecerea de pietoni cu limitatoare de viteza, se vede daca intorci camera putin.

asta nu e schimbarea directiei de mers fara sa se asigure? aia nu e intersectie nedirijata

daca i-ai lovit bara cat sa se vada ar trebui sa fie ok

in caz ca dai de un politist care iti zice ca nu e accident daca nu a lovit motorul masina, ai lovit-o doar tu, mai cauta unul, unii sunt mai slab pregatiti

Salut. Radu, imi pare rau pt evenimentul tau :( Din pacate, ieri am avut si eu un incident. Ca sa nu mai deschid un nou topic, adresez si eu aici o intrebare. Daca la politie nu am trecut pe PV si echipamentul si ulterior am mai constatat si ca janta este stramba, mai am vreo sansa sa le recuperez de la asigurator? Am mai avut un incident si atunci din start au spus nu si m-am resemnat. De data asta, nu as vrea sa trec cu vederea...

aia e vrajeala constatatorilor, ei nu sunt limitati de pv-ul politistului, in ala se trec doar avariile evidente, el poate sa nu vada ca e cadrul stramb sau fisurat

poti contesta constatarea, ei trebuie sa argumenteze de ce nu baga ceva acolo, le ceri in scris si direct plangere asf

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Costin. pentru echipament se face dosar separat. trebuie sa autorizatie de reparatie de la politie si pentru echipament. faci dosarul pentru mobra cu o autorizatie, dosar separat pentru bunuri (telefon lovit, echipament, blugi, izmene, mp3, etc) cu alta autorizatie, sau cu aceeasi completata (poate sa scrie pe 1 act si daunele la motor si la echipament).

 

in cazul accidentului meu de anul trecut asa am facut. am fost la 2 sapt dupa accident la politie (vatamarea corporala m-a impiedicat sa ajung mai devreme) si l-am rugat pe politistul constatator de la locul accidentului sa imi puna si echipamentul pe autorizatie. incepuse ca "domne nu aveai echipament". si i-am zis: daca am incheietura mainii cu 3 oase rupte si nimic in rest, nu ti se pare ambiguu?" si zicea "cand am venit noi la locul accidentului nu era echipament"...deci gen trebuia sa il las acolo dupa mintea lui idioata. dar cu amenintarea ca voi contesta in instanta autorizarea aia si refuzul sa imi intocmeasca actul cum se cuvine a zis sa ii aduc echipamentul...si l-a trecut pe autorizatie. gen iti rupi mana, se sparge casca, dar nu aveai echipament...politistii sunt retarzi uneori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Asemanator am patit si eu din fericire fara leziuni sau pagube materiale si identic tipul a iesit din masina, s- a uitat, celebrul "de unde ai venit" si apoi a plecat mai departe. Trebuie sa fie contact intre tine si autovehicul ca sa poata fii incadrat la accidete usoare(tamponari). M-am dus cu filmuletul la politie si mi-a spus ca nu a existat contact inainte de accident deci nu am acordat eu viteza de deplasare la conditiile de mers, desii moto a atins masina pe bara cand se ducea sanie.Singura solutie era sa imi dea mie amenda pt neacrodarea vitezei sa cond de mers si apoi ii dadea lui ca nu a declarat accidentul... si probabil ca urma o judecata de lunga durata. Politistu mi-a spus ca ma pot duce la pol rutiera sa il reclam ca conduce imprudent si haotic ca sa ii faca un avertisment...cacao. Bine ca esti tu sanatos!

Nu stiu de ce, dar 90% cred ca politistul a zis ce a zis doar ca sa scape de hartogaraie. Pe vremea cand am mai avut discutii cu politia, (de cativa ani nu am mai avut tangenta cu ei), tactica lor verbala era sa fie prietenosi, sa te duca cu zaharelul...se aratau prietenii tai, ca vor sa te ajute, bla blabla, ca asa e in avantajul tau, doar ca sa scape ei de hartoage (sau sa iasa cum vor ei).

 

Si chestia cu nu e accident daca nu e contact...stiu ca multi au primit vorba asta de la politai, dar de curiozitate a verificat cineva daca intradevar asa este? Mie imi da cu virgula totusi...ma gandesc ca e mai complicata speta daca nu e contact, si de asta o baga politia la inaintare.

Adica de exemplu daca se baga un tir in depasirea ta si vine o masina din fata si este fortat sa se bage peste tine...normal ca tu tragi dreapta in sant (fie ca esti cu motor sau conserva) decat sa intrii sub rotile lui.....tirul nu te-a atins, dar tu te-ai facut praf...se cheama ca este vina ta? Chiar ca mi se pare aiurea.

Intr-un raspuns de la politia rutiera, in incheiere spuneau ceva de genul "noi ne spunem opinia referitoare la legile rutiere...daca considerati ca nu este corecta, va puteti adresa unui judecator..blablabla".

 

Ca o analogie...eu platesc pe cineva sa ii rupa picioarele altcuiva...desi nu savarsesc eu fapta, tot sunt tras la raspundere...ceva de genul instigare la blablabla probabil (sau ceva asemanator)....eu cred ca si "autorul moral" poate fi tras la raspundere..mai greu, dar probabil se poate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adaptarea vitezei se face la conditiile de trafic! ;) Acestea includ dar nu se limiteaza la conditiile meteo.

Unde ai gasit aceasta in Codul rutier sau in regulamentul de aplicare aceste prevederi? Daca mi-ai facut cu ochiul sunt sigur ca esti documentat.

 

Asta cu "adaptarea vitezei la conditii" este doar o portita de scapare pentru toti nenorocitii ... o sa ajungem sa zicem ca "nu ti-a acordat prioritate pentru ca nu ai adaptat viteza deci esti de vina" ... in Romanica sa "adaptezi viteza" inseamna sa lasi acasa utilajul si sa mergi cu metroul/tramvaiul/etc. .. oricum toate orasele mari sunt niste "parcari" la ore de varf ...

Ca sa nu ne mai dam cu parerea uite aici ce spune regulamentul de aplicare a Codului Rutier

Art. 123

Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h in localitati sau 50 km/h in afara localitatilor, in urmatoarele situatii:

a)la trecerea prin intersectiile cu circulatie nedirijata;

b)in curbe deosebit de periculoase semnalizate ca atare sau in care vizibilitatea este mai mica de 50 m;

d)la trecerea pe langa grupuri organizate, coloane militare sau cortegii, indiferent daca acestea se afla in mers sau stationeaza pe partea carosabila a drumurilor cu o singura banda de circulatie pe sens;

e)la trecerea pe langa animale care sunt conduse pe partea carosabila sau pe acostament;

f)cand partea carosabila este acoperita cu polei, gheata, zapada batatorita, mazga sau piatra cubica umeda;

g)pe drumuri cu denivelari, semnalizate ca atare;

h)in zona de actiune a indicatorului de avertizare "Copii" in intervalul orar 7,00-22,00, precum si a indicatorului "Accident";

i)la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare si marcaje, cand drumul public are cel mult o banda pe sens, iar pietonii aflati pe trotuar, in imediata apropiere a partii carosabile, intentioneaza sa se angajeze in traversare;

j)la schimbarea directiei de mers prin viraje;

k)cand vizibilitatea este sub 100 m in conditii de ceata, ploi torentiale, ninsori abundente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si chestia cu nu e accident daca nu e contact...stiu ca multi au primit vorba asta de la politai, dar de curiozitate a verificat cineva daca intradevar asa este? Mie imi da cu virgula totusi...ma gandesc ca e mai complicata speta daca nu e contact, si de asta o baga politia la inaintare.

Adica de exemplu daca se baga un tir in depasirea ta si vine o masina din fata si este fortat sa se bage peste tine...normal ca tu tragi dreapta in sant (fie ca esti cu motor sau conserva) decat sa intrii sub rotile lui.....tirul nu te-a atins, dar tu te-ai facut praf...se cheama ca este vina ta? Chiar ca mi se pare aiurea.

 

Doaaa... Extrem de complicata speta. Siiiguur ca daa... Iti face dosar penal pentru autovatamare si gata. Extraordinar de complicat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...