Jump to content
Sign in to follow this  
B.B.

14. Gran Premio Movistar de AragĂłn

Recommended Posts

Marc tine cu Rossi. A pus presiune mare azi pe Lore caruia parea ca i s-au aranjat ploile (sic!) weekend-ul asta.

Bai, fie-va mila! N-am TV (de) maine si n-am chef sa vad cursa online...

A fost genial azi Lore! Marq mi s-a parut ca a reusit sa scoata timpul ala foarte greu, cu riscuri maxime, risc care s-a si dovedit a fi real la ultimul tur cand a si cazut, pe cand Lore a scos 3 tururi la timpi apropiati, deci mai mult constanta si siguranta pe calificari

Pronostic pt maine:

Lore

Marq

Rossi

Pedrosa

Hârtia așa ar zice.

Dar în cursă Marq îl face pe timidul Lore.

Sunt curios de reacția lui Rossi.

Ăsta-i născut vânător! 😊

Vânător de roboței...

Mie mi-e frica de Rossi,cum a zis si MM, pe langa clasicul 'i didn't expect it' a zis 'Lorenzo faster,but Rossi gets the job done!' :)

Corect.

Dar si mai rar e ca Rossi sa conduca o cursa de la cap la coada, in timp ce pentru Lorenzo nu e deloc rar.

Fiecare cu skillurile lui

Loredana e un pilotesa extraodrinara, fara nici un dubiu. Numai ca tind sa o consider incompleta in sensul ca nu stie sa depaseasca. E frigida la capitolul asta.

» Post actualizat in 26 Sep 2015 18:01

Nu stiu ce e in capul lui Rossi... calificari mai proaste ca astea nu cred ca am vazut anul asta...

Au fost si mai proaste...

Edited by AWD

Loredana e un pilotesa extraodrinara, fara nici un dubiu. Numai ca tind sa o consider incompleta in sensul ca nu stie sa depaseasca. E frigida la capitolul asta.

Pai pe cine sa mai depaseasca daca e primul?

Lucrurile sunt destul de simple.

Intr-o cursa in care Lorenzo se simte bine pleaca bine si termina bine. Sunt foarte multe sanse sa conduca de la cap la coada.

Intr-o cursa in care altii sunt mai buni ca el (ca se intampla si asa, nu exista niciun pilot care sa fi fost cel mai bun in toate cursele dintr-un an) atunci nah, pe aia care sunt mai buni ca el nu-i poate depasi pentru ca sunt mai buni ca el, iar pe cei care sunt mai slabi ca el nu ii poate depasi pentru ca deja se afla in fata lor.

Altfel stau lucrurile cu Rossi. El face deseori calificari slabe, ceea ce la Lorenzo nu se intampla si mai pleaca si prost din grila, ceea ce din nou, la Lorenzo nu se intampla. Asa ca Rossi are de depasit

Mie mi-e frica de Rossi, cum a zis si MM, pe langa clasicul 'i didn't expect it' a zis 'Lorenzo faster,but Rossi gets the job done!' :)

Eu cred ca daca Rossi reuseste sa ajunga pe 3 repede (ceea ce nu i-a iesit mereu) poate are o sansa sa se taraie dupa Marquez si dupa timida de Lore, cu conditia sa fie Marquez primul, caz in care astalalt se inmoaie ca margarina President. Si in ipoteza asta Rossi o ajunge pe Lore, o depaseste elegant, si apoi se alearga pana la final (Marc pe 1 mult in fata, Rossi 2, shy girl pe 3).

» Post actualizat in 26 Sep 2015 18:11

Pai pe cine sa mai depaseasca daca e primul?

Lucrurile sunt destul de simple.

Intr-o cursa in care Lorenzo se simte bine pleaca bine si termina bine. Sunt foarte multe sanse sa conduca de la cap la coada.

Intr-o cursa in care altii sunt mai buni ca el (ca se intampla si asa, nu exista niciun pilot care sa fi fost cel mai bun in toate cursele dintr-un an) atunci nah, pe aia care sunt mai buni ca el nu-i poate depasi pentru ca sunt mai buni ca el, iar pe cei care sunt mai slabi ca el nu ii poate depasi pentru ca deja se afla in fata lor.

Altfel stau lucrurile cu Rossi. El face deseori calificari slabe, ceea ce la Lorenzo nu se intampla si mai pleaca si prost din grila, ceea ce din nou, la Lorenzo nu se intampla. Asa ca Rossi are de depasit

Nu ma refer la cursele in care a plecat primul si le-a castigat, ci in celelalte. Primele 3 etape, par examplu. Sau in celelalte dupa seria de 4 victorii consecutive cu exceptia Brno? Are cineva chef sa numere depasirile Loredanei de anul asta?

Da, Rossi pleaca din spate si are de depasit, aici ai dreptate.

Edited by AWD

Pt amuzament sa urmarim evolutia procentelor pe nasdaq in sezonul 2015 :) -> @dstar - sper ca nu e cu suparare :cheers: Asadar, omul cu procentele:

Parerea mea (subiectiva):
Lorenzo - 55%
Marquez - 30%
Rossi - 8%
Pedroza - 6%
Crutchlow - 1%
Realist vorbind cred ca tot MM are cele mai mari sanse si anul asta.
Dupa cursa asta ii mai dau lui Rossi doar 10% sanse sa aunga campion mondial. 35% i-as da sanse lui Marquez si restul de 55% lui Lorenzo.
In continuare cred ca Lorenzo are sanse 55%, Rossi a crescut la 25% si Marquez a scazut la 20%.
Dupa cursa asta Lorenzo are 60% sanse sa iasa campion mondial, Rossi 35%, iar Marquez 5% (asta asa, cu generozitate).
Eu cred ca in momentul de fata Lorenzo si Rossi au sanse cam egale - in jur de 47.5%, iar Marquez ramane cu 5%.
Si eu zic ca sansele lui Rossi de a lua titlul au crescut spre 75%. Ii mai las lui Marquez cei 5% pentru ca in motociclism se pot intampla foarte multe surprize. Lorenzo scade la 20%.
25 Sept - Aragon - aceeasi cursa (nedisputata inca) sansele lui Rossi scad simtitor :D
Eu zic ca fanii lui Rossi trebuie sa se imbrace in paparude si sa faca dansul ploii. Doar asa o sa iasa Rossi campion. Pe pista uscata Lorenzo il va bate pe Rossi in toate cursele pana la sfarsit.

Bai nene, am ras ca in zilele bune. Vampirita, pentru research-ul asta meriti un upgrade de tanin direct la cabernet!

Mda, deci robotelul care o tuleste primul de pe grila si nu e deranjat de nimeni pana la finish e prototipul pilotului modern. Cam ca la Monaco in F1 cand cel din pole are 99% sanse sa castige. Al dracu' de plictisitor. Depasirile si cursele pe ploaie sunt nasoale in zilele noastre. Haide, bre Dstar, nu vrei sa vezi curse spectaculoase in loc sa fii suporter Loredana? Loredana kills the sport! :)

Daca Rossi ia startul cum trebuie, dupa primul viraj e pe locul 2 in spatele lui Lorenzo.

Am senzatia ca, cursa de maine va fi foarte animata.

Lorenzo va avea maine o problema, dar nu cu Rossi direct, ci cu Marq. Pentru Rossi e ok sa ramana in spatele lui Lorenzo daca Marq conduce, cel putin pentru circuitul asta, si sa asiste de la distanta la lupta dintre cei doi, pe langa asta s-ar mai putea sa incurce treburile un pic si Pedrosa. Bineinteles o ploaie scurta asa de toamna in timpul cursei e oricand binevenita.

post-66051-0-37663200-1443294607_thumb.png

Va fi animata doar daca JLo nu poate evada, daca MM si Rossi se vor putea tine dupa el. Eu prevad mai degraba o cursa tactica, tensionata. In plus, nush' de ce dar am un feeling ca iar o tranteste careva. Sper sa ma insel...

Maine presimt ca va fi un podium integral spaniol, iar trofeul pentru locul 1 va fi luat de cel care a facut design-ul - Lorenzo.

Intre fanii lui Rossi se va asterne o mare liniste.

Maine Rossi pe 3, batalie pentru victorie intre Jorge si Marquez. S-ar putea sa castige spaniolul :D

A fost genial azi Lore! Marq mi s-a parut ca a reusit sa scoata timpul ala foarte greu, cu riscuri maxime, risc care s-a si dovedit a fi real la ultimul tur cand a si cazut, pe cand Lore a scos 3 tururi la timpi apropiati, deci mai mult constanta si siguranta pe calificari

Pronostic pt maine:

Lore

Marq

Rossi

Pedrosa

De acord cu tine, cu mentiunea ca Marquez o tavaleste maine si-n cursa. :lool:

Lore

Rossi

Iannone

:rolleyes:

Sunt curios cu ce regie vine Rossi la finalul campionatului pentru a sarbatori al 10-lea titlu :D

Ceva cu X Men :D

Sa nu vina cu ceva asemanator ca la Misano - adica o sa bage si el capul in poza in care e Lorenzo cu echipa si cu titlul :)

:crack:

Edited by adidas

Sa nu vina cu ceva asemanator ca la Misano - adica o sa bage si el capul in poza in care e Lorenzo cu echipa si cu titlul :)

Liiike!! Hahahhahahahahaaaaaaaa!

Daca o sa castige Rossi ma astept sa vina cu tricoul lui Maradona sau ceva asemanator - legat de numarul 10

Sa-i pregatim un cadou - un tricou cu Hagi - e galben si e cu numarul 10. Ce ziceti?

Edited by DStar

Atata oftica nu am mai vazut. Va bucurati ca niste copii de clasa a 3a la glume cu rossi.

O sa strang cateva sute de servetele, sa va "ajut" cand o purta rossi tricoul 10.

Maine va fi ziua lui lorenzo. As vrea sa-l vad pe rossi inaintea lui marq, si pe bb plangand sub patura.

Campionatul se incinge, la fel si in "tribune"

P.S. Sunt curios daca MM-ul nu da inca drumul la gaz sa ii lase si pe baietii de la Yama sa prinda putin curaj, sau chiar are probleme de bike/setup. In mod normal ar trebui macar sa-si imbunatateasca usor propriul record din 2014, chiar daca pole-man-ul se schimba in JLO..

am aruncat un ochi peste rezultele Q2, ce sa zic, sunt surprins :P a dat MM drumul la gaz, si a ramas si pole-man. tot pe mana lui merg.

Mâine poimâine iti canta si o serenada si iti fura si-un sărut.

geloasă mică :crack:

Lorenzo va avea maine o problema, dar nu cu Rossi direct, ci cu Marq. Pentru Rossi e ok sa ramana in spatele lui Lorenzo daca Marq conduce, cel putin pentru circuitul asta, si sa asiste de la distanta la lupta dintre cei doi, pe langa asta s-ar mai putea sa incurce treburile un pic si Pedrosa. Bineinteles o ploaie scurta asa de toamna in timpul cursei e oricand binevenita.

+1

As zice ca scopul lui Rossi pt cursa asta (daca e cursa uscata) ar trebui sa fie limitarea pierderilor, iar apoi sa se concentreze pe Asia/Australia

Si eu asa zic / asa cred....

Cred ca in conditii normale niciunul dintre cei 3 nu va tranti mobra.

Pentru Rossi ar fi bine ca MM sa castige JLO pe 2 si el pe 3. Cred ca la mai mult de atat in aceste conditii nu se poate spera....

Apoi in Malaysia si Australia sa-si mareasca iar avansul. Si daca pentru ultimele doua curse ii ramane un avans de 25- 30 de puncte, titlul nr 10 e deja ca si realizat!

Edited by apriliacluj

Hai că m-am decis și eu cu cine țin anul acesta :D Aveam un dubiu, cine este mai antipatic: Lorenzo sau fanii lui Vale ? Fanii lui Vale au căștigat !

- Go Lorenzo ! Dii murgule, diii !

Edited by Trolek