Sari la conținut

Mortal Arad 19.09.2015


Error
 Share

Postări Recomandate

Era sofer profesionist dar nu avea A-ul, avea ceva Yamaha de 125, incapatanat, tanar(26 de ani).

 

Dupa o noapte lunga la un restaurant din localitatea Nadab, pe la 7 dimineata se gandeste ca ar fi bine sa iasa la aer curat si sa faca o tura cu mobra, colac peste pupaza mai ia si pasager, in rest caz clasic, un microbus iese de pe un drum secundar neacordand prioritate, impact lateral fix in stalpul soferului, mobra se aprinde, pilotul isi lasa creierii pe microbus instant, pasagerul intra pe un geam lateral inauntru, ajunge salvarea il stabilizeaza dar moare si el dupa cateva ore in spital, rezultat: 3 familii distruse.

 

Pacat, mare pacat de tineretea lor, lasati-o mai moale ma' prunci ma'...

 

Ne stiam bine bine, ne vedeam zilnic aproape... acum sunt in sicrie amandoi...

Editat de Error
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am carnetul de un an si cateva luni cu un accident la activ (nu din vina mea) , dar nu am luat si posibil ca nu voi lua niciodata pasager , risc foarte multe greseli si nu pot sa pun in joc si viata pasagerului. Aici ma refer in special la sportive , unde pasagerul e expus , pe chopper , bobber , cruiser etc , treaba sta putin diferit.

Chiar daca nu sunt adeptul vitezei , am vazut ca nu trebuie sa ai mai mult de 30kmh ca sa suferi o fractura si nu as vrea ca pasagerul sa pateasca asta din cauza mea , chiar daca nu sunt eu de vina de producerea accidentului.

Imi pare rau pentru ambele persoane , cand simti ca risti cel mai bine ar fi sa te abtii din a face acea actiune , uneori e bine sa actionam dupa instinctul de moment , pentru ca poate chiar ne transmite ceva.

Noi din fiecare accident trebuie sa invatam ceva , uneori e inevitabil , de-aia se numeste accident , pentru ca se produce accidental (remarca de geniu) , dar trebuie sa diminuam cat mai mult sansele ca acesta sa se produca.

Chiar daca avea carnet nu cred ca schimba cu ceva soarta...

Exact cum spune initiatorul topicului , sa o lasam mai moale , prea ne fierbe sangele in vene si ne dopam cu adrenalina ...

Odihneasca-se in pace ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP,ma dispera astia care i-au pasasgeri si mai conduc si ca varzerii,bah daca vrei sa mori, mori numa tu nu baga si pe altu in mormant...

Dar pasagerii sint copii minori , inocenti? Parerea mea e ca-si merita soarta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oboseala isi spune cuvantul , eu ca incepator , am 2 luni de cand am permis , cand merg gandul imi sta doar la drum si la ce va face urmatorul obstacol , cineva ma invatat de o regula care se numeste 70% si conducere preventiva .

Tot nu inteleg ideea asta proasta , ca daca ai motocicleta sigur mori , sau mai bine zis esti donator de organe , treziti-va . Daca era mobra yamaha ybr de 125 , eu am facut scoala de soferi pe ea , si mi se parea destul de instabila cu 2 pe ea ... RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar pasagerii sint copii minori , inocenti? Parerea mea e ca-si merita soarta.

 

Nuu,nici vorba,ai dreptate,dar nu toti pasagerii au o treaba cu motociclismul ca si noi care le conducem,si aici putem dezbate tot felul de "pasageri",ideea era, ca trebuie sa fi constient de ceea ce faci si ceea ce duci,din pacate mandria si "cine mi-s eu" ca am motor si sa vada lumea ce am si ce bunaciune duc in spate duce la moarte sau vatamare grava.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU poti sa nu -ti para rau cand moare un om , mai ales motociclist, dar cand ti-o faci cu mana ta....nu mai poti spune ca ai ghinion sau ca nu-s altii atenti la tine.

 

 

Condoleante familiilor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand RIP si condoleante familiilor.

 

In al doilea rand eu sunt foarte curios: daca nu era baut, (faptul ca nu era inmatriculata motoreta nu prea are treaba cu distanta de franare si ciclistica acesteia) ar fi avut posibilitatea sa franeze sau sa evite? Sau putea fi oricare dintre noi cu microbuzul in planul apropiat?


» Post actualizat in 21 Sep 2015 08:00

P.S, Era sa imi iau botezul ieri cu un tir care mergea pe un sens unic cu doua benzi, mergea pe banda 1 (eu in spatele lui) a dat semnal stanga, s-a mutat pe banda doi insa ceva imi spune sa nu ii dau inca gaz (eu ramanand pe banda 1 si avand acum cale libera). Deodata il vad pe tanar cum vireaza dreapta fara semnalizare pentru a intra in curtea unui depozit - el schimbase stanga ca sa poata sa isi faca raza de virare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

el schimbase stanga ca sa poata sa isi faca raza de virare.

Exact; nu e primul si nu o sa fie nici ultimul care procedeaza astfel, atentie mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce dat ma sa mori. A baut si s-a urcat pe o mobra ciordita fara minimul de echipament. Numa pentru asta merita batut pana se caca sange. N-a avut cine pana la varsta aia. Asa ca omu s-a anturat cu altu la fel de idiot ca el si s-au facut amandoi praf. I-au facut praf si masina amaratului care din punctul meu de vedere n-are nicio vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Habar nu am cum am trecut de tineretea mea. Sigur, nu era un carnet sa imi alinte parintii sau prietenii... Nu era nici circulatia asta ...
Doamne iarta-l ! Era un copil ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca s-a intamplat asa....sincer mi se pare aiurea cand vad tineri morti in accidente,mai ales daca nu a fost vina lor...daca soferii ar constientiza ca mai exista si alti participanti in trafic( motociclisti;pietoni...) si ar circula mai prudent poate am reusi sa evitam astfel de cazuri.

 

 

Sa lasam orgoliile si ambitiile personale deoparte si sa ne purtam civilizat in trafic. In trafic cu totii suntem egali indiferent de modul de deplasare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...