Sari la conținut

aprindere gpz 900


Tralfast
 Share

Postări Recomandate

Am SI EU o problema la un gpz 900 , daca pun contactul SI dau la automat da o scanteie SI atat , daca Mai Vreau Sa vad Alta scanteie trebuie Sa iau SI Sa pun contactul din Nou, SI iar Mai da doar o scanteie, Sa fie pare cdi sau Alta cauza???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, daca pun contactul am doar o scanteie apoi nimic, daca iau SI pun iar contactul iar am doar o scanteie

» Post actualizat in 24 Sep 2015 04:37

Daca dupa singura scanteie astepti un pic fara sa iei contactul, si apoi incerci iarasi, nu mai face nici o singura scanteie?

daca astept un pic SI dau iar nu da nici o scanteie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce an e mobra ta ?

Din ce spui aici problema este ca nu are semnal de scanteie (fie senzor bulit, fie platina bulita, fie modulul de comanda al aprinderii bulit. - cele foarte vechi pot avea platina .... in epoca inca se mai foloseau).

Faptul ca da o scanteie cand iei contactul spune ca bobina e buna, instalatia e completa, dar lipseste operatiunea de taiere a curentului prin bobina (cea care da scanteia in functionare normala)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zidu - intre 1983 si 2003 :D

 

gpz900 are tci cu 2 pick-ups.

 

Ai putea sa incepi cu curatarea cu spray de contact sau ceva similar de mufele prin instalatie, mai ales cel de la modul de aprindere. Masoara si voltajul pe bobinele cand e contactul pus. o alta incercare rapida ar fi si sa faci o proba cu o modula de aprindere care functioneaza.

Modul de aprindere se desface usor si nu e turnat un rasina, daca cauza e acolo sunt sanse mari ca se poate repara. La al meu am remediat niste lipituri mai slabe.

Daca ai nevoie de piese, era un anunt pe olx de cineva din zona campina parca care avea la dezmembrat 1 sau 2 exemplare.

 

Unde ai motorul? Daca nu esti prea departe de militari, Bucuresti, poate pot sa trec cu a mea si facem o proba cu modulul meu de aprindere.

 

-edit-

Verifica si intrerupator de la cric, gpz900r are o buba comuna acolo, ba merge, ba nu. Eventual o eliminezi.

Ignition3.jpg

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zidu - intre 1983 si 2003 :D

 

gpz900 are tci cu 2 pick-ups.

 

Ai putea sa incepi cu curatarea cu spray de contact sau ceva similar de mufele prin instalatie, mai ales cel de la modul de aprindere. Masoara si voltajul pe bobinele cand e contactul pus. o alta incercare rapida ar fi si sa faci o proba cu o modula de aprindere care functioneaza.

Modul de aprindere se desface usor si nu e turnat un rasina, daca cauza e acolo sunt sanse mari ca se poate repara. La al meu am remediat niste lipituri mai slabe.

Daca ai nevoie de piese, era un anunt pe olx de cineva din zona campina parca care avea la dezmembrat 1 sau 2 exemplare.

 

Unde ai motorul? Daca nu esti prea departe de militari, Bucuresti, poate pot sa trec cu a mea si facem o proba cu modulul meu de aprindere.

 

-edit-

Verifica si intrerupator de la cric, gpz900r are o buba comuna acolo, ba merge, ba nu. Eventual o eliminezi.

Ignition3.jpg

stau aproape de tine , in Varteju, daca Ai putea Sa treci AR FI super
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Zidu - intre 1983 si 2003 :D

 

gpz900 are tci cu 2 pick-ups.

 

Ai putea sa incepi cu curatarea cu spray de contact sau ceva similar de mufele prin instalatie, mai ales cel de la modul de aprindere. Masoara si voltajul pe bobinele cand e contactul pus. o alta incercare rapida ar fi si sa faci o proba cu o modula de aprindere care functioneaza.

Modul de aprindere se desface usor si nu e turnat un rasina, daca cauza e acolo sunt sanse mari ca se poate repara. La al meu am remediat niste lipituri mai slabe.

Daca ai nevoie de piese, era un anunt pe olx de cineva din zona campina parca care avea la dezmembrat 1 sau 2 exemplare.

 

Unde ai motorul? Daca nu esti prea departe de militari, Bucuresti, poate pot sa trec cu a mea si facem o proba cu modulul meu de aprindere.

 

-edit-

Verifica si intrerupator de la cric, gpz900r are o buba comuna acolo, ba merge, ba nu. Eventual o eliminezi.

Ignition3.jpg

 

 

 

 

 

Pai daca ai promis ajuta omu acum dai o fuga pina la el sa verifice daca merge cu piesa ta ca poate si tu ai nevoie odata de ajutor si te va ajuta si el ca tot aveti mobrele la fel, :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc ca nu am mai ajuns la el. Sunt in uma cu mai multe lucruri. Am intrebat si atunci in ideea ca poate era in cartier, cazul in care s-ar fi rezolvat intr-o pauza de masa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...