Sari la conținut

Vizitator MosRahao
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 401
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

where there's a will, there's a way... mama ta nu te-a invatat?

 

Eeee boss,tu vrei si popa si hot.

 

 

Hai mai, eu vorbeam serios... fix pe voi v-am nimerit din tot forumul asta?

 

@Stokerel... ala e prea avion.

 

Eu ma gandeam la ceva de genul, dar vroiam sa vina din partea celor care practica touring... Se pare ca ei chiar sunt ocupati cu touringul, nu cu tastatura...

 

http://www.fc-moto.de/Belstaff-New-Tourist-Trophy-Jacket


Eu mi am comandat un dainese laguna seca 52 pt sezonul viitor ;)
E meserias as spune, dar nu ceea ce cauți .

 

Costum de piele am: jacheta Dainese NewSan New, pantaloni Dainese Sf Leather, cizme Torque Out-Wp si manusi Dainese Joust

 

Nu mai vreau piele... mi-a iesit pana peste ochi... nu poti vizita nimic in ea, nu poti sa te plimbi prin centrul unui oras vara la 35, transpira si pute ca dracu, a doua zi e inca uda...

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru plimbat vara la 35 grade pe jos nici un echipament de moto n-o sa fie deloc confortabil - sunt gandite sa circule aerul prin ele, aia e toata ideea la schema de ventilatie.

Incearca blugi moto - ceva serios, kevlar si protectii. Eu am renuntat la pantalonii textili in favoarea unor jeansi din astia, sunt comozi la mers si la fel de putin "impermeabili" ca si ceilalti pantaloni pe care ii am.

 

Ca si geaca, aceeasi idee - daca stai cu ea pe tine la plimbare nu-i nici o afacere, orice ar fi. Avantajul la alea textile este totusi greutatea mult mai mica fata de piele...

Eu ma gandeam sa incerc Air-Tex-ul de la Dainese desi e mai mult de oras - pare mult prea subtirica (si nu vorbesc de mesh) pentru touring. Cred ca se face ferfenita una doua in caz de ceva.

 

 

PS: cei de la Automobile Bavaria aveau aici pe forum un anunt cu niste lichidari de stoc la ceva echipamente. Aveau si o geaca textila destul de interesanta ... desi pare tot de oras. Arunca un ochi, poate e ce vrei ;)

Editat de stokerel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Exista costume de vara si restul. La 35 grade o sa te incingi ca dracu si in costum cu plasa daca mergi in oras. Costumul de ploaie este sfant. Poti merge pe varianta unui costum de vara gen Probiker PR12 si cand bate vantul sau se lasa racoare tragi pe tine geaca de ploaie, aceasta te apara si de vant si de ploaie. Vorba cuiva mai sus, nu merge si popa si hot..

 

PS: Exista topic dedicat pentru echipamente touring..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cautam ceva de genul acesta..vara...ploaie..frig...de toate. Si am avut norocul sa dau intro zii peste un Bering Keers. Intradevar e jumate geaca din mesh (dar e ceva mesh mai rezistent decat ce am vazut pana acuma, adica nu plasa aia moale cum sunt la unii adidasi de vara din plasa, ceva mai tare si mai gros, ca si cum ar fii in doua straturi) aceasta geaca pe langa faptul ca e foarte aerisita (am stat prin trafic la 35-40 grade cu ea la semafor si cand plecam de pe loc parca nu aveam nici tricou pe mine) are si o impermeabila care te apara de ploaie vant si frig. La sfarsitul verii (cam toata luna septembrie) am umblat destul de mult si sa comportat exemplar, am fost la munte unde diminetile erau mai racoroase iar la amiaz calduri mari, am prins ploi torentiale, vant si foarte multumit de ea. Daca tii cald, dai jos impermeabila, iar daca tii frig sau ploua ori o imbraci peste geaca ori pe sub ea, cum doresti, dar peste e mai bine ca nu intri in contact direct cu impermeabila care dupa ce se uda stratul exterior sau se raceste si iti transmite frigul. Eu tot timpul o port (impermeabila) peste geaca si sta foarte stransa pe geaca si la viteze mari de 120-140 nu vibreaza sau sa falfaie. Merita toti banii. Apropo, in ziua cand am cumparato, am luat una si prietenei mele care este la fel de incantata de achizitie.

Editat de Adrian Pintea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, posibil sau nu. Ar fii o problema destul de mare daca isi ia o geaca de ploaie si nu este croita dupa geaca si atunci raman zone in care materialul sta mai larg si incepe sa vibreze/ falfaie si in 10 km o facuto praf. Eu am incercat odata cu o impermeabila din asta si dupa 5 km toata era franjuri... :) deci daca iei ceva iei impreuna cu geaca sa fie pe marimea si croiul gecii...altfel s-ar putea sa iti creeze neplaceri sau sa fie inutila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegilor, eu am gresit cand am pus acolo 35 grade, si v-am indus un pic in eroare. Postam in ultimele 3 minute de serviciu, si eram un pic pe fuga...

 

Practic ce vroiam sa spune era asa: o geaca pt diminetile racoroase (poate chiar 5-10 grade), in care sa nu te sufoci pe moto la 35 la soare, si care sa reziste si la o ploaie scurta de vara (torentiala)... Media era preponderenta catre frig...

Ma gandeam la un Belstaf, arat si bine, cred ca e si calduroasa cand e frig afara, rezista si la ploaie. Jacheta de touring. Care cred ca poate avea si protectii. Ceva de gen:

 

post-70685-0-73749800-1443246326_thumb.jpg

 

La soare o dai jos, categoric, cand te plimbi pe jos, sau o tii deschisa pe tine. Chestia cu mesh-ul de sub, care se da jos, este un pont, caci asa este geaca iubita-mii (Alice Tex Lady- Dainese), si credeti-ma ca vara la 35 chiar statea in ea. Iar diminetile racoroase lua pe sub mesh-ul. Numai ca e scurtuta la spate pt touring pe distante lungi, sau cel putin asa mi se pare mie.

 

Ce ziceti?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu există o astfel de geacă la care să nu trebuiască să te opreşti penru a-i mai pune un strat.

Din ce modele am probat şi deţinut de la Probiker, Rev'it, Macna şi Dainese, le recomand pe cele din urmă.

Experienţa îmi spune că un echipament cu strat interior de ploaie este cam de rahat când începe să toarne de sus, stai şi dă-ţi jos geaca şi pantalonii ca să bagi mesada de ploaie.

Folosesc Rev'it de vară, fară mesade, în care nu pot merge confortabil la 20 grade sau când se lasă seara ( chiar dacă sunt multe grade ) fără a avea o barieră de vânt.

Echipamentul Rev'it Airwave îl folosesc împreună cu un echipament de ploaie din două bucăţi şi mi-e bine peste tot, frig, cald, ploaie. Echipamentul de ploaie îl îmbrac în sub 30 secunde, cu toate fermoarele închise, iar de dat jos la fel de repede iese.

 

Cordura = material rezistent la abraziune şi despicare, învelişul exterior al multor echipamente moto.

Goretex (şi alte xxx-tex) = material impermeabil ce permite perspiraţia, este subţire şi firav, se aplică prin interiorul echipamentelor moto.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..sa rasfoiesti linkul pe care ti l-am dat.

 

Merci frumos pt link... cred ca explica cel mai bine ce si cum am nevoie. Fain costumul propus de tine in prima pagina (Teren D-dry-ul).

 

Le-am vazut fugitiv, dar cand am un pic de timp am sa le iau in detaliu

 

Cordura = material rezistent la abraziune şi despicare, învelişul exterior al multor echipamente moto.

Goretex (şi alte xxx-tex) = material impermeabil ce permite perspiraţia, este subţire şi firav, se aplică prin interiorul echipamentelor moto.

 

Merci pt explicatia asta suplimentara. Nu stiam, sincer nici nu-mi pusesem problema

 

Tot cu luat costumul de ploaie... mie imi ia un pic mai mult... (vreo 2-3 minute), ca am tip salopeta. Dar ma enerveaza ideea ca pentru fiecare norisor sa trag pe dreapta... Imi doresc un costum in care sa pot indura 20 minute de ploaie. Si sincer, mai degraba indur caldura decat frigul...

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai bre, caci cu Probikerul-12 m-am plimbat... inclusiv pe torentiala. Numai ca uitasem ce model era, ca nu era al meu... doar statea la mine in dulap :P

 

Un costum bun pt banii lui, dar la care uram fermoarele la maneci, ca se inchideau deasupra, si cu manusile peste ma deranja. La 15-20 grade cam tremuram in el (ce e drept, doar cu tricou si mesada de ploaie.)

 

Imi plac totusi jachetele peste poponeata (gen enduro touring)... Teren D-Dry de la Dainese sau ceva de gen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Exista ce cauti tu. Dainese D-Stormer D Dry sau Rev'It Sand 2. Nu Gore-tex, dar nici preturile adiacente.

 

Daca esti mai atletic probabil Dainese o sa-ti vina mai bine, daca nu poti sa te uiti la Rev'It. Dainese la pachet e putin sub €600 pe FC-Moto, Rev'It cred ca vreo €500. Geaca + pantaloni, adica.

 

Ambele au un strat termic si unul rezistent la ploaie, ambele par a se ventila foarte bine. La Rev'It ai si buzunar in spate in care sa-ti tii straturile suplimentare, daca ai nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Sand (1 nu de asta nou) am eu... se ventileaza bine, l-am purtat mai toata vara... la drum intins nu te coci in ele, in oras da...

geaca e buna, are dublura amovibila pe care va trebui s-o cari in topcase (eu asa fac) si protectii serioase...

am si o geaca de vara, mesh de la Macna dar in diminetile racoroase te dai jos lem de pe mobra! nu mi-a placut niciodata pnetru ca e cam strimta...

pantaloni PR 12 am si merg fara dublura rezistenta la apa pina pe la 15 grade... deja mai jos incepe sa te ia frigul la turloaie... dar na, depinde cit esti de rezistent :)

dar la 36 de grade tot iti e cald in ei...

ideea e sa-ti iei ceva deschis la culoare chiar daca speli la echipament mai mult... asta daca te deranjeaza ca se inchide la culoare... pe mine unul nu ma :)

Editat de ache2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...