Sari la conținut

Vizitator MosRahao
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 401
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Care sunt alea?

Din ce stiu, exprimarea "3 anotimpuri" sau "3 sezoane" in ceea ce priveste echipamentul inseamna de primavara pana toamna.

 

Daca am gresit, spun acum mai clar:

 

- de primavara devreme si pana toamna tarziu (cum ziceam, incepand de pe la 3 grade Celsius, in sus.)

 

» Post actualizat in 18 Mar 2017 21:17

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Alpinestars-Valparaiso-2-DryStar-Jacket/SubProducts/Alpinestars-Valparaiso-2-DryStar-Jacket-0002

Alpinestars Valparaiso 2 Drystar Waterproof Jacket

 

De probat nu stiu daca o sa gasesti pe asta. Eventual ti-o pot arata eu (daca te intereseaza), dar am marimea S :)

Foarte multumit. Foarte confortabila mi se pare, are tot ce ii trebuie chiar pt 4 sezoane :). Mesada de ploaie se poate purta ca o geaca separata. "Respira" foarte bine! (eu am prins o oferta si am luat-o la 1100 -1200 lei)

Ai si pantaloni "asortati" pe care ii gasesti in diverse dimensiuni.

 

Numai bine!

 

 

 

 

O sa caut un size chart sa vad in ce masura poate fi asta o varianta. Din specs, pare interesanta. Mersi

» Post actualizat in 18 Mar 2017 21:20

Vezi ca BBmoto au preturi mai mari la SMAEB, decat au pe site. "Super oferta", de care am beneficiat eu anul trecut :))

Din lista ta, as recomanda Rev'it, are sotia geaca (alt model, dar tot touring) si e excelenta. Aerisita fara mesade, calduroasa cand pune mesadele, de f buna calitate, croiala buna...

 

Rev'it ar fi varianta la care ma gandeam pentru ca stiu sigur ca ei produc pantaloni pe marime short. Ce model este geaca de care este multumita?

Editat de bursyllac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Vreau sa achizitionez o pereche de pantaloni care de genul 3-4 seasons. Adica waterproof (fie cu z-liner, fie layer detasabil), layer termic detasabil si ventilatii.

 

Scopul este exclusiv touring, deci fara mers in oras.

 

As prefera sincer ca layerul waterproof sa fie incorporat in material (si normal, cat mai respirabil), fiindca treaba asta cu pusul membranei cand vezi ca vine ploaia mi se pare foarte incomoda. Am la geaca si ma apuca dracii pana ce nimeresc prinderile din interiorul manecilor. Plus ca la pantaloni ramai in fundu gol pe marginea drumului pana ce dibuiesti toate fermoarele/capsele :D.

 

Modelele la care m-am oprit sunt ambele cu Gore-Tex:

 

Dainese Travelguard: http://www.motoin.de/Clothing/Pants/Textilepants/Dainese-Travelguard-textile-pants-Gore-Tex::30462.html

Astia au membrana goretex incorporata si 2 aerisiri pe coapse care ventileaza membrana (deci nu direct pe crac).

 

Dainese D-Explorer: http://www.motoin.de/Clothing/Pants/Textilepants/Dainese-D-Explorer-textile-pant-gore-tex::34334.html

Varianta f scumpa (nici pe geaca n-am dat atat), sunt foarte laudati ca fiind "true 4 seasons pant", iar dintre tot ce e pe piata in categoria adventure, astia imi plac ca sunt mai slim decat restul si cel putin pe negru arata a pantaloni de touring. Au membrana Gore-tex detasabila si aerisiri mari, ce bat direct pe picior.

 

Intrebari:

1. Aveti vreo unul din modelele de mai sus ? Daca da, sunt ochi si urechi :D

 

2. Se poate merge vara la plimbare cu gore-tex ? Ma refer la drumuri extraurbane, evident cu treceri prin orase, opriri, poate si vizitat cate ceva. Sau e sauna ? Adica vad ca tot se recomanda cizmele de piele cu goretex pt all-season, iar daca pielea cu goretex e suficient de respirabila pt touring, ma gandesc ca un textil cu asa ceva ar fi suportabil. Intreb in mod special de gore-tex, nu alte membrane, la geaca am d-dry si incep sa curga apele de pe mine dupa 10 minute daca stau pe loc (chiar si la 22 grade).

 

3. Am tot vazut prin review-uri (mai ales revzilla) cum ca Gore-Tex ar fi garantat pe viata. Si anume garantia ar consta in faptul ca daca membrana are scurgeri, trimiti inapoi geaca/pantalonii si producatorul trebuie sa-ti inlocuiasca produsul (sau eventual sa schimbe doar membrana, daca e detasabila). Este adevarat ? Cei care aveti gore-tex de mai multi ani, s-a deteriorat impermeabilitatea in decursul timpului ?

 

Ms anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare, vreau sa achizitionez o geaca de vara, am ales 2 modele, una de pe louis si una de pe fc-moto. Are cineva una din cele doua geci? https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_IE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Spyke-Mack-Man-WP-Touring-Jacket/SubProducts/Spyke-Mack-Man-WP-Touring-Jacket-0016 si https://www.louis.eu/artikel/fastway-summer-textile-jacket/212237?list=282190417 . Nu sunt foarte sigur in legatura cu marimile, eu port XXL si daca ma masor, ajung cu geaca la 4XL. Daca si-a luat cineva si poate sa-mi zica daca corespund marimile. Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa achizitionez o pereche de pantaloni care de genul 3-4 seasons. Adica waterproof (fie cu z-liner, fie layer detasabil), layer termic detasabil si ventilatii.

 

Scopul este exclusiv touring, deci fara mers in oras.

 

As prefera sincer ca layerul waterproof sa fie incorporat in material (si normal, cat mai respirabil), fiindca treaba asta cu pusul membranei cand vezi ca vine ploaia mi se pare foarte incomoda. Am la geaca si ma apuca dracii pana ce nimeresc prinderile din interiorul manecilor. Plus ca la pantaloni ramai in fundu gol pe marginea drumului pana ce dibuiesti toate fermoarele/capsele :D.

 

Modelele la care m-am oprit sunt ambele cu Gore-Tex:

 

Dainese Travelguard: http://www.motoin.de/Clothing/Pants/Textilepants/Dainese-Travelguard-textile-pants-Gore-Tex::30462.html

Astia au membrana goretex incorporata si 2 aerisiri pe coapse care ventileaza membrana (deci nu direct pe crac).

 

Dainese D-Explorer: http://www.motoin.de/Clothing/Pants/Textilepants/Dainese-D-Explorer-textile-pant-gore-tex::34334.html

Varianta f scumpa (nici pe geaca n-am dat atat), sunt foarte laudati ca fiind "true 4 seasons pant", iar dintre tot ce e pe piata in categoria adventure, astia imi plac ca sunt mai slim decat restul si cel putin pe negru arata a pantaloni de touring. Au membrana Gore-tex detasabila si aerisiri mari, ce bat direct pe picior.

 

Intrebari:

1. Aveti vreo unul din modelele de mai sus ? Daca da, sunt ochi si urechi :D

 

2. Se poate merge vara la plimbare cu gore-tex ? Ma refer la drumuri extraurbane, evident cu treceri prin orase, opriri, poate si vizitat cate ceva. Sau e sauna ? Adica vad ca tot se recomanda cizmele de piele cu goretex pt all-season, iar daca pielea cu goretex e suficient de respirabila pt touring, ma gandesc ca un textil cu asa ceva ar fi suportabil. Intreb in mod special de gore-tex, nu alte membrane, la geaca am d-dry si incep sa curga apele de pe mine dupa 10 minute daca stau pe loc (chiar si la 22 grade).

 

3. Am tot vazut prin review-uri (mai ales revzilla) cum ca Gore-Tex ar fi garantat pe viata. Si anume garantia ar consta in faptul ca daca membrana are scurgeri, trimiti inapoi geaca/pantalonii si producatorul trebuie sa-ti inlocuiasca produsul (sau eventual sa schimbe doar membrana, daca e detasabila). Este adevarat ? Cei care aveti gore-tex de mai multi ani, s-a deteriorat impermeabilitatea in decursul timpului ?

 

Ms anticipat

 

4 sezoane "pe bune" nu exista.... maxim3....

 

In orice echipament "4 seasons" te ia naiba de caldura vara si este aproape inutilizabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa achizitionez o pereche de pantaloni care de genul 3-4 seasons. Adica waterproof (fie cu z-liner, fie layer detasabil), layer termic detasabil si ventilatii.

 

Scopul este exclusiv touring, deci fara mers in oras.

 

As prefera sincer ca layerul waterproof sa fie incorporat in material (si normal, cat mai respirabil), fiindca treaba asta cu pusul membranei cand vezi ca vine ploaia mi se pare foarte incomoda. Am la geaca si ma apuca dracii pana ce nimeresc prinderile din interiorul manecilor. Plus ca la pantaloni ramai in fundu gol pe marginea drumului pana ce dibuiesti toate fermoarele/capsele :D.

 

Modelele la care m-am oprit sunt ambele cu Gore-Tex:

 

Dainese Travelguard: http://www.motoin.de/Clothing/Pants/Textilepants/Dainese-Travelguard-textile-pants-Gore-Tex::30462.html

Astia au membrana goretex incorporata si 2 aerisiri pe coapse care ventileaza membrana (deci nu direct pe crac).

 

Dainese D-Explorer: http://www.motoin.de/Clothing/Pants/Textilepants/Dainese-D-Explorer-textile-pant-gore-tex::34334.html

Varianta f scumpa (nici pe geaca n-am dat atat), sunt foarte laudati ca fiind "true 4 seasons pant", iar dintre tot ce e pe piata in categoria adventure, astia imi plac ca sunt mai slim decat restul si cel putin pe negru arata a pantaloni de touring. Au membrana Gore-tex detasabila si aerisiri mari, ce bat direct pe picior.

 

Intrebari:

1. Aveti vreo unul din modelele de mai sus ? Daca da, sunt ochi si urechi :D

 

2. Se poate merge vara la plimbare cu gore-tex ? Ma refer la drumuri extraurbane, evident cu treceri prin orase, opriri, poate si vizitat cate ceva. Sau e sauna ? Adica vad ca tot se recomanda cizmele de piele cu goretex pt all-season, iar daca pielea cu goretex e suficient de respirabila pt touring, ma gandesc ca un textil cu asa ceva ar fi suportabil. Intreb in mod special de gore-tex, nu alte membrane, la geaca am d-dry si incep sa curga apele de pe mine dupa 10 minute daca stau pe loc (chiar si la 22 grade).

 

3. Am tot vazut prin review-uri (mai ales revzilla) cum ca Gore-Tex ar fi garantat pe viata. Si anume garantia ar consta in faptul ca daca membrana are scurgeri, trimiti inapoi geaca/pantalonii si producatorul trebuie sa-ti inlocuiasca produsul (sau eventual sa schimbe doar membrana, daca e detasabila). Este adevarat ? Cei care aveti gore-tex de mai multi ani, s-a deteriorat impermeabilitatea in decursul timpului ?

 

Ms anticipat

2. Vara transpiri oricare ar fi membrana. Nici Gore Tex-ul nu face fata.

3. Nu e garantat pe viata. Inevitabil membrana se toceste in zonele in care frecarea e mai accentuata. Am avut pantaloni Dainese cu Gore Tex care au inceput sa ia apa dupa aproximativ doi ani. Nasol e ca cedeaza mai intai intre picioare.:)

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat pana la urma Dainese D-Explorer. Vin cu 2 layere detasabile (un Gore-Tex si unul termal de la Valtherm). Inca nu am avut ocazia sa-i iau in tura, doar ce i-am probat la servici. Cu toate layerele puse ma simt exact ca in pantaloni de ski (nush daca e chiar bine). Fara nici un layer sunt foarte comozi, iar cu acele bucati de plasa descoperite se simte ventilatia ca si cum as avea piciorul gol, doar mergand prin birou.

 

Oricum, sunt mult mai lejeri si bine ventilati decat blugii cu kevlar pe care i-am purtat de 3 ori, asa de tare ma incingeau si strangeau dupa o zi intreaga de mobra.

 

Ceva similar ca si constructie (cu flap-uri ce acopera zone de plasa) mai erau si la Clover (GT-PRO parca se numeau), doar ca n-am gasit marimea mea la Motorteam, iar diferenta de pret era f mica (gen 25 euro) intre Clover (cu membrana lor Aquatex) si D-Explorer (cu Gore-Tex). Iar cei din urma au si o croiala faina, asa mai tapered, teoretic ar fi pantaloni de "adventure", dar nu-s deloc largi ca modelele concurente, arata a sport touring "italian style" :D

 

Ah, si ca tot veni vorba de problema caldurii, cei mai ventilati pantaloni din ce-am vazut/probat erau Revit Tornado 2, plasa foarte multa, numai ca arata ca dracu, largi ca niste salvari. M-a batut gandul sa-i iau, dar n-am putut trece peste croiala aia de overpant si mi-am dat seama ca mergi ce mergi la campie/deal cu ei, dar cand ajungi undeva prin munti mi-e sa nu te ia frigu instant cu atata plasa. Daca ai geaca full mesh te opresti, mai pui un layer pe tine ceva, dar sa stai pe marginea drumului sa-ti dai nadragii jos ca sa-ti pui "iegarii"... :)))

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am luat eu o pereche de pantaloni Clover GT-PRO-2, din tot ce aveau pe stoc la Motorteam astia mi-au venit cel mai bine. M-au luat toate transpiratiile in timp ce ii probam. Linia termica + membrana impermeabila te fac sa te simti exact cum a zis si ovi_ice mai sus, ca in niste pantaloni de ski. Nu consider insa ca e un lucru rau, nu atunci cand temperatura aerului o sa fie ceva mai scazuta. Am inlaturat cele doua straturi si sunt foarte lejeri. Au si 4 panouri de ventilatie reglabile, pe pulpe si genunchi. Ii testez Sambata asta si revin cu impresii.

 

post-69084-0-01362500-1503569845_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Salutare!

As dori sa-mi achizitionez o geaca Alpinestars Andes si nu prea stiu ce marime sa-mi iau. M-am masurat si am consultat tabelul lor cu marimi. Concluzia a fost ca ma incadrez la marimea S, cu exceptia lungimii bratelor si a inaltimii, aici in ma incadrez cam la M.

Inaltimea mea este 1.82 m, iar greutatea 65 kg.

Voi ce marime mi-ati recomanda?

Va multumesc frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

As dori sa-mi achizitionez o geaca Alpinestars Andes si nu prea stiu ce marime sa-mi iau. M-am masurat si am consultat tabelul lor cu marimi. Concluzia a fost ca ma incadrez la marimea S, cu exceptia lungimii bratelor si a inaltimii, aici in ma incadrez cam la M.

Inaltimea mea este 1.82 m, iar greutatea 65 kg.

Voi ce marime mi-ati recomanda?

Va multumesc frumos!

De ce nu te-ai dus la SMAEB ca am vazut modelul pe care il cauti tu cam pe toate marimile ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Razvane, cand te hotaresti ce cumperi sa-mi spui si mie....

dau o bere pentru pont :)

 

spor!

...si succes!

 

3 ani mai tarziu m-am hotarat! Imi vine un Dainese Ridder D1 Goretex (geaca si pantaloni). Pe vineri cred ca ajunge.

 

https://www.motocard.com/en/jackets/dainese-ridder_d1_gore_tex_black_ebony_u40.aspx

 

https://www.motocard.com/en/pants-2/dainese-ridder_d1_gore_tex_nero_ebony_u40.aspx

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 ani mai tarziu m-am hotarat! Imi vine un Dainese Ridder D1 Goretex (geaca si pantaloni). Pe vineri cred ca ajunge.

 

https://www.motocard.com/en/jackets/dainese-ridder_d1_gore_tex_black_ebony_u40.aspx

 

https://www.motocard.com/en/pants-2/dainese-ridder_d1_gore_tex_nero_ebony_u40.aspx

 

 

Ce-o sa faci cu ele vara ? Mai ales ca sunt si negre...

 

Am ceva similar (geaca) de la Rukka (cu layer gore-tex non-detasabil) si e perfecta pt vremea de acum. Atat. Daca temperatura se duce peste 24 grade, deja incep sa transpir (chiar daca pe lateral exista 2 fermoare pt ventilatie, alea lasa aerul sa intre pana la layer-ul wp - practic nu ajunge la corp). Pt vara folosesc Revi't Tornado 2.

 

Din tot ce-am vazut/probat pana acum cele mai versatile mi s-au parut Dainese Sandstorm si Alpinestars Valparaiso 2. Cea din urma daca o cumperi pe negru da bine si pe sport-touring. Asta daca vorbim de costume care sa nu arate a adventure si sa se incadreze intr-un buget decent. Ca la alt pret ti-as recomanda Klim Latitude ori Touratech Companero World 2 :D.

 

Gandeste-te bine, poate esti inca in perioada in care le poti returna. Ca daca astepti mai-iunie si constati ca nu le poti folosi vara, atunci e deja prea tarziu...

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt foarte friguros. La mine nu exista prea cald. Paralizez la rece. Gandeste-te ca in miezul verii, la orele diminetii, trebuia sa imbrac costumul de ploaie peste cel de piele ca sa ma simt cat de cat confortabil, avand pe sub geaca de piele tricou, si poate o bluza.

 

Dealtfel, costumul a venit si este wow. L-am imbracat si am numai lucruri bune de spus despre el.

 

Merci oricum pt parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamneee...ce material genetic:))) cum sa iti fie frig vara

Eu sunt la extra cealalta, de la 22 de grade mor de cald, transpir, urasc caldura. Eu am mers pe ceva foarte ventilat, 3 sezonate. Scriu, in ideea ca mai sunt interesati. Eu am luat de la Clover, anul trecut, Ventouring. Geaca este plina de panouri mesh, piept, brate spate, iar mesada este si termica si de ploaie. Partea faina? se poate purta si peste geaca, astfel, cand e frig, sau ploua, o tragi peste, la pantaloni la fel, si pa frig si apa. Foarte multumit de cum s-a comportat, timp de 2 sezoane, si 25.000 km.

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-aia afirmam mereu ca sunt motociclist de duminica, (cand e soare afara, uscat si peste 30 grade...) Pentru aia era ok costumul de piele.

 

Problemele apareau cand trebuia sa plec dimineata, si de obicei, la turele lungi, plecarea se face nu la ora 12 ziua :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator _Raul_

Un costum bun,pentru 3/4 sezoane, pentru (enduro) tourism trebuie sa fie triplu strat - mesada (cu rol de încălzire), membrana (Goretex sau înlocuitori, cu rol de a opri vântul și apa, fiind în acelasi timp respirabila) și geaca exteriora propriu zisa.

Ca să fie de 3 sezoane este ideal sa fie plin de aerisiri, atât la nivelul grecii cât și al pantalonilor.

Cu alte cuvinte, începi de la Rev'it Sand 3 (parca vreo 8-900 tot ultima ora când am verificat) și mergi în sus. Acum, nemaifiind sezon sunt sigur ca preturile sunt reduse bine fata de august. Când cautam eu (august) am mai găsit vreo 2 modele de la Revit si unul de la Dainese.

Spidi, deși bifează multe chestii pe hârtie și este superior conceptual celor de la Revit nu m-a impresionat prin robustețea materialului exterior.

Stadler sunt scumpi ca viata (vârful de gama este peste 1500 euro) iar în varianta low budget exista RST (polonezi, a nu se confunda cu RS Taichi). RST nu m-au convins fiindca nu au experienta de decenii și RD cum au Dainese, Revit sau Spidi. Și a fost și o chestie subiectiva - nu s-a lipit deloc de mine designul lor + nu păreau sa aduca nimic inovator/de top (nici nu au cum în clasa respectiva de preț).

Cum un costum la mine sta minim 5 ani am decis sa plătesc în plus și sa îmi iau ceea ce trebuie. Pentru 3-400 euro în minus iei ce nu trebuie, iti dai seama ca e o gluma, pierzi la revanzare și tot la cel scump ajungi.

Rukka, fiindcă i-a adus cineva în discuție, sunt pentru temperaturi de maxim 28 de grade. La 28 de grade când cobori din munți în trafic urban nu mai este asa de oau. Pe frig și ploaie sunt făra cusur.

Dacă va bate gândul la marca asta sa țineți cont ca pantalonii sunt rigizi și nu sunt cei mai indicați dacă stați cu picioarele în unghiuri închise. Scurt pe 2 - Rukka este un costum doar de primăvară și toamna. Sau vara în Alpi dacă îți duci motorul pe remorca direct acolo.

Am citit postari de acum mai mulți ani - Dainese Terren este greu ca viata și nu f inteligent în accesorii și croi. Știu ca nu se mai fabrica dar mai apare pe ici pe colo la vânzare. Eu i-am dat pas după ce l-am probat.

Parca sa zic ca a mai menționat cineva Buse Open Air - este un costum ok dar dacă ajungi într-un magazin în care exista Dainese, Rukka și Revit, realizezi ca mai bine niște bani în plus și luat un costum de top.

As fi vrut sa vad și sa probez live IXS. Au niște costume Goretex care arata f bine pe hârtie.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@DeVazut_TM: Nu-mi dau seama daca deja ai luat sau ceri un sfat. :)))) Uita-te la Klim. Eu am pus ochii pe Latitude, ultima iteratie. Vedem la primavara cum stau cu banii. Dainese au scos si ei acu o gama noua de touring, dar mi se par mult prea scumpe pt ceea ce ofera.

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi trebuie si mie o geaca mai bunisoara, asa ca m-am uitat la asa ceva: http://www.gentimoto.ro/jacheta-moto-cu-protectii/ .

Am probat-o la o adunare moto si mi-a placut.. Mesada detasabila, folie detasabila, aerisiri la greu. Era 11 mil in vara, la festivalul de la Piatra Neamt, poate prin iarna va fi oleaca mai ieftina. Culorile alea deschise mi se par cam aiurea, ca merg multisor si mi-ar fi placut ceva mai inchis, gen: http://www.gentimoto.ro/geaca-moto-3-straturi-namib-clone/

Stiu ca-s facute de GIVI. Varianta Titanium vine fara protectie spate. Marimea L am probat.

Ignorati moaca din acel moment. :D Burta nu-i asa mare, dar nu incheiasem cele trei fermoare.

post-92464-0-43643800-1541607001_thumb.jpg

post-92464-0-79129400-1541607008_thumb.jpg

post-92464-0-57578900-1541607019_thumb.jpg

post-92464-0-55594500-1541607026_thumb.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 07.11.2018 la 18:10, Lucian_M a spus:

Culorile alea deschise mi se par cam aiurea, ca merg multisor si mi-ar fi placut ceva mai inchis

Culorile deschise sunt o alegere buna vara.Iar pt mers mult (si in toate conditiile) nu se cunoaste chiar asa tare jegul. Eu am avut o geaca neagra, una hi-viz (aproape 80% din geaca, restul gri) si una in nuante de gri asemanatoare cu cea postata de tine. Dintre toate, cea gri a rezistat cel mai mult la jeg, pe cea hi-viz incepe sa intre negrul de la diesel in material (mai ales pe brate) de nu-l mai scoti cu nimic. Iar in cea neagra, clumea, desi era full-mesh, ma incalzeam cel mai tare (de asta am si dat-o).

Editat de ovi_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, iulianserban a spus:

Adrian M. , cum se comporta Ventouring-ul pe vreme mai rece? De exemplu, cum este acum dimineata si seara? Mesada o porti pe deasupra gecii, daca este prea frig mai iei un polar sau face fata?

Depinde si cat esti de friguros. Eu nu am treaba cu frigul...

Cu un tricou simplu+mesada+geaca peste, mergi la 10 grade fara problema. Cand sunt si mai putine grade, in loc de tricou, o bluza termica, maneci lungi, si aia e. Cand e chiar frig bine, tragi mesada peste geaca, si te doare in pix(faci sauna aproape).  Iar vara, am mers cu geaca si pe canicula, e alta treaba. Mult mai ok, vs ce am avut inainte.

Protectii level 2 coate si umeri, cumparat protectia lor level 2 pentru spate, aerata, o chestie foarte misto, si aia e.

Vezi pe feisbuci, Temporary Outlet-Echipamente Moto. Va fi in we, Chiajna,cu echipamente Mugen Race. Au o geaca touring, model Hipoki, 3 sezoane, 3 straturi, foarte misto ,la 500 lei (pe site oficial e 220 euro!!!)-mi se pare pont, mai ales cand ma gandesc cat am dat pe clover. Acum, de vazut cusaturi, calitate generala, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de raspuns. O urmaresc de ceva timp, pare potrivita pentru mine si cred ca asta va fi castigatoarea. 
Dar si Hipoki asta, la prima vedere, pare foarte tare, mai ales la pretul ala. Poate nu se ridica la calitatea Clover, dar cum ai zis, trebuie verificata live (calitate, posibil sa fie mai grea etc). Daca in weekend nu aveam o taiere de porc, ma duceam sa arunc un ochi :))) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...