Sari la conținut

Info obiective Veliko (tura cu masina)


Neo^_^
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

As vrea sa fac o plimbare in weekend pana in Veliko, cu masina (yes, I know :( ), si am vazut ca multi dintre voi ati fost pe acolo cu moto asa ca sper sa-mi puteti da cateva sfaturi legate de locatie. (am cautat si prin topicurile existente, dar n-am gasit unul care sa cuprinda ce doresc eu :( )

 

Mai exact, m-ar interesa:

- unde recomandati sa mananc?

- unde recomandati sa dorm? (merg sambata + duminica)

- locuri de vizitat? (inclusiv am vazut ca sunt ceva cascade prin zona, ce erau recomandat sa fie vizitate)

- am ce face doua zile prin zona?

 

Thanks!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

de mancat poti manca la pizza tempo https://www.google.ro/maps/@43.0814681,25.6334459,3a,75y,95.86h,89.14t/data=!3m6!1e1!3m4!1sUgVnnhxaQ9cgmbfWlwvx6g!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

au mancare variata si buna si ieftina din cate stiu eu. oricum si in centrul vechi mai sunt restaurante

de vizitat ai cetatea, centrul vechi, un satuc Arbanassi... si daca mai e ceva completeaza colegii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am stat la Hotel Play si la Apartment Relax... le gasesti pe booking. Conditii foarte ok, totul nou nout si preturi decente.

Mancare buna gasesti cam peste tot, mie mi.a placut mult atmosfera si mancarea de la City Pub.

Cascada nu mi s.a parut spectaculoasa, cetatea in schimb trebuie vazuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • De stat: Hotel Yantra. Central, 4 stele (piscină, saună, etc), prețuri decente (200 și ceva de lei camera dublă!), vedere spre cetate și râul Yantra

De văzut: cetatea voievodală

De mâncat: cam orice terasă/restaurant de pe bulevardul principal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Pe langa centrul vechi , cetate si satul Arbanassi .. mai recomand cascada Hotnitsa (este pe dreapta cum te duci spre Veliko ) la ~15 km , canionul Emen (~25km) . Mai sunt vreo 3 manastiri in jurul orasului , acum depinde ce vrei sa vizitezi :-)

De asemenea , daca nu vrei sa alergi pe european de la Ruse la Veliko ... ai o varianta mai linistita , libera ca trafic si foarte foarte frumoasa pe dn 501 (Intre Ruse si Byala) .

Distractie placuta si drum bun !

Editat de XmmD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este frumos Veliko Tarnovo. De mancat gasesti cam oriunde bun si ieftin, insa bijutetia coroanei ca locatie si mancare este Restaurant Shtastlivetsa

Recomand restaurantul Sthas&*^%)livestkaya sau cum se cheama. Mancare buna si multa si ieftina.

In rest, daca stati la hotel in Veliko, lasati masina acolo ca e greu cu parcarea in centru, sunt inguste strazile si platformele pandesc masini de ridicat.

In plus, oraselul e o placere sa-l faci 'la picior'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai m-am intors dintr-o tura la Veliko cu masina.

 

Am stat la Hotel Gurko. Chiar recomand, a fost foarte ok.

 

Am mai si mancat la Han Hadji Nikoli, iarasi foarte bine si civilizat la preturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte de ajutor informatiile, va multumesc mult! :)

 

Inca un detaliu: imi trebuie Leva pe undeva? Intrare la castel? Anything else? Si cat? Banuiesc ca majoritatea lucrurilor (hotel, restaurant) se platesc cu cardul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok am ajuns, cateva opinii:

- stat la hotel Gurko - a fost excelent

- mancat sambata la Shtastlivetsa , excelent intr-adevar, mai ales desertul :))

- mancat duminica la ceva terasa in Arbanassi - nu recomand (here: https://www.google.ro/maps/@43.0978666,25.6686144,3a,75y,151.34h,76.82t/data=!3m6!1e1!3m4!1sp7lGGfRG7-OSnkGY3ouvvQ!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1 )

- overall, nu am fost impresionat de Arbanassi

- biserica din centrul cetatii din Veliko Tarnovo e foarte frumos pictata pe interior (cumva modern, nu clasicul bisericesc ortodox)

- biserica de langa podul peste Yantra (la baza cetatii) - waste of time

- cascada recomandata mai sus - foarte draguta

- canionul - foarte dragut si el

 

Multumesc, din nou, pentru sfaturi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...