Jump to content

Rieju RS 125

Recommended Posts

Ce parere aveti despre Rieju RS 125 facand o comparatie cu Yamaha YZF r125. Din ce am inteles au acelasi motor.

Am gasit un rieju la 500 euro si ma gandeam daca se merita diferenta de 500-600e pana la un yzf?

Edited by ClaSiC0

http://olx.ro/oferta/rieju-rs125-2008-ID44WKa.html

presupun ca asta.

Da , are motorul de pe yzf 125 , insa este pe carburatie. (mai multa putere). Este un buton sub rezervor care mareste puterea cu 20% si cuplul cu 25% , ajungandu-se la ~18cp. Furci usd ,racire pe aer. In rest...Calitativ nu se compara cu yzf 125 (rugina , frane mai slabe , carene subtiri/slabe d.p.d.v calitativ , 5 viteze , etc) +ca are un consum mai mare.

E acelasi motor dar pe yama e pe injectie iar pe rieju e pe carb.
Ce am mai gasit pe net: "Fast engine and good looks let down by poor build quality and bad handling." Exista o diferenta intre cele doua utilaje, nu e vorba numai de brand.

Edited by LexDee

Da despre aceea este vorba. Deci mai bine sa mai astept 1 luna sa mai fac rost de 500-600 euro si sa iau un YZF?

Ziceti ca consumu este mai mare nu? Doarece este pe carburatie?

Ps: Adevarul este ca as face un "scarificiu" sa o iau pe asta. Pentru ca sincer nici nu imi place foarte mult dar ma gandeam motor ca al de pe yamaha care era = cu cosum mic si destul de fiabil. Dar daca ziceti ca nu e chair asa, prefer sa mai astept 1 luna si ceva si sa iau o yama

Edited by ClaSiC0

nu stiu cum faci tu intr-o luna 600 euro , dar in fine...

honda cbr 125 ce are? E mai confortabila la drumuri lungi decat yzf +ca este mai fiabila... ca design , yzf arata mai bine , dar nici cbr nu e mult mai prejos (mie imi plac amandoua) +ca pretul este mai mic cu ~400 e (ma refer la modelele 2004-2008).

Ziceti ca consumu este mai mare nu? Doarece este pe carburatie?

Da , deoarece este pe carburatie.

Edited by SpeciaL

Pai am pe cineva din familie care luna care vine termina ceva de paltit pe la banca. Si o sa scoata 500-600 e din banca si o sa platesc eu acei bani lunar. Nu ma prea tenteaza CBR deloc, nu imi place ca este foarte subtirel. Acuma fiecare cu gusturile lui...

De urcat nu m-am urcat decat pe GPR 125 4t cu care am si mers, si pe un yzf dar cu catre nu am mers decat pe o distanta foarte foarte mica( nu aveam permisul atunci ). De vazut am vazut cbr si tot mi se pare cam micut... E doar parerea mea. Acum sa vad ce o sa fac..

Multumesc frumos tuturor pentru sfatrui!