Sari la conținut

Pret corect IJ Planeta 5


Papa_Bear
 Share

Postări Recomandate

Buna seara,

 

Vin si eu cu un subiect nou.

Am un vecin care a murit si familia a decis sa ii vanda motocicleta, insa nu stiu care este pretul corect.

 

Treaba sta cam asa:

 

Motocicleta IJ Planeta 5 cu atas original - an fabricatie 1992.

Motocicleta a avut 2 proprietari, primul care a folosit-o extrem de putin si a tinut-o in casa si vecinul meu, care a achizitionat-o in 2001.

In momentul de fata motocicleta are 18000 km, este in stare de functionare cu ITP valabil, a stat numai in garaj si a fost folosita numai pe vreme uscata si pe drumuri asfaltate (s-a mers cu ea preponderent intre cartierul Drumul Taberei si satul Cornetu de langa Bucuresti, unde vecinul avea o casa si la plimbari in afara localitatilor).

Toate consumabilele au fost schimbate in mod regulat.

Motorul, cutia de viteze si amortizoarele fata si spate nu au fost desfacute niciodata si functioneaza foarte bine.

Vopseaua este cea originala, fara urme de accidente, lovituri, zgarieturi etc.

Motocicleta nu a avut niciun accident.

Are toate accesoriile (parbriz atas, husa atas, parbriz moto si din cate stiu are si trusa de scule originala si cartea).

Motocicleta are doar urme de utilizare cu grija.

 

Pentru vanzare se va face succesiunea astfel incat aceasta sa poata fi inmatriculata pe numele noului proprietar.

 

Aveti idee care este pretul corect pentru ea?

 

Va multumesc,

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu propun să aştepţi şi să vezi prima dată cam la cât se gândeşte proprietarul. Depinde şi cât merită pentru tine.

Eu personal dacă ar fi să-l cumpăr şi e aşa cum zici tu, aş da cam 2500-3000 lei pe el deoarece atât ar valora pentru mine. Chiar dacă e aşa original cum zici, totuşi este IJ postdecembrist fără valoare de colecţie, şi nici nu cred că va fi vreodată de colecţie modelul acesta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e greu sa faci un studiu de piata pe temele astea. Ultimul p5 cu atas vazut de mine - in stare foarte buna - se chinuia sa plece pe la 12 mil...... acum un an.

Nu au valoare mare datorita mai multor elemente - numarul imens de mobre prosuse; estetica indoielnica - asa cum e vazuta acum, etc.

Sa nu uitam - p5 e o mobra de mers cu 50 - 60 cu atasul pe ea.

Nu compara - sau nu astepta aceleasi preturi ca la boxere - alea au o atractivitate mult mai crescuta.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu propun să aştepţi şi să vezi prima dată cam la cât se gândeşte proprietarul. Depinde şi cât merită pentru tine.

Eu personal dacă ar fi să-l cumpăr şi e aşa cum zici tu, aş da cam 2500-3000 lei pe el deoarece atât ar valora pentru mine. Chiar dacă e aşa original cum zici, totuşi este IJ postdecembrist fără valoare de colecţie, şi nici nu cred că va fi vreodată de colecţie modelul acesta..

2 proprietari,18000 km ( daca sunt cei reali ) complecta ,cam asta ar fii pretul real.bine acum o sa vina samsarii de vechituri si o sa sustina ca ei au dat 100 si ceva de euro,ca nu valoreaza mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un IJ original si ingrijit in Romania cu vopseaua originala, trusa de scule, parbriz original, etc este o motocicleta deosebita. Din punctul meu de vedere este de colectie in sensul ca merita pastrata asa cum este cu savoarea specifica de catre un proprietar- mecanic, sa ramana pe cat posibil la fel si peste 10 ani. Garaj- husa-lustru .
Vorbesc fara poze in fata, poze cu detalii macro pe la suruburile de la motor care sa nu aiba silicon primprejur si fara sa aud cum zdrangane motorul. Sau sa mestec prin cutia de viteze sa o simt. Presupunand ca este o supravietuitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-i drept, mai ales in coltul asta, valoarea este data mai mult pe baze subiective. Din scurta prezentare, mie cel putin, mi-a dat o stare de bine existenta unei asemenea motociclete. Clar nu-i virgina dar nici trecuta prin zeci de p#!i ca majoritatea comunistelor de p-aici, cu n-spe proprietari in urma, multi fiind incepatori ce nu si-au permis altceva, cu interventii mecanice dubioase pe principiul "Las' ba ca merge, e ij..." piese din bazar s.a.m.d. Merita luata acasa chiar la suprapret.

Asa cum zicea si conu' Aleko, o parere bazata doar pe descriere. N-ar strica niste poze (o filmare detaliata e deja de domeniul erotic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Seara buna si Sarbatori Fericite tuturor!

 

Am reusit sa obtin niste fotografii cu utilajul.

 

http://s482.photobucket.com/user/aserbanescu/library/IJ%20Planeta%205?sort=3&page=1

 

 

Acum cred ca putem estima mai precis pretul corect.

 

Numai bine...

Editat de Papa_Bear
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Mihai,

 

Iti multumesc pentru raspuns.

 

Eu nu vreau sa o cumpar, insa m-au rugat proprietarii sa aflu cu cat s-ar da si apoi sa pun un anunt cu ea...

 

Cat de curand probabil ca o voi pune pe Bike shop si la Bursa Comunistelor... insa mai intai sa ii intreb daca sunt multumiti cu 700 de euro...

 

Numai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...