Sari la conținut

Accident "Motociclist vs vaca" în apropiere de Variaș ,


SpeciaL
 Share

Postări Recomandate

http://www.opiniatimisoarei.ro/imagini-din-momentul-impactului-accidentul-in-care-un-motociclist-a-lovit-in-plin-o-vaca-nu-departe-de-timisoara-atentie-video-ul-va-poate-afecta-emotional/04/10/2015

 

TIMIS. Un grav accident s-a petrecut vineri seara in Varias, pe soseaua ce leaga localitatea de Sannicolau Mare. Un motociclist a izbit in plin o vaca. In urma impactului violent, animalul a murit, iar tanarul aflat pe motor a fost ranit.

Bikerul, care conducea o motocicleta de 700 cmc, avea viteza, a observat cireada de vaci ce se intorcea de la izlaz si traversa drumul prea tarziu. N-a mai putut evita ciocnirea.

A intrat in plin in grupul de animale. Cateva s-au prabusit, insa una dintre vacute nu s-a mai ridicat.

Barbatul a fost azvarlit de pe motor cativa metri si s-a ales cu o fractura deschisa la una dintre maini, precum si cu o multime de traumatisme.

Vaca lovita de motociclist si-a dat obstescul sfarsit in cateva clipe.

O ambulanta l-a transportat de urgenta pe tanarul ranit la spitalul din Sannicolau Mare pentru ingrijiri si investigatii.

Politistii au inceput o ancheta pentru a stabili cu precizie cum s-a petrecut accidentul.

Momentul impactului a fost surprins de o camera video.

http://www.opiniatimisoarei.ro/wp-content/uploads/2015/10/video-impact-motociclist-vaca-timis.mp4

Editat de SpeciaL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bai voi sunteti bine la caput? CUM INCLUSIV IN ARTICOL TU SCRII PRIMA DATA CA PRIORITAR, CE S_A INTAMPLAT "CU VACUTA" si dupa aia precizezi si ce s-a intamplat cu OMUL care a fost accidentat?

 

Stam bine la controalele psihologice? aaaa, cei din media nu fac? AR TREBUI!!!!

 

MA DOARE IN p**A ce s-a intamplat "cu vacutza". Pe mine ma intereseaza ce s-a intamplat cu PERSOANA care a fost implicata in accident, apoi d.p.d.v. juridic cu tampitelul care era cu vacile si a produs practic accidentul. Abia dupa aia m-a intereseaza ce s-a intamplat "cu vacuta" dar autorul/autoarea articolului empatiza si el/ea cu cine se simtea mai apropiat....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MA DOARE IN p**A ce s-a intamplat "cu vacutza". Pe mine ma intereseaza ce s-a intamplat cu PERSOANA care a fost implicata in accident, apoi d.p.d.v. juridic cu tampitelul care era cu vacile si a produs practic accidentul. Abia dupa aia m-a intereseaza ce s-a intamplat "cu vacuta"

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai voi sunteti bine la caput? CUM INCLUSIV IN ARTICOL TU SCRII PRIMA DATA CA PRIORITAR, CE S_A INTAMPLAT "CU VACUTA" si dupa aia precizezi si ce s-a intamplat cu OMUL care a fost accidentat?

 

In tara asta vacile au prioritate ;)

 

 

MA DOARE IN p**A ce s-a intamplat "cu vacutza". Pe mine ma intereseaza ce s-a intamplat cu PERSOANA care a fost implicata in accident, apoi d.p.d.v. juridic cu tampitelul care era cu vacile si a produs practic accidentul. Abia dupa aia m-a intereseaza ce s-a intamplat "cu vacuta" dar autorul/autoarea articolului empatiza si el/ea cu cine se simtea mai apropiat....

O fi ruda cu vreuna din cireada.. mai stii?!

:worried:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie mare pe drumurile pe care ne asteptam la vaci, oi... balegi... etc.

nu e de joaca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreacu cu vacile lor, pe care le lasa libere peste tot... niste idioti. La fel ca si ala de-a scris articolul... mare viteza ce aveai motociclistul, nu cred ca sarise de 60 (ochiometric), iar vacile alea au iesit in drum la cativa metri in fata lui, ce sa mai evite?

Nu-mi dau seama daca idiotul ala de vacar s-a dus sa verifice vaca sau bikerul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe langa mizerabilul articol scris de un handi-carpat, ( animalele nu au "obstesc .." si alte prostii ), situatia este nasoala.

 

sambata prin Bg era sa fac si eu la fel - dupa o curba... o "vacuta" tranzita soseaua.

 

din pacate astea sunt tarisoarele noastre de 2 bani.vacile nu au RCA si tot " mortul e de vina" mereu.

 

Bine ca e cat de cat ok rider-ul. Doamne ajuta sa fie cat mai putine din astea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni nu ati inteles bine.

Riderul nu venea ci se ducea. Animala care avea "obstescul" era de fapt o juncana (de aici diminutivul vacuta). Motocicleta cel mai probabil un 500cc dar a fost upgradata dupa impact la 700cc ca de doar avea un uger in plus acum. Iar o vaca care a vazut accidentul pe un monitor a fuzionat emotional cu cireada. QED.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A intrat in plin in grupul de animale. Cateva s-au prabusit, insa una dintre vacute nu s-a mai ridicat.




Precizez " insa una dintre vacute nu s-a mai ridicat. " :))))))


Restul nu mai conteaza ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa mai frunzariti putin 'ziarul online', ca sa realizati ca cei de la NeptunTV/Baricada TV merita cateva premii pulizer.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Valea Bistritei la iesirea dintr-o curba mi-a iesit un cal in fara , am cazut dar in momentul impactului nu aveam viteaza prea mare , am scapat destul de ieftin . Am sunat la politie sa-i anunt ca este un animal pe carosobil sa vina sa-l ia sa faca ceva ... Dupa vreo 25-30 de minute apar si oamenii legii , le povestesc toate alea si raspuns final "N-avem ce face, nu-i marcat"(adica marcaj de ala in ureche sa stie al cui e ) . "Poi bun" ,zic, "inseamna ca-l puteti lua, ca idiotu sa nu mai aibe ce lasa liber pe drumuri" . "Nu, ca nici asta nu putem face " ...?!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu totii poate ca ne-am "lovit" de incidente mai putin placute in care turme de oi, cirezi de vaci, cai, magari, etc. traversau sau blocau soseaua. Insa din povestea asta, nu pot sa nu remarc nuanta de gri, chiar daca unora le place sa vada doar alb sau negru. Ma intreb ce s-ar fi intamplat in conditiile in care locul vacilor cu pricina ar fi fost luat de un grup de copii...? (poate chiar ai nostri...) oare tot atat de vehementi am fi fost domnilor? Oare al nostru "biker", care n-a schitat nici cel mai mic gest de evitare sau franare/oprire, ar mai fi fost atat de compatimit...?? Daca ditai vacile nu le vezi, si nu esti in stare sa le anticipezi, astfel incat sa nu intri ca "bou'" in ele, totul petrecandu-se intr-o intersectie dintr-o localitate totusi (fie si nesemnalizata), dati-mi voie va rog sa fiu mai mult decat sceptic...

Legat de distanta, sa fim seriosi, sunt pe putin 60-70 de metri intre motociclist si locul accidentului, din momentul in care cireada pune prima copita pe carosabil ! Cu o oarecare doza de impartialitate, veti realiza (ca si in alte cazuri), ca viteza, neatentia si lipsa de experienta, isi spun cuvantul cand "neprevazutul" isi face aparitia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Don Diego, daca fiica-mea e destul de proasta sa sara ca o vaca in fata unui vehicul in miscare, inseamna ca am tras lozul scrut la loteria reproducerii. Ori eu sunt de vina, ori natura, ca n-a inzestrat-o cu destul glagore sa se prinda ca chestiile alea de metal care merg repede sunt periculoase.

 

Vacile nu le vezi cand se apuca sa fuga pe curmezisul drumului. Daca ies din tufisuri sau dupa pomi, faci ditai buba. Ca pasager am facut ditai vanataia de la centura cand eram in masina cu familia si ne-a sarit un manz in fata dintr-o curte. Nu aveam mai mult de 50 pe ora, dar am avut mare bulan ca a iesit fugind de noi, ca nu opream pana-n el.

 

Vita care a scris articolul e genul de idiot care empatizeaza cu animalalele ca e si ele oameni.

NOTA BENE: ANIMALELE NU E SI VA FI VREODATA OAMENI. Tot cacatul empatic pe care-l aveti in cap fata de specii inferioare ar trebui sa zboare pe geam cand un om sufera din cauza lor.

 

Daca stau sa ma gandesc, nu vita e de vina pentru necaz. Boul care le-a lasat nesupravegheate la pascut ar trebui trimis cateva luni la parnaie, ca era sa faca moarte de om.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand prima copita a atins asfaltul, nu cred ca avea mai mult de 20m de ele... erau mascate de copacul ala si de marginea podetului, nu prea cred ca avea cum sa le vada sau sa realizeze ca or sa-i iasa in fata. Viteza mare... nu prea cred.

Si daca era un grup de copii... tot asa le injuram parintii, pt ca-s idioti si ii lasa sa treaca strada aiurea. La fel ca si vacile alea, copiii mici nu au discernamant si nu realizeaza pericolul de a traversa aiurea. De asta adultii trebuie sa-i supravegheze, la fel ca vacarul pe vaci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu totii poate ca ne-am "lovit" de incidente mai putin placute in care turme de oi, cirezi de vaci, cai, magari, etc. traversau sau blocau soseaua. Insa din povestea asta, nu pot sa nu remarc nuanta de gri, chiar daca unora le place sa vada doar alb sau negru. Ma intreb ce s-ar fi intamplat in conditiile in care locul vacilor cu pricina ar fi fost luat de un grup de copii...? (poate chiar ai nostri...) oare tot atat de vehementi am fi fost domnilor? Oare al nostru "biker", care n-a schitat nici cel mai mic gest de evitare sau franare/oprire, ar mai fi fost atat de compatimit...?? Daca ditai vacile nu le vezi, si nu esti in stare sa le anticipezi, astfel incat sa nu intri ca "bou'" in ele, totul petrecandu-se intr-o intersectie dintr-o localitate totusi (fie si nesemnalizata), dati-mi voie va rog sa fiu mai mult decat sceptic...

Legat de distanta, sa fim seriosi, sunt pe putin 60-70 de metri intre motociclist si locul accidentului, din momentul in care cireada pune prima copita pe carosabil ! Cu o oarecare doza de impartialitate, veti realiza (ca si in alte cazuri), ca viteza, neatentia si lipsa de experienta, isi spun cuvantul cand "neprevazutul" isi face aparitia...

nota 20 putini realizeaza lucru asta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici e de vina si lipsa de experienta a riderului. Se apropia o intersectie, aveai drum din dreapta de unde oricand iti poate iesi ceva in fata. Primul lucru pe care trebuia sa-l faca riderul era sa fie cat mai aproape de axul drumului, plus labuta pe frana. Banuiesc ca vacile au fost mascate de chestiile alea care par de beton, totusi din filmare riderul fie nu a franat deloc, fie a facut-o foarte tarziu, iar de evitat clar nu e vorba.

 

Articolul e scris cu picioarele, iar printe comentatori sunt multi cercopiteci, ce e asa de greu de inteles ca o masa de 250 kile cu 50-60 la ora ii fac praf coastele animalului, iar alea perforeaza niste organe importante. Sanatate riderului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...