Sari la conținut

Accident "Motociclist vs vaca" în apropiere de Variaș ,


SpeciaL
 Share

Postări Recomandate

Articolul e scris cu picioarele, iar printe comentatori sunt multi cercopiteci

Ce-i la comentarii, te doare capu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vacile ca vacile, da daca era un tractor/masina/camion acu era praf cu dreptatea in brate. Rider-ul sa fie sanatos, dar sa nu se mai urce pe motocicleta daca nu poate evita/anticipa nici macar niste vaci care i-au "sarit" in fata cu viteza aproximativa de 5km/h el la randul lui avand viteza mica.

Big plus pentru citatu asta "ANIMALELE NU E SI VA FI VREODATA OAMENI". Brilliant!!! Dovedeste superioritatea umana. Baietzica, daca oamenii sufera crede-ma ca nu animalele sunt de vina.

Pe de alta parte ca sa ne fie bine noua "pilotilor" eu propun sa interzicem absolut orice nu e motocicleta si sa asfaltam peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi in tara si in tarile vecine cum ar fi Bulgaria/Grecia/Turcia e NORMAL sa intalnesti animale pe sosea prin sate mai ales seara si dimineata cand se duc sau se intorc de la camp. E anormal sa intalnesti turme de oi pe autostrada dar nu trebuie exclusa si aceasta situatie.. Tinand cont ca majoritatea am trait in Romania cred ca ai pus problema pe dos, de cand a devenict ceva anormal sa intalnesti vaci/cai/oi/caini pe sosea de capul lor?

 

http://www.dcnews.ro/cu-turma-de-oi-pe-autostrada-soarelui_222716.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nimic specific tarilor bananiere. Am intilnit o cireada MARE de vaci mergind pe drum national in... Elvetia. Apoi jumatate de oras, lasind in urma un dezastru de balegi. Asa e la munte, se plimba vacile, trebuie sa casti ochii si sa reduci. Ariciul asta era in linie dreapta, vizibilitate perfecta, avea toate conditiile sa scape cu o injuratura printre dinti si atit. Cine stie la ce ii erau lui gindurile si privirea, ca la drum sigur nu. Putem fabula - o fi zis ca le sperie, le-o fi claxonat, poate, ca alta reactie nu vad - nu frina, nu evitare, nimic. Bine c-a scapat cit de cit intreg.

Probabil nu i-a zis nimeni ca vacile fac ce vor ele, in general. La vaca opresti si astepti sa se dea la o parte. Oile mai poti sa le impingi usurel :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am zis ca e anormal sa le intalnesti, am intalnit si eu... am zis ca e anormal sa fie acolo, asta fiind in legatura la "propunerea" ta. Din cate stiu, legea ii obliga pe vacari/oieri sa le supravegheze, sa se asigure la traversari etc. Ori aici se vede clar ca vacarul era mai in spate, i se cam rupea lui de ce se poate intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai mă ce dracu,acu avem pretenții de la văcări

 

ala probabil are 2 clase ca trenu.i se rupe lui de regulile de circulație

 

fazele astea sunt frecvente în localitățile noastre,autoritățile ar trebui să monteze câte un semn cu atenție animale la intrarea în fiecare comună din asta

 

și atenție idioți,alt semn care ar trebui inventat.un singur drum prin mijlocul comunei,prin care circulă de la căruțe și tractoare,până la animale cu patru și două picioare în stare de ebrietate,etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat eu o aroganta in comuna Maia, Ialomita. Era drumul full de vaci care mergeau cu 4-5km/h. Veneau de la islaz. Putei sa le claxonezi nonstop, isi vedeau de drumul lor, nu se dadeau ever vreun centimetru de pe "trasa" . Am atins intentionat cu bara fata, picioarele spate ale unei vaci ca s-o urnesc din fata masinii mele. Timp pierdut, mi-a dat o copita in numarul de inmatriculare care a cazut. A trebuit sa-l culeg, sa-l remontez. Cine crede ca vacile vad masinile )sau motocicletele venind pe drumul public si or sa se fereasca, nu stie realitatea. Recunosc ca pina la sfirsitul lui August 2015, nici eu nu stiam de "indeletnicirile" vacilor. Bine, mai trebuie si exersat frinarea de urgenta, sistem de frinare performant, cauciucuri noi si aderente. Mai multi factori.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreti lapte proaspat? Ciupiti frana cand o vedeti pe joiana in apropiere...

mai degraba lapte praf ... Solutia e simpla telegondole pentru vaci

 

 

Bine ca a scapat. Din filmare se vede ca pe dreapta erau niste tuburi/dale de ciment care probabil au mascat vacile. Dupa umbrele de pe asfalt este posibil ca razele soarelui sa fi cazut intr-un unghi ce incomoda vederea.

Cu parere de rau am citit "articolul". Cine a scris mizeria aia de "articol" nu are nici o treaba cu jurnalismul, daca mai cititi si unele comentarii e chiar horror.

In aparenta Romania e in UE, dar de fapt a ramas undeva in evul mediu (oamenii ca animalele sunt la fel). Daca evadezi pentru o clipa din aceasta realitate e foarte periculos.

Editat de Kalashnikov545
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza îmi aduce aminte de o întâmplare similară,cu un cal în loc de vaci si o fată ,calul se sperie la trecerea altor motoare si sare în fața fetei ....evitare cu ieșire în iarbă..final fericit. Acum ,treaba cu mascatul e cam aiurea..vacile sunt mari si lente fata de un câine care te poate surprinde că-i mai vioi si mai mic..si nu era numai o vacă ,io zic că nu a fost atent ,nu a scanat zona si nu a anticipat . Sănătate băiatului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul putea sa vada cireada de la 80 de metri, el mergea cam cu 60 km/h. Anticipare zero, reactie zero, frana zero... de ce?!

 

( ii trebuiau cam 15 metri de franare efectiva ca sa se opreasca, sau adunand timpul de reactie, 30 de metri... vezi aici mesajul #13: /index.php?/topic/730530-65-de-motociclisti-au-murit-in-2014/ )


» Post actualizat in 06 Oct 2015 05:10

Gandurile si privirea lui nu erau acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un accident evitabil zic eu, cu ceva experienta si atentie. nu mi s-a parut a avea viteza astronomica, dar nici reactii de nici-un fel. cat despre vacar (pentru ca vacile n-au nici-o vina), ar trebui sa fie recunoscator ca nu a fost un tir de 30 de tone in locul motocicletei. cu siguranta ar fi trebuit sa plateasca pentru toata cireada + daunele la autovehicul.


sanatate motociclistului si recuperare usoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, dupa razboi multi viteji se arata...

 

da, putea fi evitat accidentul. sigur ca se putea.

dar atunci, acolo, in acel moment a fost altcineva, conditiile din secunda aia nu se vor mai repeta absolut identic niciodata...

nu suntem perfecti, putem gresi iar dupa ce am zbarcit-o e tarziu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum naiba sa intri intr-o curba cu o viteza care sa nu-ti permita oprirea in spatiul pe care il vezi,cum sa circuli pe un drum fiind atent doar la drumul pe care te deplasezi fara a "mirosi" ce se intampla pe margini..Dupa reactii face parte din categoria celor priceputi la condusul doar in linie dreapta.Pe urma ne vaitam ca a sarit tractorul ,vaca ,copilul,caruta ,cainele.Presimt ca va deveni un motociclist cu o conducere mult mai preventiva mai ales in localitati.Nici nu avea nevoie de vaca pt a cadea ,ii era suficienta o baliga in curba.Vaca nu a avut vre- o vina pt ce i s-a intamplat.Mai degraba (cuvant jignitor)..


» Post actualizat in 07 Oct 2015 16:40

taurii am vrut sa zic


» Post actualizat in 07 Oct 2015 17:06

La stickerul lipit pe masini trebuie raspuns cu unul lipit pe motoare care sa sune cam asa "pe drumul public exista si obstacole"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, dupa razboi multi viteji se arata...

 

da, putea fi evitat accidentul. sigur ca se putea.

dar atunci, acolo, in acel moment a fost altcineva, conditiile din secunda aia nu se vor mai repeta absolut identic niciodata...

nu suntem perfecti, putem gresi iar dupa ce am zbarcit-o e tarziu.

adevarat..... ia aruncati o privire la zmeii care isi pun clipurile on board prin topicuri din primele sectiuni ale formului... mai evita fix o coacaza (in caz de necesitate).

 

toti sunt zmei si vad numai circuite si wheelie-uri prin oras si iti explica ce si cum faci pe circuit, cat de prost este Vale si ce talentat este Lorenzo... plm, casti ochii sau o comiti - scapi dupa cat iti este norocul...

 

riscuri sunt la tot pasul, dar conducand prudent si preventiv iti diminuezi major riscurile.

 

spre exemplu: din tot amarul de bikeri straini de pe soselele din RO (am vazut sute anul asta in trafic), de ce auzim extrem de rar despre incidentele lor cu traficul din RO?

 

numerele straine se vad altfel in trafic? primesc prioritate diferit de la "conservari"? ei nu merg pe acelasi asfalt?

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

strainezii care vin la noi apar cu touringuri mari de obicei sau vin pentru enduro,nu prea vezi vitezane

 

iar cu procentul accidențelor pe tipuri de moto cred ca i evident care ocupă locul 1

Editat de Sly06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Prostesc accidentul. Vacile n-au aparut brusc pe carosabil, ele n-au venit in galop. Viteza motociclistului mi se pare f mare, dar, chiar daca din imagini e greu sa apreciezi distante si viteze, un lucru e cert: au trecut cel putin 3 sec de cand vacile au atins carosabilul pana in momentul impactului. Ele inca nu ajunsesera la axul drumului. Puteau fi ocolite, ca de pe contrasens nu venea nimeni. El doar a franat in ultimul moment. Cu asa reactie slaba poate ca era incepator si lipsit de experienta. Dar atunci de ce nu avea viteza mult mai mica? Oricum nu trebuia sa depaseasca 50km/h, indiferent de nivelul de experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prostesc accidentul. Vacile n-au aparut brusc pe carosabil, ele n-au venit in galop. Viteza motociclistului mi se pare f mare, dar, chiar daca din imagini e greu sa apreciezi distante si viteze, un lucru e cert: au trecut cel putin 3 sec de cand vacile au atins carosabilul pana in momentul impactului. Ele inca nu ajunsesera la axul drumului. Puteau fi ocolite, ca de pe contrasens nu venea nimeni. El doar a franat in ultimul moment. Cu asa reactie slaba poate ca era incepator si lipsit de experienta. Dar atunci de ce nu avea viteza mult mai mica? Oricum nu trebuia sa depaseasca 50km/h, indiferent de nivelul de experienta.

inca odata... degeaba judecam noi ACUM ce s-a intamplat acum cateva ore / minute / secunde ALTUIA!

 

naspha... e iarna si nu prea mai sunt accidente noi, asa ca hai sa ne apucam de alea mai vechi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un accident evitabil zic eu, cu ceva experienta si atentie. nu mi s-a parut a avea viteza astronomica, dar nici reactii de nici-un fel. cat despre vacar (pentru ca vacile n-au nici-o vina), ar trebui sa fie recunoscator ca nu a fost un tir de 30 de tone in locul motocicletei. cu siguranta ar fi trebuit sa plateasca pentru toata cireada + daunele la autovehicul.

 

sanatate motociclistului si recuperare usoara!

 

 

mda, dupa razboi multi viteji se arata...

 

da, putea fi evitat accidentul. sigur ca se putea.

dar atunci, acolo, in acel moment a fost altcineva, conditiile din secunda aia nu se vor mai repeta absolut identic niciodata...

nu suntem perfecti, putem gresi iar dupa ce am zbarcit-o e tarziu.

 

 

Viteza foarte mare nu avea, vizibilitate a cam fost, loc de manevre de evitare a fost. Riderul s-a dus ca duda direct fara sa schiteze decat o frana intarziata bine si cu skill de biciclist.. Chiar daca avea niste gioarse de cauciucuri si mai e si racorica afara, tot frana mult mai mult daca vedea pe unde merge si avea reflexele la el.. apoi o evitare pe contrasens si nu avea nicio treaba.

 

Dar vorba aia, sa evitati parcarile... sa nu practicati franari de urgenta.. sa nu dati bani pe gume, sa nu cascati ochii..

 

Bine ca a scapat, macar noroc sa aiba :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io abia acum am vazut filmul.

Nu inteleg ce discutati.

Mobra n-avea cine stie ce viteza supersonica, boul ala de era cu vacile le-a manat direct in drum.

Ce mai discutam?! Io i-as fi crapat capu' taranului! La 2 minute dupa ce se ridicase ultima vaca vie cireada era in continuare pe carosabil. Cat de bou sa fii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io i-as fi crapat capu' taranului! La 2 minute dupa ce se ridicase ultima vaca vie cireada era in continuare pe carosabil. Cat de bou sa fii?

extrem de bou, mai bou decat bovinele din cireada...

animalele pe sosea sunt o cutuma in tara noastra... e plin de vaci / oi / cai... tot felul. si binenteles plin de balegi... iei o balega cu roata de fata om esti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...