Sari la conținut

Accident "Motociclist vs vaca" în apropiere de Variaș ,


SpeciaL
 Share

Postări Recomandate

Păi tocmai asta-i problema, că cei care trebuie să o facă (și mai sunt și plătiți să o facă, din banii noștri!) nu o fac, iar eu (/tu/el/ea) nu pot să mă substitui lor.

Da, atitudine, dar cum?

Mă uit în jur și-mi dau seama că singura strategie câștigătoare e să te adaptezi. Schimbarea lucrurilor - vorba lui @mianmar - e care schimbare?


» Post actualizat in 11 Dec 2015 09:18

@Cristian:

 

Am luat atitudine, acum mulți ani, împreună cu mulți alții. Unii au plătit Prețul, pentru asta, alții nu. Am crezut în schimbare, la momentele alea - probabil erai pe acolo și-ți aduci aminte.

După 25 ani nu s-a schimbat nimic în bine, totul a rămas pe aceeași direcție sau, mai nasol, a mers înspre mai rău.

Acum s-a mai ”machiat” o încercare.

 

Înțeleg - fără a fi fatalist, doar realist - că, după o scurtă agitație, lucrurile revin în matca lor, fără a schimba sistemul, exact ca atunci când arunci o piatră într-o apă liniștită, se crează valuri, piatra dispare în apă, iar valurile se duc; totul revine la normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am uitat să pun ghilimelele... mea culpa!

(Dar repede ai mai intrat în discuție! Atent, mereu pe fază, la datorie!)

 

De fapt, mă refeream la schimbările de personaje, dar nu vreau să intru în polemică cu tine, pe tema asta.

Mda, probabil convingerea ta a fost ca singurii vinovati sunt "comunistii" lui Ponta...

 

Nu mai comentez insa te-as invinta sa-ti amintesti sau sa te informezi despre motivul pentru care a fost "mazilit' Cristian Topescu (comentator sportiv), la inceputul anilor 80. Care-i valoarea fotbalului romanesc acum la 26 de ani de la revolutie si de la bla,bla bla, comunism, comunisti ?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, rămâi la convingerile tale. Și la marotele tale.

Ia aminte! Asta ca sa nu zic...watch and learn! Este vorba de vara anului 1940. Trecuseram prin foarte multi ani de...comunism, asa-i?

 

Zguduit de tragedia neamului, un modest profesor de liceu din Turda, Ion Fodoreanu, făcea în jurnalul său o analiză necruţătoare a cauzelor dispariţei României Mari, a izolării ţării noastre: „Neamul românesc este sfârtecat de vecinii duşmani. Ni se pare o nedreptate strigătoare la cer, o crimă aşa de mare contra umanităţii şi a civilizaţiei, încât am aştepta ca toată lumea să se revolte contra acestor barbari, toată lumea să ne ajute ca să ne salvăm fiinţa neamului sau să se înduioşeze cel puţin cineva de toate nenorocirile care ne-au ajuns. Totuşi nimeni nu se mişcă, nimeni nu protestează, noi singuri ne zbatem. Cei care ne-ar putea uşura suferinţele printr-un gest, ne lasă să suferim până la capăt. De ce această izolare şi această muţenie în jurul nostru? Nu din cauza împrejurărilor externe. Ci pentru că suntem nevrednici, pentru că ne merităm soarta, pentru că nu merităm nici o consideraţie din partea nici unui mare popor, pentru că suntem vinovaţi cu toţii, până la ultimul, de nenorocirile noastre. Care este vina noastră? Este de căutat în chiar concepţia noastră de viaţă. Scopul vieţii noastre era huzureala, luxul, trândăvia, destrăbălarea. Cărările vieţii noastre erau chiulul, şmecheria, învârteala, favoritismul, nepotismul, furtul. Am fost narcotizaţi, prin şcoală şi propagandă naţională, cu idei prea frumoase despre virtuţile neamului nostru, pe care le-am luat de bune şi adevărate, le-am pus la căpătăiu, le-am atârnat la butonieră sau la pălărie, le-am fluturat în vânt cu ocazia sărbătorilor naţionale, dar am continuat să trăim şi să fim cu totul altfel decât ne afişăm. Şi într-o zi minciuna în care-am trăit s-a răzbunat, iluziile s-au prăbuşit şi noi am rămas atâta cât eram, aşa cum meritam: nişte nemernici, uitaţi în voia soartei".

Editat de mianmar23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce dracu' caută comunismul aici, a dat cineva vina pe el???? Lasă, naibii, aberațiile politice pentru topicul dedicat.

 

Aici era vorba doar despre o vacă și un neatent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mda, probabil convingerea ta a fost ca singurii vinovati sunt "comunistii" lui Ponta...

 

Nu mai comentez insa te-as invinta sa-ti amintesti sau sa te informezi despre motivul pentru care a fost "mazilit' Cristian Topescu (comentator sportiv), la inceputul anilor 80. Care-i valoarea fotbalului romanesc acum la 26 de ani de la revolutie si de la bla,bla bla, comunism, comunisti ?...

Vezi ca a mai zburat unu de pe forum pentru ca la orice topic o dadea in Ponta, Basescu, Ceausescu si altele asemenea.

Hai sa pastram discutia la subiectul initial, sa nu ajungem (iar) la masoni, illuminati si Elvis cu Ceausescu care conduc lumea de pe o insula secreta.

 

 

 

Zguduit de tragedia neamului, un modest profesor de liceu din Turda [bla, bla, bla si alte balarii offtopic]

La urmatorul post ai "Report" de la mine.

 

 

Revenind: e clar ca avem o gramada de legi care nu sunt aplicate de cei care ar trebui s-o faca. Deci haideti sa-i obligam sa le aplice. Macar facand circ de fiecare data cand ne lovim de asta. La asta cu animalele d-a-mpulea pe drumuri e la fel ca la aia cu lucrarile nesemnalizate: pana nu sunam la rutiera de 100 de ori pe zi sau pana nu iese un scandal mare cu un cioban d-asta sau cu niste dorei d-aia de sapa in mijlocul drumului aiurea n-o sa se schimbe nimic.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total de acord cu tine!

 

Toate evenimentele de tipul celor de mai sus trebuie făcute vizibile, cât mai mult, cât mai bine. În felul ăsta poate se sesizează cineva, undeva și se iau măsuri.

 

Cauza principală (determinantă) a fost existența vacilor pe asfalt, asta trebuie făcut vizibil, aici sunt necesare măsuri.

 

Cauza secundară - neatenția, lipsa de experiență, orice ar fi fost - trebuie discutată pe aici, pentru folosința celor care pot fi surprinși de o situație similară.

 

Două demersuri complementare, care vor conduce către diminuarea numărului de accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total de acord cu tine!

 

Toate evenimentele de tipul celor de mai sus trebuie făcute vizibile, cât mai mult, cât mai bine. În felul ăsta poate se sesizează cineva, undeva și se iau măsuri.

 

Cauza principală (determinantă) a fost existența vacilor pe asfalt, asta trebuie făcut vizibil, aici sunt necesare măsuri.

 

Cauza secundară - neatenția, lipsa de experiență, orice ar fi fost - trebuie discutată pe aici, pentru folosința celor care pot fi surprinși de o situație similară.

 

Două demersuri complementare, care vor conduce către diminuarea numărului de accidente.

Corect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana vom pune sistemul in functiune asta nici in 200 ani, eu zic ca responsabilitatea ne revine nou. Fiind pe 2 roti stim la ce riscuri ne expunem, asta inseamna sa fim noi preventivi, mai bine previn decat sa tratez. Eu consider ca in cazurile in care un motociclist loveste ceva, animal, pom, etc, este vina exclusiv a lui, in afara cazurilor cand cineva iti taie calea inopinant. In rest trebuie sa fim de 10 ori mai atenti decat un sofer. Se stie ca atunci cand traversezi o localitate pot aparea tot felul de obstacole, mai ales in loc. rurale, unde animalele sunt la ele acasa.

Dupa ce evenimentul a fost consumat, iar tu schilod, degeaba mai cauti sa iti faci dreptate. Ai sa mori cautand dreptatea.

Nu este mai usor sa adaptezi mersul pe 2 roti la limita evitarii orcarui pericol, doar este viata ta in joc.

Editat de kalator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i chiar corect ce spune Kollar. Ai postat ieri regulamentul privind animalele pe drumurile publice, mai citeste-l cu atentie.
Satul Varias e strabatut de DJ692. Dar putea sa fie DN, nu conteaza.
Daca vacile n-au traversat prin loc nepermis, vina este exclusiv a motociclistului, care trebuia sa circule sub 50km/h si sa reduca viteza la intersectii.


» Post actualizat in 11 Dec 2015 11:09

Bine, e si vacarul vinovat ca nu a mers in fata vacilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viorelx, tu esti pe bune? Circuli cu mobra, adica pe drumuri asfaltate, cu alti participanti la trafic? Inteleg mersul preventiv, inteleg ca trebuie sa fim atenti, sa avem reflexe de ninja si alte cele... dar nu inteleg de unde pana unde e VINOVAT motociclistul ca a lovit vaca. Ca putea sa evite... poate. Sau poate nu... nu suntem in situatia respectiva, in locul lui, sa fim siguri de ce si cand a vazut el. Sunt multe variabile... drumul poate nu era perfect drept, poate erau mascate de copac, de podetul ala, poate ii batea soarele din fata, poate viziera era murdara, poate avea o albina in casca... poate, poate.

Ideea e ca vaca nu are ce cauta acolo, sa blocheze drumul.

 

Atunci când sunt conduse pe drumul public, animalele si însotitorii acestora trebuie sa circule pe acostamentul din partea stânga a drumului, în sensul de mers, iar când acesta nu exista, cât mai aproape de marginea din stânga a partii carosabile.

Persoana prevazuta la art. 196 este obligata:

a) sa ia masurile necesare ca, pe timpul deplasarii pe drum, animalele sa nu împiedice circulatia celorlalti participanti la trafic;

c) sa nu lase nesupravegheate animalele;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Persoana prevăzută la art. 196 nu știe prea bine, de cele mai multe ori, când s-a născut și cum se numește, de ce să ne așteptăm să știe regulamentul rutier????

Nu cred că există văcar cu mai mult de 2 clase în satele din zonă, iar asta e realitatea pe care trebuie să o știi, când ieși cu agregatul pe șosele.

Iar dacă nu o știi, de acord, nu e o vină, dar se poate transforma într-un mare ghinion...

 

Asta e o problemă nu greu de rezolvat, doar mai greu de pus în practică: autoritatea locală să stabilească niște reguli, trasee de urmat de către cirezile de vite, marcaje, persoane responsabile care să supravegheze traseul.

 

Până atunci trebuie să belim ochii, altfel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am zis si ieri, s-a discutat mult si fara rost si nu s-au precizat amanunte esentiale despre imprejurari si nu s-a facut cunoscuta nici concluzia politiei.

Si cum de nu comenteaza chiar impricinatul, ca sa ne invete personal sa nu repetam greseala lui?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am intalnit pe drum European,in Muntenegru, turma de oi, chiar in curba. Alergau inspre directia mea de mers, iar in urma lor o ciobanita, care mai rau agita oile decat sa le scoata de pe drum. Caut filmarea si o postez.

Si ce sa ceri de la un vacar, care nu stie nici cum il cheama, nu deosebeste dreapta de stanga.

Mai bine previn eu, merg si pe langa mobra daca trebuie, numai sa fiu in siguranta, eu si pasagerul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce nu intelegi tu Viorele este ca,noi,cei cu o categorie in permisul de conducere STIM,astea.

Ei FARA permis,n-au de unde.

Valabil si pentru cei ce trec pe trecerea de pietoni in fuga sau la sictir,si pentru biciclistii ce pedaleaza pe biciclete!Sa nu mai spun si altele...

 


...

Si cum de nu comenteaza chiar impricinatul, ca sa ne invete personal sa nu repetam greseala lui?

S-ar putea,oare,sa fie in spital?

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prostii, prostii, prostii

 

prostii, prostii prostii

 

MA, tu nu ne promisesei ieri ca ne scutesti de ineptiile pe care le debitezi?!

 

 

Persoana prevăzută la art. 196 nu știe prea bine, de cele mai multe ori, când s-a născut și cum se numește, de ce să ne așteptăm să știe regulamentul rutier????

Nu cred că există văcar cu mai mult de 2 clase în satele din zonă, iar asta e realitatea pe care trebuie să o știi, când ieși cu agregatul pe șosele.

 

 

 

Si ce sa ceri de la un vacar, care nu stie nici cum il cheama, nu deosebeste dreapta de stanga.

 

 

Tocmai (si) pentru genul asta de oameni s-au inventat legie si pedepsele. Chiar daca nu stiu ei legea sau nu-i duce capul ca s-ar putea sa omoare pe careva lasand animalele in drum, or sa-si aminteasca a doua oara ca nu e bine daca prima oara ar fi amendati serios sau pusi sa mature o luna prin comuna sau bagati 3 zile la parnaie. Sau daca o sa ia o mama de bataie intr-o zi de la un motociclist sau sofer.

Omul nu respecta legile decat de frica. Daca nu exista frica de a pati ceva nasol, isi baga plua!

Situatia se perpetueaza din cauza ca pulitia nu-si face treaba. Punct.

 

 

Viorelx, tu esti pe bune? Circuli cu mobra[...]?

E, circula o lae...

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Situatia se perpetueaza din cauza ca pulitia nu-si face treaba. Punct.

 

Asta e axiomă. De aici plecăm, asta trebuie rezolvat.

Nu văcarul, că el e în împărăția celor săraci cu duhul, nu se teme de niște muncă grea și, probabil, nici de bulău sau de o bătaie (din care s-ar putea să iasă învingător, într-o bărbătească cu cei mai mulți dintre noi!).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca-l consoleaza cu ceva, avem la bord acum cateva sute de tone de piei de vaca, ale dreaq ele sa fie...Insanatosire grabnica si pofta mare la antricoate.

Si miros sau put pieile alea?

De fapt oricum ar fi,alea put muuult mai putin ca prostia d-aci!

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Put, put...mai curge si o zeama dubioasa din containere care-ti muta si aia nasu'din loc.

Auch!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...