Sari la conținut

Accident Tecuci - Hornet - mortal


Radu H.
 Share

Postări Recomandate

Un sofer chior la locul potrivit plus un motociclist cu putin mai multa viteza ca de asa e romanul in linie dreapta , reteta perfecta de dezastru inecanduse ca tiganul la mal tocmai acum la sfarsit de sezon . comentariile nu prea isi au rostul. Dumnezeu sa il ierte , pacat de familie , mortul nu stie nimic , asa e si cand esti prost , e mai greu pentru cei din jur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit cu viteza din valea care se vede in foto ,ala cu microbuzul l-o fi vazut cand era prea tarziu ,dupa ce virase la stanga ,si gata accidentul.


» Post actualizat in 07 Oct 2015 17:36

S-au vazut prea tarziu unul pe altul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios ce a balbait microbuzistul carutas.Ca nu la vazut,ca avea viteza...bla.bla.Vad ca cam tot romanu are in poponeata radar...si barna in ochi...Ieri mai so patesc tot cu in carutas de microbuzist.Dincolo de Sercaia,spre BV.Un nemernic/alt cuvant nu am/Vine pe contrasens,depasind o coloana,peste linia continue.Norocul meu/Multumesc lui Dzeu/ca lam vazut,am reusit sa ma trag pe marginea carosabilului,incetinind.Dumnezeu sal ierte pe acest copil omorit de un iresponsabil carutas microbuzist.

Editat de wladlewo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut fotografiile si video-ul... Oribil.

 

Am luat si eu o masina in plin la un moment dat, am scapat, dar masina nu arata cum arata microbuzul asta si i-am dat-o cu vreo 50km/h, franand de la 70km/h in 2-3m.

 

Ideea e ca masina+ motocicleta aratau asa:

 

DSC01031.JPG

 

Si daca va uitati, in jurul galeriei de evacuare (desi nu se observa foarte bine din aceasta poza miscata), i-am infundat vreo 4-5cm usa si vreo 2-3 cm pragul, impactul principal preluandu-l sasiul masinii, undeva in dreptul pragului aproape de roata stanga fata (bara sasiului fiind imediat in spate).


Ce vreau sa spun e ca acolo se descarca fortele in general cand lovesti o masina lateral, intre roti.

 

Acum daca va uitati la microbuz in fotografiile 7 si 8 din reportaj ( http://bdbnews.ro/stiri-locale/337-foto-video-accident-grav-motociclist-mort-intre-ghidigeni-si-berheci ), se poate observa ca totul a fost mult mai violent, cel putin de doua ori. Dupa parerea mea avea 100+km/h, dupa franare. Si in fotografia 4 se poate vedea si urma de frana si rampa care i-a blocat vizibilitatea.

 

Acum cand am vazut fotografiile, am vazut si comentariile unor baieti de pe facebook si aici citez:

"D.zeu sa.l ierte, dar m.a depasit pe mine cam cu 150-200 km/h si dupa 2 km a intrat in microbuz...a cam cautat.o, si sunt multi care inca o cauta"

care a primit raspuns:

"l-am cunoscut personal si pot sa iti spun ca era foarte precaut ii placea viteza dar nu se hazarda ,nu poti sa spui ca o cauta cand microbuzul a iesit fara sa se asigure i se putea intampla oricui"

 

Asa ca eu unul as declara acest oribil accident ca eroare de pilotaj si nu, cunostinta lui nu are dreptate, nu i se putea intampla oricui.

As mai adauga ca nu m-as grabi sa sar la gatul soferului de microbuz ci poate la gatul aluia care s-a gandit sa franga linia dubla continua fix acolo, dar pe de alta parte el cand s-a gandit la asta, nu si-a imaginat ca urca cineva rampa aia cu 150+km/h. Si totusi, macar un "Atentie, alte pericole!" sa fi pus, situatia poate era alta...

 

Condoleante familiei si prietenilor.

 

Sper ca cineva sa invete ceva din asta...

 

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..

Nu e exclus sa fie mai usor deformabila, usa de la microbuz.

Locul accidentului pare sa in afara localitatilor.

Si nu uita, Ek=1/2 mv^2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum naiba nu l-a vazut ala cu microbuzul venind?daca ar fi fost vreo curba si ar fi iesit in viteza de dupa ea si etc,inteleg,dar asa?

E linie dreapta cat vezi cu ochii si intr-o parte si in alta,chiar nu inteleg cum s-a putut intampla treaba asta.

Ori soferul microbuzului pur si simplu i-a murit neuronul si efectiv a uitat sa se asigure,(dar mi se pare ireal sa faci stg fara sa te asiguri,nu de alta,dar putea fi si un tiruletz in locul motoretei),ori baiatul cu motoreta venea in viteza R de la racheta vorba bancului.

Si atunci e situatia clasica : soferul microbuzului s-a asigurat,a vazut probabil un far departe,neuronul lui a calculat ca e probabil un mos pe un scuter cu nr galbene care vine cu 40kmh si deci prin urmare are timp cacalau,a bagat larg a doua (cunoscatorii stie - motorul e mare si masina neincarcata si ei pleaca cu a doua de pe loc sa mai ierte motorina),a patinat ambreiajul si s-a urnit la stanga cu 2-3kmh.

In timpul asta "scuterul" se apropia vertiginos,dar degeaba o mai fi bagat soferul piciorul blana in gaz,intr-a doua si la o mie si putin de ture,un turbo-diesel nu se misca pana nu face turbina presiune.N-a reusit sa degajeze banda si baiatul cu Hornetul care probabil la momentul acela inghetzase de frica si blocase deja roata spate (Hornetul are oricum niste frane de calcat) s-a infipt direct in usa.

 

Vina e putin impartita as spune eu,noi astia cu motoarele trebuie sa ne adaptam circulatiei si oamenilor din Ro.Trebuie sa intelegem ca nu circulam pe autostrazi (pt ca nu le avem) si deci prin urmare nu e bine sa meri cu 200 ca se mai intampla sa-ti faca stg in fata cate un obosit cu vreo cotoarba de masina,sau sa-ti iasa de pe camp un utilaj,sau vreo carutza sau etc etc.

Trebuie sa intelegem ca la noi la motorete orice greseala cat de mica se penalizeaza foarte grav,nu e ca la masina unde daca gresesti iti indoi aripa sau iti spargi radiatoarele,aici iti indoi oasele sau iata,si mai rau.

Pacat,acum la sf sezonului atatea accidente mortale,toata lumea regreta vara si iese la o ultima haiduceala.

RIP,pacat de el ca era tanar.


» Post actualizat in 08 Oct 2015 08:09

Am luat si eu o masina in plin la un moment dat, am scapat, dar masina nu arata cum arata microbuzul asta si i-am dat-o cu vreo 50km/h, franand de la 70km/h in 2-3m.

....

Tu probabil ai zburat peste masina sau peste parbriz,oricum nu ai luat impact frontal cu masina ca erai mort chiar si la 50kmh.Spre deosebire de moto care a luat-o in freza si iata cum arata.

Baiatul asta saracu nu a mai avut unde sa zboare ca microbuzul are 2m si inaltime,nici o sansa nu a avut la impact.Cred ca nici nu conta viteza lui pana la urma,orice frontal peste 50-60 e cam mortal pentru un om.Numa sa fie foarte protejat de armura si sa fie foarte slab si subtirel ca si fizic ca sa scape,dar si asa foarte slabe sanse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perspectiva de a zăcea întins pe asfalt, ca un câine lovit de mașină, o bucată de carne sfârtecată la care unii se uită și fac poze de pus pe FB, e pur-și-simplu oribilă. Iar în timpul ăsta, în sufletul cei apropiați se petrece o tragedie greu de descris... În plus, de fiecare dată când vor da cu ochii de pozele și comentariile celor din off, tragedia va renaște în sufletul lor.

 

Oare atât de puțin contează efectele posibile în fața dorinței de ”a-i da capăt” pe o șosea pe care au dreptul să circule și alții? Mai tineri, mai bătrâni, mai experimentați sau nu, mai atenți sau nu, din toate categoriile, inclusiv unii fără permis și/sau băuți...

Sau e doar vorba de o lipsă de anticipare, o lipsă a instinctului de conservare, legată - direct - de nivelul de inteligență?

Retoric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(..)

 

Vina e putin impartita as spune eu,noi astia cu motoarele trebuie sa ne adaptam circulatiei si oamenilor din Ro.Trebuie sa intelegem ca nu circulam pe autostrazi (pt ca nu le avem) si deci prin urmare nu e bine sa meri cu 200 ca se mai intampla sa-ti faca stg in fata cate un obosit cu vreo cotoarba de masina,sau sa-ti iasa de pe camp un utilaj,sau vreo carutza sau etc etc.

 

Punctul pus pe i in ceea ce ne priveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina e putin impartita as spune eu,noi astia cu motoarele trebuie sa ne adaptam circulatiei si oamenilor din Ro.Trebuie sa intelegem ca nu circulam pe autostrazi (pt ca nu le avem) si deci prin urmare nu e bine sa meri cu 200 ca se mai intampla sa-ti faca stg in fata cate un obosit cu vreo cotoarba de masina,sau sa-ti iasa de pe camp un utilaj,sau vreo carutza sau etc etc.

 

Trebuie sa intelegem ca la noi la motorete orice greseala cat de mica se penalizeaza foarte grav,nu e ca la masina unde daca gresesti iti indoi aripa sau iti spargi radiatoarele,aici iti indoi oasele sau iata,si mai rau.

Pacat,acum la sf sezonului atatea accidente mortale,toata lumea regreta vara si iese la o ultima haiduceala.

RIP,pacat de el ca era tanar.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păcat din tinerețea lui, păcat de părinții lui, păcat de șoferul microbuzului că a omorât un om, păcat că nu tragem învățămintele care se impun...

Păcat că sistemul nu funcționează așa cum ar trebui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...