Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut! Am un moped Piaggio Ciao care nu știu dacă merge corespunzător. Pe loc se aude cum ar trebui, doar motorul și toba de eșapament, dar în mers, de la 15 km/h în sus, se aude un sunet asemănător mașinii în marșarier. Cu cât accelerez mai mult, cu atât se mărește și viteza sunetului, exact ca în cazul mașinii.

Nu știu dacă ați înțeles exact ce vreau să spun, dar asta e singura asemănare pe care o am.

Mă puteți ajuta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mopedul îl am de 5 ani și nu i-am făcut nicio schimbare de atunci, iar sunetul se auzea încă de când l-am luat... Am găsit o filmare cu un sunet asemănător cu cel scos de mopedul meu:


» Post actualizat in 09 Oct 2015 21:25

Mopedul îl am de 5 ani și nu i-am făcut nicio schimbare de atunci, iar sunetul se auzea încă de când l-am luat... Am găsit o filmare cu un sunet asemănător cu cel scos de mopedul meu:

 

 

Edit: Am găsit o altă filmare cu un Piaggio Si care încadrează perfect sunetul scos și de mopedul meu. Chestia asta să fie de vină de faptul că după ce trec cu accelerația de jumătate nu mai trage, rămâne la aceeași turație, ba chiar scade puțin, dându-mi impresia că se „îneacă”?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa sunt ele mai sensibile. Dai în prima groapă trebe sa repari iar și tot așa...

Curăță filtru de aer și carburatorul

Poate nu mai stau bine puse la locul lor și începe sa facă zgomotul ăsta

» Post actualizat in 10 Oct 2015 11:13

Curată filtrele am vrut sa scriu și pune-le bine cum trebuie sa stea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiete, asa se aude variatorul! ...ce pretentii ai de la el?

 

Eu locuiesc la țară și dintre toate mopedele de aici doar al meu se aude așa, așa că am „pretenții”. Chestia este că eu nu am variator și am schimbat și fulia de pe spate cu una mai mică și la fel se aude.

 

Pun din nou videoclipul, pentru a fi sigur că înțelegeți ce spun. Sunetul se aude de la secunda 20 (ar trebui să se audă doar motorul și evacuarea):

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu un piaggio Si ... clar nu toate se aud asa, cel putin al meu nu se auzea astfel, s-ar putea sa fie rulmentul ala mare de la ambielaj. Nu are importanta ca roata e de Si.

Editat de alex sopy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...