Jump to content
Sign in to follow this  
evil1

17. Shell Malaysia Grand Prix

Recommended Posts

Da, ai tu dreptate intr-un fel. Pana la urma, nu este el vinovat, insa "ajutorul" dat de MM se rasfrange indirect si negativ supra performantei lui. Nimeni nu va fi convins ca titlul asta a fost castigat pe bune de Lorenzo, cata vreme MM l-a tinut prin toate mijloacele pe Rossi sa intre in lupta directa cu el. De asemenea, nu poate nimeni afirma cu tarie, ca nu exista o intelegere intre cei doi spanioli, ori lucrurile astea se rasfrang asupra imaginii lui. Trebuie sa accepti ca lupta pentru titlu a fost viciata de MM.

Nu e vina lui Lorenzo ce s-a intamplat. Nu ai de unde sa stii ca Rossi trecea de Lorenzo si oricum nu conteaza! Lorenzo castiga meritat. A avut ghinioane sezonul asta, a picat aiurea, a castigat cele mai multe curse, s-a batut pt fiecare pozitie, a demonstrat ca e pilot campion mondial! ce vina sa ii gasesti lui Lorenzo?sau de ce zici ca e nemeritat?! ce ai vrea sa faca, sa il bata pe marquez?Sa il certe? Si deja asta cu intelegere intre cei doi...deja intri intr-o zona de ura si incerci sa ii bagi in conflict total nevinovat si nemeritat.

MM a pierdut pozitia la Lorenzo cu o greseala, a iesit larg.

Cum puteți spune ca o serie de depasiri pt locul 3 înseamnă sicanare?

Rossi efectiv l-a ghidat pe Marquez in afara curbei, l-a asteptat sa facă asta, apoi i-a mai dat si un genunchi.

Voi chiar sunteti orbi? Pe bune...

BB, calmeaza-te, Mm a pierdut in aceiasi curba, prin aceiasi iesire in exterior si pozitia fata de Rossi, dar dupa ala a putut sa se tina, ba chiar sa se joace cu el. Rossi i-a cedat pozitia 3 cu precizarea ca i-a facut semn inainte cu mana sa nu se mai bata si sa il alerge pe Lorenzo. MM a trexcut in fata si a ramas la fel de lent, motiv pt care Rossi dupa juma de tur l-a depasit si a urmat accidentul. Strategia lui MM a fost clara. Eu le-as da amandurora depucntare sezonul urmator 100 de puncte. Sa se joace frumos itnre ei!

PS: si peste toate astea nu uitati c a ambii erau sa cada in duelul de pana la incident! Iar vian asta as arunca-o pe MM!

LE: acum am vazut ca de fapt MM si-a sprijinit capul pe genunchiul lui MM, dáia si reactia lui cu genunchiul! Deci nu a fost intentionat, a fost reflex!

Prin plecare de pe podium Lorenzo vrea să sugereze că nu este de acord cu un podium în care Rossi e pe 3 după ce l-a scot din cursă pe Marquez...

Sau a fost deranjat ca a fost huiduit...

Edited by @jinx

MM javra, Rossi smecher, Pedrosa mare caracter, Lorenzo si el pe acolo

Rossi efectiv l-a ghidat pe Marquez in afara curbei, l-a asteptat sa facă asta, apoi i-a mai dat si un genunchi.

Corect.

Interesant este ca dupa cursa din Australia (pana la conferinta de presa din Malaezia) nimeni nu a afirmat ca MM a jucat pentru Lorenzo, dupa ce Rossi a spus asta ...toti au preluat ...ca deh doar a venit din partea campionului suprem.

Unii au un glob de cristal si stiu ei sigur ce ritm avea MM sau cat de tare putea sa mearga ...

Aha..deci a facut MM o greseala...a trecul Lorenzo ..si apoi in alte 2 ture MM s-a tot depasit cu Rossi....deci a gresit constant si cu Rossi...mhmm...

Deci cu Lorenzo n-a putut sa se depaseasca..numai cu Rossi da..

Edited by Calin26

Interesant este ca dupa cursa din Australia (pana la conferinta de presa din Malaezia) nimeni nu a afirmat ca MM a jucat pentru Lorenzo, dupa ce Rossi a spus asta ...toti au preluat ...ca deh doar a venit din partea campionului suprem.

Unii au un glob de cristal si stiu ei sigur ce ritm avea MM sau cat de tare putea sa mearga ...

Cand am citit decalaratiile lui Rossi, dupa cursa din australia, am crezut ca Rossi exagereaza.. insa astazi lucrurile s-au intamplat fix dupa aceiasi reteta. Deci nu Rossi era paranoic.

Doi spanioli vor sa-l faca pe italian . Poate la Valencia intra si Iannoe si Dovizioso cu intariri .

Bai vad ca bateti moneda pe ceva ce nu e relevant.

Sa presupunem prin absurd ca Lorenzo isi imparte banii cu MM dar asta nu trebuia sa il faca pe Rossi sa dea cu piciorul ca Messi!

Treaba lui Rossi e sa isi vada de treaba lui fair play nu sa se intrebe...."hmmm oare asta pt cine joaca?"

Pe de alta parte MM avea loc sa loc iasa larg pe langa Rossi. in schimb el s-a culcat pe Rossi.

Si daca avea un dram de caracter il depasea si ii dadea 13 sec ca si Pedrosa.

In schimb el a ales sa se culce pe Rossi.

Si nu cred ca o sa se lase cu penalizare, sau una de maxim 1 punct.

Salariul lui Rossi e platit de Dorna, Motogp-ul nu au avut un sezon asa strans de ceva vreme, deci nu vor decide titlul cu penalizare.

Si anul viitor ma declar fan-ul lui Pedrosa, un om cu prea mult bun-simt si plin de ghinioane in ultimii ani

Merge sacadat! :( Ms oricum!

Legea a 3-a a lui Newton: Marquez a lovit primul cu casca in genunghiul lui Rossi si a primit ce merita. Era urat daca-l darma pe Rossi.

Video

Corect, l-a indepartat cu genunchiul din reflex, ca a intrat cu casca in el! Acum e clar gestul lui Rossi!

Aha ..deci Rossi nu a fost fair play dar MM da...

Amandoi au jucat murdar..dar numai unul are de pierdut campionatul.

Edited by Calin26

Nu stie nimeni cand incepe conferinta.

Rossi si Marquez sunt la rece direction si nu se stie cand ies.

Pedrosa si Lorenzo dau declaratii la TV.

Asteptam.

Dar, incitant final de campionat. :)

Bai vad ca bateti moneda pe ceva ce nu e relevant.

Sa presupunem prin absurd ca Lorenzo isi imparte banii cu MM dar asta nu trebuia sa il faca pe Rossi sa dea cu piciorul ca Messi!

Treaba lui Rossi e sa isi vada de treaba lui fair play nu sa se intrebe...."hmmm oare asta pt cine joaca?"

Man, tu intelegi ca MM s-a lasat intentionat peste Rossi?? Ce ai fi vrut sa faca Rossi, sa se lase trantit de bovina, ca sa fie fair play???

Mai, absolut orice ar fi facut Marquez, nu asa se rezolva treaba... degeaba ii cautati scuze lui Rossi.

Daca Marc ar fi fost chiar jegos cum sugera Rossi atunci:

1. nu ar fi castigat in Australia

2. ar fi putut sa-l darame pe Rossi chiar in cursa asta asa cum Rossi l-a daramat pe el. El chiar nu are nimic de pierdut, reputatia de "popicar" deja o are..

Rossi a luat-o efectiv rara, l-a orbit dorinta de a castiga acest ultim titlu.

Aha..deci a facut MM o greseala...a trecul Lorenzo ..si apoi in alte 2 ture MM s-a tot depasit cu Rossi....deci a gresit constant si cu Rossi...mhmm...

Deci cu Lorenzo n-a putut sa se depaseasca..numai cu Rossi da..

Lorenzo a avut ritm mai bun ca Marquez.

Am zis, orice joc murdar ar fi facut Marquez, nu asa trebuia tratata problema... nu il dai jos in cursa.

Man, tu intelegi ca MM s-a lasat intentionat peste Rossi?? Ce ai fi vrut sa faca Rossi, sa se lase trantit de bovina, ca sa fie fair play???

Tu esti efectiv orb frate, be bune, nu vezi bine.

ROSSI L-A SCOS PE MARQUEZ IN AFARA CURBEI INTENTIONAT, S-A DUS DREPT CU TOT CU EL!!!!!!!!!!!

MARQUEZ NU AVEA DE ALES DECAT SA INCERCE SA IA CURBA, DE AIA A FOST IMPRESIA CA S-A LASAT PE ROSSI.

PE BUNE, TU ESTI OOOOOOOOOOOOOOORB????

Edited by B.B.

Marquez si-a cerut-o.

Marquez a dat impresia ca merge teava....dupa care se vedea clar scopul lui de al incurca pe rossi.

Nu va lua depunctare

Prin plecare de pe podium Lorenzo vrea să sugereze că nu este de acord cu un podium în care Rossi e pe 3 după ce l-a scot din cursă pe Marquez...

Legat de incident: S-a văzut clar că Marquez mergea ca să-l încurce pe Rossi. îl depășea după care lăsa interiorul liber ca Rossi să-l depășească, după care o lua de la capăt.

Rossi i-a tot transmis prin gesturi... "Băi, tu mergi pentru un loc în cursă sau vrei să mă încurci pe mine ?" .. dar nu s-a potolit, așa că în cele din urmă Rossi a făcut ce putea să facă în condițiile astea.. i-a luat interioru.. a ieșit larg blocându-i trasa și în momentul în care Marquez l-a atins, l-a împins ușor cu piciorul. Ce era să facă ? Ce poți să faci când unu te vânează și vrea să te scoată din cursă iar tu nu ești de acord cu asta ?

Ce decizie aș da eu ? Penalizare pentru Marquez pentru mers nesportiv.

Subscriu

MM s-a culcat pe Rossi pt ca se astepta ca el sa vireze. Se vede cum se pune in pozitie pentru viraj dreapta. Nu s-a culcat pe VR degeaba....

Si eu m-am bucurat cand l-am vazut pe Marquez imprastiat :) Dar imi e clar ca Rossi intentionat l-a lovit. Bine, nu a lovit copilul nici cu pumnul in fata si nici in plex ( :D ), dar se vede foarte clar ca Rossi se uita in stanga desi virajul e de dreapta, si il asteapta pe Marquez... deci contactul a fost intentionat. Mai departe, ca Marquez a cazut, e doar rezultatul manevrei voluntare a lui Rossi.

Si eu m-am bucurat cand l-am vazut pe Marquez imprastiat :) Dar imi e clar ca Rossi intentionat l-a lovit. Bine, nu a lovit copilul nici cu pumnul in fata si nici in plex ( :D ), dar se vede foarte clar ca Rossi se uita in stanga desi virajul e de dreapta, si il asteapta pe Marquez... deci contactul a fost intentionat. Mai departe, ca Marquez a cazut, e doar rezultatul manevrei voluntare a lui Rossi.

Trasa lui VR a fost gandita sa il incomodeze pe MM... pana la casti, umeri si picioare a fost putin