Jump to content

17. Shell Malaysia Grand Prix

Recommended Posts

Apelativele astea urate la adresa pilotilor trebuie sa dispara de pe aceasta sectiune a forumului! V-am mai zis si o repet si pentru noii veniti, daca aveti chef de scandal si smecherie mergeti la Social si Politica. In caz contrar va trimit eu pe bara 30 zile. Regulamentul e simplu: un minim de bun simt!

Te referi la mine?????

Am zis ca ce-a facut Rossi se cheama "marlanie" ....

Vezi ca e o mare diferenta intre a-l face pe el marlan...

• Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Adidas te-ai dat cu spaniolii!Adica mucea,pretenas,bagabonti,loredana e de rau!

Adica nico si altii se leaga de fanii rossi ,adica de colegi de tastatura si pasiune si mucles!

Sunt fan rossi dar nu am zis nimic de rau de cei care-l injura,ma doare undeva!Ce e Rossi fratemiu!Dar cand te legi de fanii rossi te legi de mine!

Si m-am abtinut sa-l injur pe unul sau altul pe aici ca nu e frumos !Dar cam ajunge cu harfele astea elitiste ale catorva de pe aici!

Vrei sa-l injuri pe Rossi fa-o tata fara greturi dar oprestete la elEventual si pe italieni!Dar sa o arzi golaneste ca fanii lui Rossi in sus ca fanii lui Rossi in jos este doar obraznicie si provocare!Ca Mucea cu mosul azi!

Te referi la mine?????

Nu man, stai calm :)

Sunt altii dupa tastaturi care dupa ce ca nu isi pot argumenta parerile, vin si cu apelative ordinare la adresa unor piloti de top.

Cum am mai zis, caterinca e binevenita si incurajata dar marlania nu.

BB, apropo de ce ziceai mai devreme. Da, se pare ca motivul pentru care Rossi a fost parlit nu a fost acela ca a dat cu piciorul. Aveai dreptate, dar acum nu inteleg de ce e penalizat, ca a iesit larg? Nasol, asta inseamna ca nu mai ai voie sa franezi tarziu.

Te referi la mine?????

Ce a facut bulangiul de MM se numeste asa. Reactia lui Rossi a fost neregulamenatara, dar umana! Pai ce faci cand adversarul are ritm de cursa mai bun, dar in loc sa traga la locul 1 sta special in fata ta ca sa te incetineasca si incurce?

Vad ca toti is infierbantati aici, dar uita de unde a inceput toata tarasenia. Doctorul Pestisor de Haur maestrul jocurilor psihologice, care ii face pe toti si pe pista si la psihic a facut JOI declaratia minune la care toata lumea a ramas masca, cum ca marquez il ajuta pe loredana. Vezi doamne ca sa il motiveze pe marquez, sa bage blana sau sa nu se bage deloc. La copil nu i-a cazut prea bine declaratia, asta fiind cu sangele infierbantat azi in cursa i-a aratat pestisorului ce inseamna sa il ajute pe Lorenzo, l-o frecat 3-4 ture pe toate partile. Bineinteles ca domnul Doctor s-a henervat si n-a mai rezistat presiunii, iar cand ambitia i-a depasit talentul i-o dat o bucata lui marquez 100% premeditat. Parerea mea ca Rossicu si-a facut-o cu mana lui, daca nu comenta nimic, marquez isi vedea azi de treaba si termina primul sau pe 2, iar el putea linistit sa se ocupe de Lorenzo pe 3,4. Asa penalizarea mi se pare mica, daca era alt pilot era DSQ al doilea tur. Nu mai aruncati cu (cuvant urat) in piloti, nu va place de ei nu va mai uitati, bagati formula 1 e foarte misto..

BB, apropo de ce ziceai mai devreme. Da, se pare ca motivul pentru care Rossi a fost parlit nu a fost acela ca a dat cu piciorul. Aveai dreptate, dar acum nu inteleg de ce e penalizat, ca a iesit larg? Nasol, asta inseamna ca nu mai ai voie sa franezi tarziu.

Uita-te la interviul ala. Zice Rossi ca a intentionat sa opreasca pe loc si sa-l intrebe pe Marquez "What the fuck are you doing?!". Jur ca in timpul cursei, la faza respectiva, exact asta a fost impresia mea. Ca vrea sa-l blocheze "la bordura" si sa se dea jos la el...

Imi explica si mie cineva cum poti sa lovesti din interior o mobra aplecata pe viraj si aceasta sa cada tot in interior fara nicio ezitare?

Da, explicatia cu atingerea bratului sau a ghidonului pilotului e buna - contravirare. Doar ca asta s-a intamplat fix INAINTE ca Vale sa scoata/scape piciorul din scarita.

Hai sa fim seriosi, a fost nerergulamentar ce a facut Rossi, l-a scos intentionat de pe circuit, lucru ala a fost pedepsit, nu contsctul dintre ei...dar cum a zis si el, trebuia sa reactioneze cumva la antijocul total lipsit de fairplay al lui Marquez, asa ceva nu faci nici la clasa mica...

Tu poti sa ii zici cum vrei, dar MM a obstructionat clar. Noi am vazut asta de la televizor, dar un pilot bun vede stilul chiar cu elemente mai putine, ceea ce s-a si intamplat in Australia cand 3 piloti de clasa mondiala au remarcat acelasi noncombat la MM si anume Rossi, ianone si Spies!

Edited by @jinx

Daca Race Direction a luat decizia asta iar contestatia Yamaha respinsa, inseamna ca asa e. Eu ma bucur ca nu a dat cu piciorul, gest total nesportiv.

Hai sa fim seriosi, a fost nerergulamentar ce a facut Rossi, l-a scos intentionat de pe circuit, lucru ala a fost pedepsit,

Marc a cazut pe circuit, nu in afara circuitului. Rossi l-a scos intr-adevar de pe "trasa ideala" pe acel viraj.

Cum sa penalizezi ca un pilot si-a ales o trasa mai speciala, pentru a nu permite sa fie depasit? e aiurea rau chestia asta, e manevra pe care o face orice pilot pe orice ar merge dupa ce depaseste.

Am senzatia ca Webb a dat o sanctiune atit de usor de combatut (in fine, asta e parerea mea, cine stie ce si cum scrie la terfeloage) exact ca sa permita "remedierea" la apel, momentan toata armada spaniola e oarecum multumita cu rezolutia lui.

Marc a cazut pe circuit, nu in afara circuitului. Rossi l-a scos intr-adevar de pe "trasa ideala" pe acel viraj.

Cum sa penalizezi ca un pilot si-a ales o trasa mai speciala, pentru a nu permite sa fie depasit? e aiurea rau chestia asta, e manevra pe care o face orice pilot pe orice ar merge dupa ce depaseste.

Am senzatia ca Webb a dat o sanctiune atit de usor de combatut (in fine, asta e parerea mea, cine stie ce si cum scrie la terfeloage) exact ca sa permita "remedierea" la apel, momentan toata armada spaniola e oarecum multumita cu rezolutia lui.

Termina cu prostiile, Rossi nu a ales trasa ideala, ci l-a obstructionat in mod evident, recunoscut si penalizat oficial, pe Marquez!

Eu am alta curiozitate careia nu ii gasesc un raspuns: de ce a abandonat MM?! Cumva pt ca si-a facut targetul si era prea plictisit sa continue cursa?!

Termina cu prostiile, Rossi nu a ales trasa ideala, ci l-a obstructionat in mod evident, recunoscut si penalizat oficial, pe Marquez!

Eu am alta curiozitate careia nu ii gasesc un raspuns: de ce a abandonat MM?! Cumva pt ca si-a facut targetul si era prea plictisit sa continue cursa?!

avea ceva rupt la mobra, erau bucati pe jos se vede la replay dupa cazatura..

Pana la urma Rossi nu a luat penalizare pentru ca ar fi lovit cu piciorul, pentru ca "judecatorii" (nu stiu cine si cum decide) au vazut ca nu a lovit, ci pentru ca a iesit larg.

Exemplul 1: penalizare 3 puncte (corecta si mica penalizare din punctul meu de vedere)

Exemplul 2: fara penalizare (din ce tin eu minte)(corect din punctul meu de vedere)

Corect din punctul meu de vedere pentru ca o data ce esti in fata pe interior cam ai "prioritate" in orice motor sport.

Scarita din dreapta s-a rupt, in imagini (cand ridica mobra) se vede ca este pe jos

Sunt atat de enervat ca, in loc de luptele finale meritate din plin de acest campionat, s-a ajuns la paruieli si incapatanari cretine.

Este evident acum ca Marc i-a copt-o doctorului de ceva timp si ca a avut dreptate in ce a declarat. Totusi, Rossi culege acum ce-a semanat in confruntarile cu Marquez din trecut, cand si el a fost vulpe batrana si a jucat la limita.

Iarasi evident este caracterul infect al jokerului care baga cutite si se considera arbitru intr-un campionat in care nu mai are treaba, facand asta cu zambetul pe buze si mimand nevinovatia si spiritul colegial. Pe de alta parte, ce-a facut si Rossi e o magarie total nesportiva. Au fost cateva ture in care am tot sperat ca se linisteste Marc si cumva merg inainte, timp in care sunt convins ca i-a crescut si pulsul doctorului de nervi. Il inteleg, miza a fost mare, nervii la fel. In final a clacat, a facut nefacuta si tot el a pierdut. A pierdut fani, respect si campionatul.

Cu Lorenzo iarasi, e foarte dezamagit ca nu castiga campionatul la masa verde si-l vede doar pe Rossi vinovat. In toata conferinta, n-a suflat un cuvant despre contrele dintre Marc si Rossi, despre faptul ca asta il ajuta pe el. Mie mi se pare mai mult decat suficient ce-a primit pana acum, un loc doi in fata lui Rossi in Australia (pe care eu personal nu cred ca l-ar fi putut obtine fara interventia lui Marc) si o plecare din ultima linie la Valencia.

Nu ma leg de faptul ca a raspuns iritat la intrebarea unuia ca a depasit pe steagul galben, sa zicem ca intr-adevar n-a fost mare lucru insa nu mi-a placut atitudinea. Pai ce campion vrei tu sa fii mai Loredano, cand spui ca ai fi putut cadea cand ai vazut ca Rossi e al 3-lea dupa tine, la distanta mare si Marc jos? Parca totusi ai demonstrat ca poti mai mult de atat si te poti lupta de la egal cu macaronarul fara sa ti se ofere campionatul pe tava.

Pedrosa, in schimb, mare om, mare caracter. Nu a luat partea nimanui si a pus punctul pe i cu regulamentul. N-a avut niciodata de impartit nimic cu nimeni desi si lui i s-a gresit si a avut ghinioane peste ghinioane. Hai piticule, la anul sa iei campionatul. :10:

Pai atunci inseamna ca trasa ideala era libera. De ce n-a luat-o Marquez pe ea? Pentru ca targhetul lui nu era trasa ideala ci trasa prin care putea sa-l incetineasca pe Vale?!

» Post actualizat in 25 Oct 2015 13:42

I s-a rupt scarita dreapta din ce am vazut eu.

[...]

Marc a abandonat pentru ca in urma cazaturii suportul de la scarita dreapta cu tot cu pedala de frana au ramas pe circuit. Se vede in filmarea facuta cu camera de pe codita lui. Aici nu vad nicio conspiratie. Suspecta insa e atitudinea pe care a avut-o cand s-a ridicat de jos. Alta data era mai agitat...

Si mie mi se pare putreda atat decizia comisiei cat si argumentatia sa. Cam miroase a telenovela si a prelungire fortata a suspansului. Cu toate ca actualul sezon chiar n-avea nevoie de asta.

Cum maaaa?! Deci si oficialii au declarat ca a fost clar ca Marquez a facut special ca sa-i faca probleme lu' Rossi?!?! Asta deja e obraznicie!

Ce-a zis Webb in clipul asta era scris si in textul pe care l-am postat acum 1 ora, tu acum ti-ai dat seama de obraznicie? :lol:

Corect din punctul meu de vedere pentru ca o data ce esti in fata pe interior cam ai "prioritate" in orice motor sport.

Eu stiu ca Marquez a fost penalizat 3 sau mai multe puncte pentru faza cu Lorenzo in virajul Lorenzo.

Stiu ca toata lumea era contrariata ca a primit asa de putin, punctele alea de penalizare nu l-au afectat cu nimic.

edit:

Nu, corect, sistemul de penalizare a fost introdus dupa aia... si incidentul respectiv a dus la introducerea sistemului de penalizare..

Edited by B.B.

Aceasta sectiune, datorita comentariilor fanaticilor, a devenit mai penibila decat duelul in sine.

"Marquez se lupta pt locul 3, ala e ritmul lui"

"Rossi nu l-a lovit, doar i-a alunecat piciorul"

Inteleg ca va este greu sa fiti obiectivi, insa concluziile astea sunt mai penibile decat declaratiile lu' Lorenzo.

Ce-a zis Webb in clipul asta era scris si in textul pe care l-am postat acum 1 ora, tu acum ti-ai dat seama de obraznicie? :lol:

Deci recunosti ca a fost o obraznicie!

» Post actualizat in 25 Oct 2015 13:47

concluziile astea sunt mai penibile decat declaratiile lu' Lorenzo.

Asa ceva este imposibil!

Eu stiu ca Marquez a fost penalizat 3 sau mai multe puncte pentru faza cu Lorenzo in virajul Lorenzo.

Stiu ca toata lumea era contrariata ca a primit asa de putin, punctele alea de penalizare nu l-au afectat cu nimic.

La o cautare scurta am gasit asta: http://www.motorcyclenews.com/sport/motogp/2013/may/may1613-why-marc-marquez-wasnt-punished-in-jerez/

Stiu ca eram impacat cu depasirea aia, ca nu a fost penalizat MM, pentru ca nu mi s-a parut ca ar fi meritat. Dar nu bag mana in foc canu a fost penalizat. Am si scris (din ce tin eu minte).